MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Sinpaş Time İstanbul'un yeni yaşam merkezi olmaya aday

  İSTANBUL, (DHA)- ULUSLARARASI Finans Merkezi’ne komşu Sinpaş Finans Şehir’in kalbinde konumlanan Sinpaş Time; İstanbul’un ilk saatli ikonik residence olarak, farklı tiplerde villa, konut ve ticari ünitelerin yer aldığı meydanıyla İstanbul’un yaşam merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.

  Sinpaş’ın en yeni projesi Sinpaş Time, konumundan özgün mimari tasarımına, konfordan sosyal donatılara, doğa ve spor odaklı yaşam anlayışından farklı ihtiyaçlara göre şekillenen ticari ünitelere kadar şehir hayatının beklentilerine çözüm sunuyor. Finans Merkezi'nin hemen yanı başında yer alan Sinpaş Time’ın residence kulesi ve üzerinde yer alan ikonik dev saati ile Anadolu yakasının yeni simgelerinden biri olmayı hedefliyor. Sinpaş Time, ilk fiyat avantajı ve özel ödeme planlarıyla kazançlı yatırımın adresi olmaya da aday. Proje, residence seçeneği dışında apartments, ofis, sınırlı sayıda villa ve ticari ünite seçeneği de sunuyor.

  “YATIRIMIN ZAMANI GELDİ”

  Sinpaş Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, Sinpaş’ın, her projede daha iyiyi ve en yeniyi hedeflediğini, tüm projelerinin şehre ve yaşama değer katmasına özen gösterdiklerini belirterek, Sinpaş Time’ın bu anlayışın iyi bir örneği olduğunu söyledi.

  'Sinpaş Time, dünyanın yeni finans merkezinin hemen yanında' diyen Çelik şöyle devam etti:

  “Finans Şehir’in kalbinde yer alan, her ayrıntısıyla titizlikle tasarlanmış, yepyeni bir karma proje. Sinpaş Time, beklentileri karşılayacak kusursuz bir karma proje örneği olarak geliştirildi. Konutla ticari alanları, konforla sosyal donatıları şehirli bir konseptle birleştiriyor. Sinpaş Time, sadece konforlu bir yaşam sunmakla yetinmeyerek, çok kazandıran bir yatırıma da dönüşecek. Sinpaş olarak, ayrıcalıklı bir yaşam ve iyi bir yatırıma sahip olmak isteyen herkese, kazançlı yatırımın tam zamanı diyerek Sinpaş Time’la yatırım fırsatı sunuyoruz. Sinpaş Time müşterilerimizin zamanına değer kazandıran, yaşamlarını kolaylaştıran, hayatlarına mutluluk katan yeni bir adres olacak.”

  DÜNYANIN YENİ FİNANS ÜSSÜNE KOMŞU

  Sinpaş Time, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne komşu olmasına rağmen, metropol yoğunluğundan uzak, dingin ve konforlu bir yaşam sunuyor.  Sinpaş Time’da özgün tasarıma sahip 34 katlı kule, 342 konut, farklı tiplerde villa ve sınırlı sayıda ticari ünitenin yer aldığı farklı konsept ve kullanım imkanı sunuyor. Sinpaş Time; ‘konut’, ‘residence’, ‘villa’, ‘ofis’ ve ‘ticari alanlar’ olmak üzere çok farklı ihtiyaçlara en iyi seçeneği sunacak.

  ALIŞVERİŞ CADDESİ’NDEN 36 BİN METREKARELİK ŞEHİR PARKI’NA

  Sinpaş Time’da her türlü ihtiyacı eksiksiz olarak karşılayacak Alışveriş Caddesi’nde, seçkin markalar ile süpermarket, kafe ve restoranların da yer aldığı 33 ticari ünite bulunacak. Sinpaş Time’da yaşayanlar, 36 bin metrekarelik Şehir Parkı ve içerisinde yer alan piknik alanları, göletler, oturma terasları ile doğayla iç içe olmanın ayrıcalığını yaşayacak. Uzun yürüyüş yolu, bisiklet ve koşu parkuru ile spor, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olacak. Sinpaş Time dünyasında yer alanlar, bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanma keyfini yaşayacak. Yeşillikler içinde, süs havuzları ve heykellerin yer aldığı meydan da, Sinpaş Time’ın özgün konseptini yansıtacak.

