MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • LÖSEV Başkanı Dr. Ezer: Mandalinaların rengi değiştiriliyor, üstü parafin ile kaplanıyor"
  LÖSEV Başkanı Dr.

 • Paletli ambulansla 90 hastayı kurtardılar
  KAHRAMANMARAŞ'ta sağlık ekipleri, ağır kış şartları nedeniyle kapanan yolları paletli ambulanslarla aşıp hastalara ulaştı.

 • Türkiye'nin ilk faz 1 kanser klinik araştırma merkezi hizmete girdi
  Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş: - "Bundan sonraki süreçte yerli ve milli ilaçların kanser alanında üretimini sağlayacağız" - Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz: - "Yıllarca enerjimizi kobay tartışmalarıyla kaybettik. O bizi aşağıya çekti. İnsanlar denek mi? Faz 1 çalışma içinde ele alalım. Burada bir ilaç güvenliği çalışması yapılmak zorunda. Temel araştırmayı geçmiş bir ilacı başka türlü nasıl ürüne doğru götürebileceksiniz?"

 • Minimal invaziv aort kapak cerrahisi hakkında merak edilenler
  Kalp kapakları ile ilgili sorunlar her yaşta ortaya çıkabildiği gibi doğumsal gelişim bozuklukları arasında da yer alabilir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, minimal invaziv aort kapak cerrahisi hakkında nasıl yapıldığından kimler için uygun olduğuna kadar pek çok noktaya değindi. Kalbi oluşturan odacıkları koruyan kapaklarda bir sorun olması, kişinin yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra hayati risk oluşturacak boyutlara varan problemler de ortaya çıkarabilir.

 • Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası
  SERAMİK sektöründe çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarının belirlenmesi için çekilen akciğer filmlerinin değerlendirildiği çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 • Çocuğunuz kışın sürekli hastalanıyorsa, nedeni alerji olabilir
  Bahar aylarında sık görülen alerjiler, kışın kapalı ortamlarda daha fazla zamanının geçirilmesi, özellikle ev tozu gibi iç ortam alerjenleriyle maruziyeti artıyor. Kimi zaman da, enfeksiyonların kendisi alerjik hastalıkları tetikleyebiliyor.

 • Asbestin neden olduğu hastalık: Akciğer zarı kanseri! Mezotelyoma nedir?
  Dünyada ve ülkemizde görülen ve önümüzdeki son yirmi yılda artış beklenen Mezotelyoma, akciğer zarı kanseri olarak tabir edilir. Çok nadiren iyi huylu Mezotelyoma olsa da kötü huylu akciğer zarı kanseri olarak bilinen Malign Plevral Mezotelyoma (MPM) Asbest maruziyeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. En belirgin şikayeti nefes darlığı ve göğüs ağrısı olan Mezotelyoma omuz ağrısı, öksürük, kilo kaybı, ateş ve ses kısıklığı gibi belirtiler de veriyor.

 • Ofis çalışanları nasıl beslenmeli? Zinde bir gün geçirmek için altın öneriler...
  Yaşamın temel şartlarından biri olan yeterli ve dengeli beslenmenin, çalışma hayatında da iyi bir fiziksel ve zihinsel performans için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, ofiste sağlıklı beslenmenin faydalarını ve beslenme önerileriyle gün boyu kendinizi zinde hissedeceğiniz tavsiyelerde bulundu.

 • Kalp sağlığı için çayın yeşili, üzümün kırmızısı
  DENGELİ beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, kalp sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr.

 • Yağ aldırma mı karın estetiği mi?
  Karın bölgesindeki yağlar, yakımı en zor vücut yağlarının başında gelir. Ayrıca karın bölgesindeki fazla yağlar, kalp sağlığını tehlikeye atabilir ve tip 2 diyabete neden olabilir. Bu tarz sağlık risklerin önüne geçmek için karın bölgenizdeki fazla yağlara veda etmelisiniz. Etkili bir çözüm için yağ aldırabilir ya da karın estetiği yaptırabilirsiniz. Peki ikisinin arasındaki fark nedir?

 • Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası
  SERAMİK sektöründe çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarının belirlenmesi için çekilen akciğer filmlerinin değerlendirildiği çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 • Babasına karaciğeriyle umut oldu
  Şanlıurfa'da yaşayan karaciğer hastası Salih Karataş, kızından alınan dokuyla hayata tutundu - Seher Karataş: "Ben aynı durumda olsaydım babam da aynısın yapardı. Allah onu başımızdan eksik etmesin" - Baba Salih Karataş: "Kızım karaciğerinden parça vererek bana can oldu, o benim her şeyim. Sanki dünyaya yeni gelmişim. Onunla gurur duyuyorum" - Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz: "Talebimiz canlıdan çok, kadavradan bağış olması yönünde"

 • Hamilelikteki kaşıntıları ihmal etmeyin!
  Hamileliğin özellikle son 3 ayında ortaya çıkan kaşıntılar gebelik sarılığının işareti olabiliyor. Gebelik sarılığı, sarılık ve kaşıntıyla kendini gösteren safra yolu rahatsızlığıdır. Selenyum eksikliğinden kaynaklanan sarılığın önüne geçebilmek için selenyumdan zengin besinler tüketmek gerekiyor. İşte gebelik sarılığını önlemek için tüketilmesi gereken yiyecekler...

 • Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir
  Prof.

 • Sömestre özel 9 öneri!
  Yoğun geçen eğitim öğretim dönemine yarıyıl tatiliyle ara verilirken, ailelere bu süreçte önemli görevler düşüyor. Uzmanlar çocukların dinlenmesine fırsat verilmesini ve yoğun etkinliklerle çocukların yorulmamasını tavsiye ederken, ebeveynlere çocuklarının hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri bir sömestr tatili için 9 öneri sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 • 'Hastalar utanma nedeniyle ameliyata mecbur kalıyor'
  TOPLUMDA görülme sıklığı yüzde 5 olan hemoroid hastalığı birçok hastanın utanması nedeniyle ilerliyor.

 • Gergedan virüsü nedir, nasıl etkili olur? Rhinovirüs virüsü hangi hastalıklara neden olur?
  Son zamanlarda hastanelere başvuran hastaların 'Gergedan virüsü'nden dolayı yaygınlaştığı konuşuluyor. Fakat uzmanlar gergedan virüsü diye bir şey olmadığını, son günlerde görülen hastalıklara ‘Rhinovirüs’ adı verilen bakterinin yol açtığını savunuyor. Rhinovirüs virüsü nedir, nasıl etkili olur, işte cevabı...

 • Preeklampsi nedir? Hamilelerde tansiyon neden önemli? Anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler...
  Tansiyon hastası olan veya gebelik dönemini çalışarak geçirip yeterince dinlenemeyen anne adaylarının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi, erken doğuma yol açabiliyor. İşte preeklampsi'nin belirtileri...

 • Çekirdekleriyle yediği hurmalar yüzünden ameliyatlık oldu
  Ordu'nun Çatalpınar ilçesinde üç ay boyunca çekirdekleriyle Trabzon hurması yiyen kadının midesinde oluşan 2 taşlaşmış gıda artığı ameliyatla alındı - Doç. Dr. Fuat Ekiz: - "Bu faydalı meyvenin aşırı ve çekirdekleriyle birlikte tüketilmesi riskli olabilir. Günlük 1-2 adet çekirdekleri çıkartılarak tüketilmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır"

 • Mutlu eden besinler neler?
  Besinlerin ruh halimizi etkilediği konusunda hemfikir olan sağlık uzmanları, beslenmenin mutlulukla yakından ilgili olduğu görüşünde. Öyle ki bazı besinlerin iyi bir uyku çekmek, meditasyonla ruhumuzu dinginleştirmek, sevdiklerimizle zaman geçirmek, gülmek gibi insanları mutlu etme konusunda oldukça etkili olduğunu düşünüyorlar. Bizi mutlu ettiği ve daha iyi hissettirdiği bilimsel olarak kanıtlandığının altını çizen Doç İsmet Tamer, yediğimizde bizi mutlu eden besinleri anlattı.

 • Çay ve kahve tüketimi sağlığı nasıl etkiliyor?
  Sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda bilinçlenme giderek yaygınlaşıyor. Ancak buna rağmen bazen tercih edilen besinlerin sağlık üzerine nasıl etkisi olduğu bilinmiyor. Bunlardan en yaygın olanları da çay ve kahve tüketimi. Günde en az 1 bardak içtiğimiz çay ve kahvenin sağlığa olan etkilerini biliyor musunuz? Çay ve kahvenin türünün, tüketim miktarının, hazırlanma şeklinin sağlık üzerinde farklı etkileri olduğunun altını çizen uzmanlar bazı bilimsel veriler aktardı.

 • "Üreme yeteneğini korumanın yolu düzenli kontrol ve muayene"
  Prof.

