MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • SMA hastalarının "geri ödeme" talebi
  SMA hastaları, tedavide kullanılan tek ilacın, hastalığın tüm tipleri için SGK tarafından geri ödeme listesine alınmasını talep etti - SMA Benimle Yürü Derneği Başkanı Süleyman Başaran: - "Kararlarınızı bilimin ışığında ve insan yaşamının kutsallığını göz önüne alarak, herhangi bir kriter koymadan ve bir an önce vermenizi istiyoruz" - SMA hastası çocuğu bulunan anne Seher Maden: - "Siz ki Sayın Cumhurbaşkanım, mazlum ülkelerin çocuklarına, evlatlarına yardım eden bir insansınız, muhakkak ki bizi de duyacaksınız, biliyorum. Bir anneyim ben, yardım edin"

 • Yusuf'un yaşama tutunması için ameliyat olması gerekiyor
  NİĞDE’de portal ven trombozu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Yusuf Özkale’nin (13) yaşama tutunabilmesi için bir hafta içerisinde yemek borusu nakli ve dalak ameliyatı olması gerekiyor.

 • Bacak egzersizleri beyin sağlığına iyi geliyor
  İtalyan bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre yürüyüş, koşu gibi bacakları çalıştıran egzersizler beyin sağlığına katkıda bulunuyor, bacaklarını hareket ettirmeyen kişilerin beyninde sinir kök hücreleri azalıyor ve yeni sinir hücrelerinin oluşumu yavaşlıyor.

 • Yusuf'un yaşama tutunması için ameliyat olması gerekiyor
  NİĞDE’de portal ven trombozu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Yusuf Özkale’nin (13) yaşama tutunabilmesi için bir hafta içerisinde yemek borusu nakli ve dalak ameliyatı olması gerekiyor.

 • Belçika Yeşiller Partisi’nden 18 yaşında Down sendromlu aday
  Belçika'da sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde, Yeşiller Partisi (Groen), Brugge kentinde 18 yaşındaki Down sendromlu Tane Depuyt'u aday gösterdi. Depuyt seçilirse, Belçika'nın ilk Down sendromlu belediye meclisi üyesi olacak.

 • Deli dana nasıl bir hastalıktır, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?
  İthal etlerde deli dana hastalığı iddiası geçmişte Avrupa'da ve Türkiye'de büyük tartışmalara yol açan deli dana hastalığı ile ilgili korkuları yeniden gündeme getirdi. Peki deli dana nasıl bir hastalıktır. Deli hastalığının belirtileri nelerdir, ne zaman ortaya çıkar? Deli dana tedavi edilebilir mi? İşte bu hastalık ile ilgili merak edilenler...

 • Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor
  İZMİT'te özel bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Op.Dr.

 • "Besin alerjisi sanıldığı kadar yaygın değil"
  Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel: - "Bebeklerde yaşamın ilk bir yılında besin alerjisi sıklığı yüzde 8'lere kadar çıkarken, ergenlik çağındaki çocuklarda yüzde 1'leri görüyoruz. Besin alerjilerinin bir kısmı zamanla kayboluyor. Besin alerjisi sanıldığı kadar yaygın değil" - "Bir uzvumuzu kesmek ne kadar düşünmeyi gerektirirse, bir besin öğesini de diyetinizden çıkartmak için de o kadar düşünmemiz gerekir"

 • Taklit gözlükler göz sağlığını tehdit ediyor
  İZMİT'te özel bir hastanede göz doktoru olarak görev yapan Op.Dr.

 • Bergamalı Kaan ilik bekliyor
   İZMİR'in Bergama ilçesinde, 'akut miyeloid lösemi' (AML) nedeniyle bir süre tedavi gören 4 yaşındaki Kaan Fuat Ateşoğlu, hastalık tekrarlayınca, yeniden tedaviye alındı. Kaan, uygun ilik bulunup, nakledilmesi halinde sağlığına kavuşabilecek.

 • Gastroenteroloji Uzmanı Keskin'den mide sorunu olanlar için Ramazan önerileri
  GASTROENTEROLOJİ Uzmanı Dr.

 • Samsunlu genç, 3 yılda kanseri yendi
  SAMSUN'da Ali Kahraman (22), 2005 yılında tanısı konulan bir kan kanseri türü Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastalığını 3 yıllık tedavinin ardından yenerek sağlığına kavuştu.