  ÇOCUKLAR İÇİN PARKY

  Sinpaş Time’da çocuklar için de büyük bir oyun parkı yer alıyor.  Birbirinden eğlenceli donatı ve aktivitelerin yer aldığı Parky çocuk parkı, Sinpaş Time’ın minik sakinlerinin keyifli anlarına ev sahipliği yapacak. Anne ve çocuk salıncakları, tırmanma grupları, trambolin, tahterevalli, döner zıp zıp, fıskiyeli su parkı, kum oyun alanı, kara tahta boyama ve graffiti duvarları, aynalı yansıma duvarları, piyano basamaklar ile çocukların eğlenceli zaman geçireceği favori mekanlarından sadece birkaçı.

  KOLAY ULAŞIM AVANTAJI

  Sinpaş Time, şehrin farklı noktalarına kolay ulaşım imkanı sunan, avantajlı bir konuma sahip. Uluslararası Finans Merkezi ile beraber yapılacak olan yeni yol bağlantılarıyla E5 ve TEM bağlantılarına ulaşım kolayca sağlanacak. Açılacak olan Göztepe Ataşehir Metro hattı ve hemen yanı başında yer alacak Metro durağı ile İstanbul’un her noktasına dakikalar içinde ulaşılabilecek.

  (FOTĞRAF) • Pankobirlik Genel Başkanı Konuk: Şeker fabrikaları, çiftçi kuruluşların işlettiği modele dönüştürülmeli

  İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA) - PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, özelleştirilmesi düşünülen şeker fabrikalarının, çiftçi kuruluşlarınca işletilecek modele dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Konuk, ''Mevcut şekliyle özelleştirilecek olursa inşaat firmalarının, bu üretimin hem üretim aşamasındaki bilgi yoğunluğuna vakıf olmayan hem de üreticinin içinde olmayan yapıyla özelleştirilmesi durumunda, bu özelleştirmenin sonucunun kaos olacağını düşünüyorum'' dedi. 
  AK Parti Karaman Milletvekili ve Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) Genel Başkanı Konuk, TÜYAP Fuar Merkezi'nde açılan Konya 2018 Tarım Fuarı'nı gezdi. Çiftçilerle sohbet eden Konuk, Konya Şeker Fabrikası iştiraki olan Torku firmasının da standını ziyaret etti. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı olmadıklarını belirten Konuk, üreticinin içinde olduğu modelle özelleştirilmesi gerektiğini söyledi. Konuk, ''Biz özelleştirmeye karşı değiliz. Devletin gazla bezle tuzla olmasının çok sürdürebilir olduğunu düşünmüyoruz. Özelliği olan, özelleştirmenin olmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Mevcut şekliyle özelleştirilecek olursa inşaat firmaların, bu üretimin hem üretim aşamasındaki bilgi yoğunluğuna vakıf olmayan hem de üreticinin içinde olmayan bir yapıyla özelleştirilmesi durumunda, bu özelleştirmenin sonucunun kaos olacağını düşünüyorum" diye konuştu. 
  Modele ilişkin Avrupa ülkelerinden de örnekler veren Konuk, ''Bugün Birleşik Devletlerdeki şeker fabrikalarının, pancar şekeri işleyen fabrikaların, tamamı özel sektör işletemediği için bugün kooperatif veya çiftçi kuruluşlarına devredilerek tamamı, çiftçi kuruluşlarının işlettiği bir modele dönmüştür. Amerika gibi dünyanın en liberal memleketinde bile eğer şeker pancarı tabiatı gereği özel sektör tarafından işletilememiş ise bu bizim ülkemizde de işletilemez. Avrupa'da da benzer gelişmeler başlamış. Başta Almanya'da yüzde 80'e, Fransa'da yüzde 80'nin üstüne çıkarak, bugün kooperatif ve çiftçi kuruluşlarına devredilmiştir. Hatta Hollanda ve İngiltere'de çiftçi kuruluşlarının işletme oranı yüzde 100'ün üzerine çıkmıştır. Şeker pancarının, pancar çiftçisinin, üretenin içinde olmadığı bir sanayinin işlemeyeceğini söylüyorum'' dedi. 
  Üretilen pancarın, başka bölgelerdeki fabrikalara transferinin yapılmasının da uygun olmadığını kaydeden Konuk, şunları söyledi:
  ''Bunun sebebi şudur. 1 hektar arazide yaklaşık 75 ton şeker pancarı üretilir. Aynı 1 hektar araziden 4 ton ayçiçeği üretilir. Sadece ikisiyle mukayese edersek derdimi daha iyi anlatmış olurum. Bugün 1 hektar arazideki şeker pancarını bulunduğunuz bölge yerine bir başka yere transfer ederseniz, gelirinizin yüzde 120'sini nakliye olarak ödemek durumdasınız. Şeker pancarı yetiştirildiği yerden uzaklaştıkça ekonomik değerini kaybeder. Gelirinizin yüzde 120'sini, cebinize ilave para koyarak transfer edersiniz. Aynı ayçiçeğini, aynı bölgeye transfer etmek isterseniz gelirinizin yaklaşık yüzde 10'unu ödemek zorundasınız. Bu ürün başka bölgeye transfere tabi tutulduğu zaman o ürünün tabiatı gereği münavebe bozulur. Münavebe bozulduğu zaman halk tabiriyle pancar kanseri tarlalarda başlar ve pancarı üretemezsiniz. Ürünün başka bölgelere transferi, bir sonraki yere saklama, farklı fabrikalara  verme şansı olmadığı için ürün bölgedeki mahkemeye mahkumdur.'' 
  Pancar üretilen bölgedeki fabrikanın, özel sektör ve tek olması durumunda, o bölgede pancar üretiminin düşeceğini kaydeden Pankobirlik Başkanı Konuk, şöyle konuştu:
  ''Bölgedeki fabrika tek fabrika ise ve özel sektörse, elbette özel sektör karını düşünerek elinden geleni yapacaktır ve tek taraflı kar anlayışı da çiftçi ile sanayicinin birlikte yürümesine engel olacaktır. Ürün rekabetini kaybedecektir. Şeker pancarının da rekabeti tek alıcıdan dolayı rekabeti kaybolur ve zamanla şeker pancarının üretimi düşür. Bu Birleşik Devletler‘de, Fransa'da,  Almanya’da, Hollanda'da test edilmiş. Hepsinde benzer sonuçlarla karşılaşıldığı için hızla üretici kuruluşları ihdas edilerek, kooperatifler ve çiftçi birlikleri oluşturularak şeker sanayinin işletilmesi, üretenle sanayi  birlikte işletecek bir modele geçilmiştir. Biz de bugün, yarın geç olmadan Konya, Kayseri ve Amasya'daki örnekleri bakılarak varsa aksaklıkları giderilerek benzer modelle geçmeliyiz. Şeker pancarını, özelliklere gıdayı başka ellere özellikle yabancı ellere, mahkum etmeyiz diye düşünüyorum.'' 

