MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » ÇEŞİTLİ KAYNAKLAR » DERKENAR.COM YAZILARI

DERKENAR.COM YAZILARI

Derkenar

 • Necdet Şen - Şeamet Kuşu Haberciliği
  Gele gele menfi ol akıllı sansınlar parlak fikri mi geliyor canım aklınıza? En ilgisiz konulardan bile olumsuz bir sonuç çıkarmak, masa başında oturup kopyala/yapıştır marifetiyle felâket tellallığı yapmak mıdır muhalif gazetecilikten anladığınız?

 • Ilgın İstenç Yalçınkaya - Hayvan Yiyerek Hayvan Haklarını Savunmak
  Bir insan, kedi köpeğin hakkını savunup kuzuyu tavuğu yemeye, yılanı giymeye, ata binmeye devam edemez mi? Elbette edebilir. Ancak bu durumda kendisini hayvan korumacı ya da çevreci olarak nitelendirmesi son derece yanlış olur.

 • Necdet Şen - Bu sofradan sana kırıntı düşmez
  Elindeki o bir tek oy, seni o yağmaya ortak etmeyecek. Çünkü beslenme zincirinin en alt halkasısın. Üstelik bu sefer kurulan sandık, elindeki o son kozu da senden almak için kuruluyor. Sağlam kazığa bağlanmaya çalışılan o sıkı düzende senin oyun ve desteğin kıymetini yitirecek.

 • Necdet Şen - Peki ama ne yapmalı?
  Belki de okuyup edip çiğnemeden yuttuğumuz onca malûmatın sonunda, ufkumuz gene de ambarın duvarlarıyla sınırlıdır. Birbirimize bıkıp usanmaksızın ambarın duvarlarını anlatıyor ve bunu dünya ahvali sanıyoruzdur.

 • Gökhan Akçiçek - Cevizin yaprağı dal arasında
  Babaların kız çocuklarının başlarını okşamaması geleneği kimi şehirlerimizde devam ediyor sanırım. Evlenip çocuk çoğuna karışan onca kadının mutsuz olmalarına nasıl bir açıklama getirebiliriz ki?

 • Necdet Şen - Kim korkar Haka dansından?
  Aramızdaki -yaratılmış- husumetin kaderimiz olmadığını idrak etmek ve kimseye husumet beslememek güzel bir başlangıç olabilir. Hayatımızın gidişini iyiye güzele doğru değiştirebilecek olan başlama noktası belki de budur.

 • Levent Bozkurt - Babalarımız
  Akşamları arka cepte veya gazete kâğıdına sarılı rakı şişeleri ile evlerine gelirdi. Dünya güzeli karıları vardı; onlara ve evlâtlarına yemek yapan. Beraber sofrada oturmak çok büyük zevkti.

 • Necdet Şen - Cumhuriyet
  Gün, örtbas edilmeye çalışılan hakikati öğrenme hakkımıza pısmadan, kıvırtmadan sahip çıkma günü. Gazetelerimize dokundurtmamalıyız. Onlar bizim aklımızın ve vicdanımızın son kaleleri.

 • Necip Fadıl - Bunlar hep senin yüzünden İsmet
  Bizi onbeş sene boşuna saha kenarında beklettin İsmet! Onbeş senedir kara bulut gibi tepemizdesin. Daha yığınla dere, yığınla otlak, yığınla devlet arazisi var üzerine avm hes res yapılacak. Dereler akıyor biz bakıyoruz, günah değil mi o suları boşa akıtmak?

 • Bülent Karaköse - Hatırla Sevgili (portreler)
  "Yaptıklarını, konuştuklarını kim unutabilir sevgilim? Hangi karanlık unutturabilir sevgilim? Olmuşları, olanları kim unutturabilir? Korku unutturabilir mi sevgilim? Yaşam mı? Zulüm mü? Dünyanın zevki safası mı sevgilim? Yoksa ölüm mü unutturacak sevgilim?"

 • Gökhan Akçiçek - Gölgesiz Harfler
  Heybeliada Sanatoryumunda ancak dört gün yaşayabilmiş Hayalet Oğuz. Akciğer kanserinden vefat ettiğinde kilosu da yaşı da aynı rakama tekabül ediyormuş: 46.

 • Ilgın İstenç Yalçınkaya - Dünyanın bütün boyalı kuşları, birleşin
  Azınlıkların en iyi bildiği şeylerden biri dayanışmadır. İletişim araçlarının yaygınlığı da bunu kolaylaştırmaktadır. Herkesin birbirine hoşgörü ile yaklaştığı, herkesin (doğuştan ya da tercihsel) farklılıklarının olağan kabul edildiği bir toplum hayal midir?

 • Mustafa Muammer Elöz - Ahali mazbut, memleket berbat
  Sabahları çok erken çıkıyorum evden. Serin oluyor. Yolum da az değil; sabahın çok erken saatinde bile en az 35-40 dakika sürüyor. Radyoda önceki günün olaylarını dinlemek gafletine düşersem yağmur yağmasa bile ruh halim karanlık, kasvetli, depresif bir hal alıyor.

 • Bülent Karaköse - Dünya bir avuntu yeri
  Ağaçlar arasına kurulan beşikler, oyun parkındaki çocuklar, el ele dolaşan çiftler, paten yapan gençler yok; seyyar satıcılar, falcılar, neonlar altında yürüyüş yapan ihtiyarlar da yok.

 • Dahilî Bedhah - Putlarımız ve biz
  Bildiğimiz gibi, 80 küsur sene evvel Atatürk bir gece biz uyurken bacadan içeri atladı ve yastığımızın altına cicili bicili bir Cumhuriyet bıraktı. Sabah uyandık bir de baktık ki, penceremizden içeri güneş sızıyor; çağdaşlaşmışız…

 • Gökhan Akçiçek - Kamu Defterinden Kopan Yaprak
  25 yaşında iken yaşanan bu olaydan sonra Kamu, perişan bir şekilde evine döner, mavi gözlerinin ışığı, akşamın alaca karanlığında sokakların tenhalığına karışır. Şair kararını verir: Bir daha hiç bir kızı sevmeyecek ve evlenmeyecektir…

 • Necdet Şen - Biz niye oy kullandık?
  Soluduğumuz havadan kırptığımız kirpiğe kadar her şeyimize hükmetmeye çalışıp, zorladıkça daha beter acze saplanan, sürecin sonunda kaybedenin kim olacağını ta yüreğinde hissettiğinden midir nedir, hırsı ve kini gün geçtikçe daha da artan kabile reislerine buradan selâm olsun; fıtratımızda kula kulluk etmek yoktur

 • Gökhan Akçiçek - Kendine Sürgün
  Bu, defin masrafını fazlasıyla karşılar, kalanı ile de sevgilini yemeğe götür. Defterleri de babana ver, o ne yapacağını bilir der. Tekrar o gence döner: Gözümün retinası yırtıldı, biri iki görüyorum. Eyvallah ben gidiyorum.

 • Ilgın İstenç Yalçınkaya - Hayvanları Sahiplerinden Koruyamamak
  Bildiğim tek bir şey var: Sahipsiz hayvanı korumak ya da kurtarmak, sahipli hayvana göre çok daha kolay. Hayatın her alanında olduğu gibi, işin içine insan unsuru girdiği anda zorluk seviyesi bir anda beşle çarpılıyor.