MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • (Görüntülü) Caddebostan Sahili’nde Ramazan ayı boyunca iftar var

  İSTANBUL, (DHA)- CADDEBOSTAN Sahili’nde Kadıköy Benim Platformu’nun organize ettiği ve hayırsever iş adamlarının katkıda bulunduğu iftar etkinliği vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Bin kişilik alanda gerçekleşen yemekte, çocukların da okuduğu duaların ardından oruçlar açıldı. İftarın ardından vatandaşlar ramazan şenlikleri kapsamında gerçekleşen gösterilerle eğlendi.


   

  Gönüllülük esasıyla kurulmuş ve sosyal sorumluluk projeleri yöneten sivil toplum kuruluşu olan Kadıköy Benim Platformu’nun Başkanı Faruk İbrahim Özbek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da burada görmek istediklerini belirterek “1 ay boyunca iftar etkinliğimize devam edeceğiz. Hepimizin bu sofralarda ruhlarını da doyurmaya ihtiyacı var” dedi.


   

   “RAMAZAN AYINDA RUHLARIMIZI DA DOYURUYORUZ”


   

  İnsanlara Ramazan ayının güzelliklerini yaşatmak istediklerini dile getiren Başkan Faruk İbrahim Özbek, “Birkaç gün olan sokak iftarlarının tadı damakta kalıyor. Biz 1 ay boyunca her gün burada olacağız. Ramazan ayında sadece oruç tutmuyor, ruhlarımızı da doyuruyoruz. İnsanların komşuluk, dostluk kardeşlik gibi bazı şeylere ruhu aç. Bir sofrayı paylaşmak maalesef toplumumuzda unutulmuş şeyler arasında. Buradaki insanlarımızın dostluğa, kardeşliğe, bir sofrada yemek yemeye ihtiyaçları var, biz bunu hissettik” diye konuştu.


   

  “YANLIŞ ALGILARI KIRMAK İSTİYORUZ”


   

  İnsanlarda iftarların lüks semtlerde verilmeyeceği gibi bir algı olduğunu belirten Özbek, "Biz bu algıları kırmak istiyoruz" dedi. Özbek, “İftarlar tabii ki ihtiyaç sahiplerine de verilecek ama sanki sahillerde, lüks semtlerde verilmeyecek gibi bir algı var. Biz bu algıyı kırmak istiyoruz. Biz hayırsever iş adamlarımızı burada da misafirleriyle ağırlıyoruz. Kumanyalarımız, her şeyimiz aynı. Burada her görüşten, her inanıştan insanımızla beraber, zengin fakir aynı sofrada yemek yiyoruz. Yenikapı'da oluşan ruhu Caddebostan'da yaşatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


   

  “ÜLKEMİZİ İLGİLENDİREN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİ YÖNLENDİRİYORUZ”


   

  2015 yılında kurulan Kadıköy Benim Platformu’nun sadece Kadıköy ilçesinde değil, ülke genelinde de sosyal sorumluluk projelerine imza attığını anlatan Faruk İbrahim Özbek,  şöyle konuştu:


   

  “Ülkemizi de ilgilendiren sosyal sorumluluk projelerini yönlendiriyoruz.  Kurulduğumuzdan bu zamana kadar birçok sosyal sorumluluk projelerine imza attık. Anneler konuşuyor sempozyumu, kağıt toplayan gençler ile alakalı sosyal sorumluluk projesi yaptık. Madde bağımlılığıyla alakalı bir tiyatro oyununu hazırlayarak bölgemizdeki 5 okulda sergiledik ve çok güzel tepkiler aldık. Gençlerimiz çok bilinçlendiler. Son olarak sosyal medya aracılığıyla bize ulaşan bir öğretmenimizin isteğine duyarsız kalmadık ve Van’da bir okulun yarım kalmış inşasını yaptırdık. Bunların hepsi hayırsever insanların desteğiyle gerçekleşti. Şimdi de ramazan ayı boyunca iftar etkinliği düzenliyoruz. Kadıköy İstanbul’un bir özeti niteliğindedir çünkü burada her renkten insan mevcut ve farklı bir demografik yapıya sahip. Kadıköy'de böyle şeyler olmaz deniliyor, ve biz böyle şeylerin olduğunu ispatladık. Ramazan ruhunun güzelliklerini yaşatmaya çalışıyoruz.” 


   

  “ETKİNLİKLERİMİZLE FESHANE RUHUNU BURAYA TAŞIMAYA ÇALIŞTIK”


   

  Aynı zamanda ramazan şenlikleri kapsamında etkinlikler düzenlediklerini de anlatan Özbek, “Feshane'de de gerçekleşen etkinlikler oluyor ve biz o ruhu da buraya taşımaya çalıştık. Orta oyun sanatçısı Hüseyin Goncagül’ün ‘Meddah-ı Şehri Ramazan’ gösterisi ve birçok etkinlik gerçekleşiyor ve gerçekleşmeye de devam edecek. Biz halkımıza böyle güzel etkinlikleri de hediye etmek ve onları hep bir arada görmek istiyoruz” dedi.


   

  Kadıköy Benim Platformu tarafından düzenlenen iftar, vatandaşların ilgiyle izlediği gösterilerin ardından son buldu. • (Görüntülü) Maltepe’de 19 Mayıs için binlerce insan bir araya geldi

  İSTANBUL, (DHA)- MALTEPE Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda binlerce Maltepeliyi bir araya getirdi, tüm Maltepe tek yürek oldu. Yapılan yürüyüşte konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Filistinlileri unutmadıklarını, kutlamaların eğlence boyutunu iptal ederek 19 Mayıs’ı yürüyüşle kutladıklarını ifade etti.


   

   Vatandaşların 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşüne katılımının yüksek olması binlerce vatandaşın meşalelerle, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz"  sloganlarıyla yürüyüşleri adeta Maltepe’yi tek yürek haline getirdi. Vatandaşlar akşam saatlerinde  Maltepe Belediyesi’nin önünde buluştu. Organizasyon saatine dakikalar kala yağmur çiselemeye başladı ancak yağmurun yağma ihtimali binlerce vatandaşın ellerinde bayraklar ve meşalelerle belediye binası önünde toplanmasına engel olamadı. Yağmur tam da yürüyüş saatinde durdu ve liseli öğrencilerden oluşan bando takımının öncülüğünde yürüyüş başladı.


