MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Bandırmalı çocuklar "Küçük Prens"le buluştu

  BALIKESİR, (DHA)-BANDIRMA Barış Manço Kültür Merkezi’nde sergilenen Küçük Prens adlı çocuk oyunu önceki gün öğrencilerle buluştu. Oyuna ilköğretim öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin çocukları sosyal ve kültürel faaliyetlerle buluşturmak amacıyla düzenlediği etkinlik kapsamındaki tiyatro oyunu önceki gün Bandırma’da sahnelendi. Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyuna 17 Eylül İlköğretim Okulu, 100. Yıl İlköğretim Okulu, Şehit Süleymanbey İlköğretim Okulu, Fatih İlköğretim Okulu, Şehit Pilot Üsteğmen Cemil Kaya İlköğretim Okulu, öğretmenler ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıç katıldı.

  BALIKESİR'İN TÜM İLÇELERİNDE SAHNELENECEK

  Katılımın yoğun olduğu etkinliğe öğrenciler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle getirildi. Toplu ulaşımı güvenle sağlamak için okullarından alınan öğrenciler oyun bittikten sonra yine okullarına bırakıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte sahnelenen Küçük Prens adlı çocuk oyunu diğer ilçelerdeki gösterileri ile çocuklara tiyatroyu sevdiriyor ve onların kültür ve sanata  ilgi duymalarını sağlıyor.

  (FOTOĞRAF)

   

    • (Görüntülü Haber)Hummel Türkiye'de 1 milyar TL ciro hedefliyor

  İSTANBUL, (DHA)- 'DÜNYAYI spor değiştirecek' sloganıyla yola çıkan spor giyim markası Hummel, 2017 yılında Türkiye'de 45, yurt dışında 10 yeni mağaza açtı. Türkiye pazarına 2010 yılında giren Hummel'ın, yüzüncü yılına denk gelen 2023 hedefi ise Türkiye'de 1 milyar TL ciro. Danimarka menşeli Hummel International, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'yı içeren bölgedeki perakende yapılanmasının yönetimini Türkiye Hummel Merkezi'ne bıraktı. Hummel International'ın Türkiye'ye güvendiğine dikkat çeken Türkiye CEO'su Zeynel Akbulut, "Biz, 15 Temmuz sonrası 18 Temmuz'da yabancı ortaklarımızla birlikte bu bir kriz değil fırsat dedik. Türkiye'de 45 yeni mağaza açtık. Ortaklarımız da 15 Temmuz sonrası Türkiye'ye ekonomik destek sağladı ve yatırım yaptılar" dedi. "YÜZDE 50'Sİ İHRACATA DAYALI OLACAK" 1923'te kurulan Hummel'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla yaşıt olduğuna dikkat çeken Zeynel Akbulut, yüzüncü yıl hedeflerini şöyle anlattı: "Ortaklarım bana güvendiği için Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarını Türkiye'ye bağladılar. 2023'e kadar minimum 1 milyar TL ciro hedefliyoruz. Bu 1 milyar TL'nin yüzde 50'si ihracata dayalı olacak. 2023'e kadar çok güzel yerlere geleceğiz. Yurtiçi ve yurtdışında minimum 500 mağazaya ulaşacağız." "AVRUPA'DA 'MADE IN TURKEY' KALİTE DEMEK" Türkiye'nin başarısının beklentilerinin çok üzerinde olduğunun altını çizen Hummel Global CEO'su Allan Vad Nielsen, "Başarı beklentinin çok çok üzerinde oldu. Başarının bu kadar hızlı gelmesinden dolayı buradaki yatırımlara daha da yüklendik. 15 Temmuz sonrası özellikle diğer ülkeler ve şirketler geri adım atarken biz Hummel olarak 'Türkiye'ye daha fazla nasıl yatırım yapabiliriz' bunu planladık. 1 milyar dolara kadar da yatırım yaptık" diye konuştu. Danimarka ve Avrupa'da 'Made in Turkey'in karşılığının kalite olduğunu söyleyen Allan Vad Nielsen, "O yüzden çok önemli bir pozisyona sahip. Hummel'ın tüm ürünleri yüzde yüz Türkiye'de üretiliyor. Hummel bundan çok mutlu. Bizde hummel Türkiye'ye katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz . (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ) GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Mağaza detayları -Basın toplantısından detaylar -Hummel Türkiye CEO'su Zeynel Akbulut'un röportajı -Hummel Global CEO'su Allan Vad Nielsen röportajı -Zeynel Akbulut ve Allan Vad Nielsen'ın el sıkışma detayları DHA-Ekonomi - Türkiye-İstanbul / Merkez - DHA • Hummel Türkiye'de 1 milyar TL ciro hedefliyor

  İSTANBUL, (DHA)- 'DÜNYAYI spor değiştirecek' sloganıyla yola çıkan spor giyim markası Hummel,  2017 yılında Türkiye'de 45, yurt dışında 10 yeni mağaza açtı. Türkiye pazarına 2010 yılında giren Hummel'ın, yüzüncü yılına denk gelen 2023 hedefi ise Türkiye'de 1 milyar TL ciro.

  Danimarka menşeli Hummel International, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'yı içeren bölgedeki perakende yapılanmasının yönetimini Türkiye Hummel Merkezi'ne bıraktı. Hummel International'ın Türkiye'ye güvendiğine dikkat çeken Türkiye CEO'su Zeynel Akbulut, "Biz, 15 Temmuz sonrası 18 Temmuz'da yabancı ortaklarımızla birlikte bu bir kriz değil fırsat dedik. Türkiye'de 45 yeni mağaza açtık. Ortaklarımız da 15 Temmuz sonrası Türkiye'ye ekonomik destek sağladı ve yatırım yaptılar" dedi.

  "YÜZDE 50'Sİ İHRACATA DAYALI OLACAK"

  1923'te kurulan Hummel'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla yaşıt olduğuna dikkat çeken Zeynel Akbulut, yüzüncü yıl hedeflerini şöyle anlattı:

  "Ortaklarım bana güvendiği için Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarını Türkiye'ye bağladılar. 2023'e kadar minimum 1 milyar TL ciro hedefliyoruz. Bu 1 milyar TL'nin yüzde 50'si ihracata dayalı olacak. 2023'e kadar çok güzel yerlere geleceğiz. Yurtiçi ve yurtdışında minimum 500 mağazaya ulaşacağız."