  ​FOTOĞRAFLI  • TÜRK-AV Genel Kurulu'nda Feyzioğlu başkan seçildi

  ANKARA, (DHA)- TÜRK Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlık Örgütleri Birliği (TÜRK-AV), Türkiye Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği 2'nci Olağan Genel Kurul toplantısında tarihi kararlara imza attı. Feyzioğlu, TÜRK-AV Başkanı seçildi.
  Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve TÜRK-AV Genel Sekreteri Metin Feyzioğlu’nun başkanlığında Ankara'da toplanan Genel Kurul'da önemli kararlar alındı. Buna göre; Rusya Federal Avukatlar Odası’nın gözlemci üyelikten tam üyeliğe geçme başvurusu kabul edildi. Tacikistan Barolar Birliği’nin üyelik başvurusu kabul edildi, üye sayısı 17’ye çıktı. Beş kişiden oluşan TÜRK-AV Yönetim Kurulu’nun üye sayısı 7 kişiye çıkarıldı. Rusya Federal Avukatlar Odası ve Azerbaycan Barolar Birliği temsilcileri Yönetim Kurulu’na katıldı. TÜRK-AV Genel Sekreteri Metin Feyzioğlu TÜRK-AV Başkanı seçildi. 'Uyuşmazlıkları, aynı dili konuşan, aynı kültürü paylaşan avukatlar olarak birlikte çözme' hedefi doğrultusunda, TÜRK-AV bünyesinde Uluslararası Tahkim Merkezi’nin kurulması ve hazırlıklar için bir çalışma grubu oluşturulması kararı alındı. TÜRK-AV’a bireysel üyelik kabul edildi. Bireysel üyeliğin esas ve yöntemi belirlendi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin TÜRK-AV üyesi ülkeler bakımından yaratacağı iş birliği imkânlarını ve TÜRK-AV’ın bu sürece sunabileceği katkıları ele almak üzere Kars’ta, Bakü’de, Tiflis’te uluslararası sempozyumlar düzenlenmesi kararlaştırıldı.

  FOTOĞRAFLI • Eyüpsultan’da mahsur kalan kedi için seferberlik

  İSTANBUL, (DHA) - EYÜPSULTAN ilçesinde ağaçta mahsur kedi için vatandaşlar ve Eyüpsultan Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü ekipleri seferber oldu.Talihsiz kedi ağaçta mahsur kaldığı sırada bir taraftanda kargaların saldırısına uğradı.

  Çevrede kedinin düştüğü zor durumu gören vatandaşlar ağaca çıkamayınca çaresiz kaldılar. Vatandaşlar, çareyi Eyüpsultan Belediyesi’ni aramakta buldu.

  TALİHSİZ KEDİYE ACİL MÜDAHALE

  Eyüpsultan Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü ekipleri olay yerine gelerek , acil müdahalede bulundu. Veteriner ekipleri vatandaşların alkışları eşliğinde kediyi ağaçtan alarak tedavi için Kemerburgaz Sokak Hayvanları Kliniğine götürdü.Vatandaşların ilgi odağı haline gelen ‘ kurtarma operasyonu ‘ görüntülenerek  kaydedildi.

  Kargaların saldırısı sonucu hafif yaralanan kedi, tedavi sürecinin ardından kurtarıldığı bölgeye geri bırakıldı.

  (FOTOĞRAFLI) • Hepsiburada’dan Survivor adasına çıkarma

  İSTANBUL (DHA)- E-ticaret platformu Hepsiburada, yarışmacıların hem zorlu ada koşullarıyla hem birbirleriyle mücadele ettiği Survivor yarışmasının 'Sembol Oyunları'na marka sponsoru oldu. Bu sponsorluk kapsamında, Sembol Oyunları’nda sembolik bir kolye kazanan yarışmacılar birleşme partisini garantileyerek Hepsiburada'dan sürpriz hediyeler kazanacak.

