MEDYAJANS
18. 11. 2019
SON DAKİKA HABERLERİ
DHA RSS Video Foto
 • Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, İzmir'e geliyor

  İZMİR, (DHA) - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'e geliyor. Erdoğan'ın 22 Kasım Cuma günü kentte bir dizi  programlara katılması beklenirken, Kılıçdaroğlu'nun da  21 Kasım Perşembe günü öğleden sonra kente geleceği bildirildi.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Kasım Cuma günü İzmir'de olacak. Henüz netleşmeyen programa göre Erdoğan, İzmir'de yapımı devam eden Kuzey Ege Otoyolu'nu inceleyecek. AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na da uğraması beklenen Erdoğan'ın, yine burada düzenlenecek bir yemeğe katılacağı da planlanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise 21 Kasım Perşembe günü öğlen saatlerinde İzmir'e geleceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Harmandalı Atık Depolama Alanı'nda elektrik üreten tesisin açılışına katılması bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun daha sonra CHP'li belediye başkanlarının katılacağı 'Yerel Yönetimler Çalıştayı'nda konuşacağı belirtildi. Cuma günü de yine çeşitli programlara katılacağı öğrenilen Kılıçdaroğlu'nun, Cumartesi günü İzmir'den ayrılması bekleniyor.
    • Maltepe’de temizlik seferberliği başladı

  İSTANBUL, (DHA) – MALTEPE Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ilçe genelindeki 1600’e yakın cadde ve sokakta temizlik seferberliği başlattı.

  Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, ilçe genelindeki temizlik çalışmalarına hız verdi. İlçedeki vatandaşlardan gelen genel şikayetleri değerlendiren ekipler, 1600’e yakın cadde ve sokakta temizlik seferberliği başlattı. 420’si yer altı, 2 bini plastik ve 4 bin 500’ü galvaniz konteyner olmak üzere ilçedeki 6 bin 920 konteynerde yıkama çalışması başlatıldı. Sokakları yıkamaya başlayan ekipler, 2 vardiya halinde 8 personelle çalışıyor. İlk olarak Küçükyalı’da başlayan çalışmalar diğer mahallelerde de yapılacak. • Ulusal Radyoloji Kongresi'nde sağlıkta yeni teknolojiler tanıtıldı

  İSTANBUL, (DHA)- (Kurumsal Haberler)/ Radyolojide Türkiye’nin en kapsamlı ulusal kongresi olmasının yanı sıra uluslararası katılımın da olduğu Ulusal Radyoloji Kongresi TÜRKRAD 2019 adıyla Antalya'da 40’ncı kez düzenlendi. Etkinlikte bilimsel programların yanı sıra yapay zekayla da biçimlendirilen yeni teknolojilerin tanıtıldığı oturumlar da yer aldı. Kongre'de Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü de 13. kez verildi. 

  Siemens Healthineers, sağlıkta dijitalleşmeye dair yeni teknolojilerini ve görüntüleme çözümlerini uluslararası katılımlı 40. Ulusal Radyoloji Kongresi TÜRKRAD 2019’da tanıttı. Etkinliğe ‘Sağlıkta Geleceği Şekillendiriyoruz’ sloganıyla katılan Siemens Healthineers dijital ikiz teknolojisinin ve çeşitli ürünlerin demolarıyla büyük ilgi çekti. Kongrede geleneksel Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü de 13. kez sahibini buldu.

  Siemens Healthineers da sağlık teknolojilerinde 170 yılı aşan deneyimini ve dijitalizasyon konusundaki uzmanlığını TÜRKRAD 2019’daki standına yansıttı. Türkiye’nin en uzun soluklu sağlık yayınlarından İnovasyon dergisinin yeni sayısını da katılımcılarla paylaştı.

  TÜRKRAD’ın radyoloji dünyasının tüm paydaşları açısından önemini vurgulayan Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Enis Sonemel, “Siemens Healthineers olarak odaklandığımız dijitalizasyon, özellikle hassas ve kişiselleştirilmiş tıbbın geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Dijital ortamdaki sağlık verilerini işleyerek ve birbiri ile uygun biçimde ilişkilendirerek tanı doğruluğunu artırıyoruz; tanıda tutarlılık, kişiselleştirilmiş bakım, girişimsel tedavi ve tabii ki etkili bir hasta deneyimi için yoğun şekilde çalışıyoruz. Yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme alanlarına da odaklanıyoruz. Bu çözümlerimizi, ülkemizin en büyük radyoloji etkinliklerinden olan TÜRKRAD 2019’da sağlık dünyasına daha yakından tanıtabilmekten dolayı çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

  TÜRKRAD 2019’a damgasını vuran Siemens Healthineers çözümleri

  Farklı endüstrilerde kullanılan dijital ikiz teknolojisini sağlık sektörünün de hizmetine sunmak üzere çalışmalarına devam eden Siemens Healthineers, bu konudaki ilk çalışması olan kalp modellemesinin ardından, beyin de dahil olmak üzere diğer organların da dijital ikizlerini geliştirme yönünde ilerliyor. Kardiyologlar tarafından rutin olarak kullanılan dijital ikizler, operasyon öncesi görselleştirme ve 3D görüntüleme sayesinde daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Özellikle bebeklerdeki doğumsal kalp kusurlarını düzeltmekte kardiyologlar ve kalp-damar cerrahlarına büyük kolaylık sağlayan bu teknoloji, TÜRKRAD 2019’da bir demoyla tanıtıldı.

  Siemens Healthineers Türkiye standına kurulan duvar ekranı, isteyen katılımcıların dijital ikizlerini görebilmelerini sağladı. Büyük ilgi gören uygulama, hassas ve kişiselleştirilmiş tıbbın rotasını sağlık sektörüyle paylaşarak dijital geleceğin görsel bir demosunu yaptı. Öte yandan klinik rutinde yapay zeka kullanımı, sağlık profesyonelleri ile hastalar arasındaki sınırları kaldıran çözümler, sağlık verilerinin güvenliği gibi konularda da son gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı.

  Siemens Healthineers Türkiye etkinlikte ayrıca ultrason portföyünün yeni üyeleri ACUSON Sequoia ve ACUSON Juniper ürünlerini de sergiledi. Kongreye katılan doktorlar, bu cihazları bire bir kullanarak en yeni ultrason teknolojilerini deneyimledi. ACUSON Sequoia’da kullanılan biyoakustik görüntüleme teknolojisi sinyali gerçek zamanlı olarak her hastanın anatomisine ve biyoakustik özelliklerine (doku yoğunluğu, sertliği ve emilimine) göre uyarlıyor ve böylece enerji kaybını telafi ederek en yüksek görüntü kalitesini sağlıyor. Cihazdaki yeni derin abdominal prob da 40 cm’ye kadar penetrasyon imkanı veriyor.

