MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Hastalığı Fransa'da 10 yıl teşhis edilemedi Türkiye'de çare buldu
  FRANSA'da yaşayan ve yaklaşık 10 yıldır başında uyuşukluk ve görmede bulanıklık gibi şikayetleri olan Hüseyin Karakaya'nın şah damarının tıkalı olduğu ortaya çıktı.

 • "Şema terapi yeni bakış açısı kazandırıyor"
  ŞEMA terapinin kişilerarası ilişkiler ve ilişki sorunlarına iyi geldiğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Kahraman Güler, “İlişki ve aşk hayatında yaşanan sorunların çözümünde bireylere alternatif yollar ve yeni bakış açıları sunuyor.

 • İlik bekleyen "Can Umut"un umudu oldular
  Kars'ta, sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup, ilik nakli bekleyen 12 yaşındaki Can Umut Taşkan'ın sağlığına kavuşması için "Bir Can'a bir umut olmak için herkes Kızılaya" sloganıyla kampanya başlattı - Türk Kızılayı Kars Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhammet Şahin: - "Eskiden iğneyle kemiğe inilip kök hücreyi çekme işlemi uygulanırdı ama o değişti daha kolay oldu. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz" - Kampanyayı başlatanlardan Berivan Buğan: - "4 yıldır aplastik anemi tedavisi görüyordu fakat bu tedaviye yanıt alamadı ve acil olarak ilik nakli oması gerekiyor" - KAÜ Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Ayşegül Onuş: - "Bu tür kampanyalara vatandaşların destek olması lazım, birçok can ilik bekliyor"

 • Anne sütü alan bebekte lösemi riski yüzde 20 azalıyor
  Sağlık Bakanlığı Anne Sütünün Desteklenmesi ve Bebek Dostu Hastaneler Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Canan Türkyılmaz: - "Anne sütü ve emzirmenin bebekler ve annelere yararları konusundaki yüzlerce araştırmanın sistematik özetinin yayımlandığı Lancet'teki makaleye göre, anne sütü alan bebekte gelecekte lösemi gelişme riski yüzde 20 düşüyor. Anne sütü astım, gıda alerjisi, egzama gelişme riskini önemli oranda azaltıyor" - "Bebeğin gelecekte obezite riski yüzde 26, bebekte tip 2 diyabet görülme sıklığı yüzde 35 azalıyor" - "İshal sıklığı ve hastaneye yatış oranı yüzde 72, zatürre gelişmesi ve buna bağlı hastaneye yatış oranı da yüzde 57 azalıyor. Orta kulak iltihabı riski yüzde 33, alerjik rinit riski de yüzde 20 oranında düşüyor" - "Bebeği emzirme durumunda annede yumurtalık kanseri gelişme riski yüzde 30 azalıyor, yüzde 7 oranında meme kanserinden koruma sağlanıyor"

 • Sağlığa zararlı maddeler içeren 15 bin oyuncak operasyonla ele geçirildi
  Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gümrük muhafaza ekiplerince İpsala - Kocaeli - İstanbul hattında gerçekleştirilen operasyon sonucunda sağlığa zararlı maddeler içeren yaklaşık 15 bin adet oyuncak ile 6 bin 250 adet saatin ele geçirildiği duyuruldu.

 • Sağlığa zararlı maddeler içeren 15 bin oyuncak operasyonla ele geçirildi
  Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gümrük muhafaza ekiplerince İpsala - Kocaeli - İstanbul hattında gerçekleştirilen operasyon sonucunda sağlığa zararlı maddeler içeren yaklaşık 15 bin adet oyuncak ile 6 bin 250 adet saatin ele geçirildiği duyuruldu.