  Hepsiburada, Survivor yarışmasının Sembol Oyunları sponsorluğuyla, Türkiye sınırlarının ötesine geçip Dominik Cumhuriyeti’ne uzandı. Dünyanın en zorlu yarışmalarından olan ve yarışmacıların adada kalma mücadelesi verdiği Survivor’da, kadın ve erkek yarışmacıların aralarında oynadığı bireysel bir oyun olan ve en çok Sembol toplayan yarışmacılara yarı finale (birleşme partisine) son hafta oylamalara kalmadan seçilme şansı tanıyan Sembol Oyunları, Survivor sezonu boyunca Hepsiburada sponsorluğunda sürecek. Sembol kazanan yarışmacılar ayrıca her oyunda Hepsiburada’dan sürpriz hediyeler kazanacak. Yarışmacılar cep telefonu görünümündeki Hepsiburada uygulamasındaki butonuna basarak, bölmede beliren Hepsiburada kutusundan çıkan sürpriz hediyeleriyle buluşacak.

  SADECE YARIŞMACILAR KAZANMAYACAK

  Survivor Sembol Oyunları marka sponsorluğuyla ilgili konuşan Hepsiburada Pazarlama Grup Başkanı Yüce Zerey, “Hepsiburada olarak Survivor sponsorluğumuz kapsamında Survivor yarışmacılarının yanı sıra, Hepsiburada müşterilerimizi özel kampanyalarla buluşturuyoruz. Hepsiburada müşterileri, Sembol Oyunları'nda duyurulan ve her hafta değişen fırsatlara sitemizde yer alan 'Sembol Kampanyası' sekmesinden ulaşabiliyor, ayrıcalıklı ve avantajlı kampanyalardan yararlanıyor” dedi.

  (FOTOĞRAF)

    • (yeniden)“2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz”

  İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Aydın Üniversitesi (İAU) bünyesinde yer alan ve başkanlığını AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın yürüttüğü Batı Araştırmaları Merkezi’nin düşünce kuruluşu Batı Platformu‘na, Prof. Dr. Kerem Alkin katıldı. Ayda bir gerçekleşen ve farklı konukların ağırlandığı Batı Platformu’nda, Sabah Gazetesi yazarı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin’le “2071’e Doğru Küresel Ekonomi ve Politikada Yükselen Avrasya’da Türkiye’nin Yeni Konumu” temalı toplantı gerçekleşti. Alkin, “Geçmişte Irak’ta, bugün de Suriye’de yaşanan gelişmeleri 1’inci Soğuk Savaş Dönemi’nde yaşanmış gerginliklere benzetiyorum. 2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuştu.

  Prof. Dr. Kerem Alkin’in ana konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, öğretim üyeleri, bürokratlar, işadamları, bilim insanları ve diplomasi dünyasının önemli isimleri katıldı.

  “TEMEL FELSEFE, ÜNİVERSİTELERİN DEVLETİ BESLEMESİ GERÇEĞİDİR”

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin bünyesinde iki büyük düşünce kuruluşu olduğunu ve üniversitelerin kendi içlerinde ürettikleri bilgi birikimini, tecrübeyi ve deneyimi, devletin yetkili organlarına sunarak, devletin bu bilgilerle donatılmasını sağlaması gerektiğini vurguladı. Temel felsefenin, üniversitelerin devleti beslemesi olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Aydın sözlerine şöyle devam etti:

   “Türkiye’de 200’e yakın üniversite var ve bu üniversitelerde beyin ve düşünce gücü var. Üniversitelerin, ekonomik, tarihi, siyasi alanda ön açması gerekir. Üniversitemiz, hem araştırma merkezleriyle hem de düşünce kuruluşlarıyla devleti beslemeye çalışıyor. Bu çalışmalarda elde edilecek sonuçları ve önerileri, devletimizin yetkili organlarına göndereceğiz. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlara ve geleceğe dönük perspektifine baktığımız zaman, bu tür çalışmaların çok önem arz ettiğini söyleyebilirim. Elde edilecek veriler yetkili mercilerin, siyasilerin, ekonomistlerin, bürokratların hizmetine sunarak, daha doğru, daha sağlıklı karar almalarına bir nebze olsun katkı sağlarsak kendimizi mutlu hissedeceğiz. Bütün bu çalışmaların amacı daha güçlü, ekonomik olarak daha fazla söz sahibi olan, rekabet edebilen ve kendi coğrafyasında, bayrağı altında, bağımsız yaşayan bir Türkiye oluşturmak.”