  ACUSON Juniper ise tüm farklı klinik ihtiyaçları karşılamak için sınıfının en küçük, en hafif ve en sessiz ultrason sistemi olarak tasarlandı. Yüksek görüntü kalitesine ek olarak çok yönlülüğü ve uyarlanabilirliğiyle de farklı hasta anatomileri ve fizyolojilerinde kullanılabiliyor. Tüm rutin uygulamalar geliştirilmiş klinik iş akışı ile hızlıca yapılabilirken, Shearwave elastografi görüntüleme gibi gelişmiş uygulama alanları da bulunuyor. 

  13. RADYOLOJİ ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

  6-9 Kasım 2019 tarihlerinde Antalya Titanic Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören TÜRKRAD 2019’un son gününde, Türk radyolojisinin gelişimine katkı sağlamak ve genç radyologların uluslararası platformlardaki etkinliğini artırmak amacıyla Siemens Healthineers Radyoloji Ödülü Töreni gerçekleştirildi. Bu yıl 13. kez verilen Radyoloji Ödülü’nü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Elif Peker kazandı.

   

   

   

   

    • 80 yaşında maratondan maratona koşuyor

  Mustafa SUİÇMEZ/GELİBOLU (Çanakkale), (DHA)- ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan Makbule Kababıyık (80), ilerleyen yaşına rağmen maratonlarda koşuyor. Kababıyık, 4 yılda katıldığı 6 organizasyonda 3 kupa, 6 madalya aldı.
  Gelibolu'ya bağlı Güneyli köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Makbule Kababıyık, 76 yaşında başladığı atletizm sporunu 4 yıldır büyük bir istekle sürdürüyor. Kababıyık, 80 yaşında olmasına rağmen genç atletlere adeta taş çıkartarak, maratonlarda koşuyor. 23 yıl boyunca iplik ve plastik kap fabrikalarında çalışan Kababıyık, 4 yılda 6 organizasyona katıldı. Kababıyık'ın ilk maraton macerası 2015'te başladı. Kababıyık, 15 kilometrelik Vodafone İstanbul Maratonu'nu 2 saat 1 dakika 34 saniyede tamamlayarak, 'kıtalararası maratoncu' sertifikası aldı. Maraton koşmanın tadını alan Kababıyık sırasıyla 2016'da Turkcell Gelibolu Maratonu'nu 60 yaş üzeri üçüncü, 2017'de ise, 70 yaş ve üzerinde birinci oldu. 2018'de Adidas Bozcaada Maratonu'nu koştu, 65 yaş üzerinde birinci oldu. Bu yıl 6 Ekim'de Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu'nu ise 75 yaş üzerinde birinci tamamladı. Kababıyık 4 yılda katıldığı 6 organizasyonda 3 kupa, 6 madalya aldı.
  'İÇİMDE KALMIŞ'
  Bu spor aşkının çocukluk yıllarında başladığını belirten Makbule Kababıyık, "Ben 11 yaşındayken bir köye öğretmenlerim koşu yarışmasına götürdü. Ben o koşuda birinci oldum. Ben o koşuda öyle bir koşmuşum ki içimde kalmış, üzerinden 65 yıl geçti. 76 yaşında İstanbul'da 15 kilometreyle yeniden koşuya başladım. 4 yıldır koşuya devam ediyorum. Bu yıl içinde 2 defa koştum. Bu koşu merakı benim içimde kalmış. Demek ki insanın içinde varsa bir şeyi yapmak kaç yıl geçerse geçsin, isterse yapabiliyor, başarabiliyor. Koşmayı seviyorum. İstanbul'da bu yıl 15 kilometrede oğlum ve torunumla koştum. Çok mutlu oldum" dedi.
  'ÇALIŞMAYI BIRAKMIYORUM'
  Enerjisinin sırrını da açıklayan Kababıyık, "80 yaşında benim koştuğumu görenler buna inanamıyor. Sporu hiç bırakmasınlar, keşke benim gençliğim de böyle olsaydı, sporu hiç bırakmazdım. Şimdi bile bırakmayacağım. Belki de ölene kadar bırakmayacağım. Yaşıtlarıma tavsiyem belki benim gibi koşamazlar ama yürüsünler. Ev yemekleri yerim. Meyvelerin hepsini tüketirim. Eti az yerim. yemek yedikten sonra yatmıyorum. Yedikten sonra çalışıyorum. Enerjim oradan geliyor. Çalışmayı bırakmıyorum" diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI

    • Hepsiburada, ECHO Awards’a damgasını vurdu

  İSTANBUL, (DHA)/ (Kurumsal Haberler) - Marketing Türkiye’nin Akademetre Research Company ile birlikte gerçekleştirdiği veri destekli saha araştırması sonucunda, müşterilerine değer veren, onlara en iyi alışveriş deneyimini yaşatan e-ticaret platformları ödüllendirdi. Türkiye’nin ve bölgesinin lider e-ticaret platformu Hepsiburada da ECHO Awards’da birçok kategoride birinci seçildi.

  Marketing Türkiye ile Akadetmetre’nin hayata geçirdiği ve Türkiye’de bir ilk olan ECHO Awards’da e-ticaret performansı ölçümlenerek, en başarılı markalar, platformlar ve satıcılar belirlendi. 38 kategoride müşterilerine değer veren e-ticaret platformlarının ödüllendirildiği ECHO Awards ödül töreni Hilton İstanbul Bomonti’de görkemli bir tören düzenlendi.

  Halk jürisinin oylarıyla kazananın belirlendiği ECHO Awards sonucunda Hepsiburada; “Beyaz Eşya”, “İtibar ve Güven Açısından En Başarılı E-Ticaret Sitesi”, “Hobi/Eğlence Kategorisi”, “Ürün Gamı Açısından En Başarılı E-Ticaret Sitesi”, “Küçük Ev Aletleri Kategorisi”, “En İyi Mobil E-Ticaret Uygulaması”, “Teslimat ve Satış Sonrası Hizmetler Açısından En Başarılı E-Ticaret Sitesi” kategorilerinde birinci seçildi.

  Hepsiburada ECHO Awards’da ayrıca “Müşterilerine En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Marka” sıralamasında Ofis/Kırtasiye, E-Ticaret Alanında En Yenilikçi ve Öncü E-Ticaret Sitesi, Kullanım Kolaylığı Açısından En Başarılı E-Ticaret Sitesi, Saat, Kitap, Güneş Gözlüğü, Teknoloji, Online Pazar Yeri kategorilerinde ikinci, Yapı Marketleri kategorisinde de üçüncü sırada yer aldı.