 • Beşinci böbreğini karnında taşıyor
  Kendi böbrekleri işlevini yitirince önce annesi ardından babasından organ alan ancak yeniden rahatsızlanan Kenan Kılıç'a bu kez eşinin böbreği karın boşluğuna nakledildi - Kenan Kılıç: - "Ucunda ölüm vardı ancak cesaretle girdim ve sağlığıma kavuştum. Şu anda vücudumda 5 böbrek var" - PAÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Özban: - "Hastamızın 1995 yılından bu yana çalışmayan böbrekleri kendisinde duruyor. O nedenle son takılan böbrekle beraber vücudunda 5 böbrek var"

 • "Akıntı bazen meme kanserinin tek belirtisi olabilir"
  Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter: - "Hiçbir şikayeti yokken meme başından akıntı olduğunu gören kadınların bir hekime danışmaları gerekmektedir. Bu akıntılar, çoğu zaman önemli bir hastalık belirtisi olmamakla birlikte bazen bir meme kanserinin tek belirtisi olabilir. Çoğu zaman bir akıntıyla hekime başvuran hasta 'erken bir evrede tedavi' şansını yakalayabilmekte ve sonuçlar yüz güldürücü olabilmektedir"

 • Kış meyvelerinin vazgeçilmezi tam bir sağlık deposu
  Kış meyvelerinin vazgeçilmezi tam bir sağlık deposu

 • Kestanenin faydaları: Kestane ve kestane balı nelere iyi gelir, faydaları nelerdir?
  Kış aylarının dumanı tüten sıcak atıştırmalığı kestanenin pek çok faydası bulunuyor. Daha çok tatlılarda kullanılan ama aslında çorbası bile yapılan kestane pek çok hastalığa karşı şifalı bir yemiştir. Peki kestanenin faydaları nelerdir? İşte besin değerinden, iyi geldiği rahatsızlıklara ve vücudunuza sağladığı katkılara kadar kestane balının ve kestanenin faydaları...

 • Fiziksel aktivite Alzheimer'a karşı kalkan oluyor
  FİZİKSEL aktivitenin beyinde yeni nöron oluşumunu sağlayarak Alzheimer riskini en aza indirdiğini belirten Prof.

 • MCH nedir? MCH normal değeri nedir? MCH düşüklüğü ve yüksekliği ne anlama gelir?
  MCH, tam kan sayımı içinde geçen bir değerdir. Mean Corpuscular Hemoglobin kısaltması olup eritrositlerde bulunan ortalama hemoglobin sayısını tespit etmek için yapılır. Vücuda oksijen taşımakla görevli olan hemoglobinin miktarı da bu yüzden önemlidir. Bu değerin düşük olması ve yüksek olması bazı sorunlara neden olabilir. Haberimizde MCH nedir, normal değerleri nedir, düşük ve yüksek olması ne anlama gelir sorularını cevaplandırarak detaylıca inceledik.

 • Sürekli ayakta ya da sürekli oturarak çalışıyorsanız dikkat!
  Kişinin hayat kalitesini çok yakından etkileyen bir hastalık varis… Hani başına gelmeyenin çok da anlamayabileceği… Özellikle de ya sürekli oturarak ya da sürekli ayakta çalışılan meslek gruplarında sıkça görülen varis, günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, varisin nedenlerini ve hastalıkta en yeni tedavi yöntemlerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 • Fiziksel aktivite Alzheimer'a karşı kalkan oluyor
  FİZİKSEL aktivitenin beyinde yeni nöron oluşumunu sağlayarak Alzheimer riskini en aza indirdiğini belirten Prof.

 • Organik diş macunlarına olan talep yüzde 400 artış gösterdi
  E-TİCARET platformu Hepsiburada, okula dönüş döneminin ardından, öğrencilere yönelik hijyen ürünlerine olan talebi inceledi.

 • Keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir?
  Keçiboynuzu veya bilinen diğer adıyla harnup, Akdeniz ikliminde yetişen ve özünden, tohumundan, tozundan her türlü şekilde faydalanılan bir bitkidir. Keçiboynuzunun faydaları ile birlikte keçiboynuzu pekmezi faydaları da çoktur. İçeriğinde bulunan maddeler nedeniyle keçiboynuzu ve pekmezinin sağlımıza yararları pek çoktur. Peki keçiboynuzunun faydalarından yararlanmak için nasıl yemeli, nasıl tüketmeli? Haberimizde keçiboynuzu, faydaları ve merak edilenleri hazırladık.