  “BİRDEN FAZLA KÜRESEL AKTÖRLE İŞBİRLİĞİ FIRSATLARINI DEĞERLENDİREBİLİRİZ”       

  Batı Platformu’na ana konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin, “ Türkiye açısından aynı anda birden fazla küresel aktörle, işbirliği fırsatını değerlendirebileceğimiz ilginç bir dönemdeyiz. Bu dönemi iyi değerlendirebilmemiz halinde, küresel aktörlerle dengeli ve çok yönlü bir ilişki süreci oluşturmayı başarmamız halinde, eli çok güçlü bir Türkiye olarak, Avrasya’da birçok fırsatı değerlendirebileceğimiz bir dönem bizi bekliyor” dedi.

  ABD’nin, Rusya, Çin,  Hindistan, Japonya gibi farklı aktörlerin, Türkiye ile oluşturmak istedikleri yeni işbirliği sürecinden pek memnun olmadığını gözlemlemekteyiz diyen Prof. Dr. Alkin, “Amerika’nın son dönemde stratejik ortaklık gibi kavramlardan, genel olarak anladığı ‘ben söylerim stratejik ortaklar yapar’ şeklinde bir ilişki sürecidir.  Bu artık birçok ülke için yürütülebilecek sağlıklı bir ilişki süreci değil. ABD’ye de çok sayıda ülke, artık yeni bir dünyada olduğumuzu, 21’inci yüzyılda stratejik ortam gibi bir kavram söz konusuysa, ABD’nin böyle bir ortaktan beklentisi varsa, diğer ortağında ABD’den beklentileri olduğunu hatırlatıyoruz. Bu nedenle, Amerika açısından, önümüzdeki 40-50 yıl izlemesi gereken stratejilerle ilgili, tüm bakış açısını gözden geçirmesi gereken bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.

  “ TÜRKİYE’NİN DÜNYADAN KAYNAK BULMASINI ZORA SOKACAK ADIMLAR ATABİLİRLER”

  Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye’nin, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar tasarruf açığı olan bir ekonomiye sahip olduğu için bazı hamlelerini gerçekleştirmek adına, dünyadan, zaman zaman kaynak kullanma ihtiyacı duyduğunu söyledi. “Bizi köşeye sıkıştırmak adına, küresel aktörler, Türkiye’nin dünyadan kaynak bulmasını zora sokabilecek adımlar atabilir diyen” Alkin, “Onlar bu tür hamleler yapıyorlarsa, bu hamleler karşılığında onların boşalttığı alanı, Türkiye’yle ilişkiler adına doldurmak isteyecek yeni aktörler var. Eğer o tarafta bir sıkışma görüyorsak o zaman bizi rahatlatacak diğer aktörlerle işbirliğini hızlandırmak suretiyle yeni alternatif koridorlar oluşturarak, Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlamamız lazım.  Reformları sürdürmeli ve yatırımları devam ettirecek bir ekonomik iklimi sağlamamız gerekli. Bir yandan da kendimize yeni partnerler, yeni işbirliği ekonomileri bularak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

  “2071’DE 100 MİLYONU AŞACAK NÜFUSA GİDİYORUZ”

