MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • "Sömestir tatilinde çocukların duyu eğitimlerine önem verin"

  İSTANBUL, (DHA)- Öğrenci ve öğretmenler 2018-2019 eğitim öğretim döneminin ilk yarısını geride bıraktı. Karne sevinci yaşayan öğrenciler için 15 günlük tatil de başlamış oldu. Tatilde kaliteli vakit geçirmenin önemine değinen uzmanlar, özellikle küçük çocukların bu dönemde duyu eğitimlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

  2018-2019 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle 18 milyon öğrenci dün karnelerini aldı. Bugünün karne günü olarak değil, geri bildirim günü olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Uğur Okulları Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Ar-Ge'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Sezgin, "Başarılı ve başarısını geliştirmesi gereken öğrencilerimiz var, mutluluklar ve hüzünler iç içe. Aileler bu duruma olgu olarak bakıp çocuklarına doğru geri bildirimler vermeli. Başarıları motive etmek gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

  "ÇOCUKLARIN DİNLENMEYE İHTİYACI OLDUĞUNU UNUTMAYIN"

  Ailelerin çocukların dinlenmeye ihtiyacı olduğunu bilmesi gerektiğini ifade eden Barış Sezgin, "Öğrencilere bu dönemde mutlaka dinlenme özgürlüklerini geri vermemiz lazım. Bunu yaparken de zamanın verimli ve kaliteli geçirilmesi çok önemli. Bizler öğrencilerimize kitap okuma ödevleri verdik çünkü bu süreçte çocukların kitap okuyor olması daha kaliteli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Şehirlerde, ülkelerde, yurt dışında çocukların gideceği müzeler, katılacakları sosyal etkinlikler çocukların entelektüel birikimine destek olacaktır" dedi.

  "YABANCI DİLİN DOĞRU DESTEKLENMESİ GEREKLİ"

  Ara tatilde yabancı dilin doğru desteklenmesi gerektiğini ve bu yönde çalışmalara katılmaları gerektiğini söyleyen Barış Sezgin, "Çocuklar İngilizceye değil, coğrafyaya ilgi duyuyor olabilir. O çocuğun bu ara dönemde coğrafya belgeselini İngilizce izliyor olması, İngilizcesini destekleyecektir. Yani bunu farklı disiplinlerle İngilizcenin entegrasyonu gibi düşünebiliriz. Bu süreçte onlarca şans var ve bunları doğru şekilde değerlendirmeliyiz" diye konuştu.

  "ÇOCUKLARIN DUYU EĞİTİMLERİNE DESTEK VERİN"

  Çocukların daha çok hareket etmesi, sporla ilgilenmesi gerektiğini söyleyen Sezgin, aileleri çocukların duyu eğitimlerine destek vermeleri konusunda uyardı.

  Sezgin, "Aileler ve çocuklar birlikte müzik günleri düzenleyebilir. Aileler özellikle küçük yaş grupları için duyu eğitimlerine destek vermeliler. Çocuklar dürbünü, büyüteci kullansın ve çocukların görme duyularını desteklesinler. Hamur oyunlarıyla dokunma duyularına destek versinler. Duyu gelişimi evde çok doğru desteklenebilir. Özellikle küçük yaş gruplarında bu faaliyetlere önem vermek gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

  Ailelere tavsiyeler veren Sezgin, özellikle küçük çocuklara okulun ne zaman açılacağını anlatmaları gerektiğini söyledi. Sezgin, "Çocukların zaman kavramı bizlerden farklı olduğu için bir sabah uyandığında 'yine mi okula gidiyorum' diye düşünebilirler. Bu yüzden bu bilgileri çocuklara önceden vermek çok önemli. Zaman yönetimiyle ilgili çalışmalar yapılmalıdır" dedi.

  SOSYAL MEDYA VE BİLGİSAYAR OYUNLARINA DİKKAT

  Özellikle bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken noktanın sosyal medya ve bilgisayar oyunları olduğuna dikkat çeken Sezgin, "Çocuklarımızın çok fazla teknoloji ve bilgisayar bağımlılığının geliştiğini görüyoruz. Ailelerin bu konuya mutlaka sınır koyması gerektiğini düşünüyorum. Büyük yaş gruplarında kazanılan bütün alışkanlıklar kaybedilebiliyor çünkü eylemlerle birlikte düşünce değişiyor. Çocuklar akademik becerileri için gerekli alışkanlıkları kazanmışken bir anda tekrar geriye dönüşler yaşayabiliyorlar. Bu yüzden teknolojiye dikkat etmek lazım" ifadelerini kullandı.

  Sezgin, sınava hazırlanan öğrencilere de bu sürecin geçici olduğunu hatırlattı ve kendilerine de mutlaka vakit ayırmaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

  "ÖDÜL SİSTEMİ DAVRANIŞLARI PEKİŞTİRİYOR"

  Ödül sistemini yanlış bulmadığını ifade eden Barış Sezgin, ödül sisteminin davranışları pekiştirdiğini gösteren araştırmalar olduğunu söyledi.

  Özellikle başarılı öğrencilerin mutlaka ödüllendirilmesi gerektiğini belirten Sezgin, "Bunlar maddi ödüller olmak zorunda değil. Birlikte iyi vakit geçiriyor olmak bile önemli bir ödül. Metropollerde aileler çocuklarıyla çok fazla vakit geçiremiyorlar. Ödülün olması gerektiğini düşünüyorum ancak ceza konusunda mesafeli yaklaşıyorum. Akademik anlamda yetersizliği olan öğrencilerimizin mutlaka bu yetersizlikleri tespit edilmeli ve çocuklara kısa süreli hedefler koyulması gerektiğini düşünüyorum. Hedeflerin uzun süreli koyulması çok yanlış. Kısa süreli hedefler için yol haritaları oluşturulması gerekiyor. Ceza verilmemelidir çünkü karne hayat değildir. Sadece geri bildirim sürecidir" diye konuştu. • Mesut Hakkı Caşın: ABD dünyanın jandarması değil

  Mesut Hakkı Caşın: Münbiç saldırısını PKK yaptı

  "ABD Türkiye pazarını kaybetmek istemez"

  İSTANBUL, (DHA) - Türkiye-ABD ilişkilerini yorumlayan Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, "ABD Türkiye pazarını kaybetmek istemez. Ayrıca, ABD dünyanın jandarması değil, bilet kesemez" dedi. Münbiç saldırısına yönelik de konuşan Prof. Dr. Caşın, saldırıyı ABD'nin Suriye'den çıkmasını istemeyen PKK'nın yaptığını söyledi.

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi ‘ekonomik yıkıma uğratma' tehdidini, Türk-Amerikan ilişkilerinde oluşan belirsiz ortamını, Münbiç saldırısını ve ikili ilişkilerdeki ‘Trump faktörünü' değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve  İstinye Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nden (İİSBF) Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, ABD'nin askerlerini Irak'a çekip operasyonlara devam edebileceğini belirtti.

  "PKK RUSYA İLE TÜRKİYE'NİN MUTABAKATINI KOPARMAK İSTİYOR"

    ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların geri teptiğini söyleyen Caşın, "ABD bölgeden çekilmediği takdirde Amerikan ve Türk askerleri birbirlerini vuracaktır. Bu da NATO'nun çökmesine sebep olur. Amerikan halkı bunu kaldırabilir mi?" diye konuştu. Prof. Dr. Caşın, "Münbiç saldırısıyla PKK'nın iki amacı vardı. Hem Rusya ile Türkiye'nin mutabakatını koparmak hem de ABD'nin Suriye'den çekilmesini önlemek" ifadelerini kullandı.