   

  En ön safta yer alan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Belediye çalışanları ellerinde pankartlar, Türk Bayrakları ve meşaleler taşıyan kalabalığa öncülük etti. Her yaştan, çocuklarıyla, tüm ailesiyle 19 Mayıs yürüyüşüne katılan vatandaşlar hep bir ağızdan boydan boya Maltepe Meydanına kadar yürüdü ve hep bir ağızdan Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye coşkuyla bağırarak Maltepe’de 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladılar.


   

  Kılıç, “Bugün milletimizi bölüp parçalamak isteyen Anadolu’yu çizgilerle bölüp kendi emellerine alet etmek isteyenler, Filistin’de Kudüs’te aynı oyunu sahnelemek istiyorlar. Filistin halkına eziyet ediyorlar. Ramazanın ilk günlerinde onlarca kardeşimizi emperyalist güçler orada katletti. Bu emperyalist oyunlara hep beraber 'dur' diyeceğiz. Bizim liderimiz, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘yurtta barış cihanda barış’ demiş. Türk insanının hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadı, olmayacaktır” dedi.


   

   “Her yıl olduğu gibi Maltepe’de, İstanbul’da binlerce hemşehrimiz Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti için bir araya geliyor buradan tüm Türkiye’ye saygılarımızı sevgilerimizi iletiyorum, Cumhuriyetimiz kutlu olsun diyorum” ifadelerini kullanan Kılıç, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.


   

  Kalabalık, bir süre sonra bastıran yağmur ile birlikte evlerine dağıldı. • (Görüntülü) Hasköy Sahil’deki iftar sofrasında yüzlerce kişi bir araya geldi

  İSTANBUL,(DHA)-BEYOĞLU Belediyesi, Hasköy Sahil’de kurduğu iftar sofraları ile yüzlerce kişiyi bir araya getirdi. Her akşam farklı illerden Dernek ve STK'ların katılımıyla gerçekleştirilen iftar programının konukları da Van ilçe dernekleri oldu.


   

  Beyoğlu Belediyesi, Hasköy Sahil ’de yüzlerce kişiye iftar yemeği verdi. Mahalleleri bir araya getiren Beyoğlu Belediyesi kurulan dev sofralarda vatandaşları ağırladı. Her akşam farklı illerden Dernek ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen iftar programının konukları da Van ilçe dernekleri oldu. Çok sayıda Vanlının bulunduğu iftar programına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti İlçe Başkanı Harun Muş, STK temsilcileri ve Vanlı İşadamları katıldı. Ezanın okunmasıyla yüzlerce kişi hep birlikte orucunu açtı ve ardından dualar edildi. Kurulan dev sofralarda buluşan vatandaşlar Ramazan Ayı’nın bereketini ve huzurunu yaşadı.


   

  Ramazanın sevincini yaşadığını belirten Hatice Öztürk, “Oruç tutarken hiç zorlanmıyoruz. Allah sabrını veriyor. Belediyemizin düzenlediği bu etkinlikler de kalabalıkla çok güzel oluyor. Çok mutluyuz” dedi. Oruçların açılmasının ardından vatandaşlar Van yöresi türküleriyle eğlendi.


   

  “PAYLAŞMANIN EN ZİRVE NOKTASI RAMAZAN İFTAR SOFRASI”


   

  İftar sonrası tüm İslam alemine "Hayırlı Ramazanlar" dileyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Ramazan ayı rahmet, bereket ve paylaşma ayıdır. İnsanoğlu paylaşmaya muhtaç. Paylaşmanın en zirve noktası Ramazan iftar sofrasıdır. Yemeğimizi ve sevgimizi paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı. • (Görüntülü) Beylikdüzü’nde “Gençlik İftarı” düzenlendi

  İSTANBUL, (DHA) – BEYLİKDÜZÜ Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı etkinliklerle kutladı. Beylikdüzü’nde gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle düzenlenen “Gençlik İftarı” organizasyonunda bir araya geldi. Beylikdüzü Belediyesi tarafından Yaşam Vadisi’nde gerçekleşen iftara ilgi büyük olurken, etkinliğe katılan gençleri aileleri de yalnız bırakmadı.


   

  “HER İKİ GÜZEL DUYGUYU BİR ARADA YAŞAMANIN AKŞAMI”


   

  Organizasyonlara katılan ve gençlerle tek tek ilgilenen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu yıl 19 Mayıs’ın ramazana  denk geldiğini ve bu akşamın bu iki güzel duygunun bir arada yaşamanın akşamı olduğunu belirtti. İmamoğlu, “Gençlerle iftarımızı açacağız. Daha sonra vatandaşlarımızın da katılımıyla coşkulu bir fener alayı yürüyüşümüz olacak. Hem ramazan içerisindeki güzel duygularımız, hem de gençlerin coşkusu uğurlu gelir, şanslı gelir ülkemize. Ülkemiz adına daha çağdaş, daha güzel bir gelecek adına bir arada, kol kola olabilmenin güzel bir anını yaşamak istiyoruz” diye konuştu.


   

  Açılan oruçların ardından Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası’nın düzenlediği mini konseri dinleyen gençler, ardından vatandaşların da katılımıyla gerçekleşen “Gençlik Yürüyüşü” organizasyonuna katıldı. Yağan yağmura rağmen sloganlar eşliğinde, ellerinde Türk bayraklarıyla konser alanına doğru yürüyen gençler, anlamlı geceyi Yaşam Vadisi Sahnesi’nde sanatçı Kalben’in konseriyle bitirdi. • (Görüntülü) Gökhan Türkmen Kartal’da konser verdi

  İSTANBUL, (DHA)- KARTAL  Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde dün Kartallılara müzik şöleni sundu. “Büyük İnsan” şarkısının Youtube'da paylaşıldıktan sonra yoğun ilgi görmesi sonucu yıldızı parlayan Gökhan Türkmen, Kartal’da sevenleriyle buluştu.


   

  Ramazana ve havanın oldukça sıcak olmasına rağmen konser alanını dolduran izleyicilere Gökhan Türkmen ve ekibi şarkılarını söyledi. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği sanatçıya şarkıları boyunca herkes eşlik etti.   19 Mayıs coşkusunun yaşandığı günde Kartal Belediyesi’nin vatandaşlara verdiği bu hizmet Kartallılar tarafından mutlulukla karşılandı. Gökhan Türkmen ve ekibi yaklaşık iki saat sahnede kaldı.