  Kazandıkları ödüllerle ilgili değerlendirmede bulunan Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, “ECHO Awards’tan ödüllerle dönmek bizi çok gururlandırdı. Hepsiburada olarak biz, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre sürekli kendimizi yenilemeye, sunduğumuz ürün ve hizmetleri genişletmeye devam edeceğiz. Hepsiburada olarak yaptığımız yatırım ve yeni atılımlarla Türkiye’de online alışverişin öncüsü olmayı sürdüreceğiz. Bizi bu ödüllere layık gören herkese teşekkür ederiz.” dedi. • "Konut satışlarında sene sonuna doğru toparlanma yaşanıyor"

  İSTANBUL, (DHA)- KONUT satışında sene sonuna doğru toparlanmanın devam ettiğini belirten Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Türkiye genelinde ekim ayında 142 bin 810 adet konut satılarak aylık bazda yüksek satış rakamları elde edilmeye devam ediyor. 140 binin üzerine çıkan aylık satışlar sektörün üzerindeki kara bulutları dağıtırken sektörün moralini yerine getiriyor” dedi.

  Ağustos ayı itibariyle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.99’a indirmesi ile birlikte bir süredir ertelenen konut talebi canlandı. Yılın ilk yarısında yaşanan düşüş, ikinci yarıda telafi edilmeye başlandı. Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü için moral verici rakamların söz konusu olduğunu belirten Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, önemli açıklamalarda bulundu.

  “BİRİNCİ EL KONUT ALIMI TEŞVİK EDİLMELİ”

  Türkiye genelinde birinci el konut satışlarının bir önceki eylül ayına göre bir miktar düşerek 50 bin 181 adet olarak gerçekleştiğini ifade eden Z. Altan Elmas, “Yine de bu seneki en yüksek ikinci rakamı yakaladık. 2019 yılında yeni ruhsat alımlarında çok ciddi bir düşüş gözlemliyoruz, ilk altı ayda yaklaşık olarak 120 bin ruhsat başvurusu yapılmıştı. Ruhsat alımlarındaki bu düşüş mevcut konutların değerini arttırıyor. Maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıtılmadığı bu süreçte vatandaşlarımız bu fiyat ve oranlarla kazançlı çıkacaklardır. İstanbul’da 250 bin taşınmaya hazır konut var. İnsanlarımızın yeni ve sağlam konutlara taşınması için bu imkanı değerlendirmesi önemli çünkü bundan sonraki üretimler yüzde 40 ila 50 daha maliyetli olacaktır” diye konuştu.

  Konut alıcılarını 1.el konut alımına yönlendirecek teşvik mekanizmalarını önemsediklerinin altını çizen Altan Elmas, “Toplam satışların içinde 1. el konut satışının artması demek inşaat sektörümüzün, sanayimizin, hizmet sektörümüzün ve dolayısıyla ülke ekonomimizin büyümesi demektir. Böylece istihdam da artacaktır. Vatandaşlarımız 1. el konutlara yönlendirildikçe enerji verimliliği elde edilecek ve depremin yıkıcı etkisi büyük ölçüde azaltılmış olacaktır” dedi.

  “ÖZEL BANKALAR DA FAİZLERİ İNDİRMELİ”

  Türkiye genelindeki ipotekli satışların bir önceki eylül ayına göre bir miktar düşse de geçen yılın aynı ayının 6 kat üzerinde olduğunu ifade eden Elmas, “Bu da sektörümüzün konut kredisi faizlerine ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Bazı özel bankalarımızın yüzde 1’in altında konut kredisi vermeye başladığını memnuniyetle gözlemliyoruz, ancak diğer bankaların da yüzde 1’in altına inmesi gerekiyor. Özel bankaların hepsinin konut kredisi faiz oranlarını kamu bankalarının sunduğu seviyeye getirmesi durumunda, piyasa daha da canlanacak ve lokomotif sektör olan konut sektöründeki hareketlilik birçok sektörü olumlu etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu:

  “YABANCIYA KONUT SATIŞINI DAHA DA ARTIRMALIYIZ”

  2019 yılı ekim ayında yabancıya konut satışının 4 bin 272 adet olduğunu anlatan Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas şöyle devem etti:

  “Türkiye genelinde ilk 10 ay toplamlarına bakıldığında, geçen yıla göre yüzde 20’ye yakın artış gözlemliyoruz. 19 Eylül 2018 tarihinde yabancıya konut satışında vatandaşlık imkânının 250 bin dolara çekilmesiyle 2018 yılında yabancıya yaklaşık 40 bin konut satılmıştı. Yıl sonuna kadar yabancıya konut satışında 2018 rakamını rahatlıkla geçebileceğimiz görülüyor. 2018 yılında Türkiye genelinde yabancıya konut satışının toplam konut satışı içindeki payı yaklaşık yüzde 3 iken bu oran 2019’un ilk 10 ayında yüzde 3,6’ya yükseldi. Bu oranı arttırmak ve ülke ekonomisine döviz kazandırmak için sektör olarak canla başla mücadele etmeye devam ediyoruz.” • Mete Yarar, Barış Pınarı Harekatı’nın şifrelerini anlattı

  İSTANBUL, (DHA) - Güvenlik uzmanı Mete Yarar Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği seminerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin YPG/PKK ve DEAŞ terör örgülerine yönelik sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatı’nın şifrelerini anlattı. Seminerdeki konuşmasında terör örgütü YPG/PKK'nın Türkiye sınırı boyunca kazdığı tünellere dikkat çeken Yarar, "Eğer 15 Temmuz darbe girişimi başarıya ulaşsaydı, bu darbe girişimi işgal girişimine dönüşecekti. Bu teröristlerin tamamı o tünellerden Türkiye’ye geçerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Türkiye’den koparmaya çalışacaktı” dedi.

  Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Bağcılar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Barışı Pınarı Harekatı-  Yerli ve Milli” başlıklı seminere katıldı. Moderatörlüğünü Televizyon programcısı Türker Akıncı’nın yaptığı programda Yarar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK ve DEAŞ’a karşı yürüttüğü başarılı operasyonla ilgili bilgilerini bölgeden çekilmiş olan fotoğraf ve video görüntüler eşliğinde anlattı.

  ANLAŞMA ZEKİCE BİR HAMLE OLDU

  Türkiye’nin Rusya’yla yaptığı anlaşmanın zekice bir hamle olduğuna dikkat çeken Yarar, “Türkiye Rusya’yla anlaşma yapmamış olsaydı şu anda Fırat’ın doğusunda kalan Resulayn ile Tel Abyad arasında kalan alan dışındaki alanda hiçbir şey yapamazdık. Bu hamle operasyonun gidişatının önündeki en büyük engeli bozdu” dedi. Amerikalıların Türk askeri ile Rus askerini karşı karşıya getirmek için bölgeden çekilme oyunu yaptığını belirten Yarar, “Türkiye Rusya’yla anlaşma yapmamış olsaydı hem Amerika’nın dışında kalan bölgelerde ilerleme şansını kaybedecektik hem de Fırat’ın doğusunda kalan Resulayn ile Tel Abyad arasında kalan alan dışındaki alanda hiçbir şey yapamazdık. Bu hamle operasyonun gidişatının önündeki en büyük engeli bozdu. Türkiye ile Rusya’nın hızlı refleksleri planı bozdu” dedi.