  "AVRUPA'DA 'MADE IN TURKEY' KALİTE DEMEK"

  Türkiye'nin başarısının beklentilerinin çok üzerinde olduğunun altını çizen Hummel Global CEO'su Allan Vad Nielsen, "Başarı beklentinin çok çok üzerinde oldu. Başarının bu kadar hızlı gelmesinden dolayı buradaki yatırımlara daha da yüklendik. 15 Temmuz sonrası özellikle diğer ülkeler ve şirketler geri adım atarken biz Hummel olarak 'Türkiye'ye daha fazla nasıl yatırım yapabiliriz' bunu planladık. 1 milyar dolara kadar da yatırım yaptık" diye konuştu.

  Danimarka ve Avrupa'da 'Made in Turkey'in karşılığının kalite olduğunu söyleyen Allan Vad Nielsen, "O yüzden çok önemli bir pozisyona sahip. Hummel'ın tüm ürünleri yüzde yüz Türkiye'de üretiliyor. Hummel bundan çok mutlu. Bizde hummel Türkiye'ye katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz .

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

  -Mağaza detayları

  -Basın toplantısından detaylar

  -Hummel Türkiye CEO'su Zeynel Akbulut'un röportajı

  -Hummel Global CEO'su Allan Vad Nielsen röportajı

  -Zeynel Akbulut ve Allan Vad Nielsen'ın el sıkışma detayları

   

    • Yorgunluğunuz 9 nedenden kaynaklanabilir

  İSTANBUL-(DHA)-SABAHLARI yorgun uyanmak, gün içindeki halsizlik, günlük işleri yaparken yaşanan isteksizlik ve genel bir bitkinlik halinin yoğun iş temposu ve şehir yaşamının hızından değil, aslında ciddi hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, tiroitten kansere birçok hastalığın işareti olabilen yorgunluk hali geçmiyorsa altında yatan nedenlerin mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çekerek belirtileri konusunda uyardı.

  Kavaklı, yorgunluğun normalde bir insanın günlük işlerini yaparken kendini yorgun hissetmesi, yetersiz hissetmesi olarak tanımlanabileceğini söyleyerek şöyle dedi: "Kimi insanlar yaşından hiç beklenmedik bir şekilde atak olabilir ya da genç yaşta kişi yemek yemeye, yatmaya hatta dinlenmeye bile üşenir halde olabilir. Bu durum bir üşengeçlik mi, enerji düşüklüğü mü ya da hastalıktan mı kaynaklanıyor bunun belirlenmesi çok önemlidir."

   Prof. Dr. Birsel Kavaklı yorgunluk belirtilerinin en sık görüldüğü hastalıkları ise tek tek başlıklar halinde sıraladı.

  YORĞUNLUĞUN NEDENİ OLAN HASTALIKLAR

  "Kansızlık:Yorgunluğun en sık görüldüğü hastalık grubu anemidir. Çünkü oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur. Bu durumda kişiye* mutlaka bir uzman doktor muayenesi ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Gerekli tedavi planlaması kansızlık giderildikten sonra yorgunluk hissinin de kaybolduğu görülecektir."

  "Depresyon ve stres:Yorgunluğa yol açan hastalıklardan ikinci sırada depresyon gibi psikosomotik hastalıklar gelir. Depresyon da kişilerin kendisini yorgun hissetmesine neden olabilir."

  "Tiroit hastalıkları:Hipotiroidi başta olmak üzere endokrin hastalıklar da kişinin kendisini çok yorgun hissetmesine neden olur. Hatta hipotiroidi hastalarının etraflarında tembel olarak tanımlanan kişiler olduğu söylenir. İş yapmak istemeyen, yerinden kalkmakta zorlanan, iş yapma gücünü kendinde hissetmeyen insanlardır bunlar genelde. Yine endokrin hastalıklarından şeker hastaları da sürekli yorgundurlar. Bu insanlar kendilerini yorgun, bezgin ve güçsüz hissederler. Şeker seviyeleri yüksek olduğu zaman günlük yaşamları bile kesintiye uğrayabilir."

  "Kanser:Yorgunluk, bir takım erken onkolojik hastalıkların belirtisi de olabilir. Kanser hücreleri hastanın tüm vücut sistemlerini bozarak yorgunluğa neden olabilir. Örneğin kansızlık yapmışsa, beslenmeyi bozuyorsa yorgunluk yaratabilir. Bir de tümörler insan organizmasına göre çok hızlı metabolik aktiviteye sahiptir. Yani şekeri daha hızlı tüketir, kişinin kan şekerini düşürür ve oksijeni daha çok harcarlar. Çünkü tümörler hızlı büyüyen dokulardır. Gereksinimleri de çok fazladır ve kişinin aleyhine alıp bunları harcadıkları için de kişi kendini yorgun hissedebilir."

  "Kalp hastalıkları:Kalp yetmezliklerinin de en önemli belirtilerinden birisidir yorgunluk. Hatta kalp hastalıklarının en erken bulgularından birisidir. İster kapak lezyonu olsun, ister kalp damar hastalıkları olsun, bunlar kalbin oksijen ihtiyacını karşılamasına engel oldukları için yorgunluk yaratırlar. Kişi bir kat merdiven bile çıksa yorulur, bacakları kesilir, nefessiz kalır."

  "Enfeksiyon hastalıkları: Vücutta çeşitli nedenlerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları da yorgunluğun sık görülen nedenlerini oluşturmaktadır. Bunlar; hepatit yani karaciğer iltihaplanması, Kalbin iç yüzünün iltihabı,  Kalp zar iltihapları  Verem (tüberküloz)  Parazit hastalıklarAIDS  şeklinde sıralanabilir."

  "Metabolik hastalıklar: Böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği, kalsiyum yüksekliği ve potasyum düşüklüğü gibi durumlarda da vücuttaki kan tuzları ve minerallerdeki azalmalar yorgunluğun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalık ve durumların erken dönemde tedavisi çok önemlidir."

  "Uyku apnesi:Yaşam kalitesini bozan en önemli sorunlardan olan uyku apnesi de yorgunluğun önemli sebeplerinden birisidir. Yeterli sürede, kaliteli bir uyku uyuyamayan kişiler kendisini ertesi gün aşırı yorgun hissedecektir. Bu durum gün içerisindeki tüm faaliyetlere yansır. "

  "Fiziksel güçsüzlük: Yorgunluk, fiziksel güç ve kondisyonla da çok ilgilidir. Kondisyonlu ve güçlü bir kişi daha geç yorulur. Yaşa göre sağlıklı beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite ile kas kuvvetini artırmak ve korumak yorgunluğun önüne geçebilir."

  NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

  Prof Dr. Birsel Kavaklı "Kişi, daha önce yorulmadan rahatlıkla yapabildiği işleri artık yorularak yapıyorsa bir doktora başvurmalı yorgunluğun sebebi araştırılmalıdır" diyerek "Hatta kişinin özgüveninin azalması, kendine eskisi kadar iyi bakmaması da bir soruna işaret olabilir. Geçici yorgunluklar çok önemli sayılmamaktadır ancak kronik yorgunluk olduğunda bu durum mutlaka önemsenmelidir" diye konuştu.

  "ENERJİNİZİ DOĞRU KULLANMAYI ÖĞRENİN"

  Çalışma ve dinlenme periyotlarının doğru ayarlanması gerektiğini belirten Kavaklı şöyle konuştu:

  "Kısa ve sık dinlenme aralıkları verilerek yorgunluğun ortaya çıkması önlenebilir. Çalışma ortamının iyi havalandığından emin olunmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratır. Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalması dahi metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içilmesi, kahve ve çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir.
  Düzenli uyku ile yeterli ve dengeli beslenme, bağışıklık sisteminin güçlü olması için gereklidir. Düzenli yapılan 30 dakikalık yürüyüş, vücut ağırlığının dengelenmesine, kemik sağlığının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır, daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyle oksijen taşınmasını sağlar."

  (FOTOĞRAF)

    • "Çocuklarda parmak emme 5 yaşından sonra bozukluklara neden olabilir"

  İSTANBUL, (DHA) ÇOCUKLARDA parmak emme alışkanlığı sık görülen bir durum olsa da uzmanlara göre 5 yaşından sonra alışkanlık sonlandırılmadığı takdirde diş ve iskelet yapısında sorunlar ortaya çıkabiliyor.  Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Merve Nur Eğlenen, parmak emme süresinin uzunluğunun ve şeklinin bu sorunu arttırabileceğini belirtti.

   

  Yrd. Doç. Dr. Eğlenen parmak emme alışkanlığının açık kapanış denilen bir soruna neden olduğunu açıkladı ve şunları söyledi: "Parmak emme alışkanlığı uzun süre devam ettiğinde açık kapanış dediğimiz, üst ön dişlerin alt ön dişleri yeterince örtmediği durum ortaya çıkmaktadır. Üst ön dişler daha önde, alt çene ise normalden daha geride konumlanır. Üst çenede daralma ve buna bağlı olarak dişlerde çapraşıklıklar meydana gelir. Ayrıca, parmakta da şekil bozuklukları görülür."

  "KARIŞIK DİŞLENME DÖNEMİNDE BU ALIŞKANLIK TERK EDİLMELİ"

  Yrd. Doç. Dr. Eğlenen, süt dişlerinin dökülüp, ana dişlerin çıkmaya başladığı, karışık dişlenme denilen bu dönemde bu alışkanlığın terk edilmesi durumundan ortaya çıkan bozuklukların kendiliğinden düzelebildiğini belirtti ve sözlerine şöyle konuştu: "Eğer bu dönemde alışkanlık terk edilmezse dişlerdeki bozukluklar kalıcı hale gelir ve düzelme ancak ortodontik tedavi ile sağlanabilir. Hatta erken dönemde tedavi uygulanmazsa, çene ilişkilerinin düzeltilmesi için erişkin yaşta cerrahi işlem dahi gerekebilir. Parmak emen çocukların erken dönemde bir ortodonti uzmanına görünmeleri ve bu alışkanlığın bir an önce bıraktırılması gereklidir. Ortodonti uzmanı tarafından yapılan sabit veya hareketli ağız içi aygıtlarla alışkanlığın önüne geçilir ve tedavi sağlanır, ancak duygusal ihtiyaçlar da parmak emme gibi alışkanlıklara neden olabildiği için, aynı zamanda bir psikolog veya pedagog desteği almak da uygun olabilir.Alışkanlıklara bağlı çene bozukluklarında en önemli nokta, sorununerken tanı ve tedavisidir. Aksi takdirde,daha ileri yaşlarda, daha uzun süren, ve daha maliyetli tedavilere ihtiyaç duyulacaktır.”

  (FOTOĞRAFLI) • İlber Ortaylı’nın 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk' kitabının tanıtımı yapıldı

  İSTANBUL, (DHA) -TARİHÇİ, akademisyen, yazar Prof. Dr. İLBER Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kişisel özellikleri, bilinmeyenleri ve tüm izleriyle kaleme aldığı ilk biyografi kitabı olan 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tanıtımı Pera Palace’da gerçekleşti.

  D&R'ın ev sahipliğindeki tanıtım etkinliği  iş, sanat ve cemiyet dünyasından yoğun ilgi gördü. Demet Sabancı, Yağmur Şatana, Tayfun Beyazıt, Murat Gülsoy, Görgün Taner, Doğan Hızlan, Tolga Zengin, İlham Gencer, Suat Suna, Monik İpekel, Metin Uca, Neşe Gönül gibi iş, sanat, cemiyet ve spor dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı gecenin açılış konuşmasını yapan D&R Genel Müdürü Cem Eriç, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan D&R olarak büyük onur duyduklarını söyledi.

  Eriç, "Özellikle İlber Hocamızın kaleme aldığı, dünya tarihinin eşsiz dehası Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün biyografisini toplumun her kesiminin okumasını bekliyoruz. Eminim ki, İlber Hoca'dan Ata'mızla ilgili bugüne kadar hiç bilmediğimiz birçok konuyu öğreneceğiz. İlber Hoca'nın kaleminden Atatürk'ün kişisel özelliklerinin de anlatıldığı bu kitabı okumak büyük keyif olacak" dedi. 

  D&R olarak yayınevlerini, yazarları ve kitapseverleri destekleme misyonuyla çalışmaya devam edeceklerini belirten Cem Eriç, şöyle konuştu:

   "Bu yıl D&R'ın kuruluşunun 21. yıldönümü. İnsanların zihnen özgürleşmesinin ve kişisel gelişimlerinin en büyük destekçisi olma vizyonuyla 21 yıldır çalışıyoruz. Bunun en etkili yolunun kitap okumak olduğu düşüncesiyle, okuma oranını arttırmaya yönelik projeler üretiyoruz. Bu anlamda yayınevleri ve yazarlar ile kitapseverleri buluşturmayı çok önemsiyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında her hafta onlarca yazarı okuyucularıyla buluşturuyoruz."

  Eriç, konuşmasının ardından sözü İlber Ortaylı'ya bıraktı. İlber Ortaylı,  okul gazetesine yazdığı ilk yazının Atatürk hakkında olduğunu ve Atatürk için yazmanın her Türk aydınının görevi olduğunu söyledi.

