MEDYAJANS
19. 10. 2019
Canan Kaftancıoğlu kimdir? Ne demiştir?
Pazar, 14 Ocak 2018 23:53

CHP İl Başkanlığına seçilen Canan Kaftancıoğlu, geçmişte yaptığı paylaşımları, FETÖ'ye yönelik açıklamaları ve PKK ile ilgili yaptığı değerlendirmeleriyle tartışmaya neden oldu. Peki kimdir CHP'nin yeni İstanbul il başkanı. 

Canan Kaftancıoğlu'nun seçilmesi partiyi ikiye böldü

Kaftancıoğlu'nun il başkanlığına seçilmesi skandal tweetlerinin ortaya çıkmasıyla gündeme oturdu. Kaftancıoğlu'nun paylaşımları birçok kesimden tepki alırken partisini de karıştırdı.

CHP'LİLER DE TEPKİLİ

Kaftancıoğlu'nun il başkanı seçilmesine parti içerisinden de büyük tepki geldi. Kaftancıoğlu'nun geçmiş dönemde sözde Ermeni soykırımı iddiaları ve Atatürk ile ilgili yaptığı paylaşımlar patrisini de ikiye bölmüş durumda.

ULUSALCI KANATTAN BÜYÜK TEPKİ VAR

Partinin ulusalcı kanadı Atatürk ile ilgili eleştirilerinin ortaya çıkmasının ardından rahatsızlıklarını yüksek sesle dillendirmeye başladı.

Kaftancıoğlu Atatürk ile ilgili yaptığı bir paylaşımda ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz gibi bir sloganı doğru bulmuyorum. Militer bir dil olmasından öte, birey olmanın önüne geçen bir ifade'' ifadelerini kullanmıştı.

Parti içerisindeki bir bölümün ''Atatürk'ün partisine, onu ağır dille eleştiren birisini il başkanı yaptık'' şeklinde ağır eleştiriler getirdiği ve eleştirilerin dozunun giderek attığı öğrenildi.

t1

HALK TV'DEN DİKKAT ÇEKEN HABER

Dün seçimden önce Halk TV, CHP İstanbul İl Başkanlığı’na aday olan Canan Kaftancıoğlu’na ilişkin dikkat çeken bir haber yapmıştı. CHP İstanbul İl Başkanlığı için sandık başına giderken, Halk TV’nin iki başkan adayın biri olan Canan Kaftancıoğlu’nu hedef alması adeta parti içerisindeki durumun bir dışa vurumu olarak yorumlanmıştı.

Halk TV, İstanbul İl Başkan adayı Kaftancıoğlu’nun sözde ermeni soykırımı ile ilgili tweetini takipçileri ile paylaşmıştı. (Superhaber.com)

t2

Canan Kaftancıoğlu'nun eşinin domuz ziyafeti

Partisinin, açıktan açığa HDP'yle iş birliğini savunan CHP'lilerden olan Canan Kaftancıoğlu'nun, 15 Temmuz'da darbeyi durduran sivilere DEAŞ teröristi muamelesi yapmanın ve HDP'yle iş birliğini eleştirenlere 'gerzek' demenin yanı sıra oldukça farklı özellikleri bulunuyor.

Canan Kaftancıoğlu'nun eşinin domuz ziyafeti
(Canan Kaftancıoğlu'nun Twitter'daki profil fotoğrafı)

EŞİ DE KENDİSİ DE MOTOR TUTKUNU

Kendisini bildiğimiz, tanıdığımız siyasetçi profilinin dışında tutmaya çalışan Kaftancıoğlu aynı zamanda bir motor tutkunu. Bir kızı bulunan Kaftancıoğlu'nun, eşi Ali Naki Kaftancıoğlu'yla birlikte sık sık motor kullanırken fotoğraflarını görmek mümkün. Kaftancıoğlu'nun Twitter'daki profil fotoğrafı da tıpkı eşi gibi motor kullanırken çekilen bir fotoğraf.

BİR OTURUŞTA ÇEYREK DOMUZ YİYORLAR

Kaftancıoğlu ailesinin spor ve motosiklet tutkusunun yanında bir özelliği daha var: İştahlarına düşkünler. Öyle ki yalnızca bir akşam yemeğinde, kişi başına bir domuzun 4'te 1'ini, büyük bir domuzun çeyreğini bir oturuşta yiyebiliyor. (ensonhaber.com)

Canan Kaftancıoğlu'nun eşinin domuz ziyafeti
(Kaftancıoğlu'nun eşinin Twitter paylaşımı)

 CANAN KAPTANCIOĞLU KİMDİR?

1972 Ordu doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu'da tamamladı. 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Sivas Suşehri Devlet Hastahanesi acil biriminde hekim olarak çalıştı.

1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda Adli Tıp ihtisasına başladı. TiHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı) 'de vaka taraması yaparak "İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi" isimli teziyle ihtisasını tamamladı. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasında önayak oldu.

Yakın tarihimizde yaşanan faili meçhul bırakılmış cinayetlere dikkat çeken Yalın Ses yayınlarından "Benim Babam Bir Kahramandı" isimli derleme kitabı bulunmaktadır. İletişim yayınlarından Müge Tuzcuoğlu derlemesi “Roboski İstenmeyen Çocuklar” ve Um:Ag yayınlarından Eren Aysan derlemesi “Bir Eflatun Ölüm” isimli kitaplara yazı katkısı sunmuştur. Bilimsel ve sosyal alanlarda yayınlanmış yüzü aşkın makalesi vardır. Birleşik Haziran Hareketi geçici yürütmesinde görev almıştır.

Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesindedir. 2011-2012 yılları arasında CHP İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Motorsiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır.

Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır. Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı, Rocky isminde sahiplenilmiş dört ayaklı bir oğlu bulunmaktadır.