MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Çin’i Doğru Anlamak’ tartışıldı

  BURSA, (DHA) - Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde 'Çin’i Doğru Anlamak' oturumunda Çin ile Türkiye arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı.

  Moderatörlüğünü Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı’nın yaptığı panele TÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, DEİK Başkanı Nail Olpak, Winnermax Capital Yatırım Ofisi Başkanı Robert Guo, Asiability Kurucu Ortağı Andrew Cainey, Hollyhigh Capital CEO’su James Chen ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Huang Songfeng katıldı.

  "TİCARETTE BÜYÜK AÇIK VAR"

  DEİK Başkanı Nail Olpak, hükümetin öncelik verdiği ülkelerden birinin Çin olduğunu belirterek Türkiye’nin geçen yıl Çin’e 2.9 milyar dolar ihracat yapmasına rağmen 21 milyar dolar ithalat yaptığımız için büyük cari açık verdiğini söyledi. 1990 yılından bu yana Çin’le ticaret yaptığını söyleyen Olpak, o dönemden başlayarak Çin’e her gittiğinde büyük değişimler gördüğünü aktardı. Çin’i bir tehdit olarak görmediğini söyleyen Olpak “Globalleşmeyi dünyaya tanıtan ABD’yi korumacılıkla suçlayan bir Çin Komünist Partisi’yle karşı karşıyayız” diye konuştu. Afrika ülkeleriyle yapılan ticarette de Çin ile birlikte çalışılabileceğini ifade eden Olpak, konuyla ilgili yaptıkları çalışmanın lansmanını önümüzdeki günlerde yapacaklarını belirtti.

  "ÇİN’LE İŞ YAPMAK İSTİYORSAK ÇİNLİ İŞ İNSANI GİBİ DÜŞÜNMEMİZ GEREKİR"

  İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise Çin’le cari açığı düşürmenin tek yolu kendimizi tanıtmak olduğunu söyledi. “Çin’le iş yapmak istiyorsak Çinli iş insanı gibi düşünmemiz gerekir” diyen Pelister, Çin’in serbest ticaret antlaşması yaptığı ülkelerle ticaret yapmamız için de Çin’i tanımamız gerektiğini belirtti. Bu yılki Çin ithalat fuarına 100 Türk firmasıyla gidileceğini ve 4000 m2’lik bir alanda tanıtım yapılacağını belirtti. Eskiden Çin’de fiyatlar çok ucuz olduğu için Türk iş insanlarının ürünlerini satamayacağını düşündüğünü belirten Pelister, şu anda Çin’deki gelir seviyesinin yükseldiğini ve üründe farklılaşma yapabilmemiz durumunda her tür ürünü Çin’e satabileceğimizi belirtti.

  "SİYASİ İLİŞKİLER SAĞLAM VE İSTİKRARLI OLMALI"

  Çin İstanbul Başkonsolosluğu Ticari Ataşesi Huang Songfeng ise, bu yılki fuarda 330 bin m2’lik bir alan olacağını belirterek, Çin Ulusal Halk Meclisi ve Siyasi Danışma adında iki başka toplantı yapıldığını ve bu toplantılarda Çin’in bir yıl sonraki gündeminin belirlendiğini ifade etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jingpin’in barış, kalkınma, sorumluluk ve kazan kazan prensipleri olduğunu ve bu ilkeler doğrultusunda Türkiye’nin Çin’le yakın ilişki geliştirebileceğini söyledi. Ticaretin geliştirilmesi için siyasi ilişkilerin sağlam ve istikrarlı olması gerektiğini söyleyen Songfeng, bunun için tüm vatandaşların iradesinin de önemli olduğunu aktardı. Huang Songfeng Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyayla iş birliği yapmaya devam edeceklerini söyleyen Songfeng, Çinlilerin özgüven kazandığını ve daha açık davrandığını belirtti.

  "İKİ ÜLKE BİRBİRİNİN KÜLTÜRÜNÜ TANIMALI"

  Asiability Kurucu Ortağı Andrew Cainey ise Çin ve diğer ülkeler arasında entegrasyon sağladıklarını söyleyerek, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilere bakıldığında Türkiye’nin lokasyonunun Çin’in “Tek Yol-Tek Kuşak” [One Belt, One Road] politikası açısından mükemmel bir yerde olduğunu ancak ilişkiler arasında bazı tartışmalar da bulunduğunu söyledi. Ticaret ve yatırım açısından birçok fırsat olduğunu söyleyen Cainey, iki ülkenin birbirinin kültürünü anlaması, ziyaretlerin artmasıyla ilişkilerin gelişeceğini belirtti. Kuşak yol projesini geniş bir konsept olarak görmek gerektiğini söyleyen Cainey, Türkiye’nin de bu projede partner olarak yer alarak projeye şekil verebileceğini aktardı.

  "ÇİN’DE 28 GÜNDE BİR RESTORAN AÇABİLİYORUZ"

  TÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu, 2012 yılından bu yana her ay ortalama bir hafta Çin’de bulunduğunu, Çin’de yaptığı restoran işi sayesinde birçok deneyim kazandığını ifade etti ve Çin kültürü anlaşıldığında çok daha başarılı olunabileceğini aktardı. Çin’de yapay zeka üzerine büyük bir yatırım yapıldığını belirten Kurdoğlu, Çin’de 28 günde bir restoran açabildiklerini belirtti. TÜSİAD olarak da “Çin’i Anlamak” konulu toplantılar yapacaklarını söyleyen Kurdoğlu, konuyla ilgili çalışmalarının süreceğini belirtti.

  "ÇİN KÜLTÜRÜNÜ ANLARSAK DAHA BAŞARILI OLURUZ"

  Winnermax Capital Yatırım Ofisi Başkanı Robert Guo ise Çinli yatırımcıların Türkiye’yi fazla tanımadıklarını, yatırımları Türkiye’ye çekmek için daha fazla ziyaret yapılması gerektiğini ifade etti. “Tek Yol-Tek Kuşak” [One Belt, One Road] projesinin oluşturduğu fırsatlara dikkat çeken Guo, Türkiye’nin de bu projeden önemli pay alabileceğini söyledi.

  "ÇİN SERMAYE İHRAÇ EDİYOR"

  Hollyhigh Capital CEO’su James Chen, “Çin büyük bir dönüşümden geçiyor. Ürün ihraç eden bir ülke olmaktan çıkıp sermaye ihraç eden bir ülke haline döndü” diyerek, geçen yıl Çin’in dünyada 130 milyar dolarlık yatırım yaptığını belirtti ve “Yatırımcılar Türkiye’yi unuttu mu, bunu araştırmak üzere buraya geldim” dedi. “Türkiye Çin’de daha iyi PR yapmalı” diye konuşan Chen, örneğin Türkiye’de çok kaliteli kiraz üretildiğini belirterek, bunu Çin’e gönderebilmesi gerektiğini ifade etti. “Çin’in Türkiye’yi bir geçiş ülkesi olarak da görmesi lazım çünkü Türkiye, Ortadoğu’nun lideri oluyor” diyen Chen, “Doğrudan sermayelerin Türkiye’ye akması için iki ülkenin kucaklaşması lazım” diyerek konuşmasını tamamladı.

   

    • Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu: Çevre bizim için çok önemli

  İSTANBUL, (DHA)- AK Parti Başakşehir Belediye Başkan Adayı Yasin Kartoğlu ‘Komşularla Buluşma’ etkinliğinde vatandaşlarla bir araya geldi. Kartoğlu, “Amacımız çocuklarda geri dönüşüm bilinci oluşturmak. Her zaman çocuklarımıza geri dönüşümü sevdireceğiz. Çünkü çevre bizim için çok önemli” dedi.

  Başakşehir Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilen ‘Komşularla Buluşma’ etkinliğinde AK Parti Başakşehir Belediye Başkanı ve Adayı Yasin Kartoğlu vatandaşlarla buluştu. Geri dönüşüm için tasarlanan Başakgiller maskotlarını tanıtan Kartoğlu, yoğun ilgi gördü.

  “BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÇALIŞMALARINDAN ÇOK MEMNUNUZ”

  Çocuklarıyla güzel vakit geçirdiğini dile getiren Güler Tokmak, “Herkes burada birlikte iç içe kaynaşıyor. Zaten Başakşehir Belediyesinin çalışmalarından çok memnunuz. Çocuklarımızla beraber eğleniyoruz. Bir sürü etkinlik var. Çocuklarımıza kaliteli zaman ayırmış oluyoruz” ifadelerini kullandı. 

  “BAŞAKŞEHİR’E YAKIŞAN BİR PARK OLMUŞ”

  Hatay’dan misafir olarak geldiğini belirten Asiye Teke, “Çok beğendim her hafta sonu gelmek istiyorum. Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyorum. Başakşehir’e yakışan bir park yapmışlar. Burada gezdik dolaştık. Tatlımızı yedik, çayımızı içtik. Hediyelerimizi aldık” dedi.