 • Yirmi yaş dişi çekilmeli mi? Yirmi yaş dişi ne zaman çekilmeli?
  20 yaş dişi çekilmeli mi sorusunu yanıtlayan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Gizem Güzelgen, er 20 yaş dişinin çekilmesi zorunluluğu olmadığını söyledi. Ağrı şikayetine ve dişin ne kadar gömülü olduğu gibi etkenlere bağlı olarak diş hekiminin çekime karar vereceğinin altını çizen Dr. Gülgen, yirmi yaş dişleri hakkında merak edilenleri yanıtladı.

 • Diş sıkma için botoks kesin çözüm mü?
  Havaların soğuması ve karanlık günler yaşanması daha çok uyumayı ve hareketsiz kalmayı beraberinde getiriyor. Bu sebeple kişilerde stres ve depresyon eğilimi de artıyor. Bu durum da kışın daha çok diş sıkma problemi ile karşılaşılmasına neden oluyor. Kışın daha çok görülen diş sıkma sorunu çözümü en çok aranan hastalıklar arasında başı çekiyor. Diş sıkma botoksu da bu sorunu yaşayanların aradığı çözümler arasında yer alıyor. İşte detaylar...

 • Zayıflamak için aç kalanlar dikkat: Sağlığınızdan olmayın!
  Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak herkesin hayallerini süslese de bireysel alınan kararlar nedeniyle bu hayaller gerçekleşemeyebiliyor. Diyetisyene ve spor salonlarına gidenlerin sayısında önemli bir artış görüldüğü şu yıllarda sağlık uzmanlarının yaptığı incelemeler sonucu zayıflamak için başvurulan bazı yöntemler kişilerin sadece kilo almasına neden olmuyor bazen de sağlığından edebiliyor.

 • Doğum sonrası depresyonu nedir, belirtileri nelerdir? Doğum sonrası depresyonunu önlemenin yolları nelerdir?
  Depresyon, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor ve kadınlar, üreme hormonlarında değişim olduğu dönemlerde depresyona daha yatkın hale geliyor. Doğum sonrası dönemdeki depresyon; kadında gerçekleşen fiziksel, duygusal ve davranışsal değişimlerin karışımını ortaya koyuyor.

 • İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan'dan 'ilaç'ta çözüm çağrısı
  İZMİR Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, tasarruf öncelikli politikalar sonucunda birçok ilacın bulunamaz hale geldiğini, özellikle yaşamsal öneme sahip olan ithal ilaçlarda krize doğru gidildiğini belirtti.

 • Gebe Akademisi'nde hamile pilatesi
  BURSA'da, Medicana Hastanesi'nde, 'Sağlıklı ve Mutlu Bir Gebelik İçin Yanınızdayız' sloganıyla 'Gebe Akademisi'nin ikincisi gerçekleştirildi.

 • Op. Dr. Muğrabi: Düztaban tedavisinde 1 kilometreden az yürüyebiliyorsanız ameliyat şart
  AYAK ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op.

 • Her 5 erkekten 1’inde görülüyor!
  Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde izleniyor. Kadın nedenli kısırlık durumlarında da oldukça sık olarak karşımıza çıkıyor. Peki, erkek kısırlığı yeteri kadar biliniyor mu? Erkeklere yeteri kadar tetkikler yapılıyor mu?

 • "İlaca erişimde sıkıntı yok"
  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz: - "Geçen yılın aynı dönemine göre ilaç akışında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Genel manada erişimde bir sıkıntı yok" - "(İlaçta kur güncellemesi) Bu hafta boyu ilaç sektörümüzü dinleyerek beklentilerini alacağız. Depolarımızla görüşeceğiz. Eczacılarımızı dinleyeceğiz. Bütün sahanın görüş ve beklentilerini aldıktan sonra Ekonomi ve Sağlık Bakanlıkları olarak istişareler neticesinde karar vereceğiz"

 • Varis nedir, neden oluşur? Varis oluşumunu önlemek için neler yapılmalı? Varis tedavisi nasıl olur?
  Bacaklarda damarlarda belirginleşme, ağrı, şişme ve ağırlık hissi belirtileriyle ortaya çıkan varis, özellikle kadınların sorunu. Erken dönemde tedavi edilmediğinde ciddi sorunlarına neden olan varis ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Terleme nedenleri nedir? Terleme önleyici ilaçlar sorunu çözer mi? Terleme neden olur? İşte aşırı terlemenin ardında yatan 7 neden
  Isı dengesinin sağlanması için gerekli bir fonksiyon olan terleme hareket ettiğimizde ya da dış ortamdaki sıcaklık arttığında vücudun normal ısısını koruyabilmesi için ter bezlerinin beyindeki bir merkez tarafından uyarılmasıyla gerçekleşmektedir. Ancak terleme nedenleri bu durumun dışında da gerçekleşebilmektedir. Dış kaynaklı stres oluştuğunda ya da heyecan hisseidlen durumlarda da vücutta terleme miktarı artmaktadır.