 • Nesrin Atar: Glütensiz yiyecekler çok pahalı
  KOCAELİ Çölyak Hastaları Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, çölyak hastalarının zor şartlar altında yaşadığını belirterek, "Glütensiz yiyecekler çok pahalı.

 • "Kan kanserinde Türkiye'de erken tanı ve tedavi üst düzeyde"
  Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan: - "Dünyadaki gelişmelere paralel, Türkiye'de erken tanı ve tedavi üst düzeydedir. Özellikte kök hücre nakli, TÜRKÖK'ün de devreye girmesi ile hastaların çoğunluğuna yapılabilmektedir. 2017'de de sadece 600 AML hastasına kardeşten/gönüllü vericiden kök hücre nakli yapılmıştır. Yurt dışına hastanın gitmesi söz konusu değildir"

 • Benzen maruziyeti kan kanserine yol açıyor
  Michigan Üniversitesinde yapılan çalışmada, benzin ve türevleri, boya, lastik ve birçok temizlik ürününde bulunan "benzen"e, 0,5-1 ppm oranında maruz kalınmanın bile özel bir kan kanseri tipi olan Miyelodisplastik Sendromu'na yol açtığı belirlendi - LLMBİR Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan: - "Buna göre, benzenin 200 ppm gibi yüksek dozlardaki kanser yapıcı etkisi belirlenmişken, son çalışmayla 0,5-1 ppm maruziyetin bile kanser riskini artırdığı ortaya kondu"

 • "Aşı konusunda bize güvenin"
  Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz: - "Diplomalı bilinçsizlere söylüyorum, artık lütfen susun, susmazsanız bu ülkeye zarar verdiğinizi insanlara ispatlayacağız artık mahcup olacaksınız" - "(Aşı yerine kemik suyu kaynatın için) diyecek kadar cehalet içerisindeler. İyi beslenmek, spor yapmak sağlığın önemli faktörlerinden birisi ama bir hastalığa karşı sadece ve sadece iyi beslenerek korunamazsınız"

 • İyotlu tuz zeka geriliğini önlüyor
  Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneğince, rafine edilmeyen ve içeriği net olarak bilinmeyen kaya tuzu gibi tuzların kullanılmaması, bunun yerine rafine edilen iyotlu sofra tuzlarının tüketilmesi önerildi - Dernek Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen: - "Dünya'da önlenebilir zeka geriliğinin en önemli nedeni iyot eksikliğidir"

 • Kurdaki artış göz damlası ve bazı kanser ilaçlarını da etkiliyor
  Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak: - "Son dönemlerde sahadan aldığımız bilgiler, göz damlası ilaçlarında ve bazı kanser ilaçlarında bir sıkıntının söz konusu olduğunu gösteriyor. Bu durumun sebebi gayet açık, üretici firma mevcut kur üzerinden ürünlerini Türkiye piyasasına sokmak istemiyor" - "İlaç yokluğuna alternatif çözüm, kur ayarlamasının tek seferde yapılması yerine, yıl içine yayılarak yapılması ve bunun belirli periyotlarla fiyatlara yansıması ile olacaktır"

 • Doç. Dr. Alptekin: Sırt ağrısının nedeni skolyoz olabilir
  ÇOCUKLARDA özellikle gelişme çağında daha sık ortaya çıkan omurga eğrilikleri yani skolyozun (omurga eğriliği), tedavi edilmediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.

 • Geçmeyen ağrılar huzursuz bacak sendromunun habercisi olabilir
  Uyanıklıkta ve  özellikle istirahat sırasında, bacaklarınızda ve ayaklarınızda tarif etmekte zorlandığınız anormal hisler, bu hislere bağlı oluşan hareket etme ihtiyacı nedeniyle uykuya dalma ya da uykuyu sürdürme zorluğu çekenleri, Uzman Dr.

 • "Mide kanseri yavaşça ve yıllar içerisinde büyüyor"
  MEDICANA Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç.

 • Alkol ve işlem görmüş etler kanser riskini artırıyor
  Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, kanserden kaçınmak için alkol ve işlem görmüş et tüketiminin kesilmesini önerdi - Kanserle mücadeleye yönelik 10 maddelik tavsiye listesinde şekerli içeceklerden kaçınılması, fast food tüketilmemesi ve çocukların anne sütüyle beslenmesi yer aldı - Obezitenin 12 kanser türüne yol açtığı da açıklandı

 • Dr. Apaydın: Sigarayı bıraktığınız gün kendinizi ödüllendirin
  MEMORIAL Kayseri Hastanesi Direktör Yardımcısı Dr.