  “AMACIMIZ ÇOCUKLARDA GERİ DÖNÜŞÜM BİLİNCİ OLUŞTURMAK”

  Konuşmasında geri dönüşümün önemini vurgulayan Yasin Kartoğlu, “Başakşehir’deki çocuklarımıza Başakgilleri tanıştırdık. Çocuklarımızla birlikte eğleniyoruz. Başakgillerimizin müziği de var. Millet Parkımız çok güzel gerçekten örnek bir park oldu. Şehrinizin nefes alabileceği çok güzel bir park. Millet kıraathanesi içini zenginleştirdi. Çocuklarımız ve gençliğimiz orada hem öğreniyor, hem de sınavlarına hazırlanıyor. Daha önemlisi de çocuklarımıza yeni arkadaşlar oluşturduk. Başakgiller ile inşallah parklarımız ve şehriniz daha eğlenceli olacak. Amacımız çocuklarda geri dönüşüm bilinci oluşturmak. Her zaman çocuklarımıza geri dönüşümü sevdireceğiz. Çünkü çevre bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. • Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Çığır Açan Teknolojiler’ tartışıldı

  BURSA, (DHA) -Uludağ Ekonomi Zirvesi, 'Çığır Açan Teknolojiler' oturumunda farklı alanlarda insanların hayatlarını değiştirecek teknolojik gelişmelerden örnekler verildi.

  Moderatörlüğünü Google Türkiye Ülke Direktör Vekili Mehmet Keteloğlu’nun yaptığı panele Atelerix Kurucu Ortağı Che Connon, Cobalt Speech Kurucusu Jeff Adams, MIT Medya Sanatları ve Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Canan Dağdeviren, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar,  Slatecube CEO’su Chris Kwekowe ve Sabancı DX CEO’su Burak Aydın katıldı.

  CONNON: HÜCREDEN DOKU ÜRETİYORUZ

  Atelerix Kurucu Ortağı Che Connon, doku mühendisliği alanında çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Hücrelerden yeni doku ve organlar ürettiklerini anlatan Connon, “Şu an için birçok çalışmamız test aşamasında ama 20 yıl sonra birçok fonksiyonel doku ve organları üretebilir hale geleceğiz” dedi.

  ADAMS: TEKNOLOJİ İLE İLETİŞİMİ GELİŞTİRİYORUZ

  Cobalt Speech Kurucusu Jeff Adams ise; “Son 5-10 yılda dil ve konuşma tanıma teknolojilerinde büyük gelişmeler oldu. Biz şirketimiz Cobalt’ta konuşma arayüzü geliştirme konusunda şirketlere destek veriyoruz. Örneğin yeni bir makineyi kullanmada zorlanan işçiler için sesli kullanım kılavuzu geliştiriyoruz. Böylece işçilerin eğitiminde zaman ve maliyet tasarrufu oluyor” dedi. Adams, gelecekte birçok dilde yapacakları çalışmalarla insanların tüm dillere erişeceğini savundu.  

  DAĞDEVİREN: PİLSİZ KALP PİLİ ÜRETTİK

  MIT Medya Sanatları ve Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Canan Dağdeviren ise teknolojik biomedikal aletler ürettiklerini belirtti. “Vücuda uyumlu, esnek aletler geliştiriyoruz. Bunun için farklı disiplinleri birleştirip bulunmamış, denenmemiş aletler yapıyoruz” şeklinde konuşan Dağdeviren; “Kalp yetmezliği olanların kullandığı kalp pili yerine kalbin veya akciğerin üzerine yapıştırılabilen, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir cihaz yaptık. Böylece pile gerek kalmayan kalp pili üretmiş olduk” örneğini verdi.     

  BAYRAKTAR: ÇOK YAKINDA UÇAN ARABALARI KONUŞACAĞIZ

  Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise, savunma sektörünün kendi içine kapalı, büyük oyuncuların olduğu, ayrıca teknolojinin zor uygulandığı bir alan olduğunun altını çizdi. Bayraktar; “Aile girişimi olarak başladık. Şu an insansız hava aracı konusunda dünyada sayılı şirketlerden biri olduk. Uçak teknolojisinin çok gelişmiş olduğu Ukrayna’ya insansız uçak satmayı başardık” diyerek “Bu sayede Türkiye’nin insansız hava aracı üretebilen dünyadaki 6 ülkeden biri olduk” şeklinde konuştu. Bayraktar, dünyanın yakın gelecekte uçan arabaları konuşmaya başlayacağını ifade etti.

  KWEKOWE: YAPAY ZEKA İLE DOĞRU ADAYI BULUYORUZ

  Slatecube CEO’su Chris Kwekowe ise, şirketlerin doğru insanları almak için çok zaman ve çaba harcadıklarını, Slatecube’un yapay zekayı kullanarak şirketler için en doğru adayın seçilmesine yardımcı olduğunu söyledi. Kwekowe; “Bu sayede şirketler hem doğru yeteneği bünyelerine katıyor hem de doğru adayı bulmak için harcanan bütçe, zaman ve emekten tasarruf ediliyor” dedi.

  AYDIN: 3 SENE İÇİNDE DOKUNDUĞUMUZ HERŞEYİN ARKASINDA YAPAY ZEKA OLACAK

  Sabancı Dx CEO’su Burak Aydın ise, yeni bir dijital rönesans yaşadığımızı söyledi. Türkiye’nin GSM ve bankacılık gibi sektörlerde dijitalleşmeyi yakaladığını ama örneğin bir tarım ülkesi olmasına rağmen tarım alanında teknolojiyi kullanmada geride kaldığını vurguladı. “Sabancı Holding olarak çalışanlarımızı ileri veri analitiği konusunda eğitiyoruz” diyen Aydın, “Her grup şirketimizde yapay zeka projelerini hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu. • Daron Acemoğlu Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuştu

  Elif VARAN-Can EROK/BURSA, (DHA) -Prof. Daron Acemoğlu, dünyada önümüzdeki 20 yılda ‘yüsek kaliteli büyüme’nin önem kazanacağını belirtti.

  MIT İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada önümüzdeki dönemde ülkelerin ‘yüksek kaliteli büyüme’ sağlaması gerektiğini belirtti. Acemoğlu, “Yüksek kaliteli büyüme demek; eğitimin kalitesinin artması, sağlık hizmetlerinin artması ve ücretlerin artması demek. Ama bunun önünde de engeller var” dedi.

  "ROBOTLAR İŞSİZLİK YARATMAYACAK"

  "30 sene önce ABD’de bir araba fabrikası işçilerle doluydu ve o işçiler ülkenin en iyi kazanan işçileriydi. Ama şimdi aynı fabrikada tüm üretimi endüstriyel robotlar gerçekleştiriyor. Günümüzde iş gücünün yaşlandığı ülkelerde robotlar ve otomasyon daha fazla kullanılıyor" diyen Prof. Acemoğlu, bu durumun sadece ABD için değil tüm dünyada geçerli olduğunun altını çizdi. Otomasyonun, robotların, yapay zekanın insanları işsiz bırakacağı argümanına katılmadığını söyleyen Prof. Acemoğlu, “Ekonomi tarihinde daha önce de otomasyon dönemleri oldu. İngiltere’de sanayi devrimi sırasında, ABD’de 20. yüzyılın başında tarımın mekanikleşmesi zamanlarında da insanların yaptığı işleri makineler yapmaya başladı ama bu işsizlik yaratmadı çünkü bu otomasyon çağı bir yandan da yeni meslekler yaratıyor” dedi.

  "KAPSAYICI KURUMLAR VE DEMOKRASİ OLMADAN KALİTELİ BÜYÜME OLMAZ"

  Yüksek kaliteli büyümenin önündeki engelleri; kapsayıcı kurumların eksikliği, demokrasinin eksikliği ve teknolojinin yanlış kullanımı olarak sıralayan Prof. Acemoğlu, “Teknoloji çok büyük fırsatlar sunuyor. Önemli olan bizim teknolojiyi nasıl kullandığımız. İnsanlık son 200 sene teknolojiyi çok iyi kullandı. Örneğin yapay zekayı birçok yeni meslekte kullanıp başka iş alanları ve dolayısıyla büyüme yaratabiliriz” diye konuştu. 

  Prof. Acemoğlu, bazı fikir liderlerinin kapsayıcı kurumlar ve demokrasi olmadan bir ülkenin ekonomik büyüme gerçekleştirebileceğini, buna örnek olarak da Çin’i gösterdiklerini belirtip “Ancak verilere baktığımızda ülkeler demokrasiden uzaklaştıkça büyümeleri de düşüyor” dedi.

  PROF. ACEMOĞLU: TÜRKİYE ÜRETMEDEN BÜYÜDÜ

  2000-2007 arası kurumların reforme edildiği dönemde Türkiye’nin yüksek kaliteli büyüdüğünü belirten Prof. Acemoğlu, “Türkiye son yıllarda inşaat ile büyüdü. Bunu da krediyle yaptı. Sanayide yatırım çok düşük düzeyde. Bu tür bir büyüme de haliyle sürdürülebilir olmuyor. Türkiye’nin potansiyeli çok yüksek, çünkü genç dinamik bir nüfusu var. Güney Kore, Türkiye’den çok daha fakir olarak büyümeye başladı. Özelikle 80’lerde Kore demokratikleştikçe yüksek kaliteli bir büyümeyle büyük bir başarıya imza attı” ifadelerini kullandı. • İlgezdi'den engelli derneklerine birlik çağrısı

  İSTANBUL,(DHA)-ATAŞEHİR Belediye Başkanı ve CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi, “Ataşehir’de engellilere yönelik birçok dernek var. Önümüzdeki dönemde engelli derneklerini bir araya getirerek, tek çatı altında toplamayı planlıyoruz” dedi.

  Engelli vatandaşların sosyal yaşama katılabilmeleri için aileleriyle birlikte mücadele verdiklerini belirten Battal İlgezdi, “Bu anlamda annelere ve babalara çok teşekkür ediyorum. Biz sizin verdiğiniz mücadelede yanınızda olacağız. Belediyemizin Altınoluk’ta engelsiz kampını kurduğu bir yerimiz var. Bu hizmetimiz devam edecek. Engelli çocuklarımız ve vatandaşlarımız aileleriyle birlikte 7 gün boyunca bu kampta denizin kenarında tatil yapmaya devam edecekler. Biz bu tesisleri özellikle sizler için kurduk” diye konuştu.