  "'TÜRKLER KÜRTLERİ KATLEDİYOR' İDDİASI KÖTÜ BİR İFTİRADIR"

  "ABD askerlerini Suriye'den çekse de çekmese de Türkiye operasyon yapacaktır" diyen Prof. Dr. Caşın, Türklerin kürtleri katlediyor iddiasının kötü bir iftira olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin yapacağı operasyon hakkında da konuşan Caşın, "Bunun uzlaşı ile yapılması lazım. Türkiye diplomasiyi iyi kullandı. Astana sürecinde akan kanı durdurdu. Ülkemiz, Suriye'nin toprak bütünlüğünde en önemli müttefik ve garantör devlettir" dedi.

  PKK İNSAN HAKLARINI İHLAL EDİYOR

  Bölgede katliam yapanın PKK/PYD olduğunu ve insan haklarını ihlal ettiklerini belirten Caşın, "Çocuklara silah veren, onları terörist yapan, Arapları, Hıristiyanları öldüren, Nasturi ve Asuri'lere zulüm eden PKK'dır, bunlar Birleşmiş Milletler (BM) raporlarında da var" diye konuştu.

  "ABD TÜRKİYE PAZARINI KAYBETMEK İSTEMEZ"

  Türkiye'nin ABD ile müttefik olduğunu aktaran Prof. Dr. Caşın, "ABD Türkiye gibi gelecekte 100 milyonluk bir pazarı kaybetmek istemez. Türkiye, ABD ile ortak ve müttefiktir. TSK'nın bütün uçak,tank ve savaş gemileri ABD malı, silahımızı ABD'den alıyoruz. Silah şirketleri de Türkiye'yi kaybetmek istemez. ABD'nin Türkiye'yi kaybetmesi demek Kafkasya'yı, Karadeniz'i, Balkanları kaybetmesi demektir. Ayrıca çok istediği İsrail güvenliğini sağlayamaz. Dünya barışı için ben Amerikalı olsam Türkiye ile iyi geçinirim. Piyasalar Trump'ın açıklamalarına itibar etmedi. Türkiye ile ABD'nin ekonomik olarak ambargo ile karşı karşıya geleceğine kimse inanmadı. Çünkü Türkiye uluslararası hukukun öngördüğü ambargoya tabi olacak bir suç, katliam işlemedi. ABD dünyanın jandarması değil, bilet kesme hakkı yok" açıklamalarında bulundu.

  "PKK DAEŞ'LİLERİ SERBEST BIRAKTI"

  Saldırıda PKK'nın parmağı olduğunu iddia eden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, "Münbiç'teki  terörden kimin beslendiğine bakılması lazım. Neden burada bomba patladı? Haziran ayından beri Türk ve ABD askerleri bölgede devriye geziyorlar? Münbiç daha önce DAEŞ'in kontrolündeydi, ABD'nin etkisiyle buraya PKK/PYD yerleşti. ABD bölgeden çekilirse oraya Türk askeri gelecek bunu PKK istemez. O zaman PKK DAEŞ'i harekete geçirdi. PKK son birkaç haftadır elinde tuttuğu DAEŞ'lileri serbest bıraktı. Onlara iki seçenek sundu 'ya sizi öldüreceğiz' ya da 'gidip Münbiç ve İdlib'te saldırılarda bulunun'. Hem ABD'nin çıkmasını istemiyor burada DAEŞ'İ kullanıyor. Hem de Rusya ile Türkiye'nin mutabakatını bozmayı amaçlıyor, hedefi veren PKK'dır" ifadelerini kullandı.

  PROF. DR. CAŞIN'DAN YENİ KİTAP

  Bu ay 'Siber Güvenlik Politikaları Ve Kritik Alt Yapı Güvenliği' başlıklı kitap çıkardığını söyleyen Prof. Dr. Caşın, " Kitaba Türkiye'de elektronik ortamdan ulaşılabilir. İçerisindeki makalelerde, Türkiye'de 'Rönesans' olarak nitelendiren iki nükleer santralin nasıl korunacağı, Akkuyu nükleer santralinin çok iyi korunduğunu, siber güvenlik konusunda Türkiye'nin aldığı tedbirleri yazdım. Kitapta ayrıca, Türkiye kritik alt yapılarda nasıl hareket ediyor ve geleceğe yönelik çevre güvenliğini ele aldım" dedi.

  ALMANYA'DA BASILDI

  Kitabın editörlüğünü yaptığını ve içerisinde yazıları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Caşın, "Almanya'da İstinye Üniversitesi tarafından basılan kitap, siber güvenlik konusunda kritik alt yapıların nasıl korunacağı, özellikle havaalanları ve tren istasyonlarına yapılan terör saldırılarının önlenmesi yönündeki alınması gereken tedbirleri politik, askeri ve hukuki açıdan inceliyor, bunun içerisinde NATO'da var" diye konuştu. • Uluslararası sanat projesine Türkiye'den bir üniversite

  İSTANBUL ,(DHA) - Küratörlüğünü Belçikalı sanatçı Prof. Martin R. Baeyens ve koordinatörlüğünü Doğu Akdeniz Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Senih Çavuşoğlu'nun yürüttüğü “Unusual Message (Sıradışı Mesaj)” Sanat Projesi’nde Türkiye’den Nişantaşı Üniversitesi de yer aldı.

  12 farklı ülkeden üniversitenin, 70’e yakın akademisyen sanatçı ve tasarımcının çalışmalarından oluşan proje, dünyanın farklı kültürlerinden kurum ve sanatçıları bir araya getirerek geniş bir sanat ve tasarım ağı kurma, öğrenci-öğretim üyesi değişimleri ile geniş bir uluslararası iş birliği ortamı oluşturma amacı taşıyor.

  Amerika, Bosna Hersek, Çin, Fransa, İran, Kıbrıs, Kore, Kosova, Meksika, Polonya, Romanya ve Türkiye'nin katılımıyla gerçekleşen proje kapsamında, 10 adet obje belirlenip üniversitelere gönderilirken, her kurumun belirlemiş olduğu 6 kişilik sanatçı/tasarımcı öğretim üyesi birer obje seçerek eserlerini hazırladılar. Sanatçılar, seçtikleri objeleri manipülasyonlarla, yeni ve şaşırtıcı fikirler kullanarak fantastik ve gerçeküstücü yeni anlamlara ve hikâyelere dönüştürdüler.

  Uluslararası “Unusual Message” Sanat Projesi’ne Türkiye’den Prof. Dr. Hatice Öz Pektaş liderliğinde Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hasip Pektaş, Prof. Dr. Hatice Öz Pektaş, Doç. Dr. Bengisu Bayrak, Dr. Öğr. Üys. Merve İlbak Tahmaz, Dr. Öğr. Üys. Burcu Kurtiş ve Dr. Öğr. Üys. Nesli Türk eserleriyle katıldılar.

  Uluslararası “Unusual Message” Sanat Projesi dünyanın farklı kıtaları ve kültürlerinden belirlenmiş katılımcı ülkelerin üniversitelerinin 2018–2019 Akademik Yılı’nda hazırlayacakları uluslararası kapsamlı, ardışık sergilerle, dünyanın dört bir tarafından izleyicilerle buluşacak. • Oğlu için 2 haftada okuma yazma öğrendi

  Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYONKARAHİSAR Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi'nde tedavi gören 54 öğrenci karne sevinci yaşadı. Hasta oğluna derslerinde yardımcı olabilmek için hastanede iki haftada okuma yazmayı öğrenen anne Gülsen Şimşek'e de başarı belgesi verildi.
  AFSÜ Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi bünyesinde oluşturulan sınıflarda eğitim gören 54 ilkokul ve lise öğrencisi için karne töreni düzenlendi. Öğrencilere karneleri AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ile İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın tarafından verildi.
  İl Milli Eğitim Müdürü Yalçın, AFSÜ'de açtıkları eğitim sınıflarında eğitim gören öğrencilere karnelerini verdiklerini belirterek, "Farklı hastalıkları olan öğrencilerimiz sürekli burada ve hastaneden dışarı çıkamıyor. Bu çocuklarımızın da eğitimden mahrum kalmaması için biz yaklaşık 4 aydır 54 çocuğumuza temel eğitim ve lise düzeyinde eğitim veriyoruz" dedi.
  NORMAL BİR OKUL GİBİ EĞİTİM VERİLİYOR
  AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş da, hastaların evlerindeki haklarının hastanede de devam etmesini önemsediklerini vurguladı. Çocukların en önemli haklarından birinin de eğitim hakkı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Okumuş, "Bu eğitim hakkının en iyi ve kaliteli bir şekilde tedavi alırken hastane ortamında sürdürülmesi gerekiyor. Hastanemiz içerisinde hastane okulları açılmış durumda. Bunlar uzun süredir hizmet veriyor. Başlangıçta ortam ve öğrenci devamlılığı çok iyi değildi. Öğretmen ve ekipman bulmada zorluğumuz vardı. Ama şimdi normal bir okul sınıfından farkı yok" diye konuştu.
  'OĞLUM İÇİN 2 HAFTADA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİM'
  Daha önce Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde öğrenim gören, 1,5 aydır da AFSÜ'de tedavi sürecinde eğitim alan Süleyman Şimşek'e de karnesi verildi. Doktorların, "Derslerinde oğluna yardımcı ol" tavsiyesi üzerine, okuma yazma öğrenen anne Gülsen Şimşek'e de başarı belgesi verildi.
  Okuma yazma bilmediği için derslerinde oğluna yardımcı olamadığını belirten Gülsen Şimşek, doktorların tavsiyesi üzerine okuma yazma öğrenmeye karar verdiğini söyledi. Oğlunun ameliyat olduğunu ve sürekli gözetim altında olması gerektiğini belirten Gülsen Şimşek, "Oğlumun durumu şu an çok iyi gidiyor. Yaklaşık 1,5 aydır burada tedavi görüyoruz. Oğlum burada eğitim hayatını sürdürdü. Hocası, 'akşamları oğluna yardımcı ol' dedi. Ben de 'hocam ben okuma yazma bilmiyorum' deyince hocam bana da yardımcı oldu. Allah ondan razı olsun. Çok şükür iki haftada okuma yazma öğrendim" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI • Bursa'da 600 yıllık Muradiye Medrese'si müze olarak hizmette

  Muammer İRTEM/BURSA, (DHA)- BURSA’da Muradiye Külliyesi’nde yer alan 600 yıllık Muradiye Medresesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyonun ardından Kur’an ve El Yazmaları Müzesi olarak ziyarete açıldı.
  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel miras çalışmaları sayesinde 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Muradiye Külliyesi’nin en önemli parçalarından biri olan Muradiye Medresesi de restorasyonun ardından ilk günkü özgün kimliğine kavuştu. Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan Muradiye Külliyesi içinde Fatih Sultan Mehmet'ten itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan 12 adet türbe, daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştı. Külliyenin en önemli parçalarından olan Muradiye Medresesi de tamamlanan restorasyonun ardından Kur’an ve El Yazmaları Müzesi olarak kente kazandırıldı. 6 asırlık medresenin açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bilal Kemikli, akademisyenler, müze bağışçıları ve çok sayıda davetli katıldı.
  'MURADİYE KÜLLİYESİ 2. MURAD'IN BURSA'YA VERDİĞİ DEĞERİ GÖSTERİYOR'
  Muradiye Medresesi’nin tipik bir erken devir Osmanlı medresesi olduğunu ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “2. Murad’ın Edirne’de oturmasına rağmen bir ilim merkezi olan Bursa’da böylesine büyük bir eğitim yapısı inşa ettirmesi Bursa’ya verdiği değeri göstermektedir. 600 yıllık uzun bir geçmişe sahip bu müstesna yapı pek çok kez tamir ve onarım geçirmiştir. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilen Muradiye Külliyesi’nin en önemli parçası olan medreseyi de kapsamlı bir restorasyonun ardından “Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi” olarak ziyarete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Bursa’ya kazandırdıkları Muradiye Kur’ân ve El Yazmaları Müzesi’nin, konusu itibari ile Türkiye’de bu anlamda önemli örnekler arasında yerini alacağına inandığını vurgulayan Başkan Aktaş, “Müzemizde 10 medrese odasında Kur’ân-ı Kerim’in ilk nazil olduğu zamandan günümüze Kur’ân’ın yazılışındaki aşamalar, hat sanatının gelişimiyle birlikte kronolojik olarak izlenebilecek. Ana eyvanda ise 18. yüzyıldan kalan Sultan Murad Hüdâvendigâr sanduka örtüsü ve Bursa’da medfun olan diğer sultan isimlerinin yazılı olduğu sanduka levhaları sergileniyor. Müzede ayrıca, geleneksel Türk-İslam sanatlarının unutulmaya yüz tutmuş alanlarını yaşatmak adına hat, tezhip, minyatür, cilt sanatına ilişkin atölye çalışmaları gerçekleştirilecek ve yeni hattatların, müzehheplerin, mücellitlerin, ebru ve minyatür sanatçılarının yetişmesine imkân sağlanacak. Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden bağışta bulunarak müzemizi zenginleştiren bütün üstatlarımıza, müze danışmanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
  ANLAMLI BAĞIŞ
  Açılış töreninde aynı zamanda bir de bağış sürprizi yapıldı. Müze bağışçılarından Hayrettin Akpınar, 1876 tarihli el yazması Kur’an-ı Kerim ve Evliya Çelebi’nin 400’üncü yılı anısına özel olarak hazırlanan altın uçlu kalemi, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a vererek, müzeye bağışladı. Başkan Aktaş da bağışçı Hayrettin Akpınar, Müze Danışmanı Doç.Dr. Hicabi Gülgen, Hattat Mahmut Şahin, Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği ve İbrahim Koca’ya müzeye katkıları nedeniyle teşekkür belgesi verdi.
  Başkan Aktaş ve beraberindekiler daha sonra kurdele keserek ziyarete açtıkları müzeyi gezdi.

  FOTOĞRAFLI • 7 yaşındaki Suriyeli Alloş, işitme cihazına kavuştu 

  ELAZIĞ, (DHA)- ELAZIĞ'da yaşayan işitme engelli Suriyeli Selsebil Alloş'a (7), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) girişimiyle işitme cihazı alındı. 
  2016 yılında, ülkelerindeki savaştan kaçıp, Elazığ’a yerleşen Suriyeli Alloş ailesinin kızı Selsebil Alloş, işitme cihazı yokluğundan duymada yaşadığı sorunu çözmek için İHH girişimde bulundu. İHH Yetim Birimi Gönüllüsü Besime Yaman, hayırseverlerin desteğiyle işitme cihazı alındığını dile getirerek, dil, din ve ırk ayırımı yapmadan dünyanın dört bir yanında mazlumların yanında olmaya devam eden İHH’nın Selsebil Alloş için de aynı şekilde bir organizasyon yaparak ihtiyacı olan işitme cihazını temin ettiklerini söyledi.

  FOTOĞRAFLI
    • Yozgat'ta jandarma ekipleri, doğaya yiyecek bıraktı

  YOZGAT, (DHA) - YOZGAT'ta İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kar örtüsü altında yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya buğday ve ekmek bıraktı.
  Yozgat il genelinde etkili olan tipi ve kar yağışının ardından, jandarma ekipleri, kar örtüsü altında yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanlarını unutmadı. Kuşlar için buğday, yaban hayvanları için ekmek temin eden ekipler, yerleşim alanları dışında bulunan bölgelere yiyecek bıraktı. Kuşların görebilecekleri açık alanlara buğday döken ekipler, ağaç dallarına da ekmek koydu.

