MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Sinek larvaları hastalara şifa oluyor
  Selçuk Üniversitesinde, halk arasında "yeşil et sineği" olarak bilinen lucilia sericata'nın laboratuvar ortamında temin edilen larvaları, diyabetliler ile yaraları geç iyileşen birçok hastanın tedavisinde kullanılıyor - SÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uslu: "Tedaviye gelen hastanın iyileşmesi için yaranın santimetrekaresine 7-8 larva konuluyor. Daha sonra bu yaranın üzerine pansuman yapılarak tedavi süreci başlatılıyor. Yara iyileşinceye kadar bu işlem devam ediyor. Özellikle 48 saat veya 72 saat süren uygulamalarda 2-3 uygulama sonunda yara iyileşmektedir" - "Antibiyotiğe gerek kalmıyor. Bu yöntemin, larvaların doğal, kolay, pratik uygulanabilir olması, hastaya hemşirelik hizmetinin gerek kalmaması, hastanın hastanede yatmasına gerek olmayışı ve ucuz olması gibi birçok avantajı var"

 • Tedavi edilmeyen gül hastalığı, erkeklerde burun büyümesine neden oluyor
  ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • "Eti sağlıklı tüketmek için doğru pişirin"
  Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Altuntaş: - "Kırmızı et tüketiminden bağımsız olarak pişirme metotları da sağlık açısından çok önemli hale gelmiştir. Yüksek ısıda, uzun süreli pişirme sağlık açısından zararlıdır" - "Buna karşın eti, tencere yemeği şeklinde pişirme veya haşlamada böyle bir risk artışı görülmemiştir. Yine yüksek ısıya veya ateşe doğrudan maruziyetle uzun süreli pişirmeyle etin içerisinde kanserojen madde dönüşümü olmakta ayrıca besin ve mineral kaybı artmaktadır" - "Bir öğünde de 150-200 gramdan fazla et tüketmemek gerekir. Kırmızı etin bol kekik ve kırmızı pul biberle tüketilmesi hatta probiyotik ve prebiyotik özelliği olan sirke ve zeytinyağlı piyazla alınması sindirimi kolaylaştırır"

 • Canan Karatay, Kurban Bayramı öncesi ezber bozdu: İstediğiniz kadar...
  İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kırmızı etin, yağıyla beraber tüketildiğinde faydalı olduğunu belirterek, "İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz." dedi.

 • "Kırmızı et, yağıyla beraber yendiğinde faydalı"
  İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay: - "Kırmızı et, yağıyla beraber yendiğinde faydalı, istediğiniz kadar yiyebilirsiniz" - "İleri yaşta görülen hastalıkların hiçbiri genetik değildir, hepsi önlenebilir hastalıklardır"

 • Sağlık Bakanlığından "bayram" genelgesi
  Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin normal çalışma günlerinde olduğu gibi bayramda da kesintiye uğramaması için genelge yayımladı - 81 il valiliğine gönderilen genelgeye göre, bayram süresince tüm acil servislerinde artan iş hacmini karşılayabilecek şekilde tedbirler alınacak - Bayram süresince özellikle kanser hastalarının tedavilerinin aksamaması için planlanan radyoterapi hizmetleri kesintisiz yerine getirilerek hasta mağduriyetine izin verilmeyecek

 • "Yerlileştirme projelerimizi sırasıyla uygulayacağız"
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Koordinasyon Merkezi'nden video telekonferans üzerinden 81 il sağlık müdürü ve sağlık çalışanlarının Kurban Bayramı'nı kutladı - Bakan Koca: - "Tıbbi cihaz, sarf, ilaç ve aşı konusunda dışa bağımlılığımızı azaltacak yerlileştirme ve millileştirme projelerimizi sırasıyla uygulamaya koyacağız"

 • "Kurbanlıkların sağlık raporlarını kontrol edin"
  KURBAN bayramına sayılı günler kala kurbanlıkların seçiminden, etinin doğru tüketilmesine kadar birçok husus da uzmanların uyarısıyla gündemde yer almaya başladı.

 • Sağlık Bakanlığı'ndan çok önemli 'ilaç fiyatı' açıklaması
  Sağlık Bakanlığı'ndan, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır." açıklaması yapıldı.