  "ENGELLİ DERNEKLERİNİ BİR ARAYA TOPLAMAMIZ LAZIM"

  Ataşehir’deki engelli derneklerine birleşme çağrısı yapan İlgezdi, “Sizlerden bir ricam var, Ataşehir’de engellilere yönelik birçok dernek var. Bir araya gelirseniz çok mutlu oluruz. Engelli dernekleri için Ataşehir’de geçici bir yer verdik. Önümüzdeki dönemde engelli derneklerini bir araya getirerek, tek çatı altında toplamayı; onlar için daha çağdaş, daha güzel, daha yaşanabilir bir mekân yapmayı planlıyoruz. Ataşehir’deki engelli derneklerini bir araya toplamamız lazım” dedi.

  Engelli çocuklar tarafından çiçek hediye edilen İlgezdi, “Hepimizin burada bulunan bu anne ve babalara minnet borcu var. Çünkü bu anne ve babalar çocuklarına sahip çıkıp, onları en güzel şekilde yetiştirmeye ve topluma kazandırmaya çalışıyor. Hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.  • (Görüntülü) Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Tarımın Ajandası’ tartışıldı

  Elif VARAN,Can EROK/BURSA, (DHA) -  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde , ‘Tarımın Ajandası’ oturumunda sürdürülebilir tarım için gereksinimler, genç kuşakların tarıma ilgisizliği ve tarımsal üretimin niteliği değerlendirildi.


   

  Moderatörlüğünü BNP Cardif Türkiye CEO’su Cemal Kişmir’in yaptığı panele TC Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 3830 Çiftliği Genel Müdürü Kıvılcım Pınar Kocabıyık, ve Halavet Gıda CEO’su Murat Göç katıldı.


   

  TARIM POPÜLASYONU YAŞLANIYOR


   

  TC Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tarımın iki çeşit problemi olduğunu; bunların bazılarının hemen çözülebilecek problemler iken, bazılarının da yapısal problemler olduğunu belirtti. Pakdemirli “Türkiye en çok hasılat alabilecek tarımsal ürünleri üretse, gelir dört kat artıyor. Elbette ki stratejik üretim gerektiren ürünler var ama havzalara bölerek daha iyi bir üretim modeli ortaya koyabiliriz” dedi. Pakdemirli, kooperatiflerin üreticiye değer katacak çalışmalarına destek verdiklerini belirtti. “Üreticilerimize değer katamayan birçok kooperatifimiz,  birliğimiz var. Üreticiye değer katan birliklerin sayısını artırmamız lazım” dedi. Pakdemirli “Türkiye’deki tarım popülasyonu yaşlanıyor. Bu popülasyonla geleceğe yönelik ciddi üretimler yapmak söz konusu olmayabilir. Çocuklarımızı toprakla buluşturmamız lazım” diyerek sahadan insanlarla birlikte tarım liselerinin oluşturulacağını anlattı. Pakdemirli tüm ziraat mühendislerinin toprakla buluşmaları ve sahada olmaları gerektiğini anlatarak ziraat mühendislerine memur olmak yerine özel sektörde çalışmak ya da girişimci olma çağrısı yaptı. Pakdemirli, doğayı tahrip etmemek için sıfır atık kavramının çok önemli olduğunu belirterek bir üretimdeki çıktının diğer üretimin girdisi olmasıyla bu sorunun üstesinden gelineceğini aktardı. Büyükbaş hayvan üretiminin geliştirilmesiyle ilgili tüm önlemleri aldıklarını söyleyen Pakdemirli, bu önlemlerin sonuçlarının üç yıl sonrasında görüldüğünü belirtti ve koyun eti tüketiminin de artırılmasının faydalı olacağını anlattı.


   

  TARIMIN İTİBAR VE KAZANÇ SAĞLAMASI GEREK


   

  3830 Çiftliği Genel Müdürü Kıvılcım Pınar Kocabıyık ise, sürdürülebilir tarımın organik tarımla kısıtlı olmadığını belirterek, “Tarımdaki gücümüzü kaybetmemek ve sürdürülebilir tarım için üretimden tüketiciye kadar her aşamayı detaylı inceleyip kayıp olmamasına çalışmamız gerek” dedi. “Tarımımızın güçlenmesi için genç kuşaklara kazanç ve itibar sağlaması ve kendine çekmesi gerekiyor” diyen Kocabıyık, “Ben de genç bir tarım girişimcisi olarak yeni kuşakların bu alana ilgi duyması için çalışıyorum” dedi.


   

  KOLAJEN VE TÜREVLERİNE ODAKLANDIK


   

  Halavet Gıda CEO’su Murat Göç, kolajen ve türevlerine odaklandıklarını belirterek birçok sanayi bölgesinde deri ürünleri ve jelatin ürettiklerini anlatarak “Helal jelatin pazarında dünyada ilk ikideyiz” diye konuştu. Ürettikleri yavaş salınımlı katı gübre ile tarımda verimliliği artırmayı amaçladıklarını söyleyen Göç, keratin konusunda Tübitak’la birlikte arge çalışmalarını tamamladıklarını ve kolajen kapsül üretimi için yatırımlara start verdiklerini belirtti. • (Görüntülü) Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘2023 Vizyonu’ tartışıldı

  Elif VARAN, Can EROK/ BURSA,(DHA) - Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Vizyon 2023’ oturumunda dijital, finansal ve altyapı alanlarında Türkiye’nin gelecekteki hedefleri değerlendirildi.


   

  Moderatörlüğünü Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan Necipoğlu’nun yaptığı panelde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç,  Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan birer konuşma yaptı.


   

  DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN KOORDİNASYON ÖNEMLİ


   

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanı Ali Taha Koç, 2023 hedeflerini yakalamak için bilgi teknolojilerine kamusal alanda da yatırımları artırmak gerektiğini söyledi. “CandyCrush adlı oyunun satış fiyatıyla 250 adet F16 savaş uçağı satın alınabiliyor”diyen Koç, marka değeri yüksek markaların büyük oranda dünyada dijital dönüşümü tamamlamış 15 ülkeden çıktığını söyledi ve bu ülkelerin hepsinde tüm dönüşüm çalışmalarının ortak bir çatı altında organize edildiğini aktardı. Dijital Dönüşüm Ofisi’yle bu koordinasyonu sağlayarak toplam bir strateji oluşturduklarını söyleyen Koç, kamu kurumları arasında kurdukları bağlantıyla sonuca ulaşacaklarını belirtti. Yeni teknolojiler konusunda öncü olduklarını söyleyen Koç, yapay zekanın geleceğinde Türkiye’nin de bir rol sahibi olması gerektiğini belirtti ve yıl sonuna kadar Yapay Zeka Strateji Dokümanı oluşturacaklarını anlattı. Kamunun veri sözlüğünü oluşturduklarını söyleyen Koç, kamu kurumlarının ürettikleri veriyi tanımlayacaklarını söyledi. Verinin mahremiyetini korumak için çalıştıklarını söyleyen Koç “Bir avuç toprağımızı koruduğumuz gibi bir byte verimizi de koruyacağız” dedi. Koç ayrıca siber güvenlik alanında milli yazılımlarla önlemler alacaklarını belirtti.


   

  VARLIK FONU KİLİT TAŞI GİBİ


   

  Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ise varlık fonunun dünyada da örnekleri bulunduğunu ve Tükiye’de de bu standartların yakalanmaya çalışıldığını söyledi. Sönmez “Varlık Fonu belki mucize çözüm değildir ama Romalılar’ın su kemerlerinde kullandığı kilit taşı gibi Türkiye ekonomisinde kilit önem taşıyan bir kuruluştur” diye konuştu. Varlık Fonu’nun Türkiye’nin stratejik yatırımlarına katkıda bulunma, piyasaları derinleştirme ve iyileştirme gibi misyonları olduğunu belirten Sönmez, Varlık Fonu’nu daha şeffaf hale getireceklerini ve doğru insan kaynağıyla Türkiye’nin gurur duyacağı bir kurum olacağını ifade etti. Sönmez “Bizde iki toplantı odası var. Adları 1923 ve 2023. Bu odalarımızda geçmişten bugüne getirdiğimiz değerlerimiz ve 2023 vizyonumuz konuşulur, başka bir şey konuşulmaz” diye konuştu. Türkiye’ye stratejik FTI çekebilmek için ortak yatırım kültürü üzerinde çalıştıklarını söyleyen Sönmez, bunu temel alan ortak yatırım platformları da kurduklarını söyledi. Sönmez, “Avrupa’da ve Amerika’da bizi daha iyi tanıyacaklar, bu da Türkiye’ye olan güveni artıracak” diye konuştu.