   

    • (Görüntülü) Türkiye’nin ilk 'Alerjik Çocuk Kreşi' açıldı

  İSTANBUL, (DHA)- Kartal Belediyesi eğitimde de öncü olmaya devam ediyor. Aynı zamanda doktor olan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Türkiye’de ilk kez Alerjik Çocuklar için tasarlanan kreşi “ Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi” adıyla hizmete açtı. Bu kreşle birlikte Kartal Belediyesi’nin hizmete soktuğu kreş sayısı 14’e yükseldi. Kartal Yakacık’ta açılan bu özel kreş alerjik çocuklara hizmet verecek. Ailelerin alerjik çocuklarını gönül rahatlığıyla teslim edebilecekleri Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi'nin açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra Mevhibe İnönü’nün torunu Şişli İlçesi Belediye Başkanı Hayri İnönü, kızı Özden Toker, Kartallı Muhtarlar ve Kartallılar katıldı. Başkan Öz ve Mevhibe İnönü’nün kızı Özden Toker birer konuşma gerçekleştirdi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz konuşmasında şunları söyledi; ” Bir gün müdürüm ve başkan yardımcım kreşte alerjik bir çocuk olduğunu, o çocuk nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğimizi ve bundan dolayı da o çocuğu yollamamız gerektiğini söyleyince şunu söyledim, 'alerjisi olan çocuğun annesinin sosyal alana katılma hakkı yok mu? Niye biz alerjik çocuklar için bir kreş yapmıyoruz', dedik ve öyle başladık. Sonra her konunun bir uzmanı var ve dünyada en pahalı şey tecrübedir. O zaman alerjik çocuklar anneleri derneği ile bu kreşi o hale getirdik” dedi. Annesini temsilen Kartallılara yaptığı konuşmada Kartal’ı çok sevdiğini belirten Özden Toker, “ Burada annemden bahsetmek çok güzel bir şey benim için, annem hakikaten çok iyi bir anneydi ve biz annemizi çok severdik sizin gibi. Hatta annemin şöyle bir hikayesi var. Bir türlü babam ağabeyim Erdal İnönü’ye en çok seni seviyorum dedirtmemiş, hep Erdal Ağabeyim ben annemi seviyorum dermiş. Ve konuşmalarında da onu İsmet İnönü’nün oğlu dedikleri zaman söz ağabeyime gelince her zaman düzeltirmiş aynı zamanda Mevhibe İnönü’nün de oğluyum diye. Annemle babam hep birbirlerine bir şey öğrettiler. Annem ve babam geleneksel olan bir Osmanlı Ailesinden geliyor, ikisi de hep birbirinden bir şeyler öğrenmişler” açıklamalarını yaptı. Kreşin, havalandırmaların filtrelerinden, sınıfların iç döşemesine, mutfakta pişirilen özel diyet yemeğinden, en az polene sahip bitkilere kadar alerjik çocukların sağlıklarını güvence altına alacak kadar her türlü donanımının düşünülerek yapıldığı belirtildi. Her ihtimale karşı kreşte sağlık ekipmanları ve sağlık görevlileri çocuklar için gün boyu hazır bulunacak. • Türkiye’nin ilk 'Alerjik Çocuk Kreşi' açıldı

  İSTANBUL, (DHA)- Kartal Belediyesi eğitimde de öncü olmaya devam ediyor. Aynı zamanda doktor olan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Türkiye’de ilk kez Alerjik Çocuklar için tasarlanan kreşi “ Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi” adıyla hizmete açtı. Bu kreşle birlikte Kartal Belediyesi’nin hizmete soktuğu kreş sayısı 14’e yükseldi.

  Kartal Yakacık’ta açılan bu özel kreş alerjik çocuklara hizmet verecek. Ailelerin alerjik çocuklarını gönül rahatlığıyla teslim edebilecekleri Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi'nin açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra Mevhibe İnönü’nün torunu Şişli İlçesi Belediye Başkanı Hayri İnönü, kızı Özden Toker, Kartallı Muhtarlar ve Kartallılar katıldı.

  Başkan Öz ve Mevhibe İnönü’nün kızı Özden Toker birer konuşma gerçekleştirdi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz konuşmasında şunları söyledi; ” Bir gün müdürüm ve başkan yardımcım kreşte alerjik bir çocuk olduğunu, o çocuk nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğimizi ve bundan dolayı da o çocuğu yollamamız gerektiğini söyleyince şunu söyledim, 'alerjisi olan çocuğun annesinin sosyal alana katılma hakkı yok mu? Niye biz alerjik çocuklar için bir kreş yapmıyoruz', dedik ve öyle başladık. Sonra her konunun bir uzmanı var ve dünyada en pahalı şey tecrübedir. O zaman alerjik çocuklar anneleri derneği ile bu kreşi o hale getirdik” dedi.

  Annesini temsilen Kartallılara yaptığı konuşmada Kartal’ı çok sevdiğini belirten Özden Toker, “ Burada annemden bahsetmek çok güzel bir şey benim için, annem hakikaten çok iyi bir anneydi ve biz annemizi çok severdik sizin gibi. Hatta annemin şöyle bir hikayesi var. Bir türlü babam ağabeyim Erdal İnönü’ye en çok seni seviyorum dedirtmemiş, hep Erdal Ağabeyim ben annemi seviyorum dermiş. Ve konuşmalarında da onu İsmet İnönü’nün oğlu dedikleri zaman söz ağabeyime gelince her zaman düzeltirmiş aynı zamanda Mevhibe İnönü’nün de oğluyum diye. Annemle babam hep birbirlerine bir şey öğrettiler. Annem ve babam geleneksel olan bir Osmanlı Ailesinden geliyor, ikisi de hep birbirinden bir şeyler öğrenmişler” açıklamalarını yaptı.

  Kreşin,  havalandırmaların filtrelerinden, sınıfların iç döşemesine, mutfakta pişirilen özel diyet yemeğinden, en az polene sahip bitkilere kadar alerjik çocukların sağlıklarını güvence altına alacak kadar her türlü donanımının düşünülerek yapıldığı belirtildi. Her ihtimale karşı kreşte sağlık ekipmanları ve sağlık görevlileri çocuklar için gün boyu hazır bulunacak.

  ( GÖRÜNTÜ – FOTOĞRAFLI ) • (Görüntülü) Oyun karavanı kimsesiz ve engelli çocuklar için yola çıktı

  İSTANBUL,(DHA)-ÜMRANİYE Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kimsesiz ve engelli çocuklar için oyun karavanı gönderdi. Etkinliğe katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Çocuklarımıza bu geleneksel oyunları öğretmiş olacağız”dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Geleneksel Çocuk Oyunları, Spor Kulüpleri Konfederasyonu ve Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen oyun tırı, Ümraniye Santral Etkinlik Alanı'ndan uğurlandı. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kimsesiz engelli ve ilköğretim çocuklarını hem eğlendirmek hem de geleneksel oyunları öğretmek için yola çıkan oyun tırı, çocukların zamanlarını verimli bir şekilde geçirmesini sağlayacak. Oyun tırının animasyon oyunları, ilk yardım eğitimleri, oyun müsabakaları, palyaço, boyama kitabı ve kalemleri, şişme oyun alanları, sinema ve animasyon gösterileri, seksek, ip atlama, çember çevirme halat çekmece, mendil kapmaca, şapka, ayakkabı, tişört, geleneksel sokak yarışma oyunları ve binlerce oyuncağı dağıtacağı öğrenildi. Çocuklar için 7 ayrı şehirde, iki gün sürecek olan Oyun Karavan tırı Ümraniye Santral Etkinlik Alanından uğurlandı. “ÇOCUKLARIMIZA BU GELENEKSEL OYUNLARI ÖĞRETMİŞ OLACAĞIZ” Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,” Bunu 2’inci defa yapıyoruz. Geleneksel Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığıve Ümraniye Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen bir etkinlik. Bu tır Güneydoğu vilayetlerimize gidiyor ve orada çocuklara, geleneksel çocuk oyunlarını öğretiyor. Geçmişi yaşamaktan dolayı aileler ve çocuklar çok mutlu. Çocuklarımıza bu geleneksel oyunları öğretmiş olacağız” şeklinde konuştu. • Oyun karavanı kimsesiz ve engelli çocuklar için yola çıktı

  İSTANBUL,(DHA)-ÜMRANİYE Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kimsesiz ve engelli çocuklar için oyun karavanı gönderdi. Etkinliğe katılan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Çocuklarımıza bu geleneksel oyunları öğretmiş olacağız”dedi.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Geleneksel Çocuk Oyunları, Spor Kulüpleri Konfederasyonu ve Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen oyun tırı, Ümraniye Santral Etkinlik Alanı'ndan uğurlandı.

  Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kimsesiz engelli ve ilköğretim çocuklarını hem eğlendirmek hem de geleneksel oyunları öğretmek için yola çıkan oyun tırı, çocukların zamanlarını verimli bir şekilde geçirmesini sağlayacak.

  Oyun tırının animasyon oyunları, ilk yardım eğitimleri, oyun müsabakaları, palyaço, boyama kitabı ve kalemleri, şişme oyun alanları, sinema ve animasyon gösterileri, seksek, ip atlama, çember çevirme halat çekmece, mendil kapmaca, şapka, ayakkabı, tişört, geleneksel sokak yarışma oyunları ve binlerce oyuncağı  dağıtacağı öğrenildi.

  Çocuklar için 7 ayrı şehirde, iki gün sürecek olan Oyun Karavan tırı Ümraniye Santral Etkinlik Alanından uğurlandı.

  “ÇOCUKLARIMIZA BU GELENEKSEL OYUNLARI ÖĞRETMİŞ OLACAĞIZ”

  Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,” Bunu 2’inci defa yapıyoruz. Geleneksel Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığıve Ümraniye Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen bir etkinlik. Bu tır Güneydoğu vilayetlerimize gidiyor ve orada çocuklara, geleneksel çocuk oyunlarını öğretiyor. Geçmişi yaşamaktan dolayı aileler ve çocuklar çok mutlu. Çocuklarımıza bu geleneksel oyunları öğretmiş olacağız” şeklinde konuştu.

  (GÖRÜNTÜLÜ/FOTOĞRAFLI)

    • Caddebostan Sahili'nde ilahiler söylendi

  İSTANBUL, (DHA)- KADIKÖY Benim Platformu tarafından İstanbul Caddebostan Sahili'nde düzenlenen iftarda konser veren Ayasofya İlahi Grubu, vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı.

  Kadıköy Benim Platformu tarafından Caddebostan sahilinde organize edilen iftar etkinliği vatandaşların büyük ilgisini çekti. Bin kişilik alanda yapılan iftar etkinliğinde vatandaşlar sıraya girmek yerine oturdukları masalara kadar getirilerek görevlilerce dağıtılan yemeklerle iftarlarını açmanın keyfini yaşıyor. Dualar eşliğinde açılan iftarda hocanın mikrofon uzattığı küçük bir çocuğun hatasız dua okuması çevredekilerin takdirini kazandı.

  GENÇ MAHALLE BEKÇİLERİ DE İFTARDA

  Bağdat Caddesi’nde ve Caddebostan civarında görev yapan genç mahalle bekçileri de iftar alanının konukları arasındaydı. Bekçiler geçmişteki ağabeylerinden farklı olarak modern üniformaları ile ilgi çekti.

  İFTARIN ARDINDAN İLAHİ KEYFİ

  İftarın ardından sahne alan Ayasofya İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahiler yalnızca iftara katılanların değil akşam sahilde gezmeye çıkan vatandaşların da ilgisini çekti. Yaklaşık 40 dakika süren konseri izleyen vatandaşlar geç saatlere kadar etkinlik alanını terk etmeyerek, masalarına servis edilen çaylar eşliğinde sohbetlerine devam etti.

  “İFTAR ETKİNLİKLERİNİN SADECE VAROŞLARDA OLMADIĞINI GÖSTERDİK”

  Kadıköy Benim Platformu Başkanı Faruk İbrahim Özbek ise yaptığı değerlendirmede iftar etkinliklerinin çoğunlukla varoş olarak tabir edilen semtlerde yapıldığının sanıldığını belirterek, “İftar etkinliklerinin birinci gayesi pek tabii ki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek. Ancak bunun yanında bir amacı da eski dostlukları ve komşulukları da canlandırmak. Biz geçtiğimiz yıldan beri Caddebostan’da yaptığımız iftar etkinliği ile hem ihtiyaç sahibi insanları ağırlıyoruz hem de Kadıköylülere komşularıyla birlikte iftar açmanın mutluluğunu yaşatmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kadıköy dostluklarla daha güzel. Biz bu iftar etkinlikleri ile Kadıköy’de kardeşliği dostluğu daha da güçlendirmek istiyoruz. Bu masalarda her görüşten insanı ağırlıyoruz. Bir nevi Yenikapı ruhunu Kadıköy Caddebostan sahilinde yaşatıyoruz” diye konuştu.

  (FOTOĞRAF)

    • Kadıköy’de 19 Mayıs etkinlikleri bisiklet turu ile başladı

  İSTANBUL, (DHA)- Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği yüzlerce bisiklet tutkununu bir araya geldi. Kalamış Parktan başlayan bisiklet turuna yaklaşık 300 amatör sporcu katıldı.

  Sporcular bisikletleri ile etkinliğe katılmak için sabah saatlerinde Kadıköy Kalamış Atatürk Parkı'nda toplanmaya başladı. Bisiklet turuna start verilmesi ile birlikte yüzlerce sporcu aynı anda Bostancı’ya doğru sahil yolundan pedal çevirmeye başladı. Güzergah boyunca bisiklet konvoyuna eklenenler ile birlikte yaklaşık 500 kişilik grup tekrar Kalamış Parkı'na dönerek etkinliği tamamladı. Bisiklet turu yaklaşık 1 buçuk saat sürdü ve 12 kilometreden oluştu. Konvoyun geri dönüşüyle birlikte Kalamış Atatürk Parkı’nda kutlamalar başladı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'na özel bando gösterisiyle başlayan şenlik yüzlerce kişinin coşkusuna sahne oldu.

  "ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞININ BAŞLAMASININ SEMBOLÜ BUGÜN"

  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da katıldı. 19 Mayıs'ın önemine vurgu yapan Başkan Nuhoğlu şunları söyledi:

  “Bugün bizim cumhuriyetimizin çok önemli bir günü, ulusal kurtuluş savaşının başladığı günün sembolü bugün, Mustafa Kemal Atatürk bugünün geleceğini gençlere emanet etti. Bizim için çok önemli bisikletliler ile bugün bir tur düzenleniyor, akşam burada bir konser yapılacak bunu mümkün olduğu kadar en büyük şekilde kutlamaya çalışıyoruz, kutluyoruz ki gelecekte de her zaman iddiamız devam etsin bizim için önemli bir gün."

  Bisiklet turuna katılan yüzlerce kişiden biri olan Göksel Özyazanlar ise "19 Mayıs Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği bir bayram. Biz de her sene burada gençler ile birlikte bisiklet kullanarak kutluyoruz. Her sene geleneksel olarak yapıyoruz bu kutlamayı. Kadıköy Belediyesi ile birlikte ortak olarak yapıyoruz. 19 Mayıs tüm gençlere ve Türk Milletine kutlu olsun” diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

    • ''Türk dünyası ile ilişkiler daha da gelişecek"

  İSTANBUL, (DHA)-UZUN yıllardan bu yana Türk Dünyası eksenli çalışmalarıyla tanınan İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı, gazeteci-yazar Seyfullah Türksoy, Türk Dünyası'nın önemine işaret ederek, ''Önümüzdeki süreçte bu önem daha da artacak" dedi.

  İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Seyfullah Türksoy, Türkiye ile Türk Dünyası arasında her alanda çok güçlü işbirlikleri olacağını belirterek, "Dilde, firikrde ve işte birlik ideali kapsamında çok önemli gelişmeler yaşanacak. Türkiye olarak stratejilerimizi bu gerçeğe göre yapmak zorundayız'' diye konuştu.

  Özbekistan'la uzun yıllardan beri devam eden soğukluğun sona ermesinin önemine de işaret eden Türksoy, ''Son yılların en sevindirici gelişmesi Türkiye ile Özbekistan arasındaki siyasi ilişkilerin yeniden başlamasıdır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan ziyareti bu bakımdan tarihi bir milattır. İki kardeş ülkenin liderleri, birlik beraberlik adına çok önemli mesajlar vermişlerdir. Çeşitli sektörlerde 25 ayrı anlaşmanın yapılması ve 5 milyar dolarlık bir ticaret hedefinin öngörülmesi çok sevindirici ve ümit vericidir'' ifadelerini kullandı.

  "TÜRKİYE CUMHURİYETİ 1991'DE HAZIR DEĞİLDİ"

  Sovyetler Birliği'nin dağıldığı ve Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarını ilan ettikleri 1991 yılında, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok hazırlıksız olduğuna işaret eden Seyfullah Türksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Eğer Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak geçmişte Başbuğ Atatürk'ün ve Başbuğ Türkeş'in öngörülerini ve tavsiyelerini dikkate almış olsaydık, Türk Dünyası gerçeğine daha hazırlıklı olurduk. Bugün çok daha farklı bir manzara ortaya çıkmış olurdu. Enerji, ekonomi, eğitim, kültür, akademi, medya ve diğer sahalarda çok daha şuurlu ve stratejik hazırlıklar yapılabilirdi. Bunlar yapılmadığı için maalesef pek çok alanda istenen gelişmeler sağlanamamıştır. Fakat son yıllarda sevindirici gelişmeler yaşanmaktadır. Başta TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü, Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Türksoy, Türk Konseyi, Türk Dünyası Parlamenterler Asamblesi gibi resmi kuruluşlar çok önemli çalışmalar yapmaktadırlar. Türk dünyasının dilde, fikirde, işte birlik ideali asrımızın en önemli gerçeğidir. Türkiye Cumhuriyeti bunun önemini fark etmiştir. Gelecekte bu önem daha artacak ve her alanda işbirliklerimiz gelişecektir.''

  "TÜRKİYE AZERBAYCAN ARASINDA DEVASA PROJELER GERÇEKLEŞTİ"

  Bakü-Tiflis-Ceyhan, Tanap ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu başta olmak üzere Türkiye ile Azerbaycan arasında finansal boyutu 40 milyar doları bulan devasa projelerin gerçekleştiğine işaret eden Türksoy şöyle konuştu:

  ''Aynı şekilde Orta Asya'nın yıldız ülkesi Kazakistan'la da çok önemli stratejik ortaklıklarımız söz konusu. Orta Asya'nın en önemli ülkelerinden Özbekistan'la 25 yıl aradan sonra kurulan müsbet ilişkiler ve 25 ayı sektörde yapılan anlaşmalar da ortak geleceğimiz adına sevindiricidir. Türk Cumhuriyetleri'nde yaşayan halklar Türk atanın balalarıdır ve kardeştir. Ve bu kardeşliği her alanda gerçekleştirmek herkesin yararınadır. Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan Cumhuriyetleri; kardeşliğimizin yanı sıra, petrol, gaz, uranyum, altın gibi yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip ülkelerdir."

  "KISA, ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER, STRATEJİLER  BELİRLENMELİ"

  Türkiye'nin öncülüğünde Türk Cumhuriyetleriyle gelişen müsbet ekonomik ve kültürel ilişkiler, Balkanlardan Rusya Federasyonu'na, Ortadoğu'dan Çin Halk Cumhuriyeti'ne kadar dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan ve kimliklerini yaşatma mücadelesi veren kardeş toplulukları da çok olumlu etkileyecektir. O nedenle Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk Dünyası'yla ilgili 25 yıllık, 50 yıllık ve 100 yıllık yeni stratejiler ve hedefler belirlemesi; bu hedefleri gerçekleştirecek idari ve bürokratik kadroları şimdiden oluşturması elzemdir.''

  "30 YILI AŞKIN TÜRK DÜNYASI ÜZERİNE ÇALIŞIYORUM"

  İpekyolu Staretik Araştırmalar Merkezi'nin yanı sıra Dünya Karapapak Türkleri Birliği Genel Başkanlığı görevini de sürdüren Seyfullah Türksoy, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti'den İstanbul 3. bölge milletvekili aday adaylığı için başvurduğunu ve şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ile Türk Dünyası arasındaki kardeşlik bağlarını yeni proje ve stratejilerle güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti. Türksoy, ''30 yılı aşkın bir süredir Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu'dan Orta Asya'ya ve Sibirya'ya kadar Türk milletinin farklı boylarının yaşadığı tüm coğrafyaları dolaştım. Türksoy'la İpekyolu başta olmak üzere yaptığım binlerce belgesel ve haber programıyla, düzenlediğimiz kurultay, çalıştay ve sempozyumlarla, çıkardığımız dergilerle Türk Dünyası gerçeğini hafızlara kazımaya çalıştım. İnşallah bundan sonra da Türk Dünyası'nın Gönül Elçisi misyonunu layıkıyla sürdürmeye çalışacağım'' şeklinde konuştu. 

  "TÜRKİYE'NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE TÜRK BİRLİĞİNİN KURULACAĞINI İNANIYORUM"

  Dünya Karapapak Türkleri Birliği olarak şimdiye kadar Türkiye'nin pekçok şehrinde, Türkiye'den ve Türk yurtlarından on binlerce kişinin katıldığı dev kurultaylar düzenleyerek dünyaya anlamlı mesajlar verdiklerini belirten Türksoy sözlerini şöyle sürdürdü: 

  ''Türkiye'nin öncülüğünde büyük Türk Birliğinin er veya geç kurulacağına inanıyorum. O bakımdan önümüzdeki süreçte Türk Dünyası'ndan sorumlu bir bakanlığın veya müsteşarlığın mutlaka kurulması gerektiğini ifade ediyoruz. Dünyanın en önemli enerji, maden ve tarım kaynakları ile beraber genç ve dinamik bir nüfus Türk Cumhuriyetleri'nde bulunmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de en büyük hayali olan Türk Birliği'nin Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetli liderliği ile mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum. Ekonomi, eğitim, yayıncılık, kültür ve sanat bu birliğin temelini teşkil edecektir. Cumhurbaşkanımızın Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan Cumhuriyetleri'nin devlet başkanlarıyla ve Avrasya coğrafyasındaki diğer liderlerle kurmuş olduğu sağlam dostluk ve kardeşlik ilişkileri gelecek adına ümit vericidir. Mazlum milletlerin ümit kapısı olan güçlü Türkiye; Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi; Alevi ve Sünnisiyle, tüm etnik unsurlarıyla bir bütündür. Farklılıklar zenginliğimiz ve gücümüzdür. Tıpkı ecdadımız gibi bizler de ırk, din, dil ayırımı yapmadan bu milletin tüm unsurlarını kucaklayarak güçlü Türkiye'nin ve büyük Türk Dünyası'nın inşası için var gücümüzle çalışacağız.''

  (FOTOĞRAF)

    • "Ramazan'da ağız kokusuna karşı gün içinde de dişlerinizi fırçalayın"

  İSTANBUL, (DHA)- RAMAZAN’DA gün içinde uzun süre besinlerden uzak kalmak ağız kokusuna neden oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı diş fırçalamanın orucu bozmayacağı açıklamasını hatırlatan Prof. Dr. Hakkı Sunay, "Dişlerinizi suyu yutmadan fırçalayıp ağzı ferah tutmak ve asidik ortamdan korumak mümkün” dedi.

  Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sağlıklı bir oruç için daha özenli davranmayı gerektiriyor. Ağız ve diş sağlığı da oruçluyken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, Ramazan’da ağız ve diş sağlığı konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

  AĞIZDAKİ ASİT ARTIYOR

  Ramazan’da oruç nedeniyle ağız ortamının uzun bir süre kuru kalması ve tükürük miktarının azalmasıyla ağızdaki asidik ortamın arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakkı Sunay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalama ve diş fırçalamanın orucu bozmayacağı açıklamasını hatırlattı. Ağızdaki yüksek asidik ortamın diş minelerinde aşınma gibi sonuçlara yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Hakkı Sunay, "Ramazan’da gün içinde diş fırçalamakta bir sakınca yok. Fırçaladığınız suyu yutmadan, dişlerinizi fırçalayıp iyice tükürerek ağız ortamını hem ferah tutmak hem de bu asidik ortamdan korumak mümkün” diye konuştu.

  "SU İÇTİKTEN SONRA YEMEĞE GEÇİN"

  "Gün boyunca ağız ortamında asidik seviye yükselmişken üzerine iftarda asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi dişlerimize ciddi zararlar verir” diyen Prof. Dr. Sunay,  “Oruç açılırken asitli ve gazlı içeceklerden kaçınılması gerekir. Önce oruç açıp su ihtiyacımızı giderdikten sonra ağzımızı normal suyla çalkalamalı ve su içtikten sonra besinleri tüketmeye başlamalıyız” tavsiyelerinde bulundu.

  "DİŞLERİNİZİ EN AZ 2 DAKİKA FIRÇALAYIN"

  Prof. Dr. Hakkı Sunay, ramazan ayı boyunca iftar ve sahursa diş sağlığı için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  "İftarda ve sahurda asitli ve gazlı içecekler tüketmekten kaçının, iftar ve sahur arasında diş fırçalama süresini normalden biraz daha uzatın, en az 2-3 dakika civarında dişlerinizi fırçalayın. Kesinlikle sert fırçalar kullanılmayın, orta sert fırçalar ve aşındırıcı madde içermeyen diş macunları kullanın. İftar ve sahur arasında su tüketimi olabildiğince artırın."

  (FOTOĞRAF) • Şişli’de 19 Mayıs coşkusu

  İSTANBUL, (DHA) -19 MAYIS Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Şişli’de coşkuyla kutlandı. Kurtuluş mücadelesinin başladığı bu kutlu günün 99’uncu yıldönümünde ellerde Türk Bayrakları dalgalanırken, program sonunda 'İzmir'in Dağları'nda Çiçekler Açar' marşı coşkuyla söylendi

  Maçka Sanat Parkı’nda yapılan kutlama töreninde Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. Şişli Belediye Başkanlığı, Şişli İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, CHP Şişli İlçe Başkanlığı ve MHP Şişli İlçe Başkanlığı Atatürk anıtına çelenk bırakıp selam verdi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler anıldı. Etkinlik alanına gelen yüzlerce vatandaş, ellerindeki Türk Bayraklarını dalgalandırarak duygusal anlar yaşadı.

  Programda sahne alan Şişli İMKB Halk Eğitim Merkezi Halk Dansları ekibinin dans gösterisi izleyenlerden büyük beğeni topladı. Ege Zeybeği oynayan dansçılar, vatandaşlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

  Vatandaşlar program sonunda çalan ‘İzmir’in Dağları’ marşını büyük bir coşkuyla söyledi.

  (GÖRÜNTÜ/FOTOĞRAF) • (Görüntülü)Sabiha Gökçen’de ney dinletisi düzenlendi

  ANIL UÇAN/İSTANBUL, (DHA)-İSTANBUL Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Ramazan ayı sebebiyle ney dinletisi yapıldı. Türkiye’nin en fazla yolcu trafiğine sahip ikinci havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yolcuların gönüllerine dokunmaya devam ediyor. Ramazan ayının başlamasıyla beraber her cuma gününün akşamında Sabiha Gökçen Havalimanı gidiş katının çeşitli yerlerinde ney dinletisi yapılacak. Bu kapsamda ilk dinleti bu akşam yapıldı. Neyzen Zeki Sözen'in ney dinletisi yaklaşık bir saat sürdü. Uçak saatlerini bekleyen yolcular dinletiye büyük ilgi gösterirken hatıra fotoğrafı çektirdiler. • Sabiha Gökçen’de 19 Mayıs Coşkusu

  Anıl UÇAN/İSTANBUL,(DHA)-SABİHA Gökçen Havalimanı’nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yolculara Türk bayrağı dağıtıldı.

  Türkiye'nin en fazla yolcu trafiğine sahip ikinci havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. Havalimanını kullanan yolculara Türk bayrağı dağıtıldı. Gidiş katında dağıtılan Türk bayraklarına yolcular yoğun ilgi gösterdi.  

  SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN DUYGUSAL PAYLAŞIM

  İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın sosyal medya hesabından “19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” videosu yayımlandı. Duygusal paylaşım kısa sürede yoğun ilgi gördü.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ) • Golf Bravo Altın Effie ödülünün sahibi oldu

  İSTANBUL, (DHA)- REKLAMCILAR Derneği ve Reklamverenler Derneği’nin, Effie Worldwide Inc. iş birliğiyle düzenlediği 10. Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması’nın kazananları belli oldu. Golf Bravo, "Oturduğum Yerden Gurmelik" reklam kampanyası ile Buzdolabı Atıştırmalıkları, 'Dondurulmuş Gıda ve Dondurma' kategorisinde Altın Effie’nin sahibi oldu. 

  Effie 2018 finalinde, yaratıcılıkta sınır tanımayan, etkisi kanıtlanmış reklam ve pazarlama iletişimi kampanyaları yarıştı. Tüm dünyada 42 ülke ve 6 bölgede düzenlenen Effie Ödülleri’nin Türkiye ayağında bu yıl toplam 70 ödül verildi. Yarışmaya “Oturduğum Yerden Gurmelik” reklam kampanyası ile katılan Golf Bravo, Buzdolabı Atıştırmalıkları, Dondurulmuş Gıdalar ve Dondurma kategorisinde Altın Effie’nin sahibi oldu. Reklam kampanyasında oyuncu ve senaryo yazarı Gülse Birsel’in oynadığı Golf Bravo, bu kampanya ile geçtiğimiz yılı rekor büyüme ile kapattı. Kampanyanın ardından temmuz ayında toplam satışlarını yüzde 47, ağustos ayında ise yüzde 49 artıran Golf Bravo, 2017 yılını toplam yüzde 19 büyüme ile kapattı. 

  GÜLSE BİRSEL NEDEN KAMPANYA YÜZÜ SEÇİLDİ?

  Kampanya hakkında bilgi veren Golf Dondurma Pazarlama Direktörü Özge Şahin, “Kampanyayı hazırlarken ürünümüzün en ayırt edici özelliği olan Belçika çikolatasını ön plana çıkardık. Hedefimiz hem markamızı denettirmek hem de markamızı daha premium bir noktaya ulaştırabilmekti. Büyük fikri hayata geçirirken deneme isteğini artıracak popülerliğe ulaşmayı planladık. Hedef kitlemiz öncelikle kadınlar olduğundan onları denemeye yönlendirecek, sözüne ve duruşuna değer verdikleri, zekası ve üslubuyla “premium” buldukları bir marka yüzü seçmeye karar verdik. Marka yüzümüzü ararken, sadece popülerliği hedeflemedik. Marka yüzümüzün aynı zamanda Bravo’nun iletişim yaklaşımı ve ses tonu anlamında da rakipten net bir şekilde ayrışmasına yardımcı olması gerektiğini biliyorduk. Bravo, “gurme tadında lezzet arayanların ayağına Belçika çikolatasını getirdi” büyük fikrimizi anlatırken, fikir önderi olan, kadınların sosyal hayatlarına çok etkili dokunuşlar yapabilen, mizahi duygusuna ek olarak hafif kinayeli yaklaşımı ile konuları ti’ye alabilecek, seçimleri ile hedef kitlemizi harekete geçirmeye ve bizi denemeye ikna etme gücünün çok yüksek olduğunu düşündüğümüz Gülse Birsel’i seçtik. Kampanya sonuçları ve Altın Effie seçimimizin doğruluğunu ortaya koyuyor” dedi. 

  (FOTOĞRAF) • Sabiha Gökçen’de ney dinletisi düzenlendi

  ANIL UÇAN/İSTANBUL, (DHA)-İSTANBUL Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Ramazan ayı sebebiyle ney dinletisi yapıldı.

  Türkiye’nin en fazla yolcu trafiğine sahip ikinci havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yolcuların gönüllerine dokunmaya devam ediyor. Ramazan ayının başlamasıyla beraber her cuma gününün akşamında Sabiha Gökçen Havalimanı gidiş katının çeşitli yerlerinde ney dinletisi yapılacak. Bu kapsamda ilk dinleti bu akşam yapıldı. Neyzen Zeki Sözen'in ney dinletisi yaklaşık bir saat sürdü. Uçak saatlerini bekleyen yolcular dinletiye büyük ilgi gösterirken hatıra fotoğrafı çektirdiler.

  (FOTOĞRAFLI) • Fıstık fiyatındaki artışta toptancıdan stokçuya suçlama

  Gül KABA-Hüseyin ÇAKMAK/İSTANBUL, (DHA) -RAMAZAN ayının gelmesiyle artan fıstık fiyatları hem baklavacıları hem de kuru gıda halindeki toptancıları isyan ettirdi. İç Antep fıstığını satamadıkları için ellerinde bulundurmadıklarını belirten toptancılar, fiyat artışına, iç fıstıkları ellerinde bulundurup piyasaya sürmeyen stokçuların neden olduğunu söyledi.

  Rami Kuru Gıda Hali'ndeki, kabuklu fıstığın fiyatı 65 liradan, tatlılarda kullanılan İç Antep fıstığının fiyatı ise 210 liraya satılıyor. Toptancılar, kuru yemiş fiyatlarının artmasından şikayetçi olduklarını ve bu durumun satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

  "ANTEPLİ TÜCCARLAR FIRSATÇILIK YAPIYOR"

  İç fıstık fiyatlarının artmasıyla satışların düştüğünü söyleyen Kuru Gıda Toptancıları'ndan Ağıt Uluhatun, "Şu anda Antepli tüccarlar malı saklıyor, satmak istemiyor. Onlar fırsatçılık yaptığı zaman biz de almıyoruz. Tatlıcılar mal almaya geliyor, fiyatları görünce almıyorlar biz de satmak istemiyoruz. Önceden 4-5 kilo Antep fıstığı satardım şimdi 200 gram,yarım kilo satıyorum" diye konuştu.

  "HURMANIN DA FİYATLARI ARTIYOR"  

  Ramazan ayının gelmesiyle hurmaya da talebin arttığını fakat doların yükselmesiyle fiyatlarında da artış olduğunu söyleyen Uluhatun, "Hurma dışarıdan geliyor, doların yükselmesi fiyatları baya etkiledi. Hurma, normalde dışarıda 55 lira, şu anda bizde 40 lira. Böyle olduğu halde halkın alım gücü yetmeyince satışlar azaldı" dedi.

  "ALTIN, EURO YERİNE ANTEP FISTIĞINA YATIRIM YAPIYORLAR"

  İç Antep fıstığının kilosu çok yüksek olduğu için ithal iç fıstık satan Mehmet Ünverdi ise, fiyatların yükselmesinin mahsulün azlığından kaynaklandığını belirterek "Bu konuda bir diğer büyük etken de stokçular. Antep'in zenginleri artık paralarını altın, Euro yerine Antep fıstığına yatırıyor. Yerli fıstığının fiyatları çok yüksek olduğu için müşterilere veremiyoruz, onlar da zaten almıyorlar. Tezgahta yer alan ithal fıstıklar ise Özbekistan, Tacikistan, Afganistan gibi Orta Asya cumhuriyetlerinden geliyor" ifadelerini kullandı.

  “İTHAL FISTIĞIN LEZZETİ AYNI OLMAZ"

  Çözüm olarak önerilen ithal fıstığın kabul görebileceğini ve tutabileceğini söyleyen Mehmet Ulu da,"İran fıstığı var, onu getirseler tutar. Tutmaz diye bir şey yok. Ama lezzeti aynı olmaz. Ona Antep fıstığı diyemezsin" dedi. Birçok toptancı ise fiyatların geçen seneye oranla arttığını ama en çok da son 15 gün içerisinde yükseldiğini vurguladı.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

    • VELİLER İLE OKUL YÖNETİMİ ARASINDA ÜCRET GERGİNLİĞİ

  Haber -Kamera: Alper KORKMAZ /İSTANBUL(DHA), 
  Sultangazi'de bulunan Mehmetçik İlköğretim okulunun velileri, okul bahçesinde kurulan şişme lunapark için öğrencilerden para toplandığı iddiasıyla okul yönetimini protesto etti.
  Mehmetçik İlköğretim Okulu'nun velilerinin iddiasına göre, okul bahçesine kurulan şişme lunapark için öğrencilerden 10 TL ücret talep edildi. Bu ücreti vermeyen öğrenciler ise iddiaya göre teneffüse çıkarılmadı. Olayı duyan veliler, duruma tepki göstermek için okul önünde toplandı. Okulun karşısına "Ticarethane değil okul, müşteri değil öğrenci " yazılı pankart asan veliler okul yönetimi aleyhinde slogan attı.
  Yaşanan gerginlik üzerine okula polis ve çok sayıda zırhlı araç sevk edildi. Polis ekipleri ile veliler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.
  "OKULUMUZ TİCARETHANEYE DÖNDÜ"
  Öğrenci velilerinden Esin Taştan, "Artık okulumuz ticarethaneye döndü. Her hafta velilerin para vermesinden yorulduk. Paramızın ne için toplandığını bilmiyoruz. Hiç mi devlet yardım etmiyor. Yoksa bunlar cebe mi atılıyor. Şimdi de oyun parkı getirildi. Burası vakıf değil, yardım diye bir şey olamaz" diye konuştu. Bir başka veli Döne Türker ise, "Yok tiyatro parası, yok sirk parası sürekli para toplanıyor ama bu paraların nereye gittiğini bilmiyoruz. Hiç bir şey yapılmıyor okulumuza"  dedi. 
  Okul yönetiminin istifası için imza toplayan veliler, daha sonra okul önünden ayrıldı. 

  Görüntü Dökümü:
  ----------------------------
  Protesto gösterisinden görüntü
  Öğrencilerden görüntü
  Polis ekiplerinden görüntü
  Veliler ile röportaj
  Pankart ve atılan sloganlardan görüntü
  Okuldan görüntü
  Diğer detaylar