  FOTOĞRAFLI
    • Malatya'da FETÖ operasyonu: 5 tutuklama

  Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA'da, silahlı terör örgütü FETÖ/PDY'nin 'gaybubet evleri'ne yönelik düzenlenen operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler sevk edildikleri adliyede tutuklandı.
  Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör örgütü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şubesi ekipleri tarafından örgütün gaybubet evlerine operasyon düzenledi. Operasyonda örgütle bağlantılı olduğu için kapatılan okulda çalışan 5 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevkedilen 5 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. • Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, karne heyecanına ortak oldu

  Muammer İRTEM/BURSA, (DHA)- BURSA Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, okulların karne törenlerine katılarak öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Bozbey, karne verdiği öğrencilere yarıyıl tatilinde bol bol kitap okumalarını ve sosyal etkinliklere katılmalarını önerdi. 
  Nilüfer Sosyal ve Kültürel Yardımlaşma Vakfı (NİLVAK) Koleji ile Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde karne törenlerine katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, öğrencilerle sohbet ederek tatil önerilerinde bulundu.
  Bozbey ilk olarak NİLVAK Eğitim Kurumları’na bağlı Özel NİLVAK Koleji’nde öğrenciler ve velilerle bir araya geldi. Okul idarecileri ile birlikte öğrencilere karnelerini veren Bozbey,  çocuklara kitap hediye ederek yarıyıl tatilinde kitap okumaları, bol bol gezmeleri  ve sosyal aktivitelere daha çok katılmaları tavsiyesinde bulundu.
  'BU GENÇLER ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE İMZA ATACAK'
  Bozbey, Görükle Mahallesi’ndeki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen karne dağıtım törenine de katıldı. Tören öncesi Okul Müdürü Yunus Bulut ve idarecilerle bir araya gelen Başkan Bozbey, “İlçemizdeki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, otomotiv sanayi alanında iş bilincine sahip ve nitelikli ara eleman yetiştirerek sadece Bursa’mız için değil ülkemizin geleceğine de büyük bir katkı sağlıyor, bu okullardan daha çok olmalı” diyerek teknoloji ağırlıklı ve katma değeri yüksek sanayi kollarındaki ara eleman ihtiyacının altını çizdi.
  'SOSYAL YAŞAMA VAKİT AYIRIN'
  Ardından okulun konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelen Başkan Bozbey, “Sizler ileri teknoloji konusunda aldığınız eğitimle akranlarınızdan bir adım önde olacak, ihracatımıza katkı sağlayarak ülkemizin geleceğine imza atan gençler olacaksınız. Bu yarıyıldaki çalışmalarınızla tatili hak ettiniz ancak bu sürede akıllı telefonlarınız ve bilgisayarlarınıza ayırdığınız zamana dikkat edin. Sosyal yaşama ve etkinliklere daha çok vakit ayırın. Bu, sizin duygusal yönünüz ve zihninizin gelişmesine de katkı sağlayacaktır" dedi.

  FOTOĞRAFLI • Eşinin başka kadın ile düğün yaptığını öğrenince boşanmaktan vazgeçti

  Cemil SEVAL/MANİSA, (DHA)- MANİSA'da yaşayan Özge K. (25) eşinin başka kadın ile düğün yaptığını öğrenince boşanmaktan vazgeçti
  Manisa'da bir dönercide garson olarak çalışan Özge K., 22 Ağustos 2013 tarihinde, işyerinin yanında giyim mağazasında çalışan aynı yaştaki Naim K. ile aşk evliliği yaptı. Çiftin bu evlilikten şu an 4.5 yaşında olan bir erkek çocukları dünyaya geldi. Evli çift şiddetli geçimsizlik nedeniyle 2 yıl önce ayrıldı. Özge K., geçen 15 Aralık'ta eşi Naim K. ile konuşarak anlaşmalı boşanma için Manisa 3. Aile Mahkemesi'nde dava açtı. 16 Ocak 2019'a verilen dava gününün gelmesini bekleyen Özge K., geçen 30 Aralık'ta cep telefonuna bir arkadaşından gelen mesajla büyük şaşkınlık yaşadı. Yaşadıklarına bir anlam veremediğini söyleyen Özge K., "Telefonum çaldı. Açtığımda telefondaki arkadaşım, 'Eşin yine birinin başını yakmış' dedi. Önce sevgilisi var sandım. Çünkü, sürekli başka kadınlarla fotoğraflarını görüyordum. İnanmayıp, fotoğraf göndermesini istedim. Daha sonra videosunu da gönderdi. Eşim düğünde damatlık giymiş, gelinle karşılıklı oynuyordu. Gerçekten daha benden boşanmadan başka biriyle düğün yapmış, şok oldum. Nasıl bir devirde yaşıyoruz, bilemedim" dedi.
  Eşinin başka biriye düğün yaptığını öğrenince boşanmaktan vazgeçtiğini belirten Özge K., "2016 yılı Ağustos ayında biz evlerimizi ayırdık ama eşim hiçbir zaman boşanma taraftarı değildi. Eşimi arayıp, 'Boşanalım, 5 kuruş para istemiyorum' dedim. Kreşe giden, 4.5 yaşında bir çocuğum var. Bu nedenle düzenli bir hayatım olsun istedim. Zaten eşim, çocuğuyla görüşmüyor. Anlaşmalı boşanmak için 16 Ocak'a gün almıştık. Ancak, daha benimle boşanmadan başka biriyle düğün yaptığını öğrenince boşanmaktan vazgeçtim. Bu durumu düğün yaptığı kadın da biliyor" dedi.

  FOTOĞRAFLI • Fransa'nın enerjisini Türk şirket yükseltecek

  İSTANBUL, (DHA)- 21 ülkede doğalgaz, enerji, petrol, inşaat, turizm alanlarında yatırımları bulunan Yükselir Group, Fransa'nın başkenti Paris'e yenilenebilir enerji santrali kurmak için resmi kurumlarla anlaşma sağladığını açıkladı.

  Yükselir Group tarafından yapılan açıklamada, yenilenebilir enerjiye büyük bir yatırım için Paris'te üst düzey devlet yetkilileriyle resmi ve özel birçok temaslarda bulunduğu belirtildi. Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel açıklamasında, "Dünyanın ilk on ekonomik gücünden biri olan ve Avrupa'nın merkezinde stratejik bir konuma sahip olan Fransa, son derece gelişmiş bir hizmet sektörüne sahip yenilikçi bir ülke. Kaliteli altyapıya, önemli tarım kaynaklarına ve büyük bir endüstriyel tabana sahip. İş ortamı yatırım için uygun ve yasal ortam oldukça şeffaf ve istikrarlı. Yenilenebilir enerji yatırımı konusunda yönetim kurulu ekibimizle yaptığımız yoğun araştırmalar ve toplantılar sonucunda en verimli alanlardan biri olarak belirledik. 2 yıldan beri Paris'te devlet yetkilileriyle yenilenebilir enerji yatırımı üzerine özel görüşmeler yaptık. 2019 itibariyle görüşmelerimizde karşılıklı anlaşma sağladık" dedi.

  "1.5 MİLYAR EUROLUK BİR YATIRIM OLACAK"

  İlk aşamada bu yıl 750 milyon euroluk yenilenebilir enerji yatırımı yapacaklarını belirten Yavuz Yüksel, "İkinci aşamasıyla birlikte 1.5 milyar euroluk yatırımı kapsıyor. Son yıllarda Fransa Türkiye'li yatırımcıların en çok tercih ettiği ikinci Avrupa ülkesi, bir önceki yıla göre yarattığı istihdam oranını ikiye katladı. Gerçekleşecek 1.5 milyar euroluk yatırımın yaklaşık yarısı şirketin yenilenebilir enerji için kurulacak altyapıya ve bölgeyi enerji kullanımına hazır hale getirmek için kullanılacak. Fransa'nın G20 ülkeleri arasında yenilenebilir enerjideki payı sebebiyleyatırım yapmak için merceğimize girmişti. Sonrası aşamalarda altyapı, inşaat ve enerji konusundaki yetkinliğimiz nedeniyle farklı konularda da bu bölgeye yatırım yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  "7 BIN 500 KIŞILIK ISTIHDAM OLUŞTURACAĞIZ"

  Fransa’nın elektrik ihtiyacıyla ilgili de bilgi veren Yüksel, "Bunun  yüzde 76’sını nükleer enerji santralleri karşılıyor. Bu ihtiyacın yüzde 16’sı yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 6’sı ise termik santrallerden temin ediliyor. Bu alanda Fransa ve Avrupa'nın yenilenebilir enerji üretimindeki oranını artıracağız. Yatırım kaynağımızın ikinci 750 milyon euroluk kısmını yapılardaki enerji verimliliği uygulamalarının gerçekleştirilmesi, elektrikli ve biyoyakıtlı araçlar gibi daha temiz ulaşım seçenekleri geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının artırılması için kullanacağız. Fransa'nın başkenti Paris'te yapacağımız bu adımlar ile gelecek üç yıl içinde Fransa’nın birincil enerji tüketimini düşürmek, yenilenebilir enerji üretimini artırmak yanında, en az 7 bin 500 kişilik istihdam oluşturacağız" açıklamasında bulundu.