   

  YÜKSEK KATMA DEĞERİ OLAN YATIRIMLARA ÖNEM VERİYORUZ


   

  TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bakanlık olarak tüm sektörlerin önünü açtıklarını belirterek “Tüm yatırımcılar ve vatandaşlar için altyapıyı en iyi seviyeye getirdik ve getirmeye devam edeceğiz” dedi.  Kara, hava, deniz ve demiryollarında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren Sayan, yüksek katma değeri olan yatırımlara daha fazla önem verdiklerini söyledi. 2023 vizyonu olarak her eve genişbant getirmeyi hedeflediklerini söyleyen Sayan, gelecekte datanın getireceği öneme dikkat çekerek “Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması için de gerekenleri yapıyoruz” diye konuştu. “5G ile birlikte haberleşme teknolojileri, yenilikçi hizmetleri beraberinde getirecek” diyen Sayan, gecikmenin önlenmesi ile birlikte makinelerin birbirine bağlanacağını ve kullanıcıların kilometrelerce öteden makineleri kullanacaklarını söyledi. 2020 yılında 5G ile ilgili ilk denemeyi yapacaklarını belirten Sayan “5G’ye geçen ilk 10 ülkeden biri Türkiye olacak” dedi. Sabitte ve mobilde ortak paylaşımın önünü açacaklarını söyleyen Sayan, “Dışarıya giden paranın ülkemiz içinde kalması için çalışacağız” dedi.


   

  HIZIN EGEMEN OLDUĞU DÜNYADA DEVLETİ HIZLANDIRMAK ŞART


   

  Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, beklentilerin aksine bugün devletlerin eskisinden daha fazla güçlendiğini ve sınırların da daha fazla önem kazandığını belirtti. “Devletten vazgeçemiyorsak, hızın egemen olduğu dünyada devleti hızlandırmak şart” diye konuşan Aşan, mümkün olduğu kadar hızlı karar almanın getirdiği avantajlara dikkat çekti. Devletin ve toplumun alışık olmadığı şekilde kararlar alınırken hatalar olabileceğini söyleyen Aşan, ofislerin doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olması sayesinde karşılaşılan problemlerin çok hızlı çözülebildiğini söyledi. İstanbul’un dünyada önemli bir finans merkezi olması yönünde çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirten Aşan “İyi bir stratejiyle bütün o ekosistemi oluşturabilirsek, dünyadan herkes İstanbul’a gelir” dedi. Dünyadaki finans kaynaklarının geçiş yolu olabilmenin önemine dikkat çeken Aşan, Türkiye’nin finansla ilgili problemlerinin çözümü için de bu konunun çok önemli olduğunu söyledi.

    • Anne ile oğlunu öldürdü, mahkemede 'pişmanım' dedi

  Mustafa KIRLAK/ORDU, (DHA)- ORDU'nun Perşembe ilçesinde yeğeni Bahar Kılıç (36) ile oğlu Ömer Kılıç'ı (11) tüfek ve bıçak darbeleriyle öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Rüstem Kılıç'ın (38) yargılanmasına başlandı. Ordu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, tutuklu yargılanan Rüstem Kılıç, "Pişmanım bilinçli olarak yapmadım, tedavi olmak istiyorum" dedi.
  Olay, 1 Şubat 2018'de, Ordu'nun Perşembe ilçesine bağlı Soğukpınar Mahallesi'nde meydana geldi. Rüstem Kılıç, elinde av tüfeği ve bıçakla yeğeni Bahar Kılıç'ın evine gitti. Kapıyı kırarak zorla içeriye giren Rüstem Kılıç, Bahar Kılıç'ı av tüfeği ile yaraladı. Bu esnada annesini kurtarmaya çalışan Ömer Kılıç, Rüstem Kılıç'ın bıçak darbeleriyle olay yerinde hayatını kaybetti. Rüstem Kılıç, Bahar Kılıç'ın kızı E.K.'yi de (14) kolundan tutup sürükleyerek ormana götürmeye çalıştı. E.K. saldırganın elinden kaçmayı başardı. Bahar Kılıç, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra hayatını kaybetti. Rüstem Kılıç, olayın ardından jandarma tarafından yakalanarak, tutuklandı.
  'PİŞMANIM, TEDAVİ GÖRMEK İSTİYORUM'
  Savcılık, Rüstem Kılıç hakkında 'Canavarca hisle eziyet çektirerek öldürmek’ ve ‘çocuğu canavarca hisle eziyet çektirerek öldürmek’ suçlarından ayrı ayrı ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi. İddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesiyle Ordu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, tutuklu yargılanan Rüstem Kılıç, "Pişmanım, bilinçli olarak yapmadım. Ben bir yıldır kendimde değildim ve ne yaptığımı bilmiyordum. Aramızda bir husumet de yoktur. Tedavi görmek istiyorum” dedi.
  SANIĞIN KARDEŞİ: SAF AYAĞINA YATIYOR
  Rüstem Kılıç’ın kardeşi Ömer Kılıç da duruşmada, "Olaydan sonra kendini niye yaralamadı. İdam cezası alsa da idamını görsem. Saf ayağına yatıyor. Biz beşe on tahta deriz. Ustalık yapıyordu onun üzerinde 5 metre gidip geliyordu. Aklı başında olmayan biri bunu nasıl yapar? Fındık bahçesine yol yaptırmak için komşulardan para topladı. Aklı başında olmayan biri bunu nasıl düşünür?" dedi.
  Mahkeme heyeti, Rüstem Kılıç'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek raporun dosyaya eklenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Heyet, Kılıç'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. 
  FOTOĞRAFLI • 'İBB Beyaz Masa Mobil Uygulaması' yenilendi

  İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nin en çok kullanılan mobil uygulamalarından 'İBB Beyaz Masa', daha etkin hizmet sunmak amacıyla yenilendi. Yeni versiyonda üyelik işlemi daha kısa sürede yapılabilecek ve geçmiş tarihli başvuruların detayları görülebilecek.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Halkla İlişkiler Müdürlüğü, vatandaşlardan yoğun ilgi gören mobil 'İBB Beyaz Masa' uygulamasını yeniledi. Birçok iyileştirme yapılan uygulamanın yeni versiyonunda, İBB’nin hizmetlerine 7/24 kesintisiz, hızlı ve kolay erişim imkanı sunulacak. Vatandaşlar, uygulama üzerinden ulaşım, altyapı, imar, sağlık, sosyal belediyecilik başta olmak üzere İBB’nin tüm hizmet alanlarıyla ilgili başvuru yapabilecek.

  NASIL BAŞVURU YAPILIYOR?

  İstanbulluların kullanımına sunulan yeni mobil 'İBB Beyaz Masa' üzerinden alınan bilgi, görüş, öneri ve talepler anında işleme alınıyor. Vatandaşlar başvurularının tüm aşamaları hakkında kolayca bilgi sahibi olabiliyor. Yenilenen uygulama ile Beyaz Masa’ya başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, birkaç basit adımı takip ederek hızlı şekilde üyelik işlemi gerçekleştirebiliyor. TC kimlik numarası, ad-soyad, mail bilgisi ile sisteme kaydolan kullanıcılar, cep telefonlarına SMS ile gelen şifreyi yazarak uygulamayı aktif hale getiriyor.

  Beyaz Masa uygulaması üzerinden yeni başvuru yapmak isteyen kullanıcının, mesaj alanına iletmek istediği konuyu yazıp 'Başvuruyu Tamamla' butonuna basması yeterli oluyor. Beyaz Masa'ya iletilen konulara sistem üzerinden fotoğraf, video veya ses kaydı da eklenebiliyor. Konum gerektiren başvurularda ise, 'Konum Al' butonu tıklanarak taleple ilgili yer anında Beyaz Masa’ya iletebiliyor.

  GEÇMİŞ TARİHLİ BAŞVURULARIN DETAYLARI GÖRÜLEBİLİYOR

  Vatandaşlar, mesajlarını Beyaz Masa’ya göndermeden önce taslak oluşturup arşivleyebiliyor. Eklemeler, çıkarmalar yapılabilen taslak mesaj, istenilen tarihte Beyaz Masa’ya gönderilebiliyor. Uygulamada 'Başvurularım' sekmesi seçildiğinde ise oluşturulan başvurular ve detayları görülebiliyor. Sistemde, konum belirtilen başvuruların harita üzerindeki dağılımına erişilebiliyor. Çoklu başvuru durumunda filtreleme imkanı da sunuluyor. Yeni versiyonda, 'ad-soyad' bilgisinin paylaşılmadığı anonim başvurular kabul edilmiyor.

  2014 yılında hizmete sunulan mobil 'İBB Beyaz Masa' uygulaması, iOS ve Android mobil uygulama marketlerinden akıllı cihazlara ücretsiz indirilerek kullanılabiliyor. Uygulama, bugüne kadar toplam 92 bin 610 vatandaş tarafından indirildi. • Katma Değerli Büyümenin Anahtarı Oturumunda ‘İnovasyon ve Girişim’ tartışıldı

  Elif VARAN, Can EROK/BURSA, (DHA) -  Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında, Türkiye İş Bankası sponsorluğunda gerçekleşen ‘Katma Değerli Büyümenin Anahtarı: İnovasyon ve Girişim’ oturumunda inovasyonla sağlıklı büyüme konuşuldu.

  Moderatörlüğünü Gazeteci Hakan Güldağ’ın yaptığı panele Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Bosh Türkiye CEO’su Steven Young katıldı.

  BALİ: TÜRKİYE HER YIL YÜZDE 4-5 BÜYÜMELİDİR 

  Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali; gelişmekte olan ülkeler için katma değerli büyümenin elzem olduğunu çünkü her yıl işgücüne katılan büyük nüfus için iş yaratılması gerektiğini belirtti. Bali; “Ülkemizde her yıl 800 bin genç insan işgücüne katılıyor. Bu dinamik nüfus için iş yaratılmalı. Bunu yerli kaynakla yapamazsanız dış kaynakla yapıyorsunuz. Dış kaynağa da bağlı kalmak istemiyoruz. O zaman katma değerli büyüme şart. Bankacılık açısından bakarsak, şirketler kullandığı krediden daha fazla getiriye sahip olursa katma değerli büyüme yaratır, bunun tersi durumunda ise özkaynakları tüketirsiniz” diye konuştu.

