MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Havuz ve denize girenlere "kulak hastalığı” uyarısı
  Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr.

 • Manisa’da 112 çalışanlarına darp
  Manisa’da 112 çalışanı 3 sağlık personelinin, çıkan kavgada yaralılara müdahale ederken darp edilmelerine tepki gösteren Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu sağlıkta şiddetin son bulması çağrısında bulundu.Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Kuyualan Mahallesinde 15 Haziran Cumartesi gecesi çıkan bir kavgada yaralılara müdahale etmek isterken kavga çıkaranlar tarafından görev yapmaları engellenen ve darp edilen 3 sağlık personeli yaralandı.

 • Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Temel Eğitimi
  Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara: - "Cumhuriyet'in ilk yıllarında binde 250 olan bebek ölümleri binde 8'lere düştü"

 • Hayvandan insana bulaşan hastalıklar için eylem planı hazır
  Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının iş birliğinde, hayvandan insana bulaşan ve "zoonotik" olarak isimlendirilen hastalıklara yönelik "Türkiye Zoonotik Hastalıklar Eylem Planı" hazırlandı - Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe: - "Eylem planı ile başta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kuduz, bruselloz, şarbon, tularemi, kist hidatik ve toksoplazmoz ve diğer zoonotik enfeksiyonlarla mücadelede yeni bir döneme giriyoruz" - "Eylem planı, yeni ortaya çıkabilecek veya mevcut hastalıkların halk sağlığı tehdidi oluşturma boyutuna gelmeden önlenmesi ve kontrolüne yönelik aktivitelerin ilave edilebileceği dinamik bir yapıya sahip"

 • Uzm. Dr. Uçlar: "Havuç, ayva gibi sert yiyecekleri 3 yaşından önce eline vermeyin"
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr.

 • "Meraların ilaçlanması KKKA bulaşma olasılığını azaltır"
  Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Mutlu Kukul Güven: - "(KKKA) Hayvancılıkla uğraşanlar ve sağlık çalışanları, risk grubu sayılabilir. Özellikle kırsal alanlarda, meralar ve çalılık alanlarda fazla görülmekte. Bu kısımların ilaçlanmasıyla bulaşma olasılığı azalacaktır" - "Her kene tutunduğunda KKKA hastalığına yakalanılmaz. Kene tutunanların yüzde 20'sinin bu hastalığa yakalandığı görülmüştür. KKKA'da ölüm oranı yüzde 5 civarındadır"

 • Aşırı kahve ve çay kemik erimesi riskini artırıyor
   YAŞIN ilerlemesiyle birlikte kemik yapısının bozulduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

 • El Nusra’dan Halep’e saldırı: 12 ölü
  Suriye’deki terör örgütü El Nusra tarafından Halep kentine yönelik füzeli saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı.El Nusra, Suriye’nin Halep kentinin batı kırsalında bulunan Raşidin ve Han Tuman bölgelerine füze saldırısı düzenledi.

 • Organlar nakil için 24 saat korunabilecek
  Yüksek teknoloji kullanılarak geliştirilen, doku, organ ve hücrelerin beslenmesine olanak sağlayan "Perfüzyon Cihazı" ile 4-12 saatte nakledilmemesi halinde işlevini yitiren kalp, karaciğer, böbrek, pankreas gibi organlar artık 24 saat korunarak, bir başkasına umut olabiliyor - Klasik yöntemde dışarıda +4 derecede metobalizma hızı yavaşlatılabilen organların, perfüzyon cihazlarıyla ya soğuk solüsyonla oksijen verilerek ya da oksijenli kan verilerek atardamardan beslenmesi sağlanabiliyor - AÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Acar Tüzüner: - "Organın hiç vücut dışına çıkarılmamış gibi fonksiyonu ve canlılığı korunabiliyor" - "Çok yağlı olan bir karaciğer nakil için mümkün değilken, bu makinelerle organa yağları eritici maddeler verilerek, normal karaciğer değerlerine getirilerek nakil mümkün olabiliyor" - Hollanda Leiden Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Andrzej Baranski: - "Bu makinelerin en büyük özelliği, takılması pek mümkün olmayan organların kullanılabilir hale gelmesine olanak tanımasıdır"

 • Sıcaklar artıyor, beslenmeye dikkat
  Günden güne artan hava sıcaklıkları, sağlık problemlerini de beraberinde getirirken, Doç.

 • Ailelere karne tatili tavsiyeleri
  Uzman Klinik Psikolog Funda Es, karnelerin alınmasıyla birlikte ailelerin çocuklarının tatilde olduğunu, zihnen ve fiziken dinlenmeye, yapamadığı aktiviteleri yapmaya ihtiyacı olduğunu unutmaması gerektiğini söyledi.Medical Park Ordu Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Funda Es, ailelere yaz tatilinde yapılması gerekenleri konusunda uyarılarda bulundu.Psikolog Funda Es, “Okul döneminde yapmak isteyip yapamadığı aktiviteleri veya gitmek isteyip de gidemediği yerlere gitmesine fırsat verilmeli.