  "TÜRK EKONOMİSİNE 2 MİLYON DOLARLIK YATIRIM"

  Yükselir Group'un ana odağının enerji olduğunu vurgulayan Yüksel, "Yükselir Group petrol, enerji, havacılık, lojistik, marina, bilişim, turizm, inşaat ve canlı hayvancılık olmak üzere 9 sektörde faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda özellikle Türkiye ekonomisine yapılan saldırılardan sonra devlete ve millete destek olmak amacıyla ilk aşamada 2 milyar dolarlık yatırımlarını Türkiye’ye kaydırma kararı aldık" ifadelerini kullandı. • İzmit'te fuhuş operasyonu: 7 gözaltı

  Dinçer AKBİR- Alişan KOYUNCU/İZMİT (Kocaeli), (DHA)- KOCAELİ'de polis ekiplerinin yaptığı fuhuş operasyonlarında 7 kişi gözaltına alındı.
  İzmit Karabaş Mahallesi'nde 2 farklı adreste fuhuş yapıldığı bilgisini alan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Ahlak Büro ekipleri, dernek adı altında masaj salonu olarak hizmet veren ilk adrese operasyon düzenledi. Yapılan baskında işyerini kiraladığı ve fuhuş için aracılık yaptığı öğrenilen D.D. (36) isimli kadın ile Ö.C. (45), M.B. (29) ve E.Z. (24) isimli kadınlar gözaltına alındı. Fuhuşa yer temin ettiği ve aracılık yaptığı belirlenen D.D. isimli kadın emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken diğer kadınlar ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. 
  Karabaş Mahallesi'nde düzenlenen bir diğer operasyonda ise, polis ekipleri fuhuş yapıldığını tespit ettikleri bir eve baskın düzenledi. Operasyonda fuhuşa yer temin ettiği ve aracılık yaptığı belirlenen B.G.(44) ile Özbekistan uyruklu oldukları öğrenilen K.D. (34) ile M.O. (29) isimli kadınlar gözaltına alındı. Özbekli kadınlar ifadelerinin ardından sınır dışı edilirken, B.G. ise emniyetteki işlemlerinden sonra adliyeye sevk edildi.

  FOTOĞRAFLI

    • Tokat’ta silah kaçakçılığı operasyonu: 15 gözaltı

  Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA) - TOKAT merkezli 3 ilde silah kaçakçılarına yönelik yapılan eşzamanlı operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 9 tabanca, 7 av tüfeği ve çok sayıda mermi ele geçirildi.
  Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tokat, Çorum ve Amasya illerinde silah kaçakçılarına karşı eş zamanlı operasyon düzenledi. Belirlenen adreslerde yapılan aramalarda; 2 baretta marka tabanca, 1 Glock marka tabanca, 1 Sigsauer marka tabanca, 1 Browning marka tabanca, 1 HS-9 marka tabanca, 1 Bernardelli marka tabanca, bulundurma ruhsatı farklı ikamette olan 2 Sarsılmaz marka tabanca, 7 av tüfeği, 3 kuru sıkı tabanca, 26 tabanca şarjörü, bin 486 tabanca mermisi, 237 av tüfeği fişeği, 1 muşta ele geçirildi. Gözaltına alınan 15 şüpheli İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

  FOTOĞRAFLI • Mevlüt Uysal,Büyükçekmeceliler ile buluştu

  İSTANBUL, (DHA) - İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal, yerel seçimlerde Ak Parti'den aday olarak gösterildiği Büyükçekmece'de vatandaşlarla buluştu. Başkan Uysal, “Ağır ağır seçim atmosferine giriyoruz. İnşallah Büyükçekmece adına, büyükşehir adına, ülkemiz adına hayırlı olur diyoruz” dedi.

  İlk olarak Büyükçekmece'de görev yapan muhtarlar ile kahvaltıda buluşan Uysal, ardından burada Cuma namazı kıldı. Mevlüt Uysal, Cuma namazının ardından bir çay ocağına gitti. Burada vatandaşlarla sohbet etti ve ardından ilçedeki esnafları ziyaret etti. Başkan Uysal, esnaflardan ilçe hakkında bilgi alarak, sorunlarını dinledi ve Büyükçekmece’de neler yapılması gerektiği hakkında vatandaşlarla sohbet etti.

  “AĞIR AĞIR SEÇİM ATMOSFERİNE GİRİYORUZ”

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Cuma namazını kıldık ve ‘Allah kabul etsin’ diyoruz. Bugün öğrencilerimizin de karne aldığı gün ve onlara da başarılar diliyoruz. Bu sevinci yaşayanlarda oldu, üzülenler de oldu. İnşallah karnesiyle üzülenlerde ikinci dönemde telafi eder. Bütün öğrencilerimize başarılar diliyoruz” diye konuştu.

  Büyükşehir belediye başkanlığı görevinin devam ettiğini ifade eden Başkan Uysal, “Aynı zamanda partim tarafından da Büyükçekmece İlçe Belediye Başkan adayı olarak gösterildim. Bugün Esnaf kardeşlerimize de burada bir selam vereceğiz. Ağır ağır seçim atmosferine giriyoruz. İnşallah Büyükçekmece adına, büyükşehir adına, ülkemiz adına hayırlı olur diyoruz” açıklamasını yaptı. • Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı AK Parti'den istifa etti

  Sinan KABATEPE/EREĞLİ (Zonguldak), (DHA)- ZONGULDAK'ın Ereğli ilçesinde AK Parti'den tekrar aday gösterilmeyen mevcut belediye başkanı Hüseyin Uysal, partisinden istifa etti.
  AK Parti'nden tekrar aday gösterilmeyen Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, istifa kararıyla ilgili makamında basın toplantısı düzenledi. AK Parti'den ayrılmak zorunda bırakıldığını söyleyen Başkan Uysal, süreci Ereğli halkıyla herkesin göreceğini ifade ederek, "AK Parti'den bugün itibariyle istifa ediyorum. 'Dürüst çalışkan, çalmadan çok şey yaptı. Her şeye rağmen yaptı ama anlatamadı' diyorlar. Buranın bir evladı olarak neler yaptığımı, nasıl yaptığımı, niçin yaptığımı, nelere önem verdiğimi, neyle mücadele ettiğimi anlayın, anlamaya çalışın, anlatın. Eğitim, kutsallarımız, geleceğimiz, halkımız mı demişim? Yoksa, benim, ailemin, siyası geleceğim, rantım mı demişim? 2013 yılında aday adayı olarak katıldığım AK Parti'den bugün itibariyle istifa ediyorum. Biliniz ki ayrılmak zorunda bırakıldım, kopartıldım. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sevgim ve saygım ömrüm boyunca devam edecek. Çocukken öğrendiğim çalışmak, okumak, öğrenmek ilkelerimi son nefesime kadar koruyacağım" dedi.
  Başka bir partiden aday olup olmayacağı sorusuna Uysal, "Soru almıyorum. Biraz bana vakit ayırın. Daha sonra, ilerleyen günlerde tekrar bir basın açıklaması yapabilirim" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI • Maltepe’de ‘Sömestr Tatili Çocuk Şenliği’ başlıyor

  İSTANBUL,(DHA)- MALTEPE Belediyesi’nin, 2018-2019 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, 21 Ocak-01 Şubat tarihlerinde ücretsiz düzenleyeceği  “Sömestr Tatili Çocuk Şenliği” başlıyor. Şenlikte, tiyatronun sevilen sanatçıları ve tiyatro grupları, birbirinden eğitici ve eğlendirici oyunlarını, sevimli kahramanların öykülerini Maltepeli çocuklar için sahneleyecek. 

