MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » KÖŞE YAZILARI » HÜRRİYET KÖŞE YAZARLARI

KÖŞE YAZILARI

Hürriyet

TÜRKİYE'NİN AÇILIŞ SAYFASI

Hürriyet

 • Geçmişten bugüne İstanbul’un sesini dinlemek
  MÜZİSYEN Fulya Özlem’in bana gönderdiği notu okuyalım:

 • Şeriat tarikat yoldur varana / Hakikat, marifet andan içeru…
  (ön not: gündemde bu mevzu öncelikli geldiği için “Teslim Baba”(Tesla) yazımın devamı haftaya kaldı, kusura bakmayınız lütfen)

 • Ben 187 yaşında bir kız çocuğuyum!
  Nil Karaibrahimgil en başından beri kendi dünyasını yansıttı bize. Şimdi de o dünyadan kopup gelen yeni bir şarkı ve onun videosu var elimizde: “İyi ki”. Nil’le önce bu yeni şarkıdan başladık konuşmaya. Sonra açıldıkça açıldık, uçsuz bucaksız vadilerde dolanıp “hayatı” sorguladık. Valla onunla konuşmak çok zevkli. Çünkü bilge bir kadın. Ve dediği gibi gerçekten 187 yaşında!

 • Yapay zekâ cinsiyetçi dile karşı
  BİZİM yerimize algoritmaların karar verdiği, doğruyu-yanlışı adil bir şekilde ayırdığı bir çağdayız.

 • Amacım trans bireyleri savunmak
  Ryan Murphy’nin yeni FX serisi “Pose” geçen ay seyirciyle buluştu. Dizide oyuncuların neredeyse tamamı LGBT topluluğundan. Barbaros Tapan, bu iş için “Şimdiye kadar yaptığım en pahalı proje” diyen yapımcı Ryan Murphy, dizinin başrol oyuncuları Dominique Jackson ve MJ Rodriguez ile New York’ta buluştu.

 • Bizim neslimizin çocukları hapisteki solcu babalarını böyle hatırladı, böyle anlattı
  ANNESİNİ çok iyi tanıdığım, o ise çocukluğunu bildiğim bir genç kadındı.

 • Gökyüzünde bahtsız gezen yıldızlar
  25 Temmuz’da Güneş Uranüs’le çekişiryor, üzerine 27 Temmuz’da Dolunayla gelen ay tutulması var. İşleriniz istediğiniz gibi gitmezse, sebebi gökyüzünde arayın. Tüm burçları kritik bir hafta bekliyor

 • Acun o gece 10 katını isteseydi ne alırdı
  İNSANIN telefonu gece saat 03.00’te çalarsa ne hisseder?

 • Geleneksel mutfaktan ‘kendi mutfağı’na...
  Yolum, Napoli civarında iki olağanüstü lokantaya düştü. İkisinin şefi de geleneksel mutfaktan yola çıkıp yemeklerine kendi yorumlarını katıyor. Ama bu yorumlar öyle palavra değil, ciddi şekilde düşünülmüş oluyor. Her iki şefin de özgüvenleri ve çok gelişmiş damak tatları mutfağa yansıyor.

 • Eşit mesafe
  Bir laf vardır hani...

 • Uzayda kurulacak ilk insan yerleşkesi için en büyük başvuru Türkiye'den! Gidelim buralardan bizi Asgardia paklar
  Igor Aşurbeyli, Azerbaycan kökenli Rus iş ve bilim insanı. Amacı, 25 sene içinde dünya dışında ‘Asgardia’ adlı yeni bir ülke kurmak. Bütün birikimini, vaktini, enerjisini ve parasını bu uğurda harcıyor. Şöyle anlatayım, eğer hâlâ Soğuk Savaş döneminde yaşasaydık, Mars’a insan yollamaya çalışan ABD’li Elon Musk’ın Doğu Bloku versiyonu olacaktı. Dünyanın dört bir yanında 200’ün üzerinde uzman bu proje için çalışıyor. İlk uydularını geçen yıl fırlattılar bile. Müstakbel ülkenin şu anda 240 bin vatandaşı var, yakında Asgardia pasaportu dağıtmaya başlayacaklar... Asgardia, belki de hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir hayal. Gazeteci diliyle söylersek, Asbardia... Ama hayalini bile kurması güzel değil mi: İnsanların eşit olduğu, bombaların patlamadığı, sellerin, depremlerin olmadığı, çocukların kaçırılıp tecavüz edilmediği bambaşka ve yeni bir ülke... Belki de bu yüzden Türkiye en çok başvuru yapılan ikinci ülke. Bizle birlikte ilk dörtte ABD, Çin ve Hindistan var. Nüfusla orantılarsak Türkler dünyadan tası tarağı toplamaya en hevesli millet. Buyurun size pazar keyfi: Ta Orta Asya’dan kopup buralara kadar geldiğimizi anlatıyor kitaplar. Bir kısrak başı gibi azıcık da Samanyolu’na uzansak ne olur ki?