  Operasyon sırasında İsrail’in “6 senelik projemiz 6 günde bitti” şeklinde yaptığı açıklamayı değerlendiren Yarar, “Yerin 13 metre altında yaklaşık 5 katlı bina yüksekliğinde Suriye sınırında 4 senede 500 kilometre uzunluğunda tünel kazılmış. Bu tünellerin neden kazdırıldığı sorusunun cevabını bulursak Suriye’de neden olduğumuzu daha iyi anlarız. O tünellerin ucu Türkiye’ye çıkıyor. Eğer 15 Temmuz darbe girişimi başarıya ulaşsaydı, bu darbe girişimi bir işgal girişimine dönüşecekti. Bu adamların tamamı o tünellerden Türkiye’ye geçerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni Türkiye’den koparmaya çalışacaktı” dedi.

  İlçe sakinlerinin interaktif katılım gösterdiği seminerde Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, vatandaşların harekata ilişkin merak ettiği konularda soruları da cevaplandırdı. Ayrıca programda sahneye çıkarak Fetih Marşı’nı okuyan 9 yaşındaki Merve Kahraman, büyük alkış aldı.

  Programın sonunda Mete Yarar, sahnede tüm davetlilerle birlikte asker selamı vererek fotoğraf çektirip Mehmetçiğe selam gönderdi. • Dünyadaki Bitcoin ATM sayısı 6 bini aştı

  İSTANBUL, (DHA) - Kurulu aktif hâlde hizmet veren Bitcoin ATM sayısı dünya çapında artmaya devam ediyor. CoinATMRadar’ın verilerine göre günümüzde hizmet veren Bitcoin ATM cihazlarının sayısı 6 bini aştı. Türkiye’deki cihaz sayısının da dünyadaki Bitcoin ATM sayısı ile birlikte arttığı belirtiliyor. 

  Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana, dünya genelinde yaklaşık 1000 adet Bitcoin ATM cihazı daha kuruldu. Kimilerince kısaca BTM olarak da tanımlanan bu makinelerin yüzde 35’i ise satış yanında alım işlemleri de yapabiliyor. 

  Geçen ayın ortalarında Miami Uluslararası Havalimanı’na Bitcoin ATM yerleştiren Bitstop firmasının kurucu ortağı ve Strateji Baş Sorumlusu Doug Carillo, cihazın yolcular için oldukça kullanışlı olduğunu belirtti. Carillo,“Pratik ve güvenli olması nedeniyle her geçen gün daha fazla insan nakit yerine, Bitcoin ile yola çıkıyor. Bu açıdan Miami Uluslararası Havalimanı’nın müşterilerimizin yurt içi veya yurt dışına seyahat ederken ceplerindeki dolarlar ile rahatça alım-satım işlemleri yapması adına mükemmel bir yer olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

  Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’si ise 2018 yılının Aralık ayında, yerli kripto para borsası Koineks tarafından kuruldu. Konuyla ilgili görüşünü paylaşan Koineks CEO’su Faruk Fatih Özer, Bitcoin ATM sayısında yaşanan artışın başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine karşı duyulan büyük ilginin ve bu alandaki büyüme eğiliminin uluslararası çapta olduğunu kanıtladığını belirtti ve şunları söyledi:

  “Bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini hizmete açtığımızda, pek çok kişinin buna şüpheyle yaklaştığını hâlâ hatırlıyorum. Kaldı ki bu tepkileri, cihazı İstanbul’un en merkezi yerlerinden birine yerleştirmemize rağmen almıştık. Ne mutlu ki zaman bizi haklı çıkardı. Türkiye’de kripto para yatırımcılığına hergün artan ilgi, Bitcoin ATM’yi ne kadar doğru bir içgörüyle getirdiğimizi ispatladı. Açtığımız yoldan geçen diğer kripto para borsaları da kendi cihazlarını hizmete aldı.”

  TÜRKİYE'DEKİ CİHAZ SAYISI DÜNYA İLE PARALEL OLARAK ARTIYOR

  CoinATMRadar’ın verilerine göre, dünya üzerinde kurulu hâldeki Bitcoin ATM sayısı 6004’ü buldu. Bu cihazların yüzde 65’i ABD’de hizmet veriyor. Sadece bu ay 108 ATM cihazı daha kuruldu. Her gün ortalama 11 yeni Bitcoin ATM’si hizmete alınıyor. Bu 2019 yılının da en hızlı yükselişi anlamına geliyor. Koineks CEO’su Özer, Türkiye’deki cihaz sayısınında dünyadaki Bitcoin ATM sayısı ile birlikte arttığının altını çizdi. Özer ayrıca, bir cihazla yetinmeyip İstanbul’un ve ülkenin farklı noktalarında yeni Bitcoin ATM cihazları kuracaklarını vurguladı.

  Dünyadaki tüm Bitcoin ATM’lerinin yüzde 75’i Kuzey Amerika bölgesinde, yüzde 20’si Avrupa ülkelerinde ve yüzde 2’si ise Asya kıtasında bulunuyor. Ülke bazında bakıldığında ise ATM sayısında 3 bin 924 cihazla ABD, 653 cihazla Kanada, 272 cihazla Birleşik Krallık ve 189 cihazla Avusturya ilk 4 sırayı oluşturuyor.

  Bitcoin ATM sayısının son beş yıldaki gidişatına bakıldığında ise ilk cihazların hizmet vermeye başladığı 2014 yılından bugüne, dünya genelinde dikkate değer bir yükseliş fark ediliyor. 2017’de Dünya genelinde 2000 Bitcoin ATM’si varken bu sayı hızlı bir artışla 2019’da 6 bini geçti.

    • Türkiye 500 Moğolistan gencine eğitim veriyor

  İSTANBUL, (DHA)- MOĞOLİSTAN Büyükelçisi Dr. Bold Ravdan, Moğolistan ve Türkiye arasındaki sağlam ilişkilerin temelinin eğitim olduğunu belirterek, "Bugün Moğolistan’dan 500’e yakın öğrencimiz Türk üniversitelerinde eğitim görüyor. İleride bu öğrencilerin sayısı daha da artacaktır" dedi.