  12 GÜNE 12 AYRI ÇOCUK OYUNU

  Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu, Uygur Çocuk Tiyatrosu, Mavi Kumpanya, Maltepe Belediye Tiyatrosu, Hospitadent Çocuk Tiyatrosu, 12 ayrı çocuk oyunuyla minik izleyicilerin karşısına çıkacak. Şenlikte, tiyatronun usta ismi Enis Fosforoğlu’nun yazdığı, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nden (UEFA) teşekkür alan “Futbol Bir Oyundur” isimli müzikli çocuk kabaresinin gösterimi yapılacak.   Şenlik boyunca, çocuk tiyatrolarından sonra çocuklar için maskotlar eşliğinde yüz boyama etkinliği düzenlenecek ve balon dağıtılacak.

  KENDİ MASALLARINI YAZACAKLAR 

  Çocuk masalları yazarı, dramaturg Pınar Merterkek de, 21- 26 Ocak tarihlerinde  “Kendi Masalını Kendin Yaz, Kendin Anlat” isimli atölye çalışmasıyla çocuklar ile bir araya gelecek. Merterkek, geliştirdiği formatıyla Türkiye’de bir ilk olan çalışmasını Maltepeli çocuklar ile gerçekleştirecek. Masalın çocuk gelişimine katkısından yola çıkan Merterkek, çalışmanın birinci modülünde, kendi kitaplarından bir masalı çocuklara canlandırarak anlatacak. İkinci modülde ses, nefes, imaj, role bürünme teknikleri ve yaratıcı drama ile her çocuğun sahne üzerinde anlatacağı masalını, ekip arkadaşları canlandıracak. Atölye çalışmalarının her bir bölümü 9-14 yaş arası 25 çocuk ile gerçekleşecek.

  MASAL OKUMA SAATLERİ

  Şenlikte, Mavi Kumpanya oyuncuları 27 Ocak-01 Şubat tarihlerinde, “Masal Okuma Saatleri” ile minik izleyicilerin karşısına çıkacak.  “Hayal Et Gerçekleşsin” sloganıyla düzenlenecek okuma saatinde, çocukların hayallerindeki sürpriz kahramanlar, masal okurken karşılarına çıkacak. Türkiye’de bir ilk olan canlandırmalı masalda, çocukların hayal güçlerinin gelişerek teknoloji bağımlılıklarının azaltılmasına katkı sunulacak. • Yarıyıl tatilini şenlik havasında yaşayacaklar

  İSTANBUL, (DHA) -Beylikdüzü Belediyesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk yarısını tamamlayan öğrencilere birbirinden renkli, eğlenceli ve öğretici etkinlikler hazırladı. Çocuklar için dopdolu geçecek bir tatil hazırlayan Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçede okuyan ya da ikamet eden öğrencilere bir de sürprizi olacak.

  Beylikdüzü Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçedeki öğrencilerin keyifli bir yarıyıl tatili geçirmesi için birbirinden renkli, eğlenceli ve öğretici programlar hazırladı. 19 Ocak - 3 Şubattarihleri arasında gerçekleşecek Yarıyıl Etkinliklerinde öğrenciler; eğitici atölye çalışmalarından, tiyatro ve sinema gösterimlerine kadar birçok programa ücretsiz katılma imkânı bulacak. İkamet zorunluluğu bulunmayan etkinliklere, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi ve Beylicium Alışveriş Merkezi ev sahipliği yapacak.

  EĞLENCE İLE EĞİTİM BİR ARADA 

  Yarıyıl tatiline giren öğrenciler yaş ve kontenjan sınırı bulunan; Dans, Ritim, Resim, Keçe, Karikatür, Kaligrafi, Pasta, Marakas, Yaratıcı Drama ve Drama Atölyeleri’nde yaratıcılıklarını arttırarak, eğlence ile eğitimi bir arada yaşayacak.  Öğrencilerin 45 dakika sürecek atölye çalışmalarında yerlerini alabilmeleri için gişelerden kayıt yaptırması gerekiyor.   Atölye çalışmalarının yanı sıra çocukların hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlayacak; Dr. Seuss Lorax, Tınkert Bell Ve Peri Kurtaran, Neşeli Dalgalar, Vol –i,  Yücel’in Çiçekleri, Charlie’nin Çikolatası Fabrikası, Garfield ve Minyonlar sinema filmleri ise bu kez çocuklar için beyaz perdeye yansıtılacak.

  BEYLİKDÜZÜ’NDE KARNENİ GETİR, KİTABINI AL

  Beylicium AVM’de bulunan Belediye Tiyatrosu ve Erol Günaydın Sahnesi’nde ise Aysberg ve Mustafa adlı tiyatro oyunları sahnelenecek. Çocuklar için dopdolu programlar hazırlayan Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçede okuyan ya da ikamet eden öğrencilere bir de sürprizi olacak. 19 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’ne karnesi ile gelen öğrencilere kitap hediye edilecek.

  (FOTOĞRAFLI) • Yıldırım ve Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü kule kesonunu denizle buluşturdu