  "ATATÜRK DÜNYA TARİHİNİN NADİREN GÖRDÜĞÜ BİR DEHADIR"

  Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamanın mümkün olmadığını belirten İlber Ortaylı Atatürk'ü anlatan kitapların samimi ve bilimsel olarak kaleme alınması gerektiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

   "Her iki savaşta Atatürk'ün ordusunda bulunan erleri, çavuşları, yurt dışında bulunan diplomatları, o dönemin bilginlerini tanıdım, onlarla konuşmalarım oldu. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur. Cumhuriyet demek Kemal Atatürk demek, her şeyden evvel kanun, nizam ve hukuk demek."

  Prof. Dr. İlber Ortaylı 20 Ocak Cumartesi saat 17:00’de D&R İstinye Park’ta düzenlenecek imza gününde okurlarıyla bir araya gelecek.  

  (FOTOĞRAF-VİDEO)

  GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

  - Cem Eriç röp.

  - İlber Ortaylı kürsü konuşması

  - Geceden detay görüntüler • 2017 yılında en çok leopar desenli kıyafetler iade edildi

  İSTANBUL, (DHA)-2017 yılı boyunca, e-ticarette önemli paya sahip olan alışveriş portalı yapılan alışverişleri inceleyerek, müşterilerinin en çok iade ettiği ürünleri tespit etti. Morhipo.com’un verilerine göre müşteriler en çok leopar desenli ürünleri iade ediyor. İkinci sırada jean ürünleri gelirken, üçüncü sırada ise abiye tasarım elbiseler yer alıyor.

  Elektronik ortamda yapılan alışverişler incelenerek 2017'nin dökümü yapıldı. Verilen aylık ortalama 500 yüz 1000’e yakın Morhipo siparişinden iadeleri analiz eden e-ticaret alışveriş portalı , en çok leopar desenli kıyafetlerin, jean pantolonların ve abiye tasarım elbiselerin iade edildiğini tespit etti.

  KADINLAR EN ÇOK RENK VE DESEN KONUSUNDA KARARSIZ

  Verilere göre kadınlar renk ve desen konusunda tereddütlü, erkekler ise beden sıkıntısı için iade ediyor. Morhipo.com'a göre iadeler en çok kadınlar tarafından yapılıyor.Tüm siparişler içinde kadınların alışveriş oranı yüzde 55 iken erkeklerde bu oran yüzde 45 seviyesinde. Ancak iadelerin yüzde 64’ü kadınlar tarafından yapılıyor. Morhipo.com çağrı merkezi yetkilileri müşterilerine iade sebeplerini sorduğunda, kadınların en sık belirttiği nedenin “kıyafetin rengi ya da deseninin üzerine yakışmaması” olduğu tespit ediliyor.Toplam iadelerin yüzde 36’sını yapan erkeklerin ise çoğunlukla “bedenlerini tam bilmedikleri için iki bedeni birlikte satın alarak uymayan parçayı iade etmeyi” tercih ettikleri görülüyor.

  E-TİCARETTE DE MAĞAZA DENEYİMİ YAŞAMAYI SEVİYORUZ

  İade sebepleri sorulan müşterilerin çoğu mağaza deneyimini sanala taşıdıklarını belirtiyor. Alacakları kıyafetin ya da aksesuarın üzerlerinde nasıl duracağı konusunda kararsızlık yaşıyorlarsa aynı ürünün iki farklı rengini, desenini ya da bedenini sipariş ediyor ve içlerinden birini satın alıp diğerini iade ediyorlar. Böylece evlerinin konforunda ürünleri deneyip diledikleri ürünü satın alarak alışveriş yapıyorlar. Satın alma ve iade adetlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir başı çekse de 2017’de en çok iade oranına sahip iller sırasıyla Uşak yüzde 35, Muş yüzde 27 ve Edirne yüzde 27 oldu.

  "İADE VE DEĞİŞİM ANINDA MAĞAZADA YAPILIYOR"

  Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban, e-ticarette müşterilerine iade ile ilgili sundukları hizmeti şöyle anlattı: “ALL-LINE” adını verdiğimiz 'çok kanallı perakendecilik stratejisi' sayesinde online alışverişin avantajlarını offline gücümüzle birleştiriyoruz. Müşteri mutluluğu uygulamalarımız kapsamında 2016 yılında TIKLA-GEL hizmetini devreye aldık. TIKLA-GEL sayesinde müşterilerimizin satın aldığı ürünleri Boyner ve YKM mağazalarından teslim almalarını sağladık. Bu sayede müşterilerimiz siparişlerini mağazaya teslim vererek, dilerlerse değişim ya da iade seçeneğini anında mağazada kullanabiliyorlar. TIKLA-GEL, 2017’de toplam siparişlerin yüzde 10’unda tercih edilmesinin yanı sıra sunduğu kolaylık sayesinde e-ticarete 50,000 yeni müşteri kazandırdı."

  (FOTOĞRAF) • Maltepe Üniversitesi'nden liselerle işbirliği

  İSTANBUL,(DHA) - MALTEPE Üniversitesi, gençlerin üniversite kavramını daha iyi algılaması ve başarılı liseler ile işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla yaptığı protokollere bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda, İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi, ÜNSEV Fen Bilimleri Okulları, Maltepe Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile eğitim, bilim ve kültürel alanlarda işbirliği protokolü imzalayacak.

  Lise öğrencilerinin kendilerini geliştirmesini ve üniversite bilincini algılayabilmelerini amaçlayan ve Genel Koordinatörlüğü'nü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken’in yapacağı protokol kapsamında; Maltepe Üniversitesi’nin düzenlediği mesleki eğitim programlarına, tanıtımlara, seminerlere, konferanslara katılabilecek; üniversitenin atölyelerini, laboratuvarlarını ve altyapısını kullanabilecek.

  LİSE ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTENİN DONANIMLARINDAN FAYDANALACAK

  İmzalanan anlaşmadan yola çıkarak okul ve üniversite arasında projeler geliştirilebilecek; protokollerin yapıldığı liselerde okuyan öğrenciler dilerlerse üniversitenin donanımlarını kullanarak okudukları alanlarda projeler hazırlayıp sunabilecek. Ayrıca bu protokolle belirlenen eğitim takvimi çerçevesinde üniversite öğretim elemanları okula giderek eğitimler de verecek.

  İMZALAR 18 OCAK'TA ATILIYOR

  18 Ocak Perşembe günü Maltepe Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan Marma Otel İstanbul’da yapılacak törende, protokol; Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Recep Tutal, ÜNSEV Fen Bilimleri Okulları Kurucusu ve Müdürü Resul Gürsaçlı, Maltepe Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hamdi Kocakaya ve Tolga Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Tok tarafından imzalanarak gerçekleştirilecek.