  Moğolistan-Türkiye ilişkilerinin 50'nci yılı nedeniyle düzenlenen Türk-Moğol İlişkileri Paneli. alanında uzman birçok ismi buluşturdu. Bahçeşehir Üniversitesi ile Türk Ocakları İstanbul Şubesi iş birliğiyle düzenlenen panelde, iki ülke arasındaki tarih, dil, arkeoloji, sanat ve kültür konuları ele alındı. Açılış konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz’in gerçekleştirdiği panele, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, AK Parti Milletvekili ve Türkiye Moğolistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Erdoğan, Moğolistan Büyükelçisi Dr. Bold Ravdan katıldı. Açılış konuşmalarının ardından iki ülke arasındaki süreç alanında uzman isimlerce tartışıldı. 

  MOĞOL BÜYÜKELÇİ: TÜRKİYE BİZİM KARDEŞ ÜLKEMİZ

  'Resmi olarak bir ülkeyi kardeş olarak görüyoruz o da Türkiye' diyerek sözlerine başlayan Dr. Bold Ravdan, "1990’lı yıllarda Moğolistan demokrasiye yeni geçiş yapmıştı. Moğolistan diplomasisi kötü bir durumdaydı. Bu zor zamanlarda ilk defa Türkiye Cumhuriyeti’nden resmi bir yetkili Moğolistan’a geldi ve Türkiye-Moğolistan ilişkilerini geliştirmek adına müzakerelere başladı. Moğolistan ve Türkiye arasındaki bugünkü sağlam ilişkilerimizin temelini oluşturan Türkiye’de lisans ve yüksek lisans eğitimlerini görmüş geri dönüp Moğolistan’da iş sahibi olmuş 2 bin küsur Moğolistan vatandaşı. Bugün ise Moğolistan’dan 500’e yakın öğrencimiz Türk üniversitelerinde eğitim görüyor. Görüyoruz ki ileride Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görmesi için Moğolistan’dan gidecek öğrencilerimizin sayısını artırabiliriz. Bunun için nasıl çalışmalar yapmamız gerektiğini araştırmalıyız" diye konuştu.

  "MOĞALİSTAN TOPRAKLARINDA CİDDİ KAZILAR YAPILIYOR"

  Türkiye'nin Moğolistan’da, Moğol devletinin arzu ve gayretiyle ciddi arkeolojik kazılar yaptığına dikkat çeken Dr. Cezmi Bayram, "O kazıları görünce, Türk tarihi şimdi yeniden ve doğru şekilde yazılma imkânı bulacak dedim. Daha önce biz oralarda araştırmalar yapan şarkiyatçıların değerlendirmelerine dayanarak tarihimizi yazıyorduk. Artık kendimiz araştırma yapıyoruz. Kendimiz değerlendireceğiz ve oradan da yeni bir tarih ortaya çıkacak. Bu zamana kadarki tarihi değerlendirmede hep başkalarının görüşleri esastı. Bu, bizim o coğrafyaya bakışımızı da etkiliyordu, işte bunların yeniden değerlendirilmesi lazım" dedi.

  "TÜRK GELENEKLERİ UNUTTURULDU"

  Bilge Kağan, Kül Tigin, Tonyukuk, İlbilge Hatun, Cengiz Han’ın Türkiye ve Moğolistan’ın ortak değerleri olduğunu anlatan AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, şunları söyledi:

  "Türk Moğol devleti bizim ortak devletimiz. Çünkü Altay Türklerinin hepsi orada, o imparatorluğun içinde. Dr. Rıza Nur kitaplarında bahseder. Bir dönem Türklerin nüfusu Çinlilerden daha fazlaydı. Maalesef biz Türk milleti olarak asimilasyona çok açığız ve çabuk uyum sağlıyoruz. Bugün o topraklarda sadece Rusya’da 16 Türk boyu yaşıyor. Bolşevik İhtilali sonrası Türklük ibaresini kaldırıp hepsine boy isimleri verildi. Azeri, Özbek ve Kazak gibi… Bunlar bir ırkmış gibi ön plana çıkarıldı ve Türklük unutturuldu. Türk milletinin örf, adet ve gelenekleri unutturuldu."

  "100 MOĞOL ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR"

  Moğolistan ve Türkiye’nin asırladır bir arada olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise panel hakkında bilgi vererek Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde eğitim gören Moğol öğrencilere dikkat çekti.

  Prof. Dr. Karadeniz, "Ortak tarihimiz, kültürümüz, dil konusunda ortaklığımız var. Bu anlamda ilişkilerimiz asırladır devam ediyor. Siyasi ilişkilerimizin tekrar başlamasının 50. yılı münasebetiyle aynı zamanda Moğolistan Kültür Elçisi olan Mütevelli Heyet Başkanımız Enver Yücel’in de isteğiyle bu paneli düzenledik. BAU Global ağının içerisindeki üniversitemiz aynı zamanda Moğol gençlerimizin eğitim gördüğü ve Washington DC’deki birçok üniversitemizin de Moğol öğrencileri ağırladığı bir ağa sahip. Burada gençler yoluyla eğitim üzerinden eğitim ve kültür köprülerinin daha sürdürülebilir kılındığını görüyoruz. Çünkü bu gençler hem eğitim alıp hem Türkçeyi öğrenip kültürümüzü iyi öğrendikleri zaman kendi ülkelerine döndüklerinde ülkemizin de birer temsilcisi oluyorlar. BAU Global ağında 100’ün üzerinde Moğolistan’dan gelen gencimiz var. Bu sayının gittikçe artmasını da istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. • Bingöl’de, teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi

  Aziz ÖNAL/BİNGÖL,(DHA) - BİNGÖL'ün Genç ilçesinde, güvenlik güçlerince terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda örgüte ait silah ve mühimmat ele geçirildi.
  İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Genç ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon bölgesinde güvenlik güçlerince yapılan aramada toprağa gömülü bidon içerisinde kalaşnikof tüfek, 31 fişek, 23 fünye, dürbün ve örgütsel doküman ele geçirildi.
  FOTOĞRAFLI • Sinop'ta hamsi bolluğu