 • Tırnak yeme nedir? Tırnak yeme problemi nasıl çözülür? Tırnak yeme hastalığının ardında hangi sebep yatar? Tırnak yemeyi engellemek için ne yapmalı?
  Tırnak yeme davranışı kaygı düzeyi yüksek, stresli ve başa edemeyecekleri bir durumla karşılaştıklarında rahatlama amacıyla sergilenen davranışlar arasındadır. Tırnak yeme alışkanlığı sürekli eleştiren, beklenti düzeyi yüksek bir ebeveyn karşısında sergilendiği görülebilir. Gerginliğin habercisi olarak görülen tırnak yeme problemi nasıl çözülmelidir? Acı oje sürme ya da bağırarak çözmeye çalışmanın bir sonuca götürmeyeceğini söyleyen uzmanlar bazı önerilerde bulunuyor.

 • Sigarayı bırakmak isteyene ücretsiz ilaç
  SİGARAYI bırakmak isteyen bağımlılar, sayıları 300 bini geçmemek şartıyla, 'Nikotin Replasman Preparatları ile Bupropion HCI' ve 'Vareniklin' içerikli ilaçlardan ücretsiz faydalanacak.

 • Üşümeye iyi gelen yiyecekler nelerdir? Üşümeye ne iyi gelir?
  Dengesiz havalar nedeniyle vücudun ısı dengesinin bozulması bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara neden oluyor. Yani soğuk havanın etkisinden korunmak için yapılacak her davranış kişiyi hasta olmaya bir adım daha uzaklaştıracak. Bu nedenle kış aylarında üşümeye ne iyi gelir sorusunun cevaplanması oldukça önem taşımaktadır. Üşümeye iyi gelen yiyeceklerin tüketimi de bu konuda kişileri az da olsa rahatlatmaktadır. Peki üşümeyi engellemek için başka neler yapmalı? İşte cevabı...

 • Türk Böbrek Vakfı'nın "obezite ile mücadele" çalışmaları
  Sporcu Hasan Yalnızoğlu, okullarda ve yetişkin eğitimlerinde gösterilmek üzere hazırlanan doğru egzersiz çalışmaları videosu için kamera karşısına geçti

 • Sezaryenle doğan çocuklarda alerji daha fazla görülüyor
  Yapılan araştırmalar neticesinde sezaryenle doğan çocuklar üzerinde alerji daha çok görüldüğü saptandı. 'Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Alerjilerle Nasıl Başa Çıkabiliriz?' seminerinde açıklanan konu ile ilgili konuşan Dr. Ali Fuat Serpin, çocuklarda alerji ile başa çıkma noktasında ilginç detaylar paylaştı. Bunlardan biri de çocukların alerjilere olan duyarlılığı söz konusu olduğunda kalabalık ailede yetişmen çocukların daha avantajlı olduğu ile ilgiliydi. İşte konu ile ilgili detaylar...

 • Cinsel performansta 35 yaşına dikkat
  Üro-Androloji Uzmanı Prof.

 • İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci nasıl dengelenir? İnsülin direncini dengeleyen besinler nelerdir? İnsülin direncini dengelemek hastalıklardan koruyor
  Havaların soğumasıyla birlikte kapıyı çalan hastalıklardan korunmak için vitamin açısından zengin beslenmenin önemini herkes bilmekte. Ancak hastalıklardan korunma konusunda dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta daha mevcut. O da insülin direnci. İnsülin direncinizi dengede tutarak hastalıklardan korunabileceğinizin altını çizen sağlık uzmanları, insülin direncini denelemek için ne yapılması gerekir sorusunu cevapladı.