 • Nijerya'da sıtmayla mücadele
  Jigawa eyaletine, sıtma ile mücadele kapsamında 93 bin 650 cibinlik dağıtıldı

 • "Günde 20 dakika güneşte kalmak, D vitamini için yeterli"
  Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Köse: - "Güneşte her gün 20 dakika uygun giysilerle kalmak D vitamini ihtiyacımızın doğal yollarla karşılanmasına yeteceği için daha uzun süre korunmasız güneşte kalmak sağlık açısından yararlı değildir" - "Çocukluk ve ergenlik döneminde çocukları güneşten korumak ailelerin en önemli görevleri olmalıdır. Çocuklarınıza bırakacağınız en iyi miras onları en az 18 yaşına dek güneşten korumaktır"

 • 25 yıllık araştırma: Düşük karbonhidratlı beslenme, bitkisel gıdalar yoksa insan ömrünü kısaltabilir
  ABD'de binlerce kişiyle yapılan ve 25 yıla yayılan yeni bir araştırma, çok düşük karbonhidratlı beslenmenin yaşam beklentisini 4 yıla kadar düşürebileceğine işaret ediyor. Ancak bu yeni çalışma, karbonhidrat tüketiminin ılımlı bir şekilde azaltılmasının - ya da etten bitkisel protein ve yağlara geçilmesinin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

 • 'Kurban etinin hemen pişirilerek yenmemesi gerekir'
  KAYSERİ İl Sağlık Müdürü Dr.

 • Diyet Uzmanı Küçük: Bayram sabahı dengeli kahvaltı yapın
   BESLENME ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük, Kurban Bayramı'nda et tüketiminin fazla olması nedeniyle bayram sabahı dengeli kahvaltı yapılmasını önerdi.

 • “Kurban etini kestikten sonra en az 1 saat bekletin”
 • Yunanistan'da Batı Nil virüsü
  Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 oldu

 • “Masaj yaptırmak bağışıklık sistemi için faydalıdır”
  İSTANBUL Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Çağıl Ertürk, kişi üzerinde masajın mekanik ve refleks olarak çeşitli etkiler meydana getirdiğini söyledi.  Ertürk, “Masaj yaptırmak sadece rahatlamaya yardımcı olmaz.

 • Sağlık Bakanlığından Kurban Bayramı'nda beslenme uyarısı
  Bakanlık, kurban etlerinin buzdolabında birkaç gün bekletildikten sonra, haşlama yapılarak veya ızgarada hazırlanarak tüketilmesini önerdi - Etlerin saklanırken de büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzlukta veya derin dondurucuda saklanması uyarısı yapıldı

 • İnsüline rağmen düşmeyen şekere ve aşırı kiloya cerrahi çözüm
  ANTALYA'da emekli bankacı Hacer Filiz (64), diyabet hastalığı nedeniyle aldığı aşırı kilolar ve kullandığı insüline rağmen düşmeyen şekeri nedeniyle tüp mide ameliyatı oldu.

 • Bayramda sağlıklı beslenme uyarıları
  DİYETİSYEN Aylin İlküplü, et ve tatlı tüketiminin arttığı kurban bayramının kilo alımını da beraberinde getirdiğini söyledi.

 • 50 yaş üstü kalp hastalarına sıcak hava uyarısı
 • "Asistan eğitimine değer verilecek"
  Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven: - "Sağlık hizmetinde sunum kalitesinin artırılması için asistan eğitimine değer verilecek. Fiziksel mekanlarda iyileştirme yapıldıktan sonra afiliasyon yapılacak"

 • İnsüline rağmen düşmeyen şekere ve aşırı kiloya cerrahi çözüm
  ANTALYA'da emekli bankacı Hacer Filiz (64), diyabet hastalığı nedeniyle aldığı aşırı kilolar ve kullandığı insüline rağmen düşmeyen şekeri nedeniyle tüp mide ameliyatı oldu.

 • Sağlık Bakanlığı Kurban Bayramı'nda zoonoz hastalığına karşı uyardı (Yeniden) 
  SAĞLIK Bakanlığı, Kurban Bayramı'na ilişkin sağlık bilgi notu paylaştı.