  Esra AKSU/SİNOP, (DHA)- KARADENİZ'de deniz suyunun soğumasıyla balıkçılar bereketli av dönemi geçiriyor. Sinop'ta tezgahları dolduran hamsi, 7,5 TL'den satışa sunuluyor.
  Av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle ile Karadeniz'de balıkçılar ağlarını denize bırakmayı sürdürüyor. Fırtınalı hava koşulları nedeniyle kimi zaman istenen avı gerçekleştiremeyen balıkçılar, hava koşullarının düzelmesi ile açıldıkları denizde bereketli av dönemi geçiriyor. Deniz suyunun da soğumaya başlamasıyla bol miktarda avlanan balıklar tezgâhları dolduruyor. Sinop'ta tezgahta hamsi 7,5, mezgit 20, istavrit 15, palamut boyutuna göre 8- 20, zargana ise 25 TL’den satılıyor.
  'HAMSİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ'
  Sinoplu balıkçı Ahmet Gür, balık çeşitlerinin azaldığını ancak hamsinin yüzleri güldürdüğünü belirterek, “Şu anda palamut ve istavrit az. Ama hamsi çok şükür milletimizin yüzünü güldürdü. Palamuttan zaten hiç hayır yok. Sezon boyunca çok az çıktı, önümüzde de pek görülmüyor” dedi. Gür, hamsinin Artvin Hopa mevkiine gittiğini belirterek, “Hamsi şu anda Hopa tarafına gitti. Belki yılbaşından sonra bitebilir. Ama vatandaşlar hamsiye doydu. Bu sene çok şükür bol bol hamsi oldu” diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI • Dünyanın en büyük robotik turnuvası Türkiye'de

  İSTANBUL, (DHA) - Dünya çapında 45 ülkede, 20 binden fazla takımın katıldığı VEX Turnuvaları’nda sezonun ilk turnuvası Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH kampüste sonuçlandı. İlk ve ortaokul öğrencileri VEX IQ Challenge, lise öğrencileri ise VEX Robotics Competition’da ter dökerken birbirinden maharetli robotlar görücüye çıktı.

  Geçtiğimiz yıllarda 30 bin öğrencinin katılımıyla "dünyanın en büyük robot yarışması" olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren VEX Robotics Turnuvası”nın Türkiye ayağı, 16-17 Kasım tarihlerinde Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH kampüste gerçekleşti. İlkokul-ortaokul kategorisinde VEX IQ Challenge Squared Away ve lise kategorisinde Tower Takeover temasıyla düzenlenen turnuvada birbirinden başarılı ekipler robotlarıyla mücadele etti. Ekiplerin ücretsiz olarak katılabildiği turnuvaların sonunda kazanan takımlar ABD’nin Louisville şehrinde yapılacak olan şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek.

  DÜNYA FİNALİ İÇİN ADRES LOUİSVİLLE, KENTUCKY

  VEX Robotics Turnuvası’na ev sahipliği yapan Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Başkanı Levent Uysal, “Teknolojinin tüketeni olmaktan çıkıp, üreteni olmak zorundayız. Geleceğe robotik teknolojilerin damgasını vuracağına inanıyoruz. Yazılım geleceğin evrensel dili ve biz bu dili en iyi şekilde kullanarak yerli ve milli teknolojiler üretmeli ve küresel devlerle rekabet ederek ülkemizi teknoloji alanında en iyi şekilde temsil etmeliyiz. Bu amaçla çıktığımız yolda VEX Robotics Turnuvaları da en önemli kilometre taşlarından biri olacak” dedi.

  VEX Robotics Turnuvalarının öğrencilerimizdeki teknoloji kullanım potansiyelini ortaya çıkardığını belirten EduCat Yönetici Ortağı Koray Kurhan; “Çok yakın bir gelecekte çocuklarımız, gençlerimiz, gerek iş gerekse özel hayatlarında, bizim yerimize bir çok işi yapabilen, yapay zekası olan robotlarla iç içe yaşamaya başlayacak. Bu noktada görevimiz, gençlerimizi robotların olduğu dünyaya hızlıca hazırlama ve gerekli olan tüm becerileri kazandırmaktır. İşte VEX Robotics, robot eğitim setleriyle ve yarışmalarıyla tüm gençlerimizi şimdiden geleceğe hazırlıyor. Bu noktada bizlere her konuda yardımcı olan Nişantaşı üniversitesi kurucusu Levent Uysal’a ve değerli ekibine tekrar teşekkürlerimi sunarım” diye konuştu.

  SEZONUN İLK TURNUVASI’NDA KAZANANLAR BELLİ OLDU

  ‘Üreten nesiller için’ hedefiyle başlayan turnuvanın ilkokul-ortaokul ayağında sezonun ilk turnuvası VEX IQ Challenge’da Samsun Bilgi Schools'dan, Monster Phoenix Takımı, Design Award (VIQC), Teamwork Champion Award (VIQC) ve yine aynı okuldan Monster Brotics takımı  Robot Skills Champion Award (VIQC) ödüllünü alırken, Liv Koleji'nden liv·e : Elementals - The Last VEX Benders takımı Excellence Award (VIQC) yine aynı okuldan liv·e : Mechanical Monsters takımı, Teamwork 2nd Place Award (VIQC) ödülünü kazandı. Yarışmanın diğer kazanaları ise SUPERNOVA takımıyla Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu Teamwork 2nd Place Award (VIQC) ödülü, ELEV RoboVEX takımıyla İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu STEM Research Project Award (VIQC) ödülü, KABİRO Girls takımıyla Kartal Bilim ve Sanat Merkezi, Judges Award (VIQC) kazanarak Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

  Turnuvanın lise ayağında ise Robot Skills Şampiyon dalında Tevitöl'den HEXAGON takımı, Design Award dalında Hisar Okulları'ndan MECHAMINDS takımı, Judges Award dalında Uğur Okulları'ndan Script Takımı, Excellence Award dalında Enka Okulları'ndan ENKATECH takımı ödül kazanırken turnuvanın şampiyonu Tevitöl'den HEXAGON ve ÇYDD'den REVOLUTION takımı oldu, turnuvanın finalistleri Hisar Okulları'ndan TECHNOTIGERS takımı ve Avrupa Sınav Okulları'ndan EUROROBOTICS takımı da Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

  TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NDA ABD BİLETİ KAZANANLAR BELİRLENECEK

  Turnuvalardan elde ettikleri başarılarla Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan takımlar ilk-ortaokul için 7-8 Mart, lise için 29 Şubat – 1 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan turnuvalarda maharetlerini gösterecek. Türkiye Şampiyonası’nda ipi göğüsleyen takımlar ülkemizi ABD’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’ndan ülkemizi temsil etmeye hak kazanacak.

    • Türkçe terimler üretecekler

  İSTANBUL, (DHA)- ‘Yeni İletişim Ortamlarında Türkçe: Güncel Sorunlar ve Terim Önerileri Çalıştayı’ kapsamında yabancı dil kökenli terimler yerine kullanılabilecek Türkçe terimler üretilecek.


  Türk Dil Kurumu (TDK) iş birliği, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği katkısıyla; İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) ‘Yeni İletişim Ortamlarında Türkçe: Güncel Sorunlar ve Terim Önerileri Çalıştayı’na ev sahipliği yapacak. Çalıştay sonucunda farklı alanların güncel kavram sorunlarıyla ilgili tespitler ortaya konacak ve yabancı dil kökenli terimler yerine kullanılabilecek Türkçe terim önerileri sunulacak.