  Burak GEZEN- Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)- 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, deniz içerisine batırılacak kule keson temellerinden ikincisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katıldığı törenle, kuru havuzdan ıslak havuza alındı. Köprünün Avrupa yakasındaki kule temelini oluşturacak 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin 186 ton ağırlığındaki kule kesonunun ıslak havuza alınması için Yıldırım ve Turhan ile birlikte protokol üyeleri butona bastı. Yıldırım ve Turhan, kule kesonunun römorkörler tarafından ıslak havuza çekilmesi çalışmalarını izledi.
  1915 Çanakkale Köprüsü kule keson temellerinin kuru havuzdan ıslak havuza geçiş töreni, Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyede gerçekleştirildi. Törene, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, eski bakanlar Ahmet Arslan, Lütfi Elvan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile çok sayıda konuk katıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü tanıtım filminin izlenmesi ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
  ZAMANA VE MEKANA KAYIT DÜŞECEK BİR ESER YÜKSELİYOR
  Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çanakkale’de, zamana ve mekana kayıt düşecek bir eser yükseldiğini ve keson batırma işinin, bu eserin en zahmetli, en önemli aşamalarından birini teşkil edeceğini belirtti. Çanakkale’nin sadece bir şehir, bir boğaz olmadığını ifade eden Turhan, “Hatıralarda, Çanakkale’de yaşanmış çok önemli hadiseler var. Dünyanın yenilmez denilen 7 düvel armadalarının battığı bir boğaz var. Bu tehdide gülen 15'liler var. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle yokluklar ve zorluklar karşısında yılmama iradesi var. Kamu özel işbirliği modeliyle yapımını gerçekleştireceğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü, yaklaşık 3 milyar 100 milyon euro yatırım tutarıyla ülkemizin en büyük projelerinden birisi. Bu dev eser İstanbul Boğazı'nın iki kat uzunluğundaki Çanakkale Boğazı'nın yakasını birleştirecek. Köprü tamamlandığında ülkemizin en önemli hizmet, sanayi ve turizm merkezi Trakya ile göz bebeğimiz Batı Anadolu bölgemizde ekonomik ve sosyal yaşam çok daha cazip hale gelecektir. Ayrıca AB ülkeleri ve özellikle de Bulgaristan ve Yunanistan merkezli yük hareketleri hızlı bir şekilde Ege, Batı Anadolu ve Batı Akdeniz’e ulaşacak" dedi.
  'BOĞAZ GEÇİŞİ 4 DAKİKAYA DÜŞECEK'
  Bakan Turhan, feribotla 30 dakikada geçilen, ancak bekleme süreleri ile 1 saate çıkan Çanakkale Boğazı geçiş süresinin 4 dakikaya ineceğini belirterek, "Yapımı devam eden Gebze-İzmir ile Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara otoyolu İzmir-Aydın ile Marmara ve Ege bölgelerindeki otoyollarının birbirleriyle entegre olmasını sağlamış olacağız. Ülkemizin ekonomisinin can damarı ve nüfusumuzun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgesindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemleri karayolu ulaşım ağımızla bütünleşmiş olacaktır. Bu bölgemizde ekonomi şahlanacak, sanayi kuruluşlarımız için uzaklar yakın olacaktır. Bu proje ile mevcut Edirne-İstanbul-Ankara otoyolundaki trafik rahatlayacaktır. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyolunun, Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna bağlanması ile İzmir-Aydın-Antalya gibi illerimizdeki turizm hareketleri zirveye çıkacaktır. Mevcut İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale yolu çoğunlukla yerleşim alanları ve sahilden geçmektedir. Bu projenin hizmete girmesiyle taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk sürelerinde bambaşka bir evreye geçilmiş olacaktır. Köprünün bitiş tarihi olarak 2023 planlanmıştı. Çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. İnanıyorum ki, Çanakkale Köprüsü’nü milletimiz açısından son derece büyük anlam ifade eden 2022 yılının 18 Mart’ında hizmete açacağız" diye konuştu 
  'YÜKSEKLİĞİ 3'NCÜ AYIN 18'İNİ TEMSİLEN 318 METRE OLACAK'
  Çanakkale Köprüsü’nün stratejik öneminin zamanla daha iyi anlaşılacağını ifade eden Cahit Turhan, "Köprü sahip olduğu konum kadar parmakla gösterilecek mühendislik potansiyeliyle de övgüleri hak etmektedir. Tamamlandığında 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacaktır. Toplam uzunluğu ise yan açıklıklar ve viyadüklerle birlikte 4608 metreyi bulacaktır. Yüksekliği ise üçüncü ayın 18’ini temsilen 318 metre olacaktır. Köprü bu özellikleri ile dünyanın sayılı projelerinden biri durumundadır. Çanakkale Köprüsü, dünyanın en yüksek mühendislik ve estetik tasarım örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Bugün kuru havuzdan, ıslak havuza taşıyacağımız kule kesonları Asya tarafında su seviyesinden 45 metre altındaki deniz tabanına, Avrupa tarafında ise su seviyesinden 37 metre derinlikteki deniz tabanına oturtulacaktır. 45 metre 6 santimlik tabya genişliğine sahip ikiz tabya halinde inşa edilecek köprünün kule kesonlarının oturacağı konumlarda zemin iyileştirmesi için 2,5 metre çapında toplam 368 adet kazık çakılmıştır. Kuru havuzdaki imalatları tamamlanan 51 bin 186 ton ağırlığındaki Avrupa kule keson temeliyle, 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya kule keson temeli imalat aşaması olan ıslak havuza yüzdürülmesi işlemleri de başladı” dedi.
  'KÖPRÜNÜN TEMELLERİNİ KARADAN YÜRÜTEREK SUYA İNDİRİYORUZ'
  TBMM Başkanı Binali Yıldırım da, Fatih Sultan Mehmet'in gemileri karadan yürüttüğü gibi, bugün 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temellerini karadan yürüterek suya indirdiklerini belirtti. Yıldırım, “Türkleri tarih sahnesinden yok etmek isteyen yedi düvele karşı, 104 yıl önce tarihin kaydettiği en büyük direnişi ve destanı bu topraklarda yazdık. Boğazın bir ucundan diğer ucuna bile mermileri ulaşmayan toplarımızla devrin muhteşem donanmalarını Çanakkale’nin soğuk sularına gömdük. Çanakkale’nin geçilmeyeceğini herkese burada gösterdik. Ben bakan olduğum 2003 yılında Çanakkale’ye geldiğimde, 'Çanakkale geçilmez' sözünü ilk gördüğümde aklımdan, bu Çanakkale geçilmez işi 100 yıl önce düşman için söylenmiş bir laf. Şimdi Çanakkale niye geçilmiyor acaba, bunun hikmeti nedir. Doğru dürüst deniz taşımacılığı yok. Yol deseniz yok. Havayolu desen, havaalanı var, sefer yok. Ecdat, dedelerimiz Çanakkale geçilmez dediler ama düşmana geçilmez dediler, yoksa Çanakkale karadan da, denizden de, havadan da gelinen, geçilen bir yer olacak dedik. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmalara başladık. Gestaş’ı devreye soktuk, yolları yaptık, havaalanımızı açtık. Bir tek denizin üzerinden karadan geçme kalmıştı. İşte onu da başlattık. 18 Mart 2017’de Lapseki’de temelini attık. 18 Mart 2022’de proje tamamlanacak. Bu büyük bir müjde, büyük bir haber Çanakkale’miz ve ülkemiz için. Dünyanın en büyük projelerinden biri olan bu şaheser köprüyü, ülkemize, milletimize kazandırıyoruz" dedi.
  "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile 9 ay önce buraya geldiğimizde aynı gün kahramanlarımız Afrin’de bir destan yazmıştı. O gün yıllardır kördüğüm olan Çanakkale köprüsünün de artık yapımına başlanmıştı" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:
  "Bugün harç dökmeyeceğiz, kazma vurmayacağız. Artık mühendislikte yeni yöntemler var. Mühendislik harikası bir iş yapıyoruz. Yapılan bu temeli bir anlamda denize indiriyoruz. İndirdiğimiz bu blok sıradan bir iş değil. 51 bin ton biri, 54 bin ton biri. Her biri 20 metre yüksekliğinde ve bir futbol sahası büyüklüğünde bir temelden bahsediyoruz. Önce karada bir havuz yapıldı ve orada imalatı yapıldı. Şimdi de denize indirilecek, eksikleri tamamlandıktan sonra denizin dibinde 40-45 metre derinlikte açılan yuvalarına yerleştirilecek. Yani şu kule dediğimiz şey esasında denizde bir temel üzerinde yükselen bir kolondur. Denizde bir yere vidalanmıyor, bağlanmıyor. Orada kendi ağırlığıyla duruyor. Tamamen denizin dibinde kalıyor. Herhangi bir deprem, rüzgar olursa güzel güzel yaylansın diye. Buraları iple bağlarsanız o zaman emniyetli olmaz. Esneyecek ki gerilimleri ortadan kaldırsın.”
  DOSTA DÜŞMANA BİR MESAJ VERİYORUZ
  Yıldırım, "İstanbul’u aziz milletimizin başkenti yapan Fatih’in, gemileri karadan bir gecede Haliç'e indirdiği gibi buradan da biz tarihi köprünün temelini karadan denize alıyoruz ve hazırlanan yerlerine birkaç ay sonra yerleştiriyoruz. Böylece dünyaya, dosta düşmana bir mesaj veriyoruz. Öldü, bitti, kıyamet senaryosu yazanlara inat, Türkiye’nin gururla, güvenle nasıl bir kalkınma hamlesi içerisinde olduğunu herkese gösteriyoruz. Şu gördüğünüz köprü yaklaşık 20 milyar lira. Bu köprünün bedeli dünyada birçok ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Türkiye nereden nereye geldi. Köprünün iki ayak açıklığı 2023 metre ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını temsil ediyor. Şuana kadar yapılmış köprülerin iki kolon arasındaki mesafesi en uzun olan köprü. Bu bir ilk. İlkler de bize yakışır, Türkiye’ye yakışır. Biz zaten ilkleri yapan bir iktidar olduk. 2002 yılından itibaren yaptığımız yatırımlar ile devletimize, bölgesinde ve dünyada itibarını yükselten bir gururu hep beraber yaşadık" diye konuştu.
  SON 15 YILDA, 2 KITAYI 5 NOKTADAN BİRBİRİYLE BAĞLADIK
  Binali Yıldırım, "Marmara’nın kuzeyi ile güneyini, yani Asya kıtasıyla Avrupa kıtasını Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile 5 noktada 2 kıtayı son 15 yılda birbiriyle bağladık. Daha önce iki tane vardı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü. Yani 80 yılda, boğazlarda, Marmara’da 2 tane geçiş, son 15 yılda 5 geçiş. İşte yapılan hizmetin büyüklüğü burada açıkça ortaya çıkıyor. 3 yıl sonra inşallah 2022’de, deniz var, fırtına var, Çanakkale Boğazı’nda arabalı vapur seferleri yapılamıyor radyo anonslarını işitmeyeceğiz. Onlar birer nostalji olacak. Çünkü Çanakkale Boğazı artık köprüyle 4 dakikada geçilecek. Neredeyse dur kalklar, beklemeler 1 saati buluyordu. Çanakkale geçilmez diyen ecdat bugün düzenlenen bu töreni görseydi evlatlarıyla gurur duyardı. Onlar da bizden, Fatih’in, Kanuni’nin, Yavuz’ların yaptığı gibi milletimizin göğsünü kabartacak, medeniyetimizi güçlendirecek eserler beklediler. Biz onların ruhunu muazzez ettik ve bu eserleri yaptık” dedi.
  BUTONA BASARAK KESONU YÜZDÜRDÜLER
  Avrupa yakasındaki kule temelini oluşturacak 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin ton ağırlığındaki kule kesonunun ıslak havuza alınması için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve beraberindeki konuklar tarafından butona basıldı.
  Ardından Yıldırım ve Turhan, romörkörler tarafından çekilen kule kesonunun yakınına giderek, çalışmaları inceledi. Aysa yakasındaki kule temelini oluşturacak keson ise Çarşamba günü yüzdürülerek ıslak havuza alınmıştı.
  Binali Yıldırım, törenin ardından Gelibolu ilçe merkezindeki Gazi Süleyman Paşa Camii'nde cuma namazını kıldı. Yıldırım, cami çıkışında vatandaşlarla tek tek tokalaştı, sohbet etti.
  PROJENİN TOPLAM UZUNLUĞU 101 KİLOMETRE
  Karayolları Genel Müdürlüğü’nce, 26 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale- Savaştepe otoyol projesi kapsamındaki, 1915 Çanakkale Köprüsü'nü de içeren Malkara-Çanakkale otoyolu kesimi yap- işlet- devret projesi ihalesini, yapım ve işletme süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün teklif veren Limak-Yapı Merkezi-SK-Daelim Ortak Girişim Grubu kazanmıştı. 88 kilometre otoyol ve 13 kilometre bağlantı yolu olmak üzere, toplam 101 kilometrelik bölümü kapsayan proje, Malkara’nın güneyinden, Şarköy’ün batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek, Evreşe’nin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşacak. Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce-Şekerkaya mevkileri arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya yakasına geçecek.
  31 Mart 2017 tarihinde yapımına başlanan Malkara-Çanakkale otoyolu, İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlayacak. Proje ile; Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonu sağlanacak. Bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunulacak.
  MARMARA'YI EGE'YE BAĞLAYACAK
  Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu’nun tamamlanması ile birlikte, Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile entegre olarak Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlanacak. Diğer taraftan, yapım çalışmaları devam eden Kuzey Marmara Otoyolu ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kesimi ile birlikte Marmara Bölgesi’nin otoyol ringi tamamlanmış olacak.
  DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
  1915 Çanakkale Köprüsü; 2023 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü, 770’er metre yan açıklıklar ile birlikte toplam 3563 metre uzunluğunda olacak. 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğunun 4608 metre olması öngörülmekte olan köprü, 2x 3 trafik şeritli olacak. Köprü tabliyesinin yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olması öngörülmekte olup, tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak. Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak. Proje kapsamında; 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dâhil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.
  1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022'de tamamlanarak hizmete açılacak.