 • Sağlık Bakanlığı'ndan Kurban Bayramı'na ilişkin sağlık bilgi notu 
  Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'na ilişkin sağlık bilgi notu paylaştı.

 • Sağlık Bakanlığından "143 ilacın pasife alınmasına" ilişkin açıklama
  Sağlık Bakanlığı: "Pasife alınan ilaçların eşdeğerlerinin temininde ve geri ödemesinde herhangi sorun yoktur" - "Sadece SGK Medula sisteminde bu ilaçların güncellenmesinin yapılması gerekmekte olup, konuyla ilgili çalışma sonlandırılmak üzeredir"

 • Sağlıkta "altın dakikalar" motosiklet ambulanslara emanet
  Bünyesinde normal bir ambulanstaki tüm tıbbi cihaz ve ekipmanların bulunduğu motosiklet ambulanslar, parklar, dar sokaklar ya da trafik kazalarında ilk müdahalenin daha hızlı yapılmasını sağlıyor - Motosiklet ambulans ekibinde ATT görevlisi Ferhat Samet Ünal: - "Buradaki amaç, hasta veya yaralı için önemli olan, altın dakikalar dediğimiz ilk 5 dakikada ivedi olarak sağlık hizmetini ihtiyaç duyan hasta veya yaralıya götürmek"

 • Sindirim sistemi enfeksiyonu nedir? Sindirim sistemi enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Sindirim sistemi enfeksiyonu hastalıkları nelerdir?
  Kurban Bayramı'nda midenizi korumaya yönelik hareket etmezseniz bazı hastalıkları yaşamanız da kaçınılmaz olacaktır. Kurban Bayramı'nda sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkarmamak için kurban etini nasıl tükettiğiniz büyük önem taşıyor.

 • Bayram yolculuğu tatilinizi çileye dönüştürmesin
  Bayram tatili öncesi yolculuk konusunda peş peşe uyarılarda bulunan uzmanlar, bayramda yapılan yolculuğun tatil kadar önem taşıdığı görüşünde. Bayram yolculuğu sırasında sağlığınızı koruyacak noktalara dikkat ederek daha keyifli bir yolculuk ve tatil geçirebilirsiniz. Peki farklı araçlarla yolculuğa çıkacak kişiler bayram tatilinin kabusa dönmemesi için nelere dikkat etmeli?

 • Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın
  KURBAN Bayramı'na sayılı günler kala Diyetisyen Büşra Yücel, başta kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon gibi sağlık sorunları olanlar için tavsiyelerde bulundu.

 • Süt içmeyi sevmeyen çocuklar ne tüketmeli?
  Süt içmeyi sevmeyen çocuklar kemik gelişimi için ne tüketmeli? Çocukların süt içmeyi sevmemesi ebeveynleri endişelendiren konular arasında yer alıyor. Uzmanlar süt içmeyi sevmeyen çocuklar için süt içeren alternatif yiyecekleri öneriyor. bunların en başında da tatlı bir alternatif, muhallebi geliyor. İşte süt içmeyi sevmeyen çocuklar için sütlü alternatiflerden en çok tercih edileni...

 • Bayramda yediklerinizle şifa bulun
  Sofraların şenleneceği Kurban Bayramı'nda alınan besinlerin olabildiğince sağlıklı olmasına özen göstermek gerekiyor. Şeker ve karbonhidrat tüketiminin arttığı bayramlarda mineral ve vitamin bakımından daha zengin besinler tüketmek de mümkün. Kemik suyu ile yapılan yiyecekler de bunların başında geliyor. Bu değerli besin maddesi sayesinde bakın bedeninize nasıl sağlık kazandırabiliyorsunuz...

 • “Kilo kaybettirme uygulamalarında en yeni yöntemler endoskopik yaklaşımlardır”
  OBEZİTE dünyada bilimsel, klinik ve halk sağlığı açısından tüm gelişmelere meydan okuyan bir problem olarak devamlılığını sürdürüyor.

 • Uzmanlar uyarıyor: Kepek çocuklara zararlı
  Kepekli yiyeceklerin çocuklar için uygun olmadığı uzmanların sık sık tekrarladığı konular arasında yer alıyor. Yetişkinlerle çocuklar arasında beslenme açısından büyük farklar olduğunu söyleyen uzmanlar, çocuklarda kepek tüketimi konusunda uyarıyor.