 • Kilo alma, aşırı iştah, hipertansiyon varsa Cushing Sendromu hastası olabilirsiniz
  Endokrinolog Prof.

 • Giyilebilen EKG cihazı tasarladılar
  EGE Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (EBİLTEM) kıyafet içine giyilebilen ve kalp ritmini ölçen EKG cihazı tasarlandı.

 • İşitme engelliler için MHRS’den yeni uygulama
  Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), resmi twitter sayfasından işitme engelliler için yaptıkları yeni uygulamayı duyurdu.Paylaşımda, İşitme engelliler için özel geliştirilen ESİM uygulamasını telefonuna indiren vatandaşların, artık canlı operatörler aracılığıyla MHRS’den kolayca randevu alabileceği belirtildi.

 • Her el titremesi parkinson değildir
  NÖROLOJİK problemlere bağlı el titremeleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen hastalığın parkinson olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.

 • Erkekliği sıcak çarpmasın
  Aşırı sıcaklığın erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op.

 • Mevsimsel değişiklikler kas iskelet sistemindeki ağrıları artırabilir
  Kas iskelet sistemindeki ağrıların son günlerdeki hava değişimi sonrası artacağını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

 • Giyilebilen EKG cihazı tasarladılar
  EGE Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (EBİLTEM) kıyafet içine giyilebilen ve kalp ritmini ölçen EKG cihazı tasarlandı.

 • 'Ay dede' hastalığına dikkat
  YÜZ ve göbek çevresinde yağlanma ile kendisini gösteren ve vücudun fazla kortizona maruz kalmasıyla ortaya çıkan Cushing Sendromu halk arasında ‘Ay dede’ sendromu olarak da biliniyor.

 • ALS hastaları piknikte buluştu
  İzmir'de, solunum cihazına bağlı yaşayan ALS hastaları, piknikte bir araya geldi - ALS-MNH Derneği Başkan Yardımcısı Alper Kaya: - "Hastalarımız senede bir gün düzenlediğimiz pikniğe ambulanslarla geliyor. Bu hastalık yalnız yaşanmıyor, ailece yaşanıyor. Aileler piknikte yalnız olmadıklarını görüyor. Motivasyon ve moral, hastalarımızı yaşama bağlıyor" - ALS hastası Hikmet Altunay: - "Çocuk bayrama nasıl hazırlanıyorsa biz de bu etkinliğe öyle hazırlanıyoruz"

 • Uzmanlar uyarıyor: ROP hastalığına dikkat
  Sivas Medicana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.

 • İnsülin direncine dikkat
  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Dr. Özden: "Sedef hastalığını tedavisi var"
  SAMSUN (İHA)

 • Kanser savaşçısı: Acı biber
  İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof.

 • 'Babalar Günü' hediyesi böbreği oldu
  ANTALYA'da 6 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören Fethi Koyun (53), aynı işi yapan oğlu Kadir Koyun'un (26) bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu.

 • Yaz tatili için ebeveynlere öneriler
  Psikolog Batuhan Toprak, Çocukların ve gençlerin beklediği yaklaşık 3 aylık yaz tatili öncesi ebeveynleri uyardı.“Öncelikle çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin” diyen Psikolog Batuhan Toprak, “Zayıf karnesi olan çocukların aileleri karne için yapıcı ve değerlendirmeler yapmalılar ve asla karne notu için çocuklarınızı cezalandırmayın.

 • TYT’nin belirleyicisi Türkçe ve Matematik oldu
  2019 TYT sorularını değerlendiren Bahçeşehir Koleji bölüm başkanları TYT’de bu yıl da üst düzey düşünme becerilerini ölçen soru yapıları ile karşılaşıldığını belirtti.Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün tamamlandı.

 • Anne karnında SMA tanısı konulan Ece, hastalığı yendi
  BURSA'da yaşayan Çiğdem-Mustafa Sünger çiftinin, genetik bir kas hastalığı olan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastası olan ilk çocukları Elif Evra'dan (6) sonra ikinci çocukları Ece Ela'nın da aynı hastalığı taşıdığı anne karnında saptandı.

 • Kalp krizi geçirdi fark etmedi, yanında bulunan sağlıkçı hayatını kurtardı
  Diyarbakır’da kalp krizi geçiren 53 yaşındaki Ali Gevancı, borç ödemek için yanına giden diyaliz merkezi sahibi Servet Akyıl isimli sağlıkçının kendisini ‘Kriz geçiriyorsun, hastaneye git’ diye uyarmasıyla hayata tutundu.Dicle Elektrik Perakende A.Ş.

 • Tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu taburcu edildi
 • Babalar Günü'nde babasına ‘yaşam’ verdi
  HATAY'da yaşayan 72 yaşındaki karaciğer sirozu hastası Mahmut Barutçu, oğlu Mehmet Barutçu'dan alınan karaciğer dokusuyla yeniden doğdu.

 • EuroPCR 2019 İnovasyon Gününde Türk doktor yeni buluşunu sundu
  Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof.

 • Diş sağlığı tüm beden sağlığını etkiliyor
  Liv Hospital Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt.