  İnovasyon konusunda da görüşlerini paylaşan Bali; “İnovasyon hayalden başlayacak. Ham hayalden bahsetmiyorum, elle tutulur fikirden bahsediyorum. Sonra bu fikrin gelişeceği bir ortam lazım. Farklı fikirlerin ortaya konabildiği, bunların tutmadığı durumda bundan rahatsız olunmayacağı bir ortamın sağlanması gerekiyor. Piyasa ekonomisi de böyledir. Birçok fikrin denendiği, tutanın başarılı olduğu özgür bir ortamdır. Tabii bir de inovasyon için farklı disiplinlerin karşılıklı iletişim halinde ilerlemesi gerekiyor. Eski silo mantığından vazgeçmek lazım” dedi. 

  YOUNG: 10 GİRİŞİMDEN 9’UNUN BAŞARISIZ OLMASI DOĞALDIR

  Bosh Türkiye CEO’su Steven Young ise, dünyanın son yüzyılın en kapsamlı ve köklü değişimini yaşadığını vurguladı. Ayrıca bir yandan da köklü bir sosyal değişimin yaşandığını ifade eden Young; “Sermayenin batıdan doğuya kayması veya Z kuşağı gibi kapsamlı değişimlerin ortasındayız. Bosch dünyada cirosunun yüzde 10’unu her yıl ARGE’ye harcıyor. Dünyada 69 bin ARGE çalışanımız var” dedi.

  Değişimi 4 başlık altında sıralayan Young; “Bağlanabilirlik yaşantımızın temeli olacak. Mobilite ile birlikte her an her yerden network’e bağlı olarak yaşayacağız. Kentleşme çok önemli. 2050’de dünya nüfusunun yüzde 70’i büyük kentlerde yaşayacak. Demografik değişim etkili olacak. İnsanlar daha uzun yaşıyor. Artık 80 yıl yaşamak ortalama bir ömür oldu. İnsanların yaşamını daha kaliteli hale getirmek için birçok inovatif ürün ve hizmet ortaya çıkacak. Bir de bu kadar insan için enerji ve suya ihtiyaç var” dedi.

  “ARGE’de 10 girişimden 9’unun başarısız olacağını bilerek girmelisiniz” diyen Young “Türkiye’de geçen sene patent başvurusu yüzde 24 artmış. Bu Türkiye için önemli bir geilişme ama sıralama olarak bakarsak dünyada ilk 20’de değiliz” şeklinde konuştu.

   

    • Bacanağa dini duygularını kullanarak dolandırdığı suçlaması

  İrfan ÖZŞEKER/SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta çiftçilik yapan Turan Naçar (63), bacanağı A.Y. (33) hakkında, dini duygularını kullanarak kendisini 260 bin lira dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 
  Sivas merkeze bağlı Olukman köyünde yaşayan Turan-Emine Naçar (52) çiftinin 11 çocuğundan 5'incisi olan Ayşe Naçar(16), 2017 yılında evlerinin kömürlüğünde kendini asarak canına kıydı. 1,5 yıldır kızının acısıyla yaşayan baba Turan Naçar, yaklaşık 3 ay önce köye gelen bacanağı A.Y. tarafından kızının ölümünde sorumlu tutularak suçlandı. İddiaya göre kent merkezinde yaşayan A.Y., aileye Turan Naçar'ın kızı ile ilgilenmediğini, Ayşe'nin bu yüzden kendisini astığını ve suçlu olmalarından dolayı aile fertlerinin bazılarının cezaevine gideceğini, çocuklarının da ellerinden alınacağını söyledi. Danıştığı hocalara para vererek kendilerini kurtaracağını iddia etti. Bunun üzerine Turan Naçar, yakın çevresinden borç alıp, bankadan kredi çekerek topladığı 260 bin lirayı A.Y.'ye verdi. Turan Naçar, İstanbul'dan gelen oğluna durumu anlatınca dolandırıldığını anladı. Naçar, jandarma ve savcılığa giderek bacanağı A.Y. hakkında suç duyurusunda bulundu.          
  'DİNİ DUYGULARIMI KULLANDI'
  Bacanağı A.Y'nin dini duygularını kullandığını, çocukları üzerinden kendisini korkutarak 260 bin lirasını aldığını ifade eden Turan Naçar, "Benim 14 Mayıs 2017 yılında bir kızım iple kendini tavana asarak intihar etti. 3 ay önce bacanağım A.Y. 'kızınla ilgilenmedin' diyerek benim dini duygularımı sömürerek 260 bin liramı aldı. Çok mağdur durumdayım. Benim kızımın üzerinden dini duygularla başlayarak beni, eşimi, büyük oğlumu, gelinimi, diğer oğlumun beşimizin cezaevine atılacağını, 4 tane çocuğumun kör olup konuşamayacaklarını, 3 torunumla küçük oğlumun da çeşitli yurtlara verilerek bir daha birbirlerini göremeyeceğini söyleyip beni korkutarak, çocuklarımın üzerinden beni rehin aldı. Bizi kurtaracağını söyleyerek, dini duygularla korkutarak 260 bin liramı aldı. Bu parayı ben eşten, dosttan ve bankadan alarak tamamladım. Dolar, TL, altın, bilezik aldım eşten, dosttan ona verdim" dedi. 
  'İNTİHAR ET DESE ONU BİLE YAPACAKTIM' 
  Bacanağı A.Y.'nin sözlerine çok inandığını ifade eden Turan Naçar, "Bana telefonda bir şeyler gösterdi. Peygamber efendimizin, Hazreti Ali'nin, Ömer'in, Yusuf'un, Davut'un selamlarıyla beni bu sıkıntılardan kurtaracağını söyledi. Ben ona o kadar kapılmışım ki adam bana 'intihar et' dese ben gidip intihar edeceğim, o duruma düştüm. Ben şu an 63 yaşındayım. Beni görenler 80 yaşımda sanıyor. 3 ayın içinde 30 senelik ömrüm gitti. O şahıs Gülyurt Mahallesi'nde kirada oturuyordu. Evini taşımış, şimdi yerini bilmiyorum. Köyde jandarmaya gittim, sonra da savcılığa başvurdum" diye konuştu. 
  'BİZİ TEHDİT ETTİ'
  Turan Naçar'ın eşi Emine Naçar ise, kız kardeşinin kocası olan A.Y.'nin kendilerini korkutup tehdit ettiğini ifade ederek, "Benim 2 yıldır gözümün yaşı kurumadı. Beni çocuğumla sınadı, çocuklarını kurtaralım, Ümmügülsüm var kızım, 'o kaybolacak' dedi. Kızım Fadime var, onun da 4 tane çocuğu var. Kızımın ortadan kaybolup torunlarımın ortada kalacağını söyledi. Diğer kızımın kaybolup iki çocuğunun ortada kalacağını söyledi. Bunlarla bizi tehdit ederek elimizden parayı aldı. 'Para vereceksiniz, kurtaracağım' dedi. Verdik, arkası sonu gelmedi" ifadelerini kullandı. Ailenin şikayeti üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.
  FOTOĞRAFLI • Midyat'ta istihdam seferberliği toplantısı

  Mehmet Halis İŞ/MİDYAT(Mardin),(DHA)- MARDİN'in Midyat ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2,5 milyon istihdam hedefi ile ilgili başlattığı seferberlik çalışmaları kapsamında iş insanlarıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
  Midyat Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nca Midyat Devlet Hastanesi konferans salonunda istihdam seferberliği çalışmaları kapsamında iş insanlarıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya Kaymakam Hüseyin Tekin, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Midyat ilçe Müdürü Abdurrahim Güneş, iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.
  İŞVERENLERE ÇAĞRI
  Teşvikler, ilave istihdam desteği, asgari ücret desteği konulu sunumun ardından toplantıda konuşan SGK Midyat ilçe Müdürü Abdurrahim Güneş, istihdam seferberliği kapsamında güncel desteklerin neler olduğunu anlattı. Güneş, "Teşviklerden bütün işverenlerimizi faydalanmaya davet ediyorum. Yaklaşık bir aydır sahadayız. Yeni teşvikleri anlatmak için işyerlerini ziyaret ediyoruz, toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bu yeni teşvik ile devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını artırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bugüne kadar görülmemiş bir istihdam teşviki sunuyor. Şimdi işverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vakti. Devletin tüm imkanlarını seferber ederek oluşturduğu teşvik paketleri karşısında, işverenlerimizin de istihdamı en üst düzeyde artırmalarından bahsettik. Yeni teşvikin yanısıra mevcut çalışanlara ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergileri karşılanıyor. İstihdam seferberliği sayesinde, vatandaşlarımızın yüzü gülecek, milyonlarca evde tencere kaynayacak, çocuklarımız için mutlu bir gelecek inşa edilecek" dedi.
  FOTOĞRAFLI • Evinde 75 kedi besliyor - Ek fotoğraflar • Batman'da organik geri dönüşüm