 • Yemeğiniz 2 no’lu yazıcıda hazır!
  .

 • Türkiye’nin ilk uluslararası modeli Öykü Baştaş: Ne çirkin ördek yavrusuyum ne de kuğu!
  Dev markalarla çalıştı, yurtdışındaki moda haftalarında büyük övgü topladı ama çok istediği halde henüz Türkiye’den teklif almadı. Değişen güzellik anlayışının iddialı yüzü, içini Hürriyet Pazar’a döktü.

 • Kemal Bey’e göre koltuk derdinde olan birileri kimdir
  KILIÇDAROĞLU imza toplayanlar için ağır konuştu:

 • Bırakın aranızdan biraz rüzgâr geçsin!
  Sevgilinizin durumunu anlık takip etmek ister misiniz? Bu aralar ortalığı bunu vaat eden aplikasyonlar, hatta onun mesajlarını okumayı sağlayan casusluk programları sarmış durumda. İnsan ‘sevgilim’ dediği birini neden takip etme ihtiyacı duyar? Aşkın içinde sakladığı kıskançlıkta doz aşımı ne zaman başlar? Cevapları bilim ve felsefede aradım.

 • Bağnazlık ve yanlışta ısrar etmek yok yeniden korkmayız
  KAPADOKYA Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı aradı:

 • Piyasada gözler salı günkü Para Politikası Kurulu’nda: İlk kritik toplantı
  Merkez Bankası’nın yeni hükümet sonrası ilk Para Politikası Kurulu toplantısı 24 Temmuz’da. Piyasa beklentisi 1 puanlık artış yönünde. Yüksek enflasyon ve bütçe açığı dışında Merkez Bankası’nın inisiyatif kullanma ve bağımsızlık mesajı vermesi açısından faiz artışı muhtemel görülüyor.

 • TİM fotoğrafı değiştirdi
  Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) artık kadınlar da var. Birlik yönetim kurullarında kadın sayısı 35’ten 52’ye çıktı. Birlik başkanı yoktu şimdi 3 kadın başkan oldu. Bu kadınlardan biri Melisa Tokgöz Mutlu, hem 27 sektör konseyinden birine hem de yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Başkan İsmail Gülle, “Fotoğrafı az da olsa değiştirdik. Artık kadınlar önceliğimiz” diyor.

 • Genç iş insanlarına daha çok rol düşüyor
  GAZETECİLİĞE başladığımda ekonomi sayfaları yoktu. Ekonomi haberleri gazete sayfalarına serpiştirilirdi. Sonra Amerikan ve Fransız gazetelerindeki o güzel sayfalar Türk medyasında da başladı.

 • Troya Müzesi nihayet açılıyor
  GEÇENLERDE, 2013 yılından beri Troya kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr.Rüstem Aslan’ın “Yeni Başlayanlar için Troya” kitabı elime geçti.

 • Anıtkabir’de Atatürk’e söven aşağılık soytarı
  ÇÜŞ ARTIK ÇÜŞ BE!

 • Pazar testine buyurun!
  İşte sizlere şıklarıyla kolaya kaçan, yattığınız yerden cevaplayabileceğiniz bir pazar testi. Şimdiden kolay gelsin!

 • Kıbrıs’ta 44 yılda çok şeyler değişti: Artık Türk varlığı şart
  Kıbrıs artık stratejik önemi olan bir adadır. Suriye’de Rusya’nın yerleşmesi, İngiltere’nin adadaki üsleri, Akdeniz’de dolaşan üstün teknikli Amerikan filosu Kıbrıs’taki Türk varlığını gerekli kılmaktadır. Müdahalenin 44. yılında bunun üzerinde durmalıyız. 44 yılda çok şeyler değişti. Değişen dünyayı, Türkiye’yi ve Kıbrıs’ı anlamak lazım.