 • Diyetisyen Karakurt: Tatilde 'küçük tabak' modelini uygulayın
  YAZ tatilinde otellerin sunduğu bol alternatifli yemekler dolayısıyla yeme düzeninde değişikler meydana gelebileceğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt.

 • Bayram trafiğine çıkacaklara dikkat: Araba kullanırken cep telefonu kullanmayın
  Son yıllarda cep telefonu kullanımının artması araba kullanırken de cep telefonuyla ilgilenenlerin sayısını artırdı. Ancak araba kullanırken cep telefonu kullanmanın sonucunda dönülmez kazalar meydana gelebiliyor. Direksiyon başındayken cep telefonu kullanımı hakkında konuşan uzmanlar, özellikle de bayram tatilinde yola çıkacakları uyarıyor.

 • Doktor Çağrıl: Annenin beslenme alışkanlıkları önemli
  ÇOCUK Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Migren, tansiyon ya da epilepsi hastasıysanız bayram yolculuğuna çıkarken dikkat!
  Bayram trafiği için uyarıların günler öncesinden başlaması dikkatleri özellikle kronik hastalığı olanlara çekti. Peki bayramda yola çıkacak kronik hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Uzun yola çıkacak migren, epilepsi ya da tansiyon hastaları bayram yolculuğu sırasında neler yapmalı? İşte bayram yolculuğunda migren, epilepsi ve tansiyon hastaları ile ilgili yaşanabilecek olumsuzlukları engellemek için önceden alınması gereken önlemler...

 • İmmünoterapi nedir? İmmünoterapi hangi hastalıklara çare olur? İmmünoterapi kansere çare mi?
  Bağışıklık sisteminin tedavisini sağlayan immünoterapi nedir? İmmünoterapi tedavisi hangi hastalıklara çare olur? İmmünoterapi ilaçları hastalığına göre değişir mi? 'Hastalıklarla baş etmenin yol bağışıklık sisteminden geçiyor' diyen uzmanlar, immünoterapinin önemini bu sözle özetliyor. İşte immünoterapi ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Hedef bir yılda 150 göze "ışık" olmak
  Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde, iki haftada kornea nakli yapılan 9 kişinin karanlık dünyası aydınlatıldı - Operasyonları gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ünal: "Üniversitemizde 150 civarında kornea nakli olmayı bekleyen hastamız var. 6 ay ya da bir yıl içinde bu hastalarımıza nakil gerçekleştirebileceğimizi öngörüyoruz" - "Kornea naklinde son yıllarda önemli gelişmeler oldu. Artık korneanın tüm katmanlarını değil, sadece hastalıklı olan kısmını değiştirerek ameliyat yapıyoruz"

 • Eczacılardan "ABD menşeli ilaç yazılmasın" talebi
  Ankara Eczacı Odasınca, yerli ilaç kullanımını artırmak ve Türk ekonomisine destek olmak amacıyla hekimlerin yazdıkları reçetelerde Amerika menşeli ilaçlar yerine, eş değer yerli üretim ilaçların reçete edilmesi çağrısı yapıldı - Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Mustafa Aslan: - "Biz vatandaşın tedavisini aksatmayacak şekilde hekim arkadaşlarımıza o ilacın varsa muadili önceliği ona verelim çağrısı yapıyoruz. Muadil ve benzeri yoksa o ilaçtan başka verecek birşey yok. İlaç hayati bir ürün. Ondan vazgeçmek mümkün değil"

 • Sindirimi zorlaştıran besinler nelerdir? Sindirim zorluğuna ne iyi gelir? Sindirim zorluğu neden olur?
  Sindirim zorluğu neden olur sorusu özellikle bayram öncesi irdelenmesi gereken konular arasında yer alıyor. Yeme alışkanlıklarımızın değişeceği bayramda sindirimi zorlayan yiyeceklerin tüketimi de fazlalaşacak. Peki sindirim zorluğuna ne iyi gelir? Sindirim zorluğu yaşamamak için ne yemeli?