  (FOTOĞRAF)

    • Çocuklar karne tatilinde eğlenceye doyacak

  İSTANBUL, (DHA) - VENEZİA Mega Outlet'te, karne tatilinde çocuklar ve aileleri, oyuncak yapım atölyesinden dans yarışmalarına, çarkıfelek yarışmasından satranç turnuvasına kadar  birbirinden eğlenceli etkinliklere katılacak ve hediyeleri kazanacak.

  Venezia Mega Outlet, sömestir tatilinde birbirinden farklı ve eğlenceli etkinliklerle ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşatacak. 19-21 Ocak tarihlerinde Venezia Mega Outlet’ten alışveriş yapan ziyaretçiler, Çarkıfelek standındaki çekilişle, Temapark ve Jungle İstanbul biletlerinin yanı sıra Tema Park mağazasından sürpriz hediyeler kazanacak.

  Sömestir coşkusu, 27-28 Ocak tarihlerinde düzenlenecek olan Satranç Turnuvası ve Oyuncak Atölyesi etkinlikleriyle devam edecek. Çocuklar için dans yarışmaları, yüz boyama ve sürpriz aktiviteler gerçekleştirecek özel ekip ise 24-25 Ocak ve 1-4 Şubat tarihleri arasında Venezia Mega Outlet’te olacak.

   (FOTOĞRAF) • Beyoğlu Belediyesi Sosyal Denge Sözleşmesi'ni imzaladı

  İSTANBUL,(DHA)-BEYOĞLU Belediyesi ile Ben-Bir-Sen arasında imzalanan “Sosyal Denge Sözleşmesi”nin imza töreninde konuşan  Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Kurum olarak işçilerimiz ve memurlarımızla varız. Bu vesileyle bugün imzalarımızı attık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

  Beyoğlu Belediyesi ile Ben-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası) 2006 yılından bu yana devam eden “Sosyal Denge Sözleşmesi”ni yeniden imzaladı. Belediyede çalışan memurların maddi yönden desteklenmesi ve sosyal haklarının iyileştirilmesi amacıyla varılan anlaşmanın imzaları Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası’nda düzenlenen törenle atıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Ben-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu tarafından imzalanan sözleşmeyle memurlara yüzde 15 Sosyal Denge Tazminatı artışı sağlanmış oldu. Atılan imzalarla sosyal denge sözleşmesi iki yıl daha memurları rahatlatmaya devam edecek.

  "MEMURUMUZA SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ"

  Başkan Misbah Demircan, kurumların insanlarla var olduğunu belirterek, “Kurum olarak işçilerimiz ve memurlarımızla varız. İşçilerle anlaşmalarımız her sene oluyor. Memurlarla iyileştirme söz konusu. Geçtiğimiz 14 sene içerisinde kanunların müsaade etmediği süreçte bile ayrıca anlaşmalar yaparak onları desteklemeye çalışmıştık. Sonuçta kurumlar insanlarla var. Onlar mutlu ve huzurluysa iş performansları da artıyor. Bunu da biliyoruz. Bu anlamda belediye olarak memurumuza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle bugün imzalarımızı attık. İnşallah onlar da mutludur. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

  "HAYIRLI VE BEREKETLİ OLSUN"

  Ben-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu da, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın her zaman memurunun yanında olduğunu ifade ederek, “Bu Ağustos 2017’de imzalanan 4. Dönem toplu sözleşme kapsamında imzalanan bir sosyal denge tazminatı sözleşmesidir. Bugün Beyoğlu Belediyesi ile Ben-Bir-Sen sendikası arasında imzalandı. Hayırlı ve bereketli olsun” şeklinde konuştu.

  "MEMURLAR OLARAK ÇOK MEMNUNUZ"

  Anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Zabıta memuru Halil İbrahim Akgümüş, “Sayın Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan her yıl olduğu gibi sosyal denge artışlarında memurları düşünerek gerekli zam oranını yapmıştır. Memurlar olarak çok memnunuz. Sosyal denge artışlarımız her yıl Sayın başkanımızın sayesinde gerçekleşiyor” derken, Zabıta memuru Hasan Çınar ise “Belediyemizle Ben-Bir-Sen sendikamız arasında yapılan sosyal denge anlaşmasından memnunuz. Bizi bu geçim telaşında ezdirmedikleri için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

  GÖRÜNTÜ DÜKÜMÜ

  -Sözleşmenin imzalanması

  -Fotoğraf çekimi

  -Röpler

   

    • Kâğıthane’de çocuklar için 'Hobi Bahçesi' açıldı

   İSTANBUL, (DHA) - MEGA Kent İstanbul’da çocuklar topraktan uzak beton bloklar arasında bir hayat sürüyor. Onları doğayla buluşturmak isteyen Kağıthane Belediyesi şehrin içinde doğal yaşamın huzur ve keyfini yaşamak isteyenler için Hobi Bahçesi inşa etti.

  Hamidiye Mahallesi’nde toplam 4 bin metrekare alan üzerine kurulan Hobi Bahçesi’nin açılış törenine Kâğıthaneli vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç il ve ilçe protokolüyle birlikte açılış kurdelesini kestikten sonra bahçede bulunan 60 adet hobi evini gezdi.

  “HOBİ BAHÇESİ ÖĞRENCİLERİN SOSYALLEŞMESİNİ SAĞLAYACAK”

  Hobi bahçesinin sosyalleşmek için öğrencilere büyük imkân sunduğunu kaydeden Harmantepe Ortaokul öğrencisi 13 yaşındaki Mehmet Aydın, “Daha önce hiç birşey ekip biçmedim. İlk kez burada yapacağım diye konuştu. 13 yaşındaki Yağmur Sayın da  Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile birlikte çiçek ektiklerini belirtti. Sayın, “Her okulun kendilerine ait ekim yapabileceği bahçesinin olması çok güzel bir şey. Bu bahçelerin çiçeklenmesi de çok güzel olacak. Daha önce hiç çiçek ekmemiştim. İlk kez burada olacak” dedi. 7 yaşındaki Alperen Bayram  “Burada olduğum için çok mutluyum. Evde ektiğim çiçekleri artık burada da ekebileceğim” diyerek Hobi Bahçesi'ne kavuşmanın sevincini yaşadı.