  Reşat YİĞİZ/BATMAN (ÖZEL) (DHA)-  BATMAN'da, geri dönüşüme farklı bir boyut kazandıran lise öğrencileri, 6 ay süreyle topladıkları sebze-meyve çekirdeklerini doğaya bıraktı.
  Batman Fatih Anadolu Lisesi danışman öğretmenlerinin ‘Çekirdekler heba olmasın’ projesi kapsamında 300 öğrenci, 6 ay süreyle topladıkları meyve-sebze çekirdeklerini doğaya bıraktı. Proje kapsamında öğrenciler, okul idarecileri ve öğretmenleriyle birlikte Batman Çayı kıyısındaki arazilere topladıkları çekirdekleri attı. Okul Müdürü Cengiz Haşimoğlu, atık durumda olan veya çöpe gidecek olan meyve-sebze çekirdeklerinin geri dönüşümünü sağlama noktasında doğaya bıraktıklarını belirterek, "Bu proje kısa vadeli değildi, 6 aylık bir çalışmanın ürünüdür. Projeye 300 öğrenci katkıda bulundu. Toplanan çekirdekler, kurutularak okulda poşetlendi ve hazır hale getirildi. Çekirdekleri, öğrencilerle birlikte çay kenarındaki arazilere serptik" dedi.
  Proje koordinatörlerinden coğrafya öğretmeni Yusuf Çoban da, doğaya bıraktıkları çekirdeklerin meyve vereceğini belirterek, her çekirdeğin içinde canlı bir bölüm olduğunu söyleyerek, "Bu projeye destek veren okul idaresi ve 300 öğrencimi kutluyorum. Amacımız, atacağımız meyve çekirdeklerin tamamının çıkması değil. Her çekirdeğin içinde bir canlı bölümü var. Çekirdekler toprak ve suyla buluştuğu zaman inşallah can bulacaktır" diye konuştu.
  6 ay boyunca meyve ve sebze çekirdeklerini topladığını anlatan öğrenci Gamze Sevim ise, "Bu çalışmaya sıcak baktık ve ailemize söyledik. Ailelerimiz de atık çekirdekleri toplayarak bize katkıda bulundu. Altı ay boyunca meyve çekirdeklerini biriktirdik ve bugün de doğaya serptik" dedi.
  FOTOĞRAFLI
    • Uludere'nin 20 milyon liralık yatırımla çehresi değişti 

  Emin BAL/ULUDERE(Şırnak),(DHA)- ŞIRNAK’ta Uludere Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fatih Yakınoğlu, göreve başladığından bu yana ilçeye 20 milyon liralık yatırım yaparak, ilçenin çehresini değiştirdiklerini söyledi. 
  Uludere Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fatih Yakınoğlu, İçişleri Bakanlığı'nca kayyum atanmasının ardından 2 yılda yapılan yatırımları değerlendirdi. Yıllarca hizmet yapılamayan Uludere'de 2 yıl içerinde 20 milyon liralık yatırım yaparak modern bir şehir statüsüne getirdiklerini anlatan Kaymakam Yakınoğlu, 3 mesire alanı, 5 kilometre hazır asfalt, sokak sağlıklaştırma projesi, ilçe merkezinde modern ışıklandırma, ünlü şair, yazar ve düşünürlere ait sözlerin bulunduğu ışıklı pankartlar, 8 çocuk parkı, piknik alanları, içme suyu projesi gibi birçok projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.
  'KASABA HALİNDEN MODERN ŞEHİR GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞTURDUK'
  Kaymakam Yakınoğlu, 2 yıl içerisinde Uludere'yi modern görünümlü bir şehir haline getirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
  "2017 Şubat ayında Uludere Belediye Başkanlığı emanetini aldığımızdan bu yana gece gündüz demeden, mesai arkadaşlarımızla birlikte Uludere halkımıza yıllardır özlemini çektikleri kaliteli belediye hizmetini sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Son güne kadar da çalışmalarımızı devam ettireceğiz inşallah. Göreve geldiğimiz zamana kadar ilçemizde hiçbir belediye hizmeti yapılmadığını gördük. O kadar ki ara mahallelerde çöpler bile düzenli olarak toplanmıyordu. Devletin vatandaşa hizmet için gönderdiği ödeneği terör örgütüne bir şekilde destek olsun diye gönderiyorlardı. Ve halka hizmet anlamında hiçbir şey sunmuyorlardı. Vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunmak, ilçemizin daha da gelişmesi, güzelleşmesini sağlamak için birçok proje uyguladık. Kasaba halinden modern şehir görünümüne kavuşturduk ilçemizi."
  'GÜZEL SONUÇLAR VE GÜZEL DÖNÜŞÜMLER ELDE EDİYORUZ'
  Sosyal belediyecilik alanında önemli çalışmalar da yaptıklarını anlatan Kaymakam Yakınoğlu, ilçe merkezinde kurdukları kitap dekorunun büyük ilgi gördüğünü söyledi. Yakınoğlu, "İlçede kitap dekorunu dizayn ettik. Gençlerimizin, çocuklarımızın okuma alışkanlığının gelişmesini hedefliyoruz. Türk ve dünya klasiklerinin yanısıra Ahmed-i Hani, Mela Hüseyine Bateyi gibi yörenin değerleri olan bölgenin yetiştirdiği yazarlarının kitaplarını dekora yerleştirdik. Güzel sonuçlar ve güzel dönüşümler elde ediyoruz. Yüzlerce öğrencimizi gezi turlarına gönderdik. Askerimizin, polisimizin, güvenlik korucumuzun sayesinde ilçemiz artık terörle değil güzel işlerle anılan bir yer haline geldi" diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI
    • (Görüntülü) Galatasaray’ı önümüzdeki sezon da ‘sırt’layacak

  Sinem ERYILMAZ – Hüseyin ÇAKMAK / BURSA,(DHA) - Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız otomobil piyasasının son durumunu, 2019 beklentilerini, yeni projelerini anlattı. Ayyıldız, yılın tamamında sıfır araç kadar küçülmeyi beklemediklerini belirtti. Ayrıca önümüzdeki sezon da Galatasaray’ın forma sırt sponsoru olmayı planladıklarını ve görüşmelerin olumlu geçtiğini aktardı.


   

  2018 yılında, bir önceki yıla göre sıfır otomobil ve hafif ticari araç satışları, yüzde 35 azalarak 620 bin 937 adede geriledi. 2018 yılı 2.el otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise 6 milyon 861 bin 466  olarak gerçekleşti. 2017 yılında gerçekleşen 6 milyon 581 bin 983 adede göre pazarda yüzde 4’lük bir artış oldu. 


   

  Bu yıl 8’ncisi düzenlenen ve Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunan Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız otomobil piyasasının son durumunu, 2019 beklentilerini, yeni projelerini anlattı.


   

  “Sıfır araç pazarı yüzde 35 daraldı ve 620 bin gibi bir satış rakamı gerçekleşti. İkinci el araç pazarında ise bir önceki senenin yaklaşık yüzde 5 üzerinde bir satış rakamı gerçekleşti. Her ne olursa olsun piyasada ikinci el araç pazarı inanılmaz bir şekilde büyümeye devam ediyor” diyen Emre Ayyıldız, “Bunun altında yatan temel nedenler Türkiye’nin sahip olduğu 80 milyonluk nüfusun 30 yaşın altındakilerin toplam nüfusun yarısı olması. Aslında ulaşım ihtiyacı olduğu için ve insanların da bu ihtiyacı bir şekilde gidermeleri gerektiği için sıfır araç alamayanlar ya da belirli segment alamayanlar ikinci ele yöneliyorlar. O yüzden buradaki talep hep canlı” ifadelerini kullandı.


   

  Emre Ayyıldız konuşmasını şöyle sürdürdü:


   

  “Ocak ayı rakamları belli oldu. Sıfır araç pazarında 14 bin araç satıldı. Buna karşın aynı ay 500 bin ikinci el araç satıldı. Aralarındaki fark muazzam. Sektörün büyüklüğünü anlamak açısından bence güzel bir gösterge. Geçen seneye göre baktığınızda sıfır araç kadar olmasa da ikinci el araç pazarında bir daralma görüyoruz. Yılın tamamında sıfır araç kadar bir küçülmeyi beklemiyorum. Yine 5 milyonun da üzerinde bir adetle kapatacaktır.”


   

  “77 BİN ARAÇ GÖRMEDEN SATIN ALINDI”


   

  İkinci el araçta en büyük sorun güven. İkinci el araç alırken mağdur olan çok insan var. Bu noktada da kurumsal şirketlere büyük rol düşüyor. İkinciyeni.com’un buradaki rolü hakkında konuşan Ayyıldız, “İkinci araç sektöründe 6 milyonun üzerinde pazara ulaşan bir büyüklükten bahsediyoruz. Ortalama araç fiyatlarını 50 bin lira diye düşünürsek 300 milyar liralık bir Pazar büyüklüğünden bahsediyoruz. Türkiye’nin belki de en büyük sektörü. Ancak hiç regüle olmamış. Güven unsurunun ve şeffaflığın ön planda olduğu bir sektör. Bizim gibi kurumsal oyuncular da buradaki boşluğun farkına vardık ve yatırım yapmaya başladık. Bu oyuncuların sayısı artarsa sektörde bir alternatif olarak ortaya çıkacaklardır. ikinciyeni.com tam da bu ihtiyacı gidermeye çalışan bir marka. 350 bin üyeye ulaştık. Tamamen online site üzerinden satış yapıyoruz. Müşterilerimiz aracı görmeden teklif yapıyor ve satın alıyorlar. Tüm sistem cep telefonu üzerinden ve bilgisayar üzerinden yürüyor. Bakıldığında rakam ilginç gelecektir. Bugüne kadar müşterilerimiz arabaları görmeden 77 bin araç satın aldı. Bu muazzam bir rakam. Bu alana yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.