 • MS hastalarına "yoga" ve "film" terapisi
  İzmir Multiple Skleroz Derneği, MS hastaları için yoga kursu açtı ayrıca film terapisi seansları uygulamaya başladı - Yorgunluk, dengesizlik, hissizlik, uyuşma gibi rahatsızlığa bağlı yaşadıkları sorunları aşmak isteyen MS hastaları haftada bir gün yoga yapıyor ve film seanslarında buluşuyor - MS hastası Nur Akkor: - "Yoga bize 'sihir' gibi geliyor. Ben eski bir MS'liyim ve gün içerisinde çok yoruluyorum. Yoga ile kendimi daha iyi hissediyorum" - Hastalardan Hüseyin Güzlük: - "İşimden dolayı bazen uzun yol yapıyoruz. Fazla yürüdüğüm zaman ayaklarım birbirine dolaşıyor. Yogadan sonra bunu elimine ettik. Yoga rahatlattı"

 • BAU Tıp bilim nişanı Prof. Dr. Peter Mcl. Black’e verildi
  MRI yöntemini beyin ameliyatlarında ilk kez kullanan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en iyi doktorları arasında gösterilen Prof.

 • "Ramazanda dört temel besin grubu gıdalar dengeli tüketilmeli"
  Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Sezgin: - "Ramazan süresince iftar ve sahur olan iki ana öğünde dört temel besin grubunu oluşturan süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kurubaklagiller, sebze ve meyve ile ekmek ve tahıllar dengeli biçimde tüketilmeli" - "Hazımsızlık çekmemek için iyice çiğnenen gıdaları yavaş bir tempo ile yemek, hava yutulmasını ve buna bağlı oluşabilecek karında şişkinlik ve rahatsızlık hissini de azaltacaktır"

 • Doç. Dr. Kasapoğlu: Allerjik rinit mutlaka tedavi edilmeli
  KULAK Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç.

 • 3-6 yaş grubu 10 çocuktan 1'i konuşma ve yutma güçlüğü çekiyor
  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm Başkanı Prof.

 • Açık kalp cerrahisinde "küçük kesi" dönemi
  AÜ Tıp Fakültesi'nde, Türkiye'de ilk defa açık kalp ameliyatlarında göğüste 3 santimetrelik kesi ile kalbe ulaşarak operasyon imkanı sağlayan metoda imza atıldı - Dünyada sayılı merkezde uygulanan, kalp kapağı yırtılan, bozulan ve yetmezlik bulunanlara, doğuştan kalbi delik olanlara, baypas cerrahisi gerekenlere, kalp içi tümör ya da ritim bozuklukları saptananlara yapılabilen ameliyatla hayati risk oranı yüzde 5'ten yüzde 2'ye düşüyor - Doç. Dr. Serkan Durdu: - "Açık operasyonun ardından hastanın normal hayatına dönebilmesi 6 ayı buluyor. Bu yöntemde ise hastalar çok az ağrı hissediyor, ameliyatın ardından 5. günde sosyal yaşama dönebiliyor, ameliyatta daha az kanama riski bulunuyor, hasta erken sürede yaşama döndüğünden akciğer problemleri ortadan kalkıyor, hasta çok daha az süre yoğun bakımda yatıyor, kesi küçük olduğundan enfeksiyon riski büyük oranda azalıyor. Bunlar da ameliyat başarısını artırıyor"

 • BAU Tıp bilim nişanı Prof. Dr. Peter Mcl. Black’e verildi
  MRI yöntemini beyin ameliyatlarında ilk kez kullanan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en iyi doktorları arasında gösterilen Prof.

 • 'Selülitin sebebi varis olabilir'
  ADANA'da Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr.

 • 'Kafayı bulmak için günde 57 ağrı kesici hap alıyordum'
  Mısır'da kolayca ve ucuza bulunabilen Tramadol adlı ağrı kesici milyonlarca kişiyi pençesine alan bir bağımlılığa dönüştü. Her üç Mısırlı'dan birinin başta Tramadol olmak üzere opioid ağrı kesicilere bağımlı olduğu belirtiliyor.

 • Su şişeleriyle kanserde erken teşhise dikkat çekecekler
  BURSA İl Sağlık Müdürlüğü ve Karacakaya Doğal Kaynak Suları firması işbirliğiyle, 23 milyon su şişesine 'Kanserde erken teşhis hayat kurtarır' ve 'Ücretsiz kanser taramalarınız İçin KETEM'e müracaat edin' yazılı etiketler yapıştırıldı.