 • Gergedan virüsü nedir? Gergedan virüsü değil mevsimsel grip
  Kuş gribi ve domuz gribi korkusuna isimlendirilen salgınlar influenza virüsü türlerinden kaynaklanmaktadır. Şimdilerde de yeni bir virüs yayıldığı iddiası ortaya atıldı. Virüsün ismi de gergedan virüsü olarak anılıyor. Ancak uzmanlar böyle bir virüs olmadığını iddia ediyor. Son zamanlarda sağlığı tehdit eden yeni bir virüs türü ortaya çıkmadığını söyleyen sağlık uzmanları, kuş gribinin kuşlardan, domuz gribinin de domuzlardan bulaştığını,gergedan virüsü diye bir virüsünse olmadığını söyledi.

 • Ailelere karne uyarısı! Çocuğunuzda bu davranışlara dikkat edin!
  Yarıyıl tatiline az bir zaman kaldı, öğrenciler karne heyecanı yaşıyor. Uzmanlar ise ebeveynleri “karne tepkisi” konusunda uyarıyor: “Karneyi değerlendirirken aşırı eleştiride bulunmaktan ve aşağılamaktan kaçınılması gerekir.” İşte uzmanlardan yarı yıl tatili öncesinde çocuklara karşı davranışlarda dikkat edilmesi gerekenler...

 • 'Bilinçsiz antibiyotik kullanımı aort yırtılmalarına dahi neden olabilir'
  AMERİKAN Gıda ve İlaç Dairesi FDA'in yayınladığı yeni bir araştırmaya göre yan etkileri daha öncesinden de tartışmalı olan florokinolon grubu antibiyotikler aort damarı yırtılmalarına yol açabiliyor.

 • 89 yaşında, baypas operasyonuyla sağlığına kavuştu
  ANTALYA'da 3 ay önce kalple ilgili rahatsızlığı ortaya çıkan lokumcu Süleyman Yavuz'a (89), baypas operasyonu yapıldı.

 • Bakan Selçuk: 30 ilacı daha geri ödeme listesine aldık
  AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geri ödeme listesine 30 ilacı daha aldıklarını açıkladı.

 • Göz sağlığınız için bunları tüketin!
  Gözümüz için sağlıklı besinleri tüketmek hem gözün genel gelişimi hem de bazı hastalıkların oluşumunu engellemek için gereklidir. İşte göz sağlığı için gerekli olan vitaminler ve bu vitaminleri barındıran yiyecekler...

 • 89 yaşında, baypas operasyonuyla sağlığına kavuştu
  ANTALYA'da 3 ay önce kalple ilgili rahatsızlığı ortaya çıkan lokumcu Süleyman Yavuz'a (89), baypas operasyonu yapıldı.

 • Kişiye özel müzik ile "çınlama terapisi"
  Yıldız Teknopark'ta bir Ar-Ge şirketi tarafından kulağında çınlama sorunu olan hastalar için müzikal terapi yazılımı geliştirildi - TÜBİTAK'ın başarı ödülüne layık görülen yazılımın, çınlama sorununda olumlu sonuçlar verdiği bildirildi - Firmanın genel müdürü Serkan Kurt: - "Geliştirdiğimiz yazılımla çınlama frekansına uygun olarak gürültü oluşturuyoruz. Bunu da bir müzik dosyasının içine gömüyoruz. Yani hastanın tercih ettiği bir şarkıyla bu tedaviyi uygulayabiliyoruz"

 • "Çocuktaki her döküntü egzama, her egzama da alerjik değil"
  Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Şahiner: - "Her döküntü egzama değildir. Özellikle çocuk yaş grubunu düşündüğümüzde birtakım bakteri ve virüslerin yol açtığı döküntülü bazı hastalıklar var. Bazen egzama ile karışabiliyor. Her egzama da alerjik olmayabilir" - "Bakteri ve virüslerin bulaşmasını önlemek için en önemli önerimiz, el yıkamak ve çocukları yüzlerinden öpmeyelim. En önemli bulaşı yollarından birisi öpülmektir. Alerjik egzama varsa çok sıkı kıyafetler giydirmeyelim. Pamuklu kıyafetler tercih edilmeli ve çok sıcak su ile banyo yaptırmayalım"

 • Bakanlıktan "gripli hasta sayısındaki artış olağan" açıklaması
  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, geçmiş grip sezonlarındakilerle benzerlikler gösteren gripli hasta sayısındaki artışın olağan olduğunu bildirdi - Bakanlık yetkilileri "domuz gribi" ifadesinin sadece tüm dünyayı etkilediği salgın döneminde kullanıldığına dikkati çekerek, "Bu artık, salgın sonrasındaki yıllarda mevsimsel grip etkenleri arasında yer almaktadır, domuz gribi olarak tanımlanmamaktadır" vurgusunu yaptı