  “BATI DİLLERİNDEN ALINAN TERİMLER KAVRAM KARMAŞASI YARATIYOR”
  İGÜ Yeni Medya Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akçay, iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte hem geleneksel alanlarda yeni kavramlar hem de yeni araştırma ve çalışma sahalarının ortaya çıktığını söyledi.


  Akçay, “Bu noktada batı dillerinden alınma terimler kullanılmaktadır. Bu da kavram karmaşasına, anlam kazalarına ve bu alanların toplumun diğer kesimlerine tanıtılmasında ifade zorluklarına neden olabiliyor” dedi. 


  “TÜRKÇE KELİMELER İÇİN BEYİN FIRTINASI YAPACAĞIZ”
  Türkçe kelimeler üretmek için beyin fırtınası yapacaklarını söyleyen İGÜ Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Pelin Ekşi ise şöyle konuştu:
  “İstanbul Gelişim Üniversitesi Yeni Medya Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Okan Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ve Türk Dil Kurumu’nun işbirliği ile düzenlediğimiz çalıştay, yeni iletişim ortamlarını kullanan disiplinlerin ve mesleklerin ilgisi dâhilindeki terimlerin Türkçeleştirilmesine yönelik öneriler getirmeyi amaçlıyor. Çalıştay çalışma alanları “Endüstri 4,0 ve Yapay Zekâ”, “Toplum 5,0”, “Dijital İtibar”, “Dijital Medya” ve “Siber Güvenlik” olarak tespit edildi. Temel kavramsal sorunları tartışacak ve bu kavramlarla ilgili dilimizde karşılığı olmayan belli başlı terimlerin “Türkçe”sini üretmek için beyin fırtınası yapacağız.”


  Çalıştay koordinatörlerinden Okan Üniversitesi Uygulamalı Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı N. Hanzade Uralman:
  “Çalıştayda ayrıca TDK Başkanı Gürer Gülsevin, TDK Bilimsel Çalışmalar Md. Uzm. İrem Işıl Altun,  TDK Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe İlker, TDK Bilim Kurulu Üyesi ve TDK Güncel Türkçe Sözlük Kolu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen gibi birçok isim de çalışma gruplarında dil danışmanı olarak görev alacak” diye konuştu. 


  Çalıştay, 3 Aralık 2019’da üniversitenin Avcılar Kampüsü Gelişim Tower’da düzenlenecek. • Türk tasarımcıların parçaları Designers’ Corner’da

  (Kurumsal Haber) İSTANBUL, (DHA) - Morhipo.com, modayı uygun fiyata yakalamak isteyenler için Dilek Hanif, Gamze Saraçoğlu, Tuba Ergin, SudiEtuz gibi Türk tasarımcıların sınırlı stoklardaki seçkin parçalarını, kısa bir süre için Designers' Corner'da moda tutkunlarına sunduğunu açıkladı.

  Dilek Hanif’in abiye elbiseleri, Gamze Saraçoğlu’nun defile parçaları, SudiEtuz’un tasarımları, Ayşe Boyner imzası taşıyan Faraway’in parçaları, Anar Jewellery’nin aksesuar tasarımlarının yanı sıra DCEY, Zeynep Okmen, Nur Karaata, Tuba Ergin, Zeynep Erdoğan tasarımları da Designers’ Corner’da yer alıyor.

  Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban, “E-ticarette modanın öncüsü olarak Türk tasarımcıların bu özel koleksiyonlarını müşterilerimizle buluşturmak bizim DNA’mıza çok uygun. Müşterilerimiz, modayı ve trendleri yakından takip eden, tasarıma değer veren, yeniliklere duyarlı bir kitle. Bir yandan da online alışverişin konforuna ve kolaylığına çok değer veriyorlar. O yüzden bu buluşmaya ev sahipliği yapmak bizim için çok önemli. Türk tasarımcıların yeni kitlelerle buluşması açısından sektöre de katkısı büyük. Designers’ Corner açıldığı ilk günden beri müşterilerimizin yoğun ilgisiyle karşılandı. Hem satışlar hem de müşterilerimizden gelen olumlu yorumlar bizi motive ediyor. Designers’ Corner Morhipo.com’da yeni tasarımcılar ve güzel sürprizlerle yola devam edecek” dedi.

   

   

    • (Görüntülü) Mucize bebekler, doktorlar ve hemşireler ödüllendirildi 2 • Çocuklar için ara tatil etkinlikleri

  (Kurumsal Haber) İSTANBUL, (DHA) – Venedik konseptiyle tasarlanan Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, her hafta sonu çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Isıgöllü, “3-10 yaş aralığındaki çocuklar için hazırladığımız eğitici ve öğretici oyunlarla aileler alışveriş yaparken çocuklar dilediğince eğleniyor” dedi.

  Çocuk oyun alanında dans gösterileri, yüz boyama, resim ve yapboz atölyeleri gibi onlarca farklı etkinliğin uzmanlar eşliğinde gerçekleştiğini aktaran Isıgöllü, “29 Ekim, 30 Ağustos gibi ulusal bayramların yanı sıra Hayvanları Koruma Günü, Kızılay Haftası gibi özel günlere uyarlanmış farklı konsepttede etkinlikler düzenliyoruz” diye konuştu.

  Oğuz Isıgöllü, “Sunduğumuz marka karması ve yıl boyu indirimli fiyatlarla İstanbul’un en önemli outlet alışveriş merkezleri arasında yer alıyoruz. Alışverişin yanı sıra sosyalleşme alanı olarak da tercih edilmemizin nedenlerinden birisi de düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlikler.  Her yaştan kitleye hitap eden etkinliklerin yanı sıra, her hafta sonu çocuklar için uzmanlar eşliğinde düzenlenen eğlenceli atölye ve oyunlarımız ile sayısız minik ziyaretçiyi ağırladık ve ağırlamaya devam ediyoruz. Bu sayede çocukları ile gelen aileler, AVM’de ihtiyaçlarını karşılayıp, arkadaşları ile keyifli zaman geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

  Isıgöllü, 2 yılı aşkın bir süredir her hafta sonu saat 14.00- 16.00-18.00 şeklinde 3 seans olarak gerçekleşen etkinliklerin çocuklara ücretsiz olarak sunulduğunu aktardı.

   

   

   

    • (Görüntülü) Pegasus'un Yarınlara Uçuyoruz projesinin ikinci yılı başladı -2 (Detaylar) • “Emzik bebeği sakinleştirme aracı olarak kullanılmamalı”

  İSTANBUL, (DHA) – İstanbul Kent Üniversitesi Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elif Sepet, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Emziğin bebeği sakinleştirmede bir araç olarak kullanılmaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Elif Sepet, “Bebek uykuya daldığı anda emzik ağzından alınmalıdır. En geç 2 yaş sonunda emzik kullanımının tamamen bırakılması lazım” dedi.