 • Güneş göz hastalıklarına davetiye çıkarıyor!
  Güneşin göze zararı düşünüldüğünden çok daha fazla. Öyle ki güneş ışınları verdiği zararlarla göz hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Gözlerin sadece güneşe bakınca rahatsız olduğunu düşünenler yanılıyor. Fark etmeden sürdürülen davranışlar da güneşten dolayı oluşan göz hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Peki güneş göze hangi zararları veriyor? Güneş hangi göz hastalıklarına neden oluyor? İşte güneşin göze zararı ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Korneal dövme nasıl yapılır? Korneal dövme sağlık sorunlarına çare oluyor
  Türkiye'de ilk kez dövme ile yapay göz bebeği yapıldı. Baran Gün isimli hastanın retina ameliyatı sonucu yok olan göz bebeği dövme ile yeniden oluşturuldu. Korneal dövme sonucu sosyal hayatını etkileyen bu durumdan kurtulmayı başaran Baran Gün, aynı hastalıktan muzdarip pek çok kişiye umut ışığı oldu. Peki korneal dövme nedir? Korneal dövme nasıl yapılır? İşte Baran Gün'ün yaşadıkları ve korneal dövme ile ilgili merak edilenler...

 • Balıklama atlama kazaları ölüme yol açabiliyor!
  Kişilerin balıklama atlama nasıl yapılır sorusundan önce balıklama atlama kazaları sonucu başına gelecekleri öğrenmesi çok daha önemli. Tatilciler özellikle de sığ suya balıklama atlama sonucu pek çok kaza ile karşılaşmaktadır. Serin suyun tadını çıkarmak isteyen kişiler suya atlarken geçirdiği kazalar sonucu omurilik ve sinir dokusuna zarar vermektedir. Boyun yaralanmaları pek önemsenmese de omurilik ve sinirlerde oluşacak hasar felç ve ölümlere dahi yol açabilmektedir.

 • "Doğru pişirilmeyen et dişleri tehdit ediyor"
  KURBAN Bayramı'nda ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunların arttığına dikkat çeken Diş Hekimi Aslı Tapan, doğru pişirilmeden fazlaca tüketilen kırmızı etin dişlere zarar verebileceğini belirtti.

 • Yaz hastalıkları nelerdir? Yaz hastalıklarına dikkat! Nasıl tedavi edilir?
  Yaz hastalıkları tatile çıkan kişilerin en büyük korkusu oluyor. Yazın keyfini çıkarmak isterken zaman zaman deniz ve havuzdan, zaman zaman sıcak havadan, zaman zamansa yediklerimizden hasta olabiliyoruz. Peki yaz hastalıklarında en çok görülenleri hangileri? Yaz hastalıkları belirtileri neler? Yaz hastalıkları tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

 • Otizmlilerin onlarla konuşurken bilmemizi istediği 10 şey
  Otizmliler dünyayı bizden daha farklı bir şekilde görür ve deneyimler. Bu nedenle başkalarıyla iletişim kurmaları da çok daha zordur. Yine de onlar için hayatı kolaylaştırmak adına yapabileceğimiz çok şey var.

 • Meyve suyunun bozulduğunu nasıl anlarız? Ambalajlı meyve suları koruyucu katkı maddesi içerir mi?
  Uzmanlar abalajlı meyve suyu katkı maddesi içerdiği, bu sayede ömrünün uzadığı yönünde yayılan bilgilere açıklık getirdi. Ambalajlı meyve sularının koruyucu katkı maddesi içermediğini söyleyen uzmanlar, meyve suyunun bozulmasına sebep olan şeyin koruyucu katkı maddeleri değil ambalajların bozulmasından kaynaklandığını söyledi. İşte ambalajlı meyve suları ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Bağırsak kanseri belirtileri nelerdir? Bağırsak kanseri yemesi gerekenler
  Bağırsak kanseri nedenleri ve bağırsak kanseri belirtileri çok araştırılan konular arasında yer alsa da bağırsak kanseri hastalarının yemesi gerekenler konusunda bilgi edinmek de oldukça önem taşımaktadır. Tüketilen yiyeceklerin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bağırsak kanseri hastaları için ne yemeli sorusunun cevabı oldukça önem taşımaktadır. İşte bağırsak kanserinde önemli rol oynayan brokoli, kale yani kıvırcık lahana ile lahana tüketmenin önemi..