  FOTOĞRAFLI

    • "Çocuklar telefonu bırakıp kültürel etkinliklere katılsın"

  İSTANBUL, (DHA) - Bağcılar Anafartalar İlköğretim Okulu’nda düzenlenen karne dağıtım töreniyle ilçede eğitim gören öğrenciler yarıyıl tatiline girdi. Çocukları tatilde yüzme havuzları ve spor salonlarına davet eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, velilere “Telefon ve bilgisayar çocuklarımızın meşguliyetleri ama onları tatilde sosyal ve kültürel çalışmalarımıza yönlendirelim” dedi.

  17 Eylül günü çalan zille başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılının 1. Dönemi bugün sona erdi. Bu sebeple yurt genelinde olduğu gibi Bağcılar’da da özel bir etkinlik gerçekleştirildi. Anafartalar İlkokulu’nda düzenlenen “Yarıyıl karne dağıtım” töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

  “BÜTÜN İMKÂNLAR ÇOCUKLAR İÇİN”

  Açılışta velilere seslenen Bağcılar Belediye Başkanı Çağırıcı, “Kazasız belasız bir dönemi daha tamamladık. Çocuklarımız tatil heyecanı yaşıyorlar. Amacımız çocukların çok iyi yetiştirmek. Halı sahalardan kapalı spor salonlarına ve yüzme havuzlarına kadar bütün imkanlarımız onlar için. Telefon ve bilgisayar çocuklarımızın meşguliyetleri ama onları tatilde sosyal ve kültürel çalışmalarımıza yönlendirelim.  Bunun yanında kurslarımız ve etkinliklerimiz var. Buralara katılsınlar yararlı zaman geçirsinler. Bunları ders olarak değil tatil olarak değerlendirsinler” şeklinde konuştu.

  Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, “Milletimize, ecdadımıza ve geleceğimize karşı sorumluluğumuz gereği çok güzel bir nesil yetiştirmemiz lazım. Bu açıdan velilerimize bir şeyin altını çizmek istiyorum. Çocuklarımızın tatili çok iyi değerlendirmesini sağlayın. Hem yüzme havuzlarına gitsinler hem de İstanbul’da turistik ve tarihi mekânları gezip görsünler. Tarihimizi öğrensinler” dedi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ise, “Çocuklarımız için mutlu bir gün. Çocuklarımız tatil boyunca bol bol dinlensinler ve eğlensinler. Yine belediyemizin yüzme havuzlarında ücretsiz olarak bol bol yüzsünler. Kültür Müdürlüğü’nün etkinliklerine katılsınlar. Hem dinlensinler hem eğlensinler” diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Mert Vatansever isimli öğrenci “Okul” adlı şiiri okurken Anafartalar İlkokulu öğrencileri, farklı yörelere ait halk oyunları ve melodika gösterisi yaptı. Program sonunda öğrencilere karneleri ilçe yöneticileri tarafından verildi. • Ambulans şoförünü öldüren zanlı tutuklandı

  Fatih Emrah ERDOĞAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)- BALIKESİR’in Edremit ilçesinde, ambulans şoförü Bilal Ergün’ü öldürerek, polise teslim olan Burak O., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
  Edremit ilçesi Akçay Mahallesi'nde, Çarşamba akşamı saat 19.00’da gerçekleşen olayda Burak O. (29) Edremit 112 Acil Servis ekibinde ambulans şoförü olarak çalışan Bilal Ergün’ü tabancayla başından vurarak öldürmüştü. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen Burak O., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Burhaniye Cezaevi'ne gönderildi.