 • Bacak kısmındaki yağlanmalara dikkat
  Op.

 • Bolu'da bir sokak "dumansız hava sahası" ilan edildi
  Mudurnu ilçesinde bir sokak alınan kararla "dumansız hava sahası" olarak belirlendi

 • Bakan Koca'dan çocuklara ve velilere yaz tatili için tavsiyeler
  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: - "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırmalıyız" - "Çocuklarımızın günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması gerekiyor. Kemik ve kaslarının güçlenmesi için ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri öneriyoruz" - "Çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması gerekiyor. Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein kaynağıdır"

 • Karne heyecanına ortak oldular
  Özel Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr.

 • Ölen arkadaşının acısıyla 30 yıldır kan bağışlıyor
  Üniversite yıllarında geçirdiği trafik kazası sonrasında yakın arkadaşını kan bulunamadığı için kaybeden Uğur Akçay, yaşadığı acı olay nedeniyle tam 30 yıldır Türk Kızılay'a düzenli kan bağışında bulunuyor - Kan bağışçısı Uğur Akçay: - "Kan bağışında bulunmak büyük gurur kaynağı. Vicdani bir haz duygusu oluşturuyor. Bunun yanı sıra sağlıklı bir bünye için de kan bağışı zinde tutuyor.

 • Babalar Günü'nde babasına ‘yaşam’ verdi
  HATAY'da yaşayan 72 yaşındaki karaciğer sirozu hastası Mahmut Barutçu, oğlu Mehmet Barutçu'dan alınan karaciğer dokusuyla yeniden doğdu.

 • Aşının cinsel yolla bulaşan hastalıklardaki önemi
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı aşının önemli olduğunu belirten Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof.

 • Bakan Koca’dan öğrencilere sağlıklı yaz tatili önerileri
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının son bulması üzerine ailelere ve öğrencilere sağlıklı yaz tatili önerilerinde bulundu.2018 - 2019 Eğitim - Öğretim yılının son bulması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ailelere ve öğrencilere sağlıklı bir yaz tatili geçirmeleri noktasında açıklamalarda bulundu.Milyonlarca öğrencinin karnesini alarak yaz tatiline başladığını söyleyen Bakan Koca, "Çocuklarımız çok çalıştı, yoruldu.

 • New York kızamık salgının ardından dini gerekçelerle aşıdan muaf olma uygulamasını kaldırdı
  ABD'nin New York eyaletinde, kızamık salgınının ardından çocukların aşılardan dini gerekçelerle muaf tutulmasını engelleyen yasa tasarısı kabul edildi. Aşı karşıtları karara tepki gösterdi.

 • Doğada vakit geçirmek ruh ve beden sağlığına iyi geliyor
  Doğada vakit geçirmek ruh ve beden sağlığına iyi geliyor

 • (Düzeltme) Viral hepatite dikkat
  Prof.

 • Sınavlar, ameliyattan daha yüksek kaygıya yol açabiliyor
  Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikolog Çağrı Kuşçu, sınav öncesi ve sırasında kaygı kontrolü sağlama ihtiyacı duyan öğrencilerle sınav kaygısının ortaya çıkma biçimlerini ve bununla baş etme önerilerini paylaştı.Öğrencilik hayatı boyunca karşımıza çıkan sınav aslında yetenekler, çalışma ve ilgi alanları doğrultusunda öğrenilen bilginin değerlendirilmesi için kullanılan bir araç.

 • Sağlık Bakanlığından kan nakli için yeni adım
  Kanın kalitesini, güvenliği ve etkinliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen "Türkiye'de Kan Transfüzyon Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi kapsamında, 2 bin 520 uzman doktora eğitim verilecek - Proje sonunda Ulusal Hasta Kan Yönetimi Strateji ve Eylem Planı hazırlanacak - Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven: - "Hem tedariğin sağlanması hem de tedarik edilmiş kan ve kan ürünlerinin yerinde, doğru bir şekilde kullanılması ve israf edilmemesi büyük önem taşımakta"

 • DMD hastası İsveçli çocuk, tedavi olabilmek için Türk vatandaşlığına geçti
  HACETTEPE Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof.

 • Kornea naklinde bekleme süresi kısalıyor
  Organ bağışı bilincinin artması ve teknolojinin ilerlemesiyle Türkiye’de kornea bekleme süreleri minimum üç aya indi.Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’de 3 bini aşkın nakil yapıldı.

 • Kabızlığın nedeni iyi araştırılmalı
  Daha çok kadınlarda olmak üzere her yaşta oldukça sık görülen Anismus’un en belirgin belirtisi kabızlıkla kendini gösteriyor.

 • Isparta’da 57 yaşındaki kalp hastası, mitral kapak tamiratı ile sağlığına kavuştu
  Isparta’da kalp rahatsızlığı bulunan 57 yaşındaki erkek hasta, Isparta Şehir Hastanesi’ndeki uzmanlar tarafından uygulanan tedavi ile mitral kapak değişimi yapılmadan mitral kapak tamiratı ile sağlığına kavuştu.