   

  ARAÇLARI SAATLİK KİRALAMAK ARTIK MÜMKÜN


   

  Artık bireysel, günlük araç kiralama yerine saatlik araç kiralamak da mümkün. Yani paylaşım ekonomisi araç kiralarken de gündemde olan bir konu. Bu konuda Garenta’nın MOOV adında bir inovasyonu var. Bu yeni uygulama hakkında bilgilendirmede bulunan Emre Ayyıldız şunları söyledi:


   

  “Otomotiv sektöründe üç tane ana gündem maddesi var. Bir tanesi elektrikli araçlar, biri mobilite, diğeri de araç paylaşım platformları. Araç paylaşım platformları özellikle Amerika’da ortaya çıktı ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılmaya başladı. Türkiye’de bunu büyük çaplı ve her nokta arasında yapabilen tek şirket biziz. Burada ilkiz. Uygulama tamamen cep telefonu üzerinden çalışıyor. Uygulamayı indirdikten sonra en yakın mesafedeki aracı görüyorsunuz. Araca ister siz gidiyorsunuz isteseniz de ücretsiz olan vale uygulamamızı kullanarak araç size geliyor. Vale bagajdaki motorunu alarak aracı size bıraktıktan sonra başka bir müşteriye doğru yola çıkar. Aracın kapıları cep telefonu üzerinden açılıyor. Nasıl ki kendi arabanızı istediğiniz yerde bırakabiliyorsanız bu arabayı da istediğiniz yerde bırakabilirsiniz. Arabayı yine cep telefonu üzerinden kilitleyebiliyorsunuz. Enteresan dijital bir uygulama. İstanbul’da her gün bin 500 tane araç bu şekilde kullanılıyor. Eylül ayında başladık ve müthiş bir talep gördü. Uygulama 255 bin kez indirildi. Birçok ilden talep var. Ancak önce İstanbul’da büyümeyi düşünüyoruz. Ardından diğer illere geçeceğiz.”


   

  “GALATASARAY İLE GÖRÜŞMELER OLUMLU"


   

  Garenta, 2015 yılından bu yana Galatasaray’ın forma sırt sponsorluğunu yapıyor. Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız önümüzdeki sezon da Sarı-Kırmızılı ekibe forma sırt sponsoru olmayı planladıklarını söyleyerek, “Galatasaray uluslararası çapta bir marka. Biz de yanında olmaktan hep gurur duyduk. Ve eğer anlaşabilirsek önümüzdeki yıl için görüşmelerimiz devam ediyor. Şimdilik görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyebilirim” açıklamada bulundu.


   

    • MHP eski il başkanına cami temizleme cezası

  Turgay İPEK / ERZURUM, (DHA)- MHP Erzurum eski İl Başkanı Zekai Kaya (50), 2013 yılında AK Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kaya'nın cezası denetimli serbestlik tedbirine çevrildi ve bir camide 5 ay 28 gün kamu yararına çalıştırılmasına başlandı. Kaya, "Her sabah gelip caminin temizliğini yapıp, sobasını yakıyorum. Muhyettin Aksak Bey'le rahmetli olmadan helalleşemedik. Varsa kendisine hakkımı helal ediyorum" dedi.
  AK Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak için MHP Erzurum eski İl Başkanı Zekai Kaya, 2013 yılında basın açıklaması düzenledi. Kaya'ya, yaptığı açaklamalarda hakaret iddiasıyla Aksak tarafından dava açıldı. Kaya, 2016 yılında Erzurum 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. TCK'nin 50'inci maddesi uyarınca Kaya'ya verilen ceza denetimli serbestlik tedbirine çevrildi ve bir camide kamu yararına çalıştırılmasına başlandı.
  AKSAK'A DUA EDİYORUM
  Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Gökçe Yamaç köyüne hafta içi saat 08.00'de gidip 17.00'de çıkan Kaya, "Her sabah gelip caminin temizliğini yapıp, sobasını yakıyorum. Muhyettin Aksak Bey'le rahmetli olmadan helalleşemedik. Varsa kendisine hakkımı helal ediyorum. Kıldığım her 5 vakit namazda kendisine Fatiha okuyorum. Hayatta olsaydı keşke öyle helalleşseydik ama nasip olmadı. Cenabı-ı Allah'tan kendisine rahmet diliyorum. 29 Mart'ta cezam bitiyor" diye konuştu.
  28 YILDIR SİYASETİN İÇERİSİNDE
  Evli ve 3 çocuk babası olan Zekai Kaya siyasete 28 yıl önce ülkü ocaklarında başladığını ifade ederek şunları söyledi:
  "Şu an cezamı çektiğim Erzurum'un Yakutiye ilçesine bağlı Gökçe yamaç köyünde doğdum. Erzurum'da Ülkü Ocakları Başkanlığı ve 2 dönem MHP İl Başkanlığı yaptım. 2015 yılının 7 Haziran seçimlerinde MHP'den üçüncü sıra milletvekili adayı oldum. 1 Kasım'da da üçüncü sıradan adaylığımı koydum. Kazanamayınca siyasetten bir süreliğine de olsa koptuk. Daha sonra İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener hanımefendinin daveti üzerine bu partide siyaset yapmaya başladım. Partinin de kurcular kurulu üyesiyim. Cezam bittikten sonra İYİ Parti'nin TBMM'de Grup Danışmanlığı görevine başlayacağım."
  MİLLETVEKİLİ AKSAK KİMDİR?
  Muhyettin Aksak, 10 Temmuz 1957'de Erzurum'da doğdu. Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Erzurum Merkez Yakutiye ilçe Belediye Başkanlığı yaptı. Abdurrahman Gazi Vakfı Genel Başkan Yardımcılığı, Palandöken Vakfı Kurucu Genel Başkanlığı, İlim Yayma Cemiyeti Erzurum Şube Başkanlığı, Erzurum Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlendi. Erzurum Ticaret Odası ve Erzurum İnşaat Mühendisleri Odası üyeliklerinde bulundu. 23'üncü dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. 23'üncü dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı idare amiri olarak görev yaptı. 6 çocuk babası olan Aksak 2019'un Ocak ayında yaşamını yitirdi.
  FOTOĞRAFLI • (Görüntülü) Bahçeşehir Koleji 'Eğitimde Yenilikçilik Zirvesi' düzenledi

  TRABZON,(DHA) – BAHÇEŞEHİR Koleji Trabzon Kampüsü, eğitimde yeni modellerin, teknolojilerin ve güncel içeriklerin değerlendirildiği ‘Eğitimde Yenilikçilik Zirvesi’ düzenledi.


   

  Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan devlet okullarından müdür ve öğretmenlerin de katıldığı Bahçeşehir Koleji Eğitimde Yenilikçilik Zirvesi, Bahçeşehir Koleji Trabzon kampüsünde gerçekleşti. Zirveye Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, BAUSTEM Direktörü Doç. Dr. Sencer Çorlu ve Bahçeşehir Koleji Trabzon Kampüsü Kurucu Temsilcisi Aziz Sonkaya katıldı.


   

  Düzenlenen zirvede 'Kahoot – Plickers' uygulamaları, 'STEM' Eğitiminde Robotik ve Mühendislik Tasarım Süreci, Endüstri 4.0, 'FLIPPED CLASSROOM', Yapay Zeka, 'LEGO Education' ile Uygulamalı Bilim (Wedo 2.0), 'Arduino Kodlama' ile 'STEM', 'STEM' Eğitiminde Kullanılan Yeni Nesil Araçlar Wedo 2.0, Arttırılmış Gerçeklik ve Hologram Uygulamaları, Gerçek Zamanlı Simülasyon Uygulamaları, Dinamik Matematik Yazılımı 'GEOGEBRA' İle Öğrenme Etkinliklerinin Tasarımı, Web 2.0 Araçları İle Eğitimin Zenginleştirilmesi, 'Scratch' İle Oyun Tasarımı, 'Tinkercad' ile 3D Yazıcıların Eğitimde Kullanılması başlıklı oturumlar düzenlendi.


   

  "YENİLİKÇİLİK İÇİN TÜM PAYDAŞLAR BİRLİKTE ÇALIŞMALI"


   

  Zirvede konuşan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, eğitim modellerinin, yöntemlerinin ve teknolojilerinin durmadan geliştiği bir çağda Türkiye’de bu eğilimi en iyi takip eden eğitim kurumunun Bahçeşehir Koleji olduğunu söyledi. Dağ, “Eğer geleceğin dünyasında söz sahibi olacak nesiller yetiştirmek gibi bir hedefiniz varsa, dünyada eğitim nereye gidiyor diye sürekli takip etmelisiniz. Öte yandan eğitimde yenilikçilik, tek başınıza gerçekleştiremeyeceğiniz kadar kapsamlı bir misyondur. Bu misyonun bir ayağı eğitim kurumu olarak bu değişime dair üretimlerinizdir ancak diğer ayaklarında; yerel ortaklarınız, partnerleriniz, devlet kademeleri ve özel – devlet ayrımı olmaksızın ülkemizdeki eğitim ekosistemi içinde yer alan idarecisinden yöneticisine her birey bulunur. Ülkenin kalkınması; ekonomik, sosyal ve hatta ahlaki kalkınması ancak kaliteli eğitimle mümkünse, eğitimin kalkınması da eğitimin tüm paydaşlarıyla birlikte gerçekleştirilmelidir” dedi.


   

  Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise eğitimde yeniliği takip etmenin önemine değindi. Prof. Dr. Karadeniz, "Öğretmenlerimizin global trendleri takip etmeleri, değişimleri bilmeleri gerekiyor. Bu trendleri kendi sınıflarında kendi alanlarında öğrencilerine en faydalı şekilde uygulamalılar. Öğretmen kimliği araştırmacı ve tasarımcı olmalıdır" diye konuştu.