 • 30 yıl evvelki o borcu nasıl öderim!
  YURTDIŞINA çıkmalısın, dünyayı keşfetmelisin! Böyle demiş ve bir uçak bileti ile 300 pound’luk çek göndermişlerdi. Daha 18 yaşında, köyden yeni çıktığım yıllar... 30 yıl evvelki bir borcun hikâyesini anlatacağım size bu pazar...

 • Yaz tatilini yarılamışken
  Yaz tatillerinin çocuklar üzerinde birçok pozitif etkisi var. Ancak bu dönemde de okul zamanında olduğu gibi düzenli ve programlı olmak şart.

 • Havuz değil baraj problemi
  BİR gazete haberi: DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürü Murat Acu, geçenlerde İzmir’e yapılan yatırımları anlatmış, en büyük problemin içme suyu olduğunu söylemiş:

 • Genç kız ikonluğundan orta yaşa geçiş
  ‘No Shame’ müzikal anlamda Lily Allen’ın kendini bulma albümü olmayı başarmış. Bir önceki albüm ‘Sheezus’la kıyaslandığında son derece samimi, şatafatsız, serin bir elektro-pop albümü bu.

 • Ne zaman EPA ne zaman DHA?
  Omega-3 destekleri en çok kullanılan takviyelerden biri. Ama bu pahalı ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı basit ama mühim ayrıntılar var.

 • CHP ve kurultay
  DAHA ilk gününden itibaren Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olan...

 • Eski günlerdeki gibi yavaş ve dingin yaşam ruhu
  Kızarmış ekşi maya ekmekli, buzda Datça bademli domates salatası, deniztaraklı midye dolma, sabah Orhaniye’den gelmiş karideslerle ceviche, kirazlı gavurdağı salatalı akya sashimi, rezeneli ahtapot carpaccio, oltayla yakalanan günün balığı, domatesli, taze deniz ürünlü pilav, fırın kuzu kol, yaban kekikli panna cotta...

 • Soho House Amsterdam’ın açılış partisinden notlar
  Yirminci kulübünü önceki gece Amsterdam’da bir partiyle açan Soho House’un şehri 360 derece gören teras katından bildiriyorum: Az önce canlı müzik yapan grubun bazı elemanları enstrümanlarıyla havuza atladı. Sonrası Allah kerim... Buyurun izlenimlere!

 • 'Ürkütücüler’e karşı önyargılı olmayın
  Günümüz çocukları fantastik ve korku temaları içeren kitaplara bayılıyor, ancak bu türlerde yayımlanan yerli kitap sayısı oldukça az. Anne babalar da çocukları olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle bu tür kitaplara karşı mesafeli... Peki, çocuklar korku edebiyatından mahrum mu kalmalı? Elbette ki hayır. Çünkü çocuklar fantastik ve korku kitaplarından da en az diğer kitaplardan öğrendiği kadar çok şey öğrenir, öğrenirken de eğlenir.

 • Kadıköy için Türkiye’yi kaybetmek
  ÖNCEKİ gün, Anadolu’da bir yerde, bir grup CHP’linin ve CHP seçmeninin ortasında kaldım.

 • Beyrutlu Sky Bar Kıbrıs'ta şube açtı! Türkiye’de olsa memleketin en iyi gece kulübü olabilirdi
  Gerçi yine yabancıya gitmedi, Yavru Vatan’da: Beyrut’un dünyaca ünlü kulübü Sky Bar, Girne’nin en tazesi Kaya Palazzo’da şube açtı. Türkiyeliler ve Kıbrıslıların yanı sıra Beyrutlular da gelmişti. Eğer böyle devam ederse Kıbrıs’ta bu yaz şenlik var.

 • Bu kadarı yeter
  Şimdi Kılıçdaroğlu, bence şunu yapmalı:

 • İnsanlıktan utanmak bu olmalı
  Taciz, tecavüz, pedofili ve benzeri olaylar, toplumsal sınıf, statü, gelir düzeyi gibi şeylere bakmıyor.

 • Popa biraz eski, biraz yeni bir kılık
  Mahmut Orhan’ın öne çıkan özelliklerinden başta geleni, bizim buraların renk ve seslerini, dans müziğine dahil edişiydi. ‘One’ albümüyle, bu özelliğin o kadar layıkıyla yapılmamış olduğu ve bulunmuş tek bir formülün, her seferinde tekrarlandığı anlaşılıyor.