 • Meme kanserinde düzenli kontrol hayati önem taşıyor
  MEME kanserine karşı korunmak adına, 25 yaşından sonra her kadının düzenli kontrol yaptırması gerektiğine dikkat çeken Doç.

 • Organ bağışında "varsayılmış rıza sistemi" önerisi
  Türkiye'de organ nakli bekleyenlerin sayısının her geçen gün artması ve bağışçı sayısının yetersiz olması nedeniyle uzmanlar, bazı ülkelerde uygulanan ve kişinin aksi beyanı olmadıkça doğuştan bağışçı kabul edilmesini öngören "varsayılmış rıza sistemi"ni gündeme getirdi - Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci: - "2015'te İngiltere'nin Galler bölgesi de varsayılmış rıza sistemine geçti ve bağış oranlarını yüzde 35 artırdı. Fransa da geçti, orada da bu civarda bir artıştan bahsediliyor" - "Türkiye'de de artık 'varsayılmış rıza sistemi' uygulamasına ilişkin yasal düzenleme yapılmasını, en azından tartışmaya açılmasını, organ nakli ile hayata tutunmayı bekleyen hastalar açısından önemsiyoruz"

 • Esnek protez bacakla olimpiyatta koşmak istiyor
  ÇOCUKLUĞUNDA bisikletle tanker altında kalması sonucu sol bacağı diz altından kesilen Erzincan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Fetullah Küçükoğlu (19), hızlı koşabilmek için esnek protez bacağa ihtiyacı olduğunu söyledi.

 • Medipol, Çin sağlık heyetini ağırladı
 • Bisiklet kazası sonrası ikinci dil kaybı: 'Uyandığımda, İngilizce konuşamıyordum'
  Hannah Jenkins bir bisiklet kazası geçirdi. Hayatı boyunca İngiltere'de yaşayan Hannan, uyandığında artık İngilizce konuşamıyor, anlayamıyordu. Anladığı tek dil, küçükken Avusturyalı annesinden öğrendiği Almancaydı.

 • Halay çekerek meme kanseri için farkındalık oluşturdular
  BİNGÖL'de, 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan'ın desteğiyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte kadınlar, halay çekerek farkındalık oluşturmaya çalıştı.

 • Halay çekerek meme kanseri için farkındalık oluşturdular
  BİNGÖL'de, 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaaslan'ın desteğiyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte kadınlar, halay çekerek farkındalık oluşturmaya çalıştı.  Meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Kent merkezdeki Kültür Parkı'nda düzenlenen etkinliğe İl Sağlık Müdürü Uzm.

 • Beyin ameliyatlarının süresi kısalacak
  İSTANBUL Aydın Üniversitesi (İAÜ) ile girişimci akademisyenler tarafından kurulan InnowayRG'nin geliştirdiği ekartörün patenti 3.2 milyon liraya GRAVITY Health Technologies firmasına lisanslandı.

 • Pulmoner endarterektomi nedir? Pulmoner endarterektomi ameliyatı nasıl yapılır?
  Prof. Dr. Ali Civelek, son derece kompleks bir cerrahi operasyon olarak bilinen pulmoner endarterektomi nedir sorusunu yanıtladı. Akciğere kalpten kan taşıyan ana damarların phtıdan arındırıldığı pulmoner endarterektomi ameliyatı 5 ile 6 saat sürmektedir. Pulmoner endarterektomi ameliyatında tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Prof. Dr. Ali Civelek, tedavi sonrası hastaların yaşam kalitelerinde gözle görülür bir artış olduğunun altını çizdi. İşte detaylar...