  “ÇOCUKLARIMIZ BURADA TOPRAĞA DOKUNACAK”

  Çocuklarla hobi evlerini gezdikten sonra onlarla beraber çiçek eken Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, şöyle konuştu:

  “İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizle birlikte Hobi Bahçemizin açılışını yaptık. Burada 60 bahçemiz bulunuyor. Çocuklarımıza tahsis ettiğimiz bu alanda onlar toprakla haşır neşir olacak. Sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenecekler. İnşallah okullar arası ‘En Güzel Bahçe’ yarışması da yaparız. Şehrin yoğun ortamında yorulan çocuklarımız burada toprağa dokunarak dinlenebilecek.”

  ÇOCUKLARA ŞEHRİN GÖBEĞİNDE HOBİ BAHÇESİ

  Hobi evleri ilçedeki 60’a yakın ilköğretim okuluna ücretsiz olarak tahsis edildi. Öğrenciler haftanın belirli günlerinde Hobi Bahçesi’ne gelerek meyve, sebze ve çiçek ekebilecek; ekolojik tarımı öğrenerek toprakla zaman geçirecekler.Hobi Bahçesi ile çocuklar yeni beceri ve yetenekler kazanırlarken aynı zamanda akıl, keşif, işbirliği, sorumluluk, doğaya sevgi ve saygıyı öğrenecek.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

   

  Görüntü Dökümü

  -Hobi bahçesi drone görüntü detay

  -Hobi bahçesi detay

  -Açılış görüntüsü

  -Çocuklar katılımcılar detay

  -Çocuklar röportaj

  -Kağıthane belediye başkanı Fazlı Kılıç röportaj

    • (Görüntülü Haber) Kudüs direnişinin simgesi el-Cüneydi: Filistin İslam aleminin davasıdır

  İSTANBUL,(DHA)-  ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımlamasının ardından çıkan olaylarda direnişin sembolü olan Fevzi el-Cüneydi, Esenler’e gelerek bu süreçte yaşadığı detayları düzenlenen basın toplantısında paylaştı. Fevzi el-Cüneydi, "Filistin davası sadece Filistinlilerin davası değil, aynı zamanda Türkiye’deki kardeşlerimizin ve tüm İslam aleminin de davasıdır” dedi.


   

   Batı Şeria'da ABD'nin kararını protesto eden ve çok sayıda İsrail askeri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin sembolü olan 16 yaşındaki Fevzi el-Cüneydi Esenler'e geldi. Esenler Belediyesi'nin, üç gün boyunca İstanbul'da ağırlayacağı Cüneydi, babası Muhammet el- Cüneydi ile birlikte Çemberlitaş’ta düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.


   

  Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fevzi el-Cüneydi, “Türkiye’de ikinci vatanımızdayız ve Türkiye’yi çok seviyoruz” dedi.


   

  "FİLİSTİN SADECE FİLİSTİNLİLERİN DAVASI DEĞİLDİR"


   

  "İnşallah yakın zamanda Sultan Abdülhamit gibi yine sultanlar çıkar ve hakkımızı siyonistlerden alır" diyen Cüneydi, "Türk halkına Trump’ın kararına göstermiş olduğu tavırlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Filistin davası sadece Filistinlilerin davası değil, aynı zamanda Türkiye’deki kardeşlerimizin ve tüm İslam aleminin de davasıdır" dedi.


   

  İsrail askerlerinin omzuna vurduğunu ve silahlarla omzumu kırıldığını söyleyen Cüneydi, "Hapishanede 22 gün kaldım ve sonra çıktım. Beni tutuklayabilirler, şehit edebilirler,şehit olurum, hapse atabilirler, her türlü ihtimale hazırım. Ama önemli olan ben bütün kardeşlerimle, arkadaşlarımla birlikte Filistin’e, vatanıma, başkentimize ve müslümanların başkentine sahip çıkmaya çalıştım” diye konuştu.


   

  "BEDENİMİZ HİÇBİR ZAMAN BUNA GEÇİT VERMEYECEKTİR"


   

  Toplantıya katılan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Yaklaşık 1 ay önce meydan okuma esnasında  dünyaya sembol bir görüntü ortaya çıktı. 23 tane korkak İsrail askerinin ortasında gözleri kapatılmış, ve alnını asla yere dikmeyen, onurlu bir şekilde 23 tane İsrail askerine direnen henüz 16 yaşındaki bir delikanlının kollarına girilerek hapse götürülmek istenmiş ve yaşanan tüm bunlara direnen bir delikanlının görüntüsü dünyayı bir taraftan gıpta ile izletti, bir taraftan acı ile bir taraftan da dünyanın çok önemli tarihi sürecinde imza olarak atıldı. İşte o görüntülerin sahibi Fevzi el-Cüneydi kardeşimizdi. Bu evladımız o görüntülerle bütün dünyaya; Filistin, Filistinlilerindir, Kudüs Filistin’indir ve Kudüs Filistin’in olarak kalacaktır, bedenimiz hiçbir zaman buna geçit vermeyecektir mesajını verdi” dedi.

    • Nüzhet Kutluğ 60 yıl sonra Balıkesir'de sergi açtı

  BALIKESİR , (DHA)- BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği Nüzhet Kutluğ Sergisi, Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde açıldı. Sergiye, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, sanatçının öğrencileri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

  Sergide sanatçının ismiyle özdeşleştirilen uzay serisi, özgün baskılar ve kadınlar serisinden oluşan koleksiyonları sergileniyor. Resim sergisi sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Nüzhet Kutluğ’un 60 yılı aşan sanat hayatında 1950’li yıllardan günümüze kadar imza atmış olduğu 43 eserlik koleksiyon sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

  “SANATA YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ”

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz;  “Kentlerin sanatsal varlıkları kentlere değer katar. Biz büyükşehir belediyesi olarak sanata, yatırım yapmak istiyoruz. Değerli hocamızın bayrağını taşıyıp, dalgalandıracak sanatçılar yetişsin istiyoruz. Önümüzdeki dönemde her ilçemizde sanatsal ve kültürel etkinlikler yapıldığını, yatırımların oralarda hayat bulduğunu göreceksiniz" dedi.

  Nüzhet Kutluğ’un öğrencisi Balıkesirli Ressam Özdemir Yemenicioğlu, Nüzhet Kutluğ’un ani gelişen bir sağlık problemi yaşaması sebebiyle davete katılamadığını ancak serginin 60 yıl sonra tekrar Balıkesirli sanatseverlerle buluşmasından duyduğu sevinci iletti.

  Konservatuvar öğrencilerinin müzikleriyle eşlik ettiği sergi 9 Şubat’a kadar devam edecek.