  Çocuklarda en sık parmak emme, emzik veya uzun süreli biberon kullanma, dudak ve yanak ısırma, tırnak yeme, diş sıkma-gıcırdatma gibi ağız alışkanlıklarının görüldüğünü belirten Prof. Dr. Sepet, bu alışkanlıklarının belirli bir yaşta bırakılmadığı ya da önlenmediğinde hem süt hem de sürekli dişlerde sorun oluşturacağını söyledi.

  Ağız alışkanlıklarının birçok hastalığa da neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Sepet, “Ağız alışkanlıklarının süresi, gün içinde uygulanma sıklığı ve şiddetine bağlı olarak dişlerde kapanış bozuklukları, ön dişlerin kapanmaması, diş eti hastalıkları, konuşma bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu alışkanlıkların çoğu genellikle fark edilmemekte ya da anne-baba tarafından önemsiz olarak kabul edilmektedir. Klinik muayenede 3-5 yaşlar arasındaki çocuklarda ağız alışkanlıklarının saptanarak sürekli dişler sürmeden önce ortadan kaldırılması son derece önemlidir” diye konuştu.

  AİLELERE UYARILAR

  Ağız diş sağlığını bozan alışkanlıkların önlenmesinde ailelere büyük rol düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Sepet, “Ailelerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Bebeklerde emme içgüdüsünü tatmin eden ve bebeğe güvende olduğu hissini veren emziğin anatomik formda olması ve bebeğin ilk dişlerinin sürmesinden itibaren (6-8 ay) emzik kullanımının yavaş yavaş azaltılması gerekir” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Elif Sepet, “Çocuklarda ağız alışkanlıklarının önlenmesinde çocuğun istekli olmasının yanı sıra diş hekiminin ve ailenin çocuğa destek olması ve motive etmesi son derece önemlidir. Aileler bu alışkanlıkları olan çocuklarına sert tepkiler vermemeli, ceza ve kısıtlayıcı yöntemler uygulamamalıdır. Bazı durumlarda psikolojik destek alınması önerilmektedir. Çocukların iyi davranışlarının övülmesi ve ödüllendirilmesi kötü davranışları önlemek için iyi bir yöntemdir” dedi.

   

    • BİLGİ Workinton iş birliği hayata geçti

  İSTANBUL, (DHA) - İstanbul Bilgi Üniversitesi, yeni nesil çalışma alanlarıyla tanınan Workinton ile iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma sayesinde BİLGİ’li öğrenci, mezun ve çalışanlar birçok fırsattan faydalanabilecek.

  Gelişen teknoloji ve multidisipliner çalışma ihtiyacı, yeni nesil ofisleri iş yaşamının yeni trendi haline getirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi de öğrencilerini ve mezunlarını geleceğin iş modellerine adapt etmek ve onlara yeni vizyonlar yaratmak amacıyla Workinton ile iş birliğine gitti. Workinton’ın tam donanımlı modern ofislerini kullanım konusunda fırsatlardan yararlanacak olan BİLGİ’liler, Workinton network ağına da ücretsiz katılabilecek. Workinton, öğrenci ve mezunları bünyesindeki şirketlerde oluşan iş imkânlarından anlık olarak haberdar ederek firmaların yetenek ve işe alım ihtiyacı için aracılık görevi üstlenecek.

  “ÜNİVERSİTELER ÖNCÜ OLMALI”

  Workinton Levent 199’da düzenlenen imza törenine BİLGİ Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Ecmel Ayral, BİLGİ Vekil Rektörü Prof. Dr. Kübra Doğan Yenisey ve Workinton CEO’su Cihan Seyithanoğlu katıldı. Törenin ardından düzenlenen panelde söz alan Dr. Ayral, üniversite gibi köklü yapıların evrimleşerek günümüz iş dünyasına adapteolması gerektiğine vurgu yaparak, “BİLGİ olarak bu dönüşümün bir parçası olacağız. Öğrenci ve mezunlarımızı bu tip iş birlikleriyle yeni ve değişen dünya ihtiyaçlarına göre hazırlayacağız” dedi.

  “ÇÖZÜM MERKEZİYİZ”

  Workinton CEO’su Cihan Seyithanoğlu ise katma değer üretmek isteyen herkesin tek çözüm noktası olmak amacıyla çalıştıklarını belirttiği konuşmasında, “BİLGİ’liler Workinton alanlarında, iş ve yaratıcılıklarına odaklanarak fark yaratma imkânı bulacak. Biz ise tüm ofis işlerini ve ihtiyaçlarını onlar için temin edeceğiz. Bununla birlikte bireylere ve kurumlara insan kaynakları, dijital dönüşüm ve kurum içi girişimcilik gibi konularda fayda sağlayacak katma değerli içerik üreterek hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.

    • Başakşehir’de spor çocukluktan başlıyor

  İSTANBUL, (DHA) – BAŞAKŞEHİR Belediyesi’nin çocuklara sporu sevdirmek için düzenlediği Spor Ligi'nin 6'ıncısı kez gerçekleşti. Başakşehir Belediyesi’nin Başakşehirli çocukların kardeşlik duygularını pekiştirmek için düzenlediği  ilk müsabaka Güvercintepe Spor Parkı’nda  yapıldı.

  Başakşehir Belediyesi Spor Parkları arasında bu yıl altıncısı düzenlenen Spor Ligi, futbol turnuvasıyla başladı. Yaklaşık 4 ay sürecek organizasyonda, 5 farklı spor dalında bin 200 çocuk şampiyonluk için ter dökecek.

  MÜSABAKALAR 16 HAFTA SÜRECEK

  Heyecanları gözlerinden okunan minikler, kıyasıya rekabet ve şampiyonluk için sahaya indi. Sahaya çıkan Başakşehir ve Kayaşehir spor takımları arasındaki mücadele, 1-1 beraberlikle sonuçlandı. 8 yaşındaki Muhammed Furkan, “Futbolu çok seviyorum, şampiyon biz olacağız” diyerek heyecanını dile getirdi. Takımlarına 'Piri Reis', 'Şehit Ömer Halis Demir', 'Şehit Fethi Sekin', 'Şehit Erdem Özçelik', 'Barış Pınarı', 'Vecihi Hürkuş' gibi önemli isimleri veren minikler, büyüklerinden takdir topladı.

  Spor Ligi kapsamında öğrenciler, futbolun yanı sıra masa tenisi, satranç, tekvando ve basketbol olmak üzere 5 farklı branşta mücadele edecek. 16 hafta sürecek müsabakalar sonunda dereceye giren takım ve öğrenciler, kupalarını düzenlenecek bir törenle alacak.