 • MPV nedir? MPV düşüklüğü ve MPV yüksekliği ne anlama gelir, neden olur?
  Bir kan tahlilinde pek çok farklı şeyin değerlerini görebilirsiniz. Tahlil sonuçlarında bu değerlerin normalden yüksek olup olmadığı verilen değer aralığından anlaşılır. Peki ama MPV nedir ve MPV düşüklüğü ya da MPV yüksekliği ne anlama gelir, neden olur? Tedavi nasıl yapılır? İşte kan tahlililerinde görülen MPV değeri ile ilgili merak ettikleriniz.

 • Dijital ekranlardaki tehlikenin farkında mısınız?
  Teknolojinin eğitim ve okul hayatı içerisindeki kullanımının artışıyla birlikte dijital cihazlara maruz kalma saatleri de aynı oranda artış gösterdi. Dijital cihazlar karşısında geçirilen vaktin ortalama 11 saate çıkması ile birlikte birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlık da beraberinde geldi. Yaygınlaşan tablet, bilgisayar ve telefon kullanımıyla maruz kalınan mavi ışık oranının arttığını belirten Op. Dr. Efekan Coşkunseven hiç farkına varılmayan mavi ışığın göze verdiği zararları açıklıyor.

 • Sonbaharı sağlıklı geçirmenin üç önemli yolu
  Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar da sonbahar aylarında en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Havaların soğumasıyla kalabalık ve kapalı ortamlarda geçirilen zamanlar da artınca hasta olmamak neredeyse imkansız oluyor. Ancak Prof. Dr. Murat Topak, bu hastalıkların önlenmesinin mümkün olduğunun altını çizerek bazı önerilerde bulunuyor.

 • Tıbbı malzeme alımında "e-ihale dönemi" başladı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Malzeme alımlarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için e-ihale uygulamasını başlattık" - "Farklı fazlardan oluşan proje ile tıbbi sarf malzemesi, ilaç ve cihazların temininin kolaylaştırılması ve yerlilik oranının artırılması hedefleniyor"

 • Menopoz döneminde süt tüketimine dikkat
  Kadınların kalsiyum ihtiyacının arttığı ve kilo almaya çok yatkın olduğu menopoz döneminde süt tüketimi büyük önem taşıyor. Beslenme ve Diyatetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, menopoz dönemdeki kadınların özellikle light süt tüketmelerinin protein, kalsiyum ve fosfor bakımından gerekli olduğunun altını çizerek, yağlı sütlere nazaran kolesterol ve doymuş yağ açısından da daha düşük olan light sütün düzenli içilmesi gerektiğini söyledi.

 • Çocuklarda kekemelik belirtisi nelerdir?
  Çocuklarda kekemelik olup olmadığını anlamak bazı detaylarla fark edilebiliyor. Çocukların stres yaşamasına neden olan kekemelik küçük yaşta engellenmesi gereken bir hastalıktır. Çocuklarda kekemelik tedavisi küçük yaşlarda yaşanacak travmatik deneyimlerin önüne geçme konusunda oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple çocuklarda kekemelik belirtileri hakkında bilgi edinmek önem taşır. Peki akrabada olan çocuklarda görülme sıklığı 3 katına çıkan kekemelik nasıl fark ediliyor? İşte detaylar...

 • "Çapraz nakil" Türk ve Iraklı aileyi birbirine bağladı
  Birbirini hiç tanımayan Iraklı Şiho ve Ankaralı Artuç ailesinin hayatları çapraz böbrek nakli ile kesişti - Irak'taki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan diyaliz hastası Ayşe Şiho, aile üyelerinin kan grubu tutmayınca kendisi gibi nakil bekleyen Haydar Artuç'un babasının böbreği ile sağlığına kavuştu - Kızına böbreğini veremeyen Iraklı anne Meryem Şiho da nakil bekleyen Haydar'ın yüzünü güldürdü - Ayşe Şiho: - "İki genç hasta kurtulduk. Haydar'ın babası 'Benim oğlum kurtulsun', annem de 'Benim kızım kurtulsun diyalizden' dediler ve hep beraber nakil olduk" - Hastane odasında iki ailenin nakil sonrası ilk buluşması duygusal anlara sahne oldu - Meryem Şiho: - "Çocuklarımızın hayatı kurtulsun, biz hiçbir şey istemiyoruz. Hasta yaşamasınlar. Bir aile olduk. İki tarafa da hayırlı olsun" - SBÜ Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Dr. Erkan Ölçücüoğlu: - "Biz onları buluşturduk, ikna ettik. Hem çocukları mutlu oldu hem de çocukları hastalıktan kurtulmuş oldular. Onlar mutlu olunca biz de mutluyuz"