  (FOTOĞRAF)

   

   

    • Çocuklara Türk Sanat Musikisi'ni sevdirdiler

  BALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Yaygın Eğitim ve Konservatuvar Müdürlüğü'nün önceki akşam düzenlediği Çocuk Korosu konseri büyük ilgi gördü.

  Salih Tozan Toplantı ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, bir çok vatandaş etkinliği ayakta izlemek zorunda kaldı. Türk Sanat Musikisi'nin değerinin korunması, yeni nesillere sevdirilmesi amacı ile hayata geçirilen proje kapsamında, Balıkesir Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ile Albay Cafer Tayyar - Nuran Oğuz Ortaokulu'nun müşterek gerçekleştirdiği "Türk Film Müzikleri" konserinde koro halinde ve solo olarak sergilenen performanslar izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

  Koro şefi Seval Duman, enstrüman şefi Zafer Dutçu'nun yönetiminde gerçekleşen konserde çocuklarımız Türk Sanat Musikisi'nin seçkin örneklerini izleyenleriyle buluşturdu.

  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Özen, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş Çocuk Korosu Konseri’ni izlediler.

  Konser sonrasında Karesi İlçe Kaymakamı Abdülkadir Demir, özellikle eğitime ve sanata verdikleri değerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Özen’e bir şilt takdim ederken, Başkan Vekili Faruk Özen, Türk Müziği’nin gelecek nesillere aktarılması adına Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü katkıyı verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini söyledi.

  (FOTOĞRAFLI) • Öğrencilere karne indirimi yapılacak

  İSTANBUL, (DHA)-SÖMESTR tatili yaklaşırken birçok çocuk ve genç öğrenci eğlence merkezlerine akın edecek. 

  2 yıl üst üste Avrupa'nın en iyi ilk 10'u arasına giren Tema Park'ın yanı sıra teraryum ve akvaryumda 100 egzotik canlıyı barındıran eğlence merkezi Vialand de sömestr hediyesi olarak karnesi ile gelen öğrenciler ve ebeveynlere indirim yapacağını duyurdu. 19 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında yapılacak kampanyada biletler 44,99 Türk Lirası'na düşürülecek. 

  ATÖLYE ÇALIŞMALARI VE SÜRPRİZ AKTİVİTELER VAR

  Bunun yanı sıra kaliteli vakit geçirmek isteyen ve değişik aktiviteler yapmak isteyen öğrenciler için de atölye etkinlikleri düzenlenecek. 20-21 Ocak tarihlerinde Bilim Atölyesi düzenlenecekken, 27-28 Ocak tarihlerinde Emoji Yastık Yapımı etkinliklerinin yer aldığı atölye çalışmaları da devam edecek. Çocuklar için dans yarışmaları  düzenlenirken, yüz boyama ve sürpriz aktiviteler gerçekleştirecek özel ekip ise 24-25 Ocak ve 1-4 Şubat tarihleri arasında Vialand Alışveriş Merkezi’nde olacak.

  Kampanyadan yararlanan gençler Fatih Sultan Mehmet'in, İstanbul'u fethini insansı robotlarla anlatan 'Fatih'in Rüyası’nı keşfe çıkıp, dev King Kong ünitesinde eğlenceli dakikalar yaşayacaklar. Jungle İstanbul için 19 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında karnesiyle gelen öğrenciler ve yanında gelen aileleri için giriş ücreti ise kişibaşı 9 TL olacak. Tema Park ve Jungle İstanbul, sömestir tatili boyunca haftanın 7 günü hizmet verecek. • Engelliler mantar üreterek hem terapi görüyor, hem de meslek sahibi oluyor

  İSTANBUL, (DHA) - BAĞCILAR Belediyesi Engelliler Sarayı’nda mantar üretim eğitimi alan engelliler hem terapi görüyor hem de meslek sahibi oluyor. Kursa down sendromlu, hafif zihinsel ve ortopedik engellilerden oluşan 23 öğrenci katılıyor.

  Mantar Üretim Atölyesi’nde oda neminin ayarlanmasından sulamaya, toplamadan satışa kadar mantarın her anına şahit olan engelli kursiyerler, kurs sayesinde hem gelecekle ilgili hedeflerini belirliyor hem de özgüvenlerini arttırıyor. Ayrıca atölyede eğitimini tamamlayanların çoğu mantar ticaretine başlıyor.

  “MANTARLARI TOPLAMAK BENİ HEYECANLANDIRIYOR”

  Kursiyerlerden 20 yaşındaki Furkan Yaşar, “Mantar üretimini öğreniyoruz. Burada arkadaşlarla çok eğlenceli vakit geçiriyoruz. Mantar yetiştirmek çok heyecanlı. Özellikle mantarları toplamak beni heyecanlandırıyor. İleride kültür mantarını yetiştirip satmayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

  ENGELLİLERDEN KURSA YOĞUN İLGİ

  Engellilerin kursa ilgisinden memnun olduğunu söyleyen eğitmen Derya Subaşı, “Şu anda 23 öğrencimiz var. Kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştiriyoruz. Oda nemi ayarlanması, sulama, toplama, paketleme, satışa kadar her şeyi öğreniyorlar. İstiridye mantarı çok iş gücü istemiyor. Bu da kursiyerlerin işini daha da kolaylaştırıyor. Bu atölyede öğrendikleriyle ileride iş yapabilir ve kazanç sağlayabilirler. Mantar üretiminin terapi özelliği de var. Kursiyerin eli toprağa değiyor. Bir şeyler ürettiğini, sattığını ve para kazandığını hissediyor. Kursiyerler burada çok mutlu oluyorlar” dedi.

  (FOTOĞRAF) • Nazım dostları Kartal’da buluştu

  İSTANBUL, (DHA)- NAZIM Hikmet, dünyaya gelişinin 116’ncı yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen programda anıldı. Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan anma programına gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, tiyatro sanatçısı Orhan Alkan, şair Ahmet Telli ve şair İbrahim Karaca katıldı.

  Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi salonu, ünlü Şair Nazım Hikmet Ran’ın sevenleriyle doldu. Şairin 116’ncı doğum günü nedeniyle Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma etkinliği ile memleket şairi bir kez daha anıldı. Etkinliğe Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, duayen gazeteci - yazar Hıfzı Topuz, tiyatro sanatçısı Orhan Alkan, şair Ahmet Telli, şair İbrahim Karaca ve yüzlerce Nazım dostu katıldı.