   

  ‘ESKİ METODLARLA GELECEĞE ÖĞRENCİ HAZIRLAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’


   

  Trabzon Bahçeşehir Koleji Kurucusu Aziz Sonkaya da eğitimdeki mevcut metotların, geleceğe öğrenci yetiştirmekte yetersiz olduğunu söyledi. Sonkaya, "Eski metotlarla geleceğe öğrenci hazırlamamız mümkün değil. Biz de eğitimimizi gelişen teknolojiye uygun hale getirmeliyiz. Hem ülkemizin geleceğe damga vurması hem de şehrimizin gelişmesi açısından bu zirve çok önemliydi. Çok büyük eğitim zirvelerinin küçük ölçekli şehirlerde de gerçekleştirilebileceğini gösterdik" ifadelerini kullandı.


   

  Trabzon Bahçeşehir Koleji Müdürü Hakan Öztürk ise öğrencileri gelecekteki mesleklere hazırlamak istediklerini belirterek "Biz burada bütün Ortahisar’daki öğretmenlere çalıştaylar düzenledik. Okulumuzda yaptığımız şeyleri anlatmak istedik. Eğitimde teknolojinin nasıl kullanılabileceğini, teknolojinin eğitime nasıl dahil edilebileceği ve doğru kullanılabileceği açısından çalışmalardı. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde mesleklerin yüzde 60’ının ortadan kalkacağını, hiç bilinmeyen mesleklere öğrencilerin nasıl hazırlanabileceğini katılımcılara anlatmak istedik" dedi. • Katar Emirinden, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım

  Elif VARAN/BURSA, (DHA) – Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde, Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiyi değerlendiren Katar Finans Merkezi CEO’su Yousuf Mohamed Al-Jaida, Türkiye’ye yapılan yatırımların 20 milyar doları aştığını ve bunun yanında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin, 2018 Ağustos ayı itibariyle 15 milyar dolar ek yatırım yaptığını belirtti.

  “BU RAKAMLAR TİCARİ GÜVENİ GÖSTERİYOR”

  Katar ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik değerlerin her geçen yıl güçlendiğini söyleyen Yousuf Mohamed Al-Jaida “2018 yılında, iki ülke arasındaki ticaret, ortalama olarak 2 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde 5 milyar doları aşacağını düşünüyoruz. İki ülke arasında sadece ticaret yok, Katar’ın Türkiye’de yatırımları var. Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarının değeri 20 milyar doları aşmış durumda. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 2018 Ağustos ayı itibariyle 15 milyar dolar ek yatırım yaptı. Bu önemli rakamlar iki ülke arasındaki onlarca yıldır oluşan güveni yansıtıyor” ifadesini kullandı.

  “HEDEFİMİZ İSTİHDAM YARATMAK”

  Türk firmaları Katar’da önemli bir rol oynadığına da değinen Yousuf Mohamed Al-Jaida, “Katar’da yaklaşık 205 Türk firması var. 167 Türk firmanın ise Katarlı firmalarla ortaklıkları mevcut. 2020 World Cup hazırlıklarımızda Türk firmalarının da katkısı oluyor. Katar ekonomisi Orta Doğu’da sürekli büyüyen bir ekonomi. Katar, küresel finansal güven sektöründe Arap ülkeleri arasında 1’inci dünyada ise 7’inci sırada. Tüm bunlar Katar’ın istikrar ve dayanıklılığını gösteriyor. Katar, uluslararası yatırımcılar için cazibesini koruyor. Hedefimiz istihdam yaratmak ve doğrudan yabancı yatırımları artırmak. Katar yatırımcılar için çok avantajlı, yabancı yatırımcılar, firmalarının mülkiyetinden yüzde yüz yararlanabiliyor.
  Tüm kurlarla ticaret yapma imkanı var. Ayrıca, 17 ülkeyle yapılan ticaretlerde çifte vergilendirme uygulanmıyor. Türk yatırımcıların Katar’ı sadece stratejik bir konum olarak değil, ortak olarak görmelerini istiyoruz” diye konuştu. • (Görüntülü) Mevlüt Uysal: Yerel seçimlerin sonucu şimdiden belli

  İSTANBUL,(DHA)-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, “Trabzonlular Buluşması”na katıldı. Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Uysal, “Buradaki kalabalıktan anladığım kadarıyla 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonucu şimdiden belli” dedi.


   

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, 31 Mart Yerel Seçimlerine bir hafta kala çalışmalarını sürdürüyor. Dün akşam Kumburgaz’da Roman vatandaşlarla bir araya gelen Uysal, davul, zurnalarla karşılandı. “Büyükçekmece Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”nin açılışını yapan Uysal’a MHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Erdem Aydın da eşlik etti. Uysal burada yaptığı konuşmada, “İstanbul’da örnek olacak evleri burada sizlere yapacağız. Size tapu vereceğim diyenlere inanmayın. Biz size bitmiş evin anahtarını vereceğiz” dedi.


   

  31 MART YEREL SEÇİMLERİ'NİN SONUCU BELLİ


   

  Mevlüt Uysal, Büyükçekmeceli Roman vatandaşlara sosyal ve diğer konularda yardımcı olacak “Büyükçekmece Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin açılışını yaptıktan sonra Trabzonlular Platformu’nun düzenlemiş olduğu Trabzonlular Buluşması’na katıldı. Coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Uysal, “Buradaki kalabalıktan anladığım kadarıyla 31 Mart Yerel Seçimleri’nin sonucu şimdiden belli” dedi. Uysal’ın bu sözü salonu dolduran Trabzonlular tarafından uzun süre alkışlandı.


   

  BÜYÜKÇEKMECE ESKİ GÜZEL GÜNLERİNE KAVUŞACAK


   

  İstanbul’a 35 yıl önce geldiğini ve o yıllarda Büyükçekmece’nin Pendik’ten ve Tuzla’dan daha değerli, Beykoz ve Sarıyer’le de yarışabilir durumda olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, “İstanbul’a misafiri gelen Büyükçekmece’ye gezmeye götürürdü. Ama bugün baktığımızda Pendik ve Tuzla nere Büyükçekmece nere. 30-40 sene önce geliri iyi olan insanlar Büyükçekmece’den yazlık alıp buralara gelirdi. İnşallah o günlerdeki gibi İstanbul’un en güzel ilçesi Büyükçekmece olacak ve insanlar buralara gelmek isteyecekler” ifadelerini kullandı.


   

  BÜYÜKÇEKMECE İÇİN HEDEFLERİMİZ VAR


   

  Büyükçekmece’nin coğrafi olarak İstanbul’un en güzel ilçesi olduğunu, 30 kilometrelik sahili ile de Türkiye’nin en güzel sahiline sahip olduğunu belirten Uysal, “Belediye hizmetleri eksik kaldığı için o güzelliğini koruyamamış. Cumhurbaşkanımız bizi buraya aday yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanlığından buraya gelip aday olurken, Büyükçekmece’yi belediye hizmetleriyle, ulaşımıyla, mimari yapısıyla İstanbul’un en güzel ilçesi haline getirmeyi hedef olarak koyduk. Ben Başakşehir’e Belediye Başkanı olduğum zaman oralara hizmet getirip değer kattık. Başakşehir nasıl değerlendiyse Büyükçekmece’ye daha fazlasını yapacağız” dedi.


   

  BÜYÜKÇEKMECE BU HALDE OLMAZDI


   

  Ulaşımın Büyükçekmece’nin en önemli sorunlarının başında geldiğini kaydeden Uysal, “Ulaşım problemini çözmek kolay olmasa da diğer hizmetler yapılmış olsaydı Büyükçekmece aslında yine bu halde olmazdı” dedi. Başkan Uysal Büyükçekmece’nin ulaşım problemini Metrobüs ve metro ile çözeceklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Metrobüsü, TÜYAP’tan Silivri’ye kadar uzatacağız. İBB Başkanı olduğumda, ‘Başkanım Metrobüsü Silivri'ye uzatacak mısın?' diye sordular. 'Hayır' dedim. Metrobüs 500 - 600 bin kapasite ile kurulmuş olmasına rağmen şimdi 900 bin yolcu taşıyor. O zaman uzatıp da 200 bin yolcu daha eklenirse herkes perişan olacaktı. İşleyemez hale gelecekti. Biz, 'ilave bir raylı sistem oluşmadan uzatamayız' dedik. Ne oldu da uzatacaksın şimdi? diyorlar. Olay şu; Halkalı -Gebze Banliyö hattı geçtiğimiz hafta açıldı. Bu banliyö hattının Metrobüsten 100 ila 150 bin yolcu çekeceğini düşünüyoruz. İlave metro hatlarının da inşaatları şuanda devam etmekte. Bu demek oluyor ki Metrobüsün omuzlarındaki yükü azaltacağız ve hattı Silivri’ye kadar uzatacağız. Ayrıca Yenikapı – TÜYAP Metro Hattı ihale aşamasına gelmişti. Büyükşehir’den Büyükçekmece’ye aday olarak geldiysek Yenikapı - TÜYAP Metro Hattı’nı orada bırakmayıp Büyükçekmece’nin merkezine kadar getireceğiz.”Programda Başkan Uysal’a üzerinde Mevlüt Uysal yazan 61 sırt numaralı Trabzonspor forması hediye edildi. Konuşmaların ardından Karadeniz yöresine ait halk oyunu gösterileri yapıldı.