 • Meme kanseri belirtileri nelerdir? Şişlik ve ağrı varsa dikkat!
  Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinde erken tanı büyük önem taşıyor. Meme kanserinde 20 yaşından sonra elle teşhis yapılabilirken, 40 yaşından sonra elle muayene yerine mamografi çekimleri tercih ediliyor. Peki doktora gitmeden önce meme kanseri olduğunuzu anlamanız mümkün mü? Meme kanseri belirtileri bu konuda kadınlara yardım ediyor. Hissedilen kitle, akıntı ya da şekil değişikliği gibi belirtilerle meme kanseri sinyal vermeye başlıyor. İşte diğer meme kanseri belirtileri.

 • Erken tanı ile kanseri yendi
  Nişanlandıktan 4 gün sonra memesinde fark ettiği kitlenin kanserli olduğu ortaya çıkan Tuğçe Karakurt Kökçü, uzun saçla gelin olmak istediği için evlilik tarihini aldırdı ve 1 yıllık tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu - Tuğçe Karakurt Kökçü: "Kanseri yeneceğime inandım. İnanç zaten tedavinin yüzde 50’si. Önerim kadınlar korkmadan kendi muayenelerini aksatmadan sürdürsünler"

 • Hastalığından kurtuldu, tornacılığa devam ediyor
  ADANA'da parmaklarında oluşan şişlikle başlayan ağrılar nedeniyle gittiği hastanede 'iltihaplı eklem romatizması' olarak bilinen 'romatoid artrit' hastası olduğunu öğrenen Abdulrezak Atak (63), Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 10 yıllık tedaviyle sakat kalmaktan kurtuldu.

 • Normal doğumun faydaları saymakla bitmiyor
  Sezaryen doğumda Avrupa birincisi olduğumuz gerçeği normal doğum ile ilgili farkındalık yaratılması gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı. Bu noktada normal doğumun faydaları hakkında bilgi edinmek oldukça önem taşıyor. Normal doğum bebekle anne arasında büyüleyici bir süreç olarak tanımlanırken, bebek ve annenin daha az strese maruz kaldığı gerçeği de uzmanların üzerinde durduğu noktalar arasında yer alıyor. Gündelik hayata dönüşün de daha hızlı olduğu normal doğumun faydaları nelerdir?

 • Zeytinyağı bekledikçe faydası azalır
  SONBAHARIN gelmesiyle birlikte zeytin bahçelerinde yeni hasat dönemi hareketliliği başladı.

 • Hastalığından kurtuldu, tornacılığa devam ediyor
  ADANA'da parmaklarında oluşan şişlikle başlayan ağrılar nedeniyle gittiği hastanede 'iltihaplı eklem romatizması' olarak bilinen 'romatoid artrit' hastası olduğunu öğrenen Abdulrezak Atak (63), Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde 10 yıllık tedaviyle sakat kalmaktan kurtuldu.

 • Sezaryende Avrupa birincisiyiz
  TÜRKİYE sezaryen sıralamasında yüzde 53'lük oranla dünyada dördüncü, Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor.

 • "2018'de 454 kişinin organları bağışlandı"
  Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez: - "Türkiye'de 10 Ekim 2018 itibarıyla beyin ölümü bildirilen hasta sayısı bin 643. Bunların yalnızca 454'ünün ailesi organ bağışında bulunmayı kabul etti" - "Görsel ve yazılı basın bu konu ile Arda Turan olayının yarısının yarısının yarısı kadar ilgilense çok iyi olur diye düşünüyorum"

 • Stresle baş edememe kilo alımına sebep oluyor
  YAKIN Doğu Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Uzman Psikoloğu Tuğçe Denizgil, diyete girmek veya kilo vermek denilince genellikle ilk akla gelenin belli yiyecekleri tüketmek ya da yememek olarak anlaşıldığını söyledi.