  NAZIM'IN ANILARINI ANLATTILAR

  Nazım Hikmet’in yaşamından bahseden kısa bir sinevizyon gösterisinin ardından başlayan etkinlikte Eğitim-Sen üyesi Laşer Fidan bir konuşma yaparak Nazım Hikmet’in bir dönem Bolu’da öğretmenlik yaptığını belirtti ve Milli Mücadele dönemine yaptığı katkıyı anlattı. Etkinlikte daha sonra tiyatro sanatçısı Orhan Alkan, Nazım Hikmet’in bir şiirini okudu. Daha sonra söz alan ve kendisinin de Kartallı olduğunu belirten Hıfzı Topuz ise Nazım Hikmet ile Paris’te ortak dostları Abidin Dino aracılığı ile tanıştıklarını belirterek, Nazım Hikmet ile birlikte yaşadıkları anılardan örnekler verdi. Nazım’ın hep memleket hasreti içinde olduğunu belirten Topuz, bizzat Nazım Hikmet’ten duyduğu 3 ilginç anıyı da izleyicilere aktardı.

  "BAZI ŞİİRLERİ GÜNÜMÜZE UYUYOR"

  Nazım’ın şiirini okuyarak intihardan vazgeçenlerin ya da Nazım’ın şiiri nedeniyle evlenenlerin olduğunu belirten Topuz, Nazım Hikmet’in iyi ki bugünleri görmediğini, görseydi bile mutlaka lafını esirgemeyeceğini söyledi. Şair Ahmet Telli ise yatılı okulda Nazım’ın şiirleri ile büyüdüklerini, içinde bulundukları salonun açılışına da merhum Can Yücel ile birlikte geldiklerini hatırlatarak, şairin şiirlerinden örnekler okudu. Şair İbrahim Karaca, Nazım ile ilgili paylaşılan anıların topluma mal olduğunu belirterek, Nazım’ın; hangi koldan olursa olsun sol düşünceye sahip herkesin üzerinde uzlaştığı biri isim olduğunu söyledi. Karaca, Nazım’ın bugün bir sansüre uğradığını belirterek, bazı şiirlerinin bugüne bile tıpa tıp uyduğunu söyledi.

  Yapılan konuşmaların ardından sahneye davet edilen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, konuşmacılara katkılarından dolayı çiçek takdim etti. Başkan Altınok Öz yaptığı konuşmada, Nazım’ın adının yaşamaya devam ettiğini belirterek, ilerleyen yaşına rağmen programa katılan gazeteci - yazar Hıfzı Topuz’a ve diğer katılımcılara teşekkür etti. Hıfzı Topuz’un adını Kartal’da yaşatmak istediklerini belirten Başkan Altınok Öz, Nazım Hikmet’in bir şiirinde de bahsettiği ve bir süre aynı koğuşta yattığı Kartallı Kazım’ın adını Kartal’da bir meydanda yaşattıklarını kaydetti.

  Anma programının bundan sonraki bölümünde sahneye çıkan Grup Adalılar, Nazım’ın şiirlerinden bestelenmiş eserleri seslendirdi.

  (FOTOĞRAF)

    • Nazım Hikmet 116'ncı doğum gününde Maltepe’de anıldı

  İSTANBUL,(DHA)- DÜNYACA ünlü şair Nazım Hikmet Ran, 116'ncı doğum gününde Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

  Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen anma programında sanat dünyasının iki önemli ismi Sema Moritz ile Derya Alabora’nın sahne aldı. Sema Moritz, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen eserlerini, 'Nazım Şarkıları' adı altında hazırladığı repertuarla seslendirdi. Moritz’in kendine has üslubuyla yorumladığı, 'Bence Şimdi Sende Herkes Gibisin', 'Münevver’in Doğum Günü' isimli eserleri dinleyicilerin beğenisini topladı.

  NAZIM’DAN ŞİİRLER OKUNDU

  Tiyatro ve sinema sanatçısı Derya Alabora da, şiirleri elliden fazla dile çevrilen ünlü şairin şiirlerinden örnekler sundu. Programına Nazım Hikmet’in, 'Doğum Günü' isimli şiiriyle başlayan Alabora, usta şairin 'Kadınım Benim' isimli şiirini de yorumladı.  Anma gecesinde Moritz ve Alabora’ya piyanoda, Cumhur Bakışkan eşlik etti.

  (FOTOĞRAF)

    •  Arabistanlı Lawrence Kartal’da gösterildi

  İSTANBUL,(DHA)- KARTAL Belediyesi’nin Ocak ayı kültür etkinlikleri kapsamında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ‘Arabistanlı Lawrence’ adlı sinema filminin gösterimi yapıldı. Yoğun katılımın olduğu gösterim izleyenlerden büyük alkış topladı.

  Başrollerini Anthony Quinn, Ömer Şerif, Alec Guiness, Pere O’toole ve Calude Rains’ın paylaştığı, 3 saat 48 dakika uzunluğundaki sinema filmine soğuk havaya rağmen Kartallılar büyük ilgi gösterdi. Yönetmenliğini David Lean’in yaptığı 1962 yapımı filmde, 1’inci Dünya Savaşı’nda Arap birliklerini Osmanlı İmparatorluğu’na karşı organize eden Arabistanlı Lawrence’ın gerçek hayat hikâyesine dayanan olaylar yer alıyor. Gösterime girdiği yıl 7 dalda Oscar kazanan film, sinema tarihinin klasikleri arasında sayılıyor.

  (FOTOĞRAF)

    • Pisten çıkan Trabzon uçağı için inceleme başlatıldı

   

  İSTANBUL, (DHA)- Trabzon Havalimanı'nda pisten çıkan, Pegasus Hava Yolları'nın Ankara-Trabzon uçağı için şirketten açıklama yapıldı. Açıklamada can kaybının yaşanmadığı olayla ilgili olarak şöyle denildi:

  "13 OCAK 2018 tarihinde PC8622 uçuş numaralı TC-CPF tescilli uçağımızın Trabzon Havalimanı inişini takiben yaşadığımız üzücü olayın sebeplerini ortaya çıkarmak üzere; T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu tarafından gerekli incelemeler başlatılmıştır.

  "UÇAĞIN KALDIRILMASINA ÇALIŞIYORUZ"

  Şirketimiz an itibarıyla çalışmalarını, uçağımızın bulunduğu pozisyondan kaldırılması ve olay esnasında uçakta bulunan misafirlerimizle yakın iletişimin korunarak kendilerine gerekli tüm desteğin sağlanması yönünde yoğunlaştırmıştır.

  Pegasus Hava Yolları olarak, tüm misafirlerimize uçağımızın başarıyla tahliye edilmesi sırasında uçuş ekibimize gösterdikleri yardımcı ve soğukkanlı yaklaşımlarından ötürü teşekkürlerimizi sunarız"