 • Günde 6-7 saat uyumak ölüm riskini azaltıyor
  Günde 6-7 saat uyumak ölüm riskini azaltıyor

 • Dr. Sarıismailoğlu: Ülkemizde henüz aktif bir kene aşısı yok
  SİVAS Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.

 • Su şişeleriyle kanserde erken teşhise dikkat çekecekler
  BURSA İl Sağlık Müdürlüğü ve Karacakaya Doğal Kaynak Suları firması işbirliğiyle, 23 milyon su şişesine 'Kanserde erken teşhis hayat kurtarır' ve 'Ücretsiz kanser taramalarınız İçin KETEM'e müracaat edin' yazılı etiketler yapıştırıldı.

 • Görme engelliler için 'Navibaston'lu cep telefonu
  DÜZCE'de, görme engelliler için geliştirilen 'Navibaston' adlı yerli yazılım yüklü akıllı telefonların dağıtımına başlandı.

 • Mesanesinden misket büyüklüğünde 35 taş çıktı
  Kocaeli'de idrar yolunda yanma şikayetiyle hastaneye başvuran 90 yaşındaki hastanın mesanesinden misket büyüklüğünde 35 taş çıkarıldı

 • Görme engelliler için 'Navibaston'lu cep telefonu
  DÜZCE'de, görme engelliler için geliştirilen 'Navibaston' adlı yerli yazılım yüklü akıllı telefonların dağıtımına başlandı.

 • Dr. Sarıismailoğlu: Ülkemizde henüz aktif bir kene aşısı yok
  SİVAS Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.

 • Elif Naz, annesinin böbreği ile yaşama tutundu
  POLİKİSTİK böbrek hastası 2,5 yaşındaki Elif Naz Bayrak, durumunun ağırlaşması üzerine tedavi gördüğü Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden ambulansla getirildiği Antalya'da, annesinin böbreğiyle yaşama sarıldı.

 • Karın boşluğundan karpuz büyüklüğünde kitle çıkarıldı
  Afyonkarahisar'da karın ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran 50 yaşındaki kadının karın boşluğundaki karpuz büyüklüğündeki kitle ameliyatla alındı - Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Mehmet Zafer Tiftik: - "Yaklaşık 3 saat süren ameliyatın ardından operasyonu tamamladık. Yaklaşık 4 kilo civarında bir kitle çıkarttık karın boşluğundan"

 • Meme estetiğinde yeni dönem
  ESTETİK, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Op.

 • Aşı Bilimi Derneği Başkanı: Aşıda dışa bağımlılık risk oluşturuyor
  İZMİR'de düzenlenen 2'nci Uluslararası Aşı Bilimi Kongresi'nde konuşan Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof.

 • Karnından 4 kiloluk kitle çıkarıldı
  AFYONKARAHİSAR'da ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Filiz Aslan'ın (50) karnından, 40 santim çapında 4 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı.

 • Karnından 4 kiloluk kitle çıkarıldı
  AFYONKARAHİSAR'da ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Filiz Aslan'ın (50) karnından, 40 santim çapında 4 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı.

 • Elif Naz, annesinin böbreği ile yaşama tutundu
  POLİKİSTİK böbrek hastası 2,5 yaşındaki Elif Naz Bayrak, durumunun ağırlaşması üzerine tedavi gördüğü Denizli Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden ambulansla getirildiği Antalya'da, annesinin böbreğiyle yaşama sarıldı.

 • Karnından 4 kiloluk kitle çıkarıldı
  AFYONKARAHİSAR'da ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran Filiz Aslan'ın (50) karnından, 40 santim çapında 4 kilo ağırlığında kitle çıkarıldı.

 • Göğüs boşluğundaki paratiroid dokusu, robotik cerrahiyle alındı
  DENİZLİ'de yaşayan ve göğüs boşluğu içinde paratiroid dokusu bulunduğu tespit edilen Mustafa Gonca (54), Ege Üniversitesi Hastanesi'nde robotik cerrahi ile yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

 • Çocukların konuşmalarından önce hareketlerini gözlemleyin
  İZMİR'de yaşayan dil terapisti Kemal Colay, anne- babaların büyük heyecan yaşadığı, çocuklarının ilk konuşma süreçlerine ilişkin uyarılarda bulundu.