 • Organ nakli uzmanları Antalya'da buluştu
  Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Prof. Dr. Eyüp Kahveci: - "Dünyada organ nakli konusunda kendi alanında çok iyi, iddialı profesörlerimiz, bilim insanlarımız burada bilgilerini ve tecrübelerini paylaşacaklar"

 • Estetik ameliyat sonrası ne yemeli?
  Estetik operasyonların giderek yaygınlaştığı şu dönemde, operasyon sonrası nasıl bir yol izlendiği de görünüşün korunması açısından büyük önem taşıyor. Estetik operasyonlar sonrası sürdürülen cilt bakımlarının ya da sıkılaştırma uygulamalarının yanı sıra tüketilmek için tercih edilen besinlerin neler olduğu da büyük önem taşıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Estetik International Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, özellikle 5 besinin bu konuda çok yardımcı olacağını söylüyor.

 • Meme kanserinde erkekler de risk altında!
  Her 8 kadından 1'inde görülen meme kanseri erkekleri de tehdit ediyor. Meme kanseri konusunda erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanseri konusunda farkındalığın artırılması gerektiğinin altını çiziyor. Meme kanseri belirtileri hakkında bilgi edinmenin meme kanserinde erken teşhis konusunda büyük önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Demircan, erkeklerin de risk altında olduğunu anlattı.

 • Meme büyütme ameliyatı olanlar nasıl bir süreçten geçiyor?
  Meme estetiği ya da göğüs büyütme estetiği pek çok kişinin düşündüğü ancak cerrahi müdahale sebebiyle korkarak yaklaştığı bir operasyondur. Meme estetiği ameliyatı öncesi ve sonrasında neler yaşandığı, nasıl bir süreçten geçildiği konusunda bilgi edinmek isteyen kişiler için bilgi veren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, operasyon geçirmek isteyenlerin kendilerini güvende hissetmesine yardımcı olacak bilgiler paylaştı.

 • Uzmanlar uyarıyor varis belirtilerini hafife almayın! Varis tedavisi sandığınızdan daha önemli!
  Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi sonucu meydana gelen bir rahatsızlık olarak tanımlanan varis, kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak varis tedavisi önemsenmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Peki varis tedavi edilmezse ne olur? Konuyla ilgili bilgi veren Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan varisler hem estetik açıdan hem de sağlık açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır.

 • 'Menopoza girme yaşı günden güne düşüyor'
  KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.

 • SMA hastası Kaan için yardım çağrısı
  KASTAMONU'da 3 aylıkken SMA 1 (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığına yakalanan 19 aylık Kaan Çınar Karadağ, ilaç ve cihazlar yardımıyla yaşamını sürdürüyor.

 • SMA hastası Kaan için yardım çağrısı
  KASTAMONU'da 3 aylıkken SMA 1 (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığına yakalanan 19 aylık Kaan Çınar Karadağ, ilaç ve cihazlar yardımıyla yaşamını sürdürüyor.

 • Bacaklarınızda karıncalanma ve uyuşukluk varsa dikkat!
  Omurilik kanalında daralma yani spinal stenoz hakkında bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Çağatay Kemerli, spinal stenoz nedir sorusunu; 'Omurilik kanalında daralma; doğuştan ya da sonradan olma nedenlerle omurilik kanalının ve/veya omurilikten çıkan sinirlerin geçtiği sinir kanallarının daralmasıdır.' sözleriyle açıkladı. 'Spinal stenozun kesin teşhisi için MR ve TOMOGRAFİ gibi ileri tetkik metodları gereklidir' diyen Op. Dr. Kemerli, spinal stenoz ile ilgili detaylı bilgi verdi.