 • Ülkemizin acı gerçekleri mutfağa da yansıyor
  La Scarpetta’ya bir öğle yemeği için gidiyoruz. İlk izlenim; olumsuz. Şarap fiyatlarını görünce betim benzim atıyor. Tadım hoşluklarından güzel olanlar var ama tattığımız iki hamur işinden biri, hayal kırıklığı...

 • Kruvaziyer gemiler İzmir’e çok yakışıyor
  BİRÇOK kişi kruvaziyer gemilerle gelenleri turistten saymıyordu. Nasıl olsa; sabah gelip akşamüstü saatlerinde o şehirden ayrılıyorlardı. Kalabalık gruplar halinde kenti gezip, birkaç restoranı doldurup vakit gelince de gemilerine doğru gidiyorlardı.

 • Yaz düğünlerinin gözdesi
  Düğün-davet mevsimi sürerken, smokin seçimi nasıl olmalı? Neyle takımlanmalı, hangi aksesuarlar seçilmeli?

 • Milli Eğitim Bakanı’nı dinlerken
  MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kısa bir basın toplantısı yaptı; TV’den izledim.

 • Olmazsa olmaz 10 plaj karakteri
  Safiye ile Faik, Bihter ile Behlül, Mustafa Keser ile mendili gibi... Onlar denizle, plajla, sahille ayrılmaz ikili. Sahil boylarından, bizden, içimizden karakter analizleri ve hangisiyle karşılaşınca nasıl davranmanız gerektiği...

 • Bak Ersoy, Ceceli meselesi o değil bu
  STAR gazetesi yazarı Ersoy Dede diyor ki:

 • Sofra ve yemek adabı
  Sahaf Emin Nedret İşli’nin Osmanlıca adabımuaşeret kitaplarının yemeğe dair bölümlerinden derlediği ‘Âdâb-ı Taâm’, sofranın nasıl hazırlandığından yemekte uyulması gereken kurallara bugün de geçerliliğini koruyan bilgilerle dolu.

 • Finlandiya’dan eğitim adına ne öğrenebiliriz?
  Pasi Sahlberg’in son kitabı ‘Eğitimde Finlandiya Modeli’ raflarda yerini aldı. Kitabı bir solukta okudum ve ben de bir önsöz yazdım. Finlandiya, eğitim sisteminde neden başarılı kitabı okuyunca anladım. Onların bilip bizim bilmediğimiz çok şey yok. Asıl fark ‘uygulamada’ ve ‘düşünce sisteminde’. Nasıl mı?

 • ‘Narcos’u düşük bir film...
  Onca dizi ve belgesele rağmen Pablo Escobar’ın hayatına hâlâ vâkıf olmayanlar için yeni bir seçenek var huzurlarımızda: Ünlü uyuşturucu baronuyla gazeteci sevgilisinin yaşadıklarını anlatan ‘Pablo Escobar’ı Sevmek’... Vasatı aşamayan filmde iki ana karakteri gerçek hayatta evli bir çift olan Javier Bardem ve Penélope Cruz canlandırıyor...

 • Cemaatler ve tarikatlar sorunu nasıl çözülür?
  - Devlet, tarikat ve cemaat kurana... “Birader, senin cemaat kurmana da tamam, tarikat kurmana da tamam... Ama bir şartla: Para pul işlerine hiç ama hiç bulaşmayacaksın” diye bir şart koşarsa çözülür.

 • Ya süper güçler Suriye’de anlaşırlarsa
  “TEMAS edebileceğimiz noktalar bulmaya çalışmalı ve birçok uluslararası forumda daha yakın bir etkileşim içinde olmalıyız” dedikten sonra Rusya lideri Vladimir Putin, “Örneğin Suriye...” dedi ve ekledi:

 • Deniz ve uygarlık
  MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü coğrafyacı Strabon (Amasyalıdır), çok ünlü “Geographika” (yani coğrafya) adlı eserinde şöyle bir şey yazmış: “Platon’un varsayımına göre, tufandan (bizim Nuh Tufanı olarak bildiğimiz. y.n.) sonra üç aşamalı bir uygarlık oluştu.

 • Engelliler mağdur oldu
  Bandırma Engelli ve Engelli Aileleri Derneği’nin tek gelir kaynağı sahil bandındaki kafe, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatıldı.