MEDYAJANS
15. 07. 2019
DHA SON DAKİKA HABERLERİ
DHA RSS Video Foto
 • Bir günde 96 bin 191 turistle yeni rekor

  Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - TÜRKİYE'nin turizm başkenti Antalya, 2019 sezonunda rekorlara doymuyor. Haziran ayında üç kez tarihinin en yüksek gün rekoruna ulaşan kent, temmuzda ise iki gün arka arkaya yeni gün rekoruna imza attı. 14 Temmuz Pazar günü kente 96 bin 191 yabancı turist geldi.
  Turizmde 2019 yılı için tüm zamanların en yüksek rakamı olan 16 milyon hedefinin konulduğu Antalya'da, yılın ilk yarısı üst üste gelen rekorlar, temmuz ayıyla birlikte yılın ikinci yarısında da devam ediyor. Haziran ayında üç kez gün rekoru, ilk defa bir haziran ayında 2 milyon ve 6 ayda da 5 milyon rakamları geçilerek, 5 yeni rekora imza atılmıştı.
  Temmuz ayında ise 13 Temmuz Cumartesi 95 bin 5 kişiyle oluşan yeni gün rekoru, 14 Temmuz Pazar günü 96 bin 191 turist sayısıyla tazelendi. Antalya, üst üste gelen tarihi gün rekorlarıyla, bir günde 100 bin turist sayısına da çok yaklaştı.
  Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün Antalya ve Gazipaşa havalimanlarına gelen yabancı turist sayılarına göre, 1 Ocak-14 Temmuz tarihleri arasında gelen yabancı turist sayısı toplamı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 6 milyon 749 bin 751'e ulaştı. 1-14 Temmuz tarihleri arasındaki turist sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 1 milyon 174 bin 399'a ulaştı.
  İLK ÜÇ RUSYA, ALMANYA VE UKRAYNA
  6 aylık verilere bakıldığında ise en çok turist gelen ülkeler sıralamasında yüzde 12,7'lik artışla 2 milyon 112 bin turist sayısına ulaşan Rusya ilk sırayı aldı. Toplam turistin yüzde 39,52'sine sahip Rusya'dan geçen yıla göre gelen turist sayısı 238 bin 579 arttı. İkinci sıradaki Almanya'dan ise yüzde 19,47'lik artışla 941 bin 406 kişi geldi. Almanların toplam rakamdaki payı ise yüzde 17,62. Üçüncü sırada yüzde 5,98'lik paya sahip Ukrayna'dan yüzde 2,6'lık artışla 319 bin 395 turist geldi.
  FOTOĞRAFLI • 15 Temmuz bisiklet yarışı, Marmaris'te sona erdi

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS (Muğla), (DHA) - MUĞLA'da 15 Temmuz şehitlerine anısına düzenlenen bisiklet yarışı, Marmaris'te ödül töreniyle son buldu.
  Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün 15 Temmuz şehitleri anısına düzenlediği '15 Temmuz Şehitlerini Anma Ulusal Bisiklet Yarışı'na, 81 ilden ve 4 ülkeden 212 sporcu katıldı. İl merkezinden saat 11.00'de start alan bisikletliler, 65 kilometrelik yolu 1 saat 20 dakikada tamamladı. Bisikletçiler, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişiminde bulunulan 5 yıldızlı Grand Yazıcı Turban Otel'e ulaşarak turu tamamladı. Sporcuları, kent protokolü ile izleyiciler karşıladı.
  Yarışın ardından ödül törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, etkinliğe 81 ilden yaklaşık 8 bin sporcunun katıldığını belirtti. Kurulan platformda dereceye giren sporculara; Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Kaymakam Celalettin Yüksel, İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Mustafa Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, iş insanı Serkan Yazıcı, AK Parti Marmaris İlçe Başkanı Osman Ülgen, Türkiye Bisiklet Federasyonu Genel Sekreteri Gökmen Teyran tarafından çeyrek altın, kupa ve madalyaları verildi. Tören, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.
  DERECEYE GİRENLER
  Büyükler kategorisinde Pamukkale Gençlikspor'dan Emin Koçan 1'nci, Pamukkale Gençlikspor'dan Süleyman Urcu 2'nci ve bireysel yarışan Gökhan Uzuntaş 3'ncü oldu. Gençler kategorisinde Antalya Gençlikspor'dan Bülent Mihraç Korkmaz 1'nci, Taşkent Gençlikspor'dan Fatih Deniz 2'nci ve Mardin Gençlikspor'dan Ahmet Can Akpınar 3'ncü oldu. Yıldız Erkek A kategorisinde Taşkent Gençlikspor'dan Ahmet Maral 1'nci, Taşkent Gençlikspor'dan Hüseyin Özkarataş 2'nci ve Taşkent Gençlikspor'dan Muhammet Talha Vanlı 3'ncü oldu. Yıldız Erkekler B kategorisinde ise; Taşkent Gençlikspor'dan Ali Küçük 1'nci, Konya Büyükşehir Belediyespor'dan  Ömer Güzeloğlu 2'nci ve Konya Büyükşehir Belediyespor'dan Serdar Gedik 3'ncü oldu.
  FOTOĞRAFLI

   

    • Kılıçdaroğlu: Cumhuriyeti gerçek bir demokrasi ile taçlandırmak zorundayız

  Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine atmak için cumhuriyeti gerçek bir demokrasi ile taçlandırmak zorundayız" dedi.
  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' nedeniyle kişisel Twitter hesabından mesaj yayımladı. Kılıçdaroğlu mesajında, "Onlar yetkiyi saraydan alıp halka verdiler ve dediler ki 'hakimiyet bila kaydü şart milletindir'. Cumhuriyet'i kurdular. Onlar cumhuriyetle de yetinmediler, demokrasinin ilk adımını atmak üzere 1946'da 'çok partili yaşama' geçtiler. Bununla da yetinmediler. Onlar, 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' şiarından yola çıkarak, sosyal demokrasiyi-sosyal devleti inşa etmeye çalıştılar. Ve bizler, darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine atmak için cumhuriyeti gerçek bir demokrasi ile taçlandırmak zorundayız. Bu hedef onların ve tarihin bize yüklediği sorumluluktur" ifadelerini kullandı. 
  'DEMOKRASİ ADINA AĞIR BEDELLER ÖDEDİK'
  Kılıçdaroğlu'nun darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümü kapsamında kaleme aldığı ikinci mesajı ise CHP'nin Twitter hesabından yayımlandı. Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin altın tabak içinde sunulmadığını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni acıyla, kanla, gözyaşıyla kurduk. Yeniden bir devlet kurmak için verdiğimiz mücadele, bütün dünyanın saygısını kazandı. Mazlum milletlere örnek oldu. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak da cumhuriyeti kuranların, çocuklarına vasiyetidir. Demokrasiyi oluşturmak, geliştirmek, derinleştirmek kolay değildir. Tarihin her evresinde bunu görürüz. Biz de demokrasi adına ağır bedeller ödedik. Ne yazık ki ödediğimiz bedeller hep darbe dönemlerinden sonra olmuştur" dedi.
  'DEMOKRASİ KAHRAMANLARI'
  15 Temmuz'un doğrudan bir darbe girişimi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:
  "Cumhuriyetimize, demokrasimize, tarihsel birikimimize yapılmış alçak bir saldırıdır. 15 Temmuz 2016'da Fethullahçı Terör Örgütü'nün anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimi, halkımızın, parlamenterlerimizin ve tüm siyasi partilerin demokrasiye bağlılıkları doğrultusunda kullandıkları 'Direnme hakkı' sayesinde başarısızlığa uğratılmıştır. Bu nedenledir ki 15 Temmuz, Yüce Meclis'in tek vücut olarak hain namlulara direndiği, vatandaşlarımızın teröristlere geçit vermediği bir destandır. Sokaklarda şehit olma pahasına, teröristlere direnen, tanklara karşı koyan vatandaşlarımız, yüce Meclis'in çatısı altında toplanarak parlamenter sisteme ve  demokrasimize sahip çıkan parlamenterlerimiz, demokrasi kahramanıdırlar."
  'KARANLIK NOKTALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMALI'
  ​Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bir daha darbe girişimleriyle karşı karşıya kalmaması için iki temel koşulun yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, "Bunlardan ilki, demokrasinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesidir. Yani hukuk sistemimizin darbe hukukundan arındırılmasıdır. İkincisi ise darbe girişiminin bütün boyutlarıyla masaya yatırılması ve tüm karanlık noktaların aydınlatılarak gerçekten gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktır" dedi. 
  FOTOĞRAFLI • Şehit çocuklarının 26 yıllık evlat hasreti Ömer Halis ile sona erdi

  Nezir GÜNEŞ/ MARDİN,(DHA)- MARDİN'de 1993 yılında babaları PKK'lı teröristler tarafından şehit edilen Aynur (42) ile İshak Demir (48) çiftinin 26 yıl süren evlat hasreti, 15 Temmuz günü dünya gelen Ömer Halis ile sona erdi. 
  Nusaybin ilçesinde terör örgütü PKK'lılar tarafından 1993 yılında babaları şehit edilen Aynur ile İshak Demir, 26 yıl önce hayatlarını birleştirdi. Yıllarca çocuk sahibi olamayan Demir çifti, İstanbul'da özel bir hastanede farklı tarihlerde 3 kez tüp bebek tedavisi olmalarına rağmen sonuç alamayınca yurt dışında tedavi yolları aramaya başladı. Ancak buradan da çocuk sahibi olamayan çift, 3 yıl önce tedaviden vazgeçti. 
  ŞEKER HASTALIĞI ŞİKAYETİYLE GİTTİ HAMİLE OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
  Geçen yıl Aynur Demir, şeker hastalığı şikayetiyle Nusaybin Devlet Hastanesi'ne yaptığı başvuruda yapılan tahlil sonucunda hamile olduğunu öğrendi. Mardin Devlet Hastanesi ile özel bir hastanede de aynı tahlil sonuçlarını alınca Demir çiftini 26 yıl sonra anne baba olma heyecanı sardı. Anne Aynur Demir, bugün Mardin'deki özel bir hastanede 2 kilo 900 gram ağırlığında sezaryenle erkek bebek dünyaya getirdi. Çift, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde dünya gelen bebeklerine darbenin kahramanlarından olan şehit Ömer Halisdemir'in ismini koydu.
  'BİR ÖMER HALİSDEMİR ŞEHİT EDİLDİ AMA BİNLERCE ÖMER HALİS DOĞDU'
  İshak Demir, 26 yıl sonra kavuştukları bebeklerine Ömer Halis adını vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Mutluluktan ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Allah herkese nasip etsin, çok mutluyuz. Allah'ın verdiği bir mucize. 15 Temmuz'da dünyaya geldi, adını Ömer Halis koyduk. Böyle bir günde doğduğu ve adını da Ömer Halis koyduğum için çok mutluyum. Bir Ömer Halis şehit edildi ama binlerce Ömer Halis doğdu. 26 yıl bekledik onu, Allah'a şükürler olsun. Allah verince veriyor. Yaklaşık 9 ay önce bir müjde aldık. 15 Temmuz darbesinin 3'üncü yılında bebeğimiz dünyaya geldi. Böyle kutlu, mübarek günde geldi. Türkiye'nin kaderini değiştiren şehit Ömer Halisdemir ile de aynı soyadı taşıdığımız için Ömer Halisdemir'in adını vermeyi düşündük. Umarım bu isme layık olur, adı gibi yiğit olur. İnşallah bir daha darbe görmeyiz" dedi. 
  Anne Aynur Demir de yaşadıkları mutluluğun tarifinin olmadığını belirterek, "Çok mutluyum, Rabbim inşallah evladı olamayan herkese bu mutluluğu nasip etsin” diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI
    • 15 Temmuz şehidinin annesi : Bir Sevgi gider, bin Sevgi gelir

  Hüseyin KALAY/ALAÇAM(Samsun), (DHA)- 15 TEMMUZ darbe girişiminde İstanbul'da şehit olan Sevgi Yeşilyurt’un (45) Samsun’da yaşayan annesi Gülbeyaz Yeşilyurt (75), “Bir Sevgi gider bin Sevgi gelir ama vatan sağ olsun” dedi.
  İstanbul’da 15 Temmuz darbe girişiminde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde vurularak şehit olan Sevgi Yeşilyurt’un Samsun’un Alaçam ilçesinde yaşayan annesi Gülbeyaz Yeşilyurt, yaşadığı acı ve gururu anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sonrasında evinden dışarı çıkan kızının 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne gittiğini söyleyen Yeşilyurt, “Çağrıyı duyduktan sonra kızım telefonunu alıp hemen köprüye gidiyor. Köprüye gittikten sonra kurşunların hedefi oluyor ve şehit oluyor. Biz burada televizyon izlerken, kızımı merak edip hemen telefonla aradık, ancak telefonu başka birisi açtı ve bana kızımın yaralandığını ve hastaneye götürüldüğünü söyledi. Daha sonra biz öğrendik ki hastaneye giderken şehit olmuş" diye konuştu.
  O geceden sonra kızının telefonuna ulaşamadıklarını ve daha da merak ettiklerini dile getiren Yeşilyurt, “İstanbul’da yaşayan diğer kızımı arayıp bir haber almasını istedim. Daha sonra kızım Sevgi’yi ararken hastanenin morgunda bulmuşlar. Bize de haber geldi vefat ettiğine dair. İşte o zaman bizim de beynimiz döndü. Ancak diyebileceğimiz hiçbir şey yok. Bir Sevgi gider, bin Sevgi gelir ama vatan sağolsun. Üstünden 3 yıl geçti. Sanki hala bugünmüş gibi. 3 yıl değil 10 yılda geçse acımız yine aynı şekilde kalacak. Hiçbir zaman unutmayacağız. Bizim için bu 3 yıl hem hüzünlü hem de gururlu geçti. Ama hiçbir zaman aklımdan çıkmayacak" diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI • Manisa'da şehitler anıldı

  Cemil SEVAL / MANİSA, (DHA) - MANİSA'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitlikte tören düzenlendi. Protokol üyeleri ve vatandaşlarlar, şehit mezarlarına karanfil bırakarak, dualar okudu.
  Manisa'da 15 Temmuz darbe girişiminin 3'ncü yıldönümünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi. Manisa Şehitliği'nde düzenlenen törene; Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Şehzadeler Belediye Başkanı AK Partili Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Vekili Dilşat Ulaş, Manisa Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, siyasi partilerin temsilcileri, şehit ve gazi dernekleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, daire müdürleri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Törene katılanlar, şehit mezarlarına tek tek karanfil bırakıp, dua etti. Şehit mezarlarının gezilmesinin ardından Manisa Müftülüğü hatipleri, tüm şehitler için Kuran-ı Kerim okudu. Daha sonra 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı Fatih Sergi Salonu'ndaki fotoğraf segisi gezildi, ardından Hatuniye Camii'nde mevlit okutuldu.
  FOTOĞRAFLI

    • Trakya'da şehitler anıldı

  Mehmet YİRUN-Olgay GÜLER/EDİRNE,TEKİRDAĞ,(DHA) - TRAKYA'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle şehitlikler ziyaret edildi, şehitler için mevlit okutuldu.
  Edirne'nin en büyük mezarlığı olan Buçuktepe, Yenişehir, Bademlik, Yıldırım ve çeşitli köylerdeki 25 şehit için eş zamanlı olarak gerçekleştirilen anma törenlerinde, şehit mezarlarına karanfiller bırakılarak, dualar edildi. Şehitler için ayrıca Selimiye Camii'ne de mevlit okutuldu. Ardından vatan savunması uğruna hayatını kaybeden tüm şehitler için dua edildi.
  Tekirdağ'da Şehitlikte düzenlenen törende şehitler için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi ve şehit mezarlıklarına Tekirdağ protokolü tarafından karanfil bırakıldı. Programa, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve kurum müdürleri katıldı
  Çorlu ilçesindeki etkinlikler ise Halk Eğitim Merkezi 15 Temmuz Salonu'ndaki resim sergisi ile başladı. Ardından şehitlikte düzenlenen törene Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, 5'inci Kolordu Komutanı Tümgeneral Gürsel Yüz, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehit mezarlığında dualar okundu. Kaymakam Cafer Sarılı, 15 Temmuz hain kalkışmasının 3'üncü yılında şehitlerin anıldığını belirterek, "Hain kalkışmanın 3'üncü yılını yaşıyoruz. Çok kötü bir gündü, ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde bu hain kalkışmanın üstesinden geldik. Bugün törenlerimizde de şehitlerimiz için Kuranı Kerim okuduk ve dualar ettik. Katılan herkese teşekkürşer ediyorum" dedi.
  Kırklareli'de de Vali Sayın Osman Bilgin ile il protokolü ve vatandaşların katılımıyla şehitlik ziyareti gerçekleştirildi. Şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakılarak, dualar okundu.
  FOTOĞRAFLI


    • Bağlama kursiyerlerinden 15 Temmuz klibi

  Uğur YİĞİT/SİVAS (DHA)- SİVAS'ta Şarkışla Kalesi'nde lise öğrencileri tarafından çekilen 15 Temmuz klibi sosyal medyada ilgi odağı oldu..
  Şarkışla İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki bağlama kursunda eğitim gören lise öğrencileri Talip Tutkuoğlu, Polat Erdoğan, Furkan Koçyiğit, Efe Öztürk, İhsan Eren ve Alperen Aker tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümü dolayısıyla şehitlerin anısına bir klip hazırlandı. Şarkışla Kalesi'nde çekilen klipte öğrenciler, şehitlerin anısına Esat Kabaklı'ya ait 'Bil Oğlum' adlı türküyü seslendirdi. İki gün süren çekimler sonrası hazırlanan klip sosyal medyada büyük ilgi gördü. 
  FOTOĞRAFLI  • Denizli'de şehit mezarlarına karanfil bırakıldı

  Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA) - DENİZLİ'de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehitlik ziyareti düzenlendi. Denizli Valisi Hasan Karahan, 15 Temmuz gecesini unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, "15 Temmuz bizim tarihimizde yer alan unutulmaz bir sayfa. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.
  Denizli'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, Asri Mezarlık'ta şehitlik ziyareti yapıldı. Ziyarete, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli 11. Komando Tugay Komutan Vekili Albay Bilal Öztürk, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Kuran tilaveti ve duaların ardından protokol üyeleri, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
  'BU MİLLETE YAPILAN İHANETİ UNUTMADIK'
  Vali Hasan Karahan, 15 Temmuz darbe girişimini unutturmayacaklarını söyledi. Karahan, 15 Temmuz gecesi milletin darbeye karşı dik bir duruş sergilediğini belirterek, "Bugün 15 Temmuz gecesini hatırlıyoruz ve o kinimizi, nefretimizi tazeliyoruz. Bu millete yapılan o ihaneti unutmadık. Unutmayacağız ve unutturmayacağız. 15 Temmuz bizim tarihimizde yer alan unutulmaz bir sayfa. Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Milletimize de teşekkür ediyoruz. Milletimizle gurur duyuyoruz. Böylesine hain bir kalkışmaya karşı 7'den 70'e, kadını erkeği, yaşlısı genci ayağa kalktı ve 'hayır' dedi. Biz de gururla, başımız dik yaşıyoruz. Şehitlerimize rahmet diliyorum, gazilerimize ise teşekkür ediyorum" dedi.
  15 TEMMUZ SERGİSİ GEZİLDİ
  Şehitlik ziyaretinin ardından protokol üyeleri, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda darbe gecesinde çekilen fotoğrafların yer aldığı açılan sergiyi gezdi.
  FOTOĞRAFLI

    • Van'da 15 Temmuz şehitleri anıldı

  Behçet DALMAZ-Orhan AŞAN/VAN,(DHA) - VAN'da, 15 Temmuz şehitleri çeşitli etkinliklerle anıldı.
  Tuşba ilçesi Akköprü Mahallesi Şehitliği'ndeki ilk törene; Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde şehit olanlar için Kuran okundu. Ardından İl Müftüsü Sebahattin Kesti, dua etti. Vali Bilmez ve törene katılanlar daha sonra şehitler için Merkez Hz. Ömer Camii'nde düzenlenen mevlit programına katıldı. 15 Temmuz şehitlerini anma programı gece yapılacak meşaleli yürüyüş ile son bulacak. 
  FOTOĞRAFLI • Şırnak'ta 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

  Sekvan KÜDEN/ ŞIRNAK,(DHA)- ŞIRNAK'ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün 3'üncü yıl dönümünde, şehitleri için mevlit okutuldu. 
  FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümünde Şırnak'ta çeşitli anma törenleri düzenlendi. 23'üncü Jandarma Tümen Komutanlığı'nda yapılan anma programına Vali Mehmet Aktaş, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı. Törenden sonra 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar için dua okundu. Anma etkinlikleri kapsamında Geylani Camii'nde öğle namazı sonrasında Kuran tilaveti ile mevlit okutuldu. Mevlide katılanlara lokum ve gülsuyu ikram edildi.
  FOTOĞRAFLI • Rus turist denizde boğuldu

  Engin ANAK/ALANYA(Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Alanya ilçesinde tatil yapan Rus turist Valontin Dobrkyakov (65), denizde hayatını kaybetti.
  Oba Mahallesi Kleopatra Plajı'nda sabah saatlerinde yüzen Rus turist Valontin Dobrkyakov, bir süre sonra suda çırpınmaya başladı. Durumu fark eden sahildekiler tarafından kıyıya çıkarılan Valontin Dobrkyakov için 112 Acil Çağır Merkezi'nden yardım istendi. Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği Dobrkyakov, ambulansla Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Burada tedaviye alınan Dobrkyakov, kurtarılamadı. Valontin Dobrkyakov'un cesedi işlemlerin ardından otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.
  FOTOĞRAFLI • Harçlıklarıyla 15 Temmuz anısına Türkiye haritası yaptılar

  Ramazan ÇETİN - Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA) - DENİZLİ'de minibüs şoförü baba ile tekstil işçisi annenin öğrenci iki çocuğu, 15 Temmuz darbe girişimini unutturmamak için harçlıklarından biriktirdikleri paralarla Türkiye haritası yaptı. İki kardeş, 15 Temmuz anısına basılan 1 liralarla yaptıkları Türkiye haritasına toplam 3 bin 262 adet para yapıştırdı.
  Denizli Lisesi'nden mezun olan Ayşenur Özdemir (18) ile kardeşi Ticaret Borsası Ortaokulu öğrencisi İbrahim Ethem Özdemi (14), 15 Temmuz hain darbe girişimini unutturmamak için 1 liralardan oluşan Türkiye haritası yaptı. 2 yıl önce ailesinin verdiği harçlıkları biriktirmeye başlayan Özdemir kardeşler, biriktirdikleri paraları 15 Temmuz anısına basılan 1 liralarla değiştirdi. Yaklaşık 6 bin lira biriktiren iki kardeş, Türkiye haritası yapmaya karar verdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi, paraların yapıştırılması için iki kardeşe Türkiye haritasının bulunduğu tablo hediye etti. Eve götürülen tabloya iki kardeş, biriktirdikleri 1 liraları yapıştırdı. İki yıl boyunca 6 bin lira biriktiren iki kardeş, 150x270 santimetre ebatlarındaki tabloya toplam 3 bin 262 adet 15 Temmuz anısına basılan 1 liraları 1 günde yapıştırdı.
  MEYDANDA SERGİLENİYOR
  İki kardeş tarafından hazırlanan tablo 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Delikliçınar Meydanı'nda sergilendi. Tablo vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Vatandaşlar tablo üzerine yapıştırılan paraları yakından inceleyip, hatıra fotoğrafı çektirdi.
  Ayşenur Özdemir, tabloyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye etmek istediklerini belirtip, "2 yıl önce harçlıkları biriktirmeye başladık. Bu kadar çok para biriktirmeyi tahmin etmiyorduk. Milletimizin birlik olduğunu göstermek için böyle bir tablo yapmaya karar verdik. Hatta annem hastalanmıştı, biz de parayı kullanması için babama vermek istedik. Ancak babam kabul etmedi ve bankadan kredi çekti. Biriktirdiğimiz paraları 15 Temmuz anısına basılan 1 liralarla değiştirdik. En büyük arzumuz tabloyu ona hediye etmek ve onu görmek. Edirne'den Kars'a bütün ülke bizim ve bölünemez" dedi.
  İbrahim Ethem Özdemir ise, böyle bir tabloyu ortaya çıkarmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade edip, "Önce şiir yazmak istedik, daha sonra ay yıldız yapmak istedik ancak biriktirdiğimiz paralarla olmayacağını düşündük. Daha sonra Türkiye haritası yapmaya karar verdik. Böyle bir haritayı ortaya çıkarmaktan dolayı mutluyuz" diye konuştu.
  FOTOĞRAFLI

    • Şehit teğmenin eşi: Hakkım sana helal Alim

  Ali KADI-Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- HAKKARİ’de PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Jandarma Teğmen Alim Keskin (31), memleketi Niğde’de gözyaşları arasında toprağa verildi. 
  Şehit Teğmen Keskin’in Türk bayrağına sarılı tabutu ilk olarak İlhanlı Mahallesi 154. Sokak'taki evine helallik alınması için götürüldü. Daha sonra Niğde Fatih Sultan Mehmet Camii'ne getirilen şehidin cenazesini Özel Hareket Polisi olan kardeşi Üzeyir, Uzman Jandarma Rıza, askeri öğrenci Mehmet ve üniversite öğrencisi Selahattin ile Ferruh isimli kardeşleri karşıladı. Cenazede şehidin eşi Yasemin ve annesi Keziban'ı yakınları teselli etti. Şehidin oğlu 4 yaşındaki Göktuğ Alperen de babasının cenaze törenine katıldı. Törende şehidin eşi Yasemin Keskin, "Hakkım sana helal Alim. Bilirdim şehit olacağını o kadar iyiydin Alim" diye gözyaşı döktü. İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık’ın kıldırdığı cenaze namazı sonrası şehidin cenazesi Niğde şehitliğinde gözyaşları içinde toprağa verildi. 
  FOTOĞRAFLI
    • Şehit Altuntaş’ı 8 bin kişi uğurladı

  Nedim KOVAN-Yavuz ŞEN/AYBASTI (Ordu), (DHA)- HAKKARİ’de, 7 gün önce PKK’lı teröristlerce askeri araca düzenlenen, 2 askerin şehit olduğu saldırıda ağır yaralanarak tedavi gördüğü GATA’da şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Salih Altuntaş (24), Ordu’nun Aybastı ilçesinde düzenlenen törenle gözyaşları arasında toprağa verildi. 
  Cenazesi, Ordu’nun Aybastı ilçesine getirilen Şehit Piyade Sözleşmeli Er Salih Altuntaş için İmam Hatip Lisesi bahçesinde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, şehidin babası Kenan, annesi Sayma Altuntaş ile kardeşleri, polis ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde şehidin anne babası ile uzman çavuş olan kardeşi Sami Altuntaş taziyeleri kabul etti. Öğlen kılınan cenaze namazının ardından şehit Altuntaş’ın naaşı ilçeye bağlı Uzundere Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi.
  FOTOĞRAFLI • Demokrasi Üniversitesi'nden '15 Temmuz' yürüyüşü

  Umut KARAKOYUN / İZMİR, (DHA) - İZMİR Demokrasi Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, "Millet olarak biz bir oldukça, diri oldukça, beraber oldukça, tüm çabaları boşa çıkmaya devam edecek" dedi.
  İzmir Demokrasi Üniversitesi mensubu yaklaşık 100 kişilik grup, Gündoğdu Meydanı'nda toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Rektör Bedriye Tunçsiper ile öğretim üyeleri, cübbeleri ve ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüüşün ardından Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Ardından açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, "O gece, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçti. Milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulundular. Tarihi kahramanlıklarla dolu, bağımsızlık ve özgürlüğünden hiçbir zaman ödün vermemiş bu yüce millet, o gece adeta ikinci bir kurtuluş mücadelesine imza attı. Türk Milleti'nin aziz mensupları; 15 Temmuz gecesi cesareti, dirayeti, kararlı ve dik duruşu ile bir tarih yazdılar" dedi.
  'ÜNİVERSİTEMİZ TAŞIDIĞI ÖNEMİN FARKINDA'
  15 Temmuz darbe girişimine karşı koyanların, vatan için canlarını feda etmekten çekinmediğini, şehitlerin kalplerdeki mümtaz yerini daima muhafaza edeceklerini söyleyen Tunçsiper, 15 Temmuz'daki Türkiye'ye yönelik hain darbe girişiminin bir ilk olmadığını belirtti. Bu ihanetin değişik türlerini tarihin çeşitli dönemlerinde hep birlikte yaşadıklarını kaydeden Tunçsiper, "Çok sayıda vatan evladımız yaralandı, şehit düştü. Bilek gücü ile yapamadıklarını da hainler vasıtası ile yapmak istediler ama başaramadılar. Bundan sonra da başaramayacaklar. Millet olarak biz bir oldukça, diri oldukça, beraber oldukça tüm çabaları boşa çıkmaya devam edeceğiz. Bu hain girişim sonrasında doğan ve adeta milli birlik ve beraberliğin, demokrasiye olan inancın bir anıtı gibi yükselen İzmir Demokrasi Üniversitesi, taşıdığı önemin farkında" diye konuştu.
  'ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK ÇALIŞACAĞIZ'
  Rektör Bedriye Tunçsiper sözlerine şöyle devam etti: "Üniversitemiz, demokrasimizi ve milletimizi gururla temsil etme yolunda üreteceği bilim ve yetiştireceği gençlerle İzmir'den tüm dünyaya açılan bir pencere olma azmindedir. İzmir Demokrasi Üniversitesi mensupları olarak milletimizin teröre karşı sergilediği dik ve kararlı duruşun sürekli destekçisi ve demokrasimizin bekçisi olacağız. Ülkemizin hak ettiği güç ve değere kavuşması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Bize atalarımızdan miras, çocuklarımızın ve gelecek nesillerimizin değerli bir emaneti olarak gördüğümüz ülkemizi, eğitimde, bilimi sanatta, sağlıkta, sanayide hemen her alanda söz sahibi ülkeler arasına çıkarmak için çok çalışacağız."
  Daha sonra Narlıdere Şehitliği'ne giden Demokrasi Üniversitesi mensupları, burada şehit mezarlarına karanfil bıraktı.
  FOTOĞRAFLI

   

   

    • Kazada ölen 2 genç anısına spor kompleksi

  Sefer TALAY/BURHANİYE(Balıkesir), (DHA)- BALIKESİR’in Burhaniye ilçesinde, oturdukları İmko Tatil Sitesi önünde kazada yaşamlarını yitiren Ümitcan Karataş (17) ve Berk Altunbezer'in (19) adı sitede yaptırılan spor kompleksinde yaşayacak.
  İmko Tatil Sitesi sakinlerinden Ümitcan Karataş ve Berk Altunbezer, geçen yılın haziran ve temmuz aylarında site önünden geçen Ören-Akçay yolunda yaşanan kazalarda hayatlarını kaybetti. Site sakinleri kazalara dikkat çekmek için eylem yapıp, yol kapattı. Elim kazaların ardından site yönetimi Karataş ve Altunbezer’in adını site içinde spor kompleksi açarak yaşatma kararı aldı. Kompleksin açılış törenine Karataş ve Altunbezer aileleri ile Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli, AK Parti İlçe Başkanı Avukat Feridun Soykök, CHP İlçe Başkanı Ergün İnce katıldı. Törenden sonra konuklara pilav ve ayran ikramı yapıldı. Ümitcan ve Berk’in adlarını yaşatmak istediklerini söyleyen İmko Tatil Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Uysal, “Ümitcan Karataş ve Berk Altunbezer’i 2018 yılı içinde site önündeki yolda yaşanan kazalarda kaybettik. Bu gençlerimizin  anılarını yaşatmak için bu tesisi yaptırdık. Burayı gençlerimize armağan ettik. Onların da sahip çıkacaklarına inanıyorum. Gençlerimizin adları burada yaşayacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
  Ümitcan Karataş’ın babası Üzeyir Karataş da, “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın adları burada yaşayacak. Çocuklar burada eğlenip oynayacaklar. Bu yolda bizim çocuklarımız hayatlarını kaybetti. Başka çocukların hayatlarını kaybetmemeleri için önlem alınmasını istiyoruz” dedi. Site gençlerinden Toprak Günday ise, “Başkanımızı çok teşekkür ediyorum. Biz de burada oynarken ağabeylerimizi hatırlayacağız” dedi.
  FOTOĞRAFLI • Bolu'da 15 Temmuz şehidi polis memuru anıldı

  Murat KÜÇÜK/BOLU,(DHA)- BOLU'da, 15 Temmuz gecesi İstanbul'da şehit olan polis memuru Ozan Özen kabri başında anıldı. Vali Ahmet Ümit, şehidin gözyaşı döken annesi Emine Özen'i sarılarak teselli etti. 
  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Bolu Valiliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Bolu Belediyesi koordinasyonunda Sağlık Mahallesi'nde bulunan Garnizon Şehitliği'nde tören yapıldı. Törene, 15 Temmuz'da İstanbul'da görev yaparken şehit olan polis memuru Ozan Özen'in ailesi, Vali Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Garnizon Komutanı Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik ve protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Kuran tilaveti ve Bolu Müftüsü Orhan Genç'in duasıyla devam etti. Törenin ardından protokol üyeleri, şehitlikteki kabirlere karanfil bıraktı. 15 Temmuz gecesi İstanbul'da şehit olan polis memuru Ozan Özen'in kabrine karanfil bırakıldığı sırada annesi Emine Özen gözyaşı döktü. Bolu Valisi Ahmet Ümit Emine Özen'e sarılarak teskin etti.
  FOTOĞRAFLI • Balıkesir'de aranan 47 kişi yakalandı

  Fatih Emrah ERDOĞAN/ BALIKESİR (DHA) - BALIKESİR'de kent genelinde gerçekleştirilen asayiş uygulamasında çeşitli suçlardan aranan 47 kişi yakalanırken, 31 araç trafıkten men edildi.
  İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, kamu düzeninin sağlanması, güven ve huzur ortamının devamlılığı için başlatılan uygulama kapsamında il genelinde 83 yol kontrol ve arama noktası oluşturuldu. 3 bin 19 aracın denetlendiği uygulamada 109 araç sahibine 46 bin 256 TL idari para cezası kesilirken , 31 araç trafikten men edildi ve ayrıca arama kaydı bulunan 1 araç ele geçirildi.
  Öte yandan 458 umuma açık eğlence yeri, 18 gar-istasyon-iskele ile 173 park-bahçe ve metruk bina denetlendi, 10 bin 930 kişi sorgulandı. Denetimlerde çeşitli suçlardan arama kaydı bulunan 47 kişi yakalanırken, 13 kişi hakkında ise 5 bin 669 TL idari para cezası uygulandı.
  Ayrıca umuma açık 3 eğlence yerine yapılan işlemlerde ise 1 ruhsatsız tabanca, 4 ruhsatsız av tüfeği, 2 kurusıkı tabanca ile 3 bin 609 mermi ve fişek, 20 gram bonzai, 3 adet kulak küpesiz büyükbaş havyan, 80 adet kulak küpesiz küçükbaş hayvan ve 309 litre kaçak haşere ilacı ele geçirildi.
  Valilikten yapılan açıklamada, halkın emniyet ve asayişinin sağlanmasına yönelik çalışmalara aralıksız olarak devam edileceği belirtildi.
  FOTOĞRAFLI • (Görüntülü) 2 milyar kişi yoksullukla mücadele ediyor

  İSTANBUL, (DHA) - Dünyada 2 milyar kişi yoksulluk, 753 milyon kişi de aşırı yoksulluk içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Kamuya ve özel sektöre ek olarak üçüncü bir sektör oluşturan vakıflar yoksullukla mücadelede önemli rol oynuyor. Bu kapsamda vakıfların yoksulluğun azaltılmasında nasıl bir yol haritası çizmesi gerektiği ‘Vakıf Kurumu Sempozyumu’nda kapsamlı bir şekilde ele alındı. 


   

  Küresel Adaletsizlik Dünya Yoksulluk ve Eşitsizlik Raporu 2018’e göre dünyadaki en zengin 42 kişinin mal varlığı, dünya nüfusunun yarısına tekabül eden 3,6 milyar insanla eşittir. En zengin 10 ülkenin geliri de en fakir 10 ülke gelirinin tam 77 katı. Küresel servetin bu şekilde dağılması beraberinde yoksulluk, çatışmalar, açlık gibi başka sosyal problemlerin ortaya çıkmasına neden olmakta. Küresel İnsani Yardım Raporu 2018 verilerine göre ise, dünyada 2 milyar kişi yoksulluk, 753 milyon kişi de aşırı yoksulluk içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Uluslararası yardıma muhtaç duruma düşen kişi sayısı 200 milyonu geçmiş durumda. Bu noktada yoksullukla mücadelede kamuya ve özel sektöre ek olarak üçüncü bir sektör olarak adlandırılan vakıflar önemli bir rol üstleniyor.


   

  Vakıfların tarihteki rolünü incelemek ve modern dönemde sağlayacakları katkıları konuşmak amacıyla geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Vakıf Kurumu Sempozyumu bu sene ‘Vakıf ve Yoksullukla Mücadele’ temasıyla düzenlendi.


   

  İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) ev sahipliğinde, İpekyolu Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen sempozyumda vakıfların yoksulluğun azaltılmasında nasıl bir rol oynaması gerektiği kapsamlı bir şekilde ele alındı. 


   

  “BİR KISIM ZENGİNLEŞİRKEN, BİR KISIM CİDDİ FAKİRLİKLE KARŞI KARŞIYA”


   

  Demirören Haber Ajansı’na konuşan İZÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Batı merkezli kapitalizm ekonomik büyümeyi sağlıyor. Ekonomik büyümede bu sistem başarılıdır. Fakat bir taraf spesifik bölgeler çok hızlı bir şekilde zenginleşirken, dünyanın geri kalan özellikle Afrika gibi bölgelerde çok ciddi fakirlikle karşı karşıya kalıyoruz. 1980’lerden itibaren Asya ve Afrika yavaş yavaş harekete geçmeye başladı. Ama ifade edildiği gibi dünyada şu anda 250 milyon civarında insan açlık sınırında” dedi.


   

  Vakıfların fakirliğin ortadan kaldırılması anlamında son derece önemli bir kurum olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mehmet Bulut, “Örneğin Osmanlı’da ekonomi sektörünün yüzde 35’i vakıflar tarafından sağlanıyordu. Dolayısıyla bu son derece önemli. Bunun dışında başka kurumlar da var. Mesela vakıflar zekat topluyor. Zekat müessesesi de aslında fakirliği ortadan kaldırmaya yönelik bir müessese. Osmanlı’ya bakıldığında zekat bağışı vergiden muaftır. Bugün Türkiye’de vakıflara ve zekat fonu anlamında yapılan bağışların vergiden muaf tutulması gibi bir uygulamaya gidilebilse topkum çok daha fazla infaka yönlendirilebilir ve fakirlikle mücadele edilebilir. Ülkemiz bu anlamda daha şanslı. Ama dünyanın belli coğrafyalarında çok sorunlu insanlar var” diye konuştu.


   

  “OSMANLI DEVLETİ VAKIFLARI GENİŞLETİP, DERİNLEŞTİRDİ”


   

  Osmanlı Devleti’nde vakıfların fonksiyonları hakkında konuşan Osmanlı iktisat tarihi duayenlerinden Mehmet Genç ise, “İslam, vakıfları ilk defa formel bir enstitüsyon haline getirdi. Osmanlılar bu vakıfları bulup hemen benimsediler ve vakfa çok önemli katkıda bulundu Osmanlılar. Çok yeni unsurlar eklediler ve çok genişletip, derinleştirdiler. Bütün toplumun derinliklerine nüfuz eden bir kurum haline getirdiler. Vakıfların adeta tamamlama niteliğinin olduğunu, vakıf olmadığı zaman yaşayabilirliğin şüpheli olan bir sistem olduğunu anlıyoruz. Osmanlı sisteminde çok genel düzeyde eşitlikçi bir yapı meydana getirdi. Ekonominin bütün sektörlerini ve siyasi sistemi belirli bir eşitlikçi yapı mantığıyla düzenlemiş görünüyorlar” ifadelerini kullandı.