  “Türkiye’nin en büyük avantajının 2071’e doğru 100 milyonu aşabilecek nüfusa doğru gidiyor olmasıdır” diyen Prof. Dr. Alkin, “ Türkiye’nin bu nüfus artışında avantajı, önemli bir genç nüfus artışını elinde bulunduracak olmasıdır. Türkiye’nin çalışan nüfusu, 29-30 milyon seviyesinden yaklaşık 50 milyonlara doğru çıkacak, yani 20 milyon kişinin daha istihdama katılacağı öngörülüyor. Güney Kore başta olmak üzere pek çok ülke, 2060 ve 2071’de aşırı yaşlanan nüfuslarıyla, nüfus kaybetmek ve dünya ekonomisinde eski ağırlıklarını devam ettirememek gibi gerçeklerle karşı karşıya kalacakken, Türkiye, yükselen genç nüfusuyla ve istihdam kabiliyetiyle dünya ekonomisinde iddiasını devam ettirebilen ender ülkelerden birisi olacak” ifadelerini kullandı.

  “AFRİN OPERASYONU, EKONOMİYE FAYDA GETİRECEK BİR OPERASYON OLDU”

  İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde yer alan Batı Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını üstlenen AB Eski Bakanı Egemen Bağış da Türkiye’nin yarınlarının çok aydınlık ve parlak olduğunu ve bunu hep beraber fark edip, planlar yapmaya karar verdiklerini söyledi.  Terörün ülke ekonomisi üzerinde büyük bir yük olduğunu vurgulayan Bağış, “Bir yandan Fırat Kalkan’ı, bir yandan Zeytindalı Operasyonu çok büyük bir başarıyla gerçekleşti. Terör ekonomimizin üzerinde en büyük yüklerden biriydi, 100 milyar doların üzerinde maliyeti olduğu biliniyor. Biz artık o maliyeti ortadan kaldırıyoruz. Afrin Operasyonu Türkiye’nin ekonomisine zarar değil fayda getirecek bir operasyon oldu çünkü terörü kaynağında yok ettiğiniz zaman, ülkenizin ulusal kaynaklarının, terörle mücadele yerine, yatırıma ve istihdama dönüşümünü sağlayacaksınız. Afrin operasyonu son derece başarılı, ekonomik gelişmemiz için de son derece faydalı olmuştur” diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-VİDEO) • Doğanın yansımaları NetWork’te

  İSTANBUL, (DHA)-NetWork İlkbahar - Yaz 2018 koleksiyonu, Klooga Gölü’nde gerçekleşen kampanya çekimiyle yeni sezona giriş yapıyor.

  NetWork İlkbahar -Yaz 2018 koleksiyonu; özgür hikayesi, enerjik renk ve desenleriyle bu sezonda dinamik ve dikkat çekici bir kampanyaya dönüştü. Estonya’nın kuzeyinde, yaklaşık 6 kilometrekarelik  donmuş Klooga Gölü’nün incecik buz yüzeyi üzerinde cesur performanslar sergileyen buz dansçılarının yer aldığı kampanya, NetWork Stories serisinin üçüncüsü. 

  İlk hikayede dünyaca ünlü dikey dans ekibi BANDALOOP, tarihi Oakland City Hall binasının duvarlarında dans etti. Ardından cesur highline sporcuları Levent Kanyonu’nda ince bir ip üzerinde yürüyerek, NetWork koleksiyonunu taşıdı.

  “On Ice” temalı bu üçüncü hikayede ise, dinamizm ve heyecan en üst seviyede. Büyüleyici doğanın içinde, -13 derecede, 48 kişilik bir ekiple, saatlerce provanın ardından 12 saat süren çekimde dünyaca ünlü fotoğrafçı ikili Hunter&Gatti’nin imzası bulunuyor.

  Usta fotoğrafçılar zorlu hava koşullarında profesyonel buz dansçılarıyla yaptıkları bu ilk çekimi “-13 dereceye ve yazlık elbiseler giymelerine rağmen Maria ve Pierre’in son derece profesyonel tutumları, artistik vücut dillerini en iyi şekilde yansıtmamıza yardımcı oldu.” diye anlatıyorlar. Yeni koleksiyonu tüm mağazalarda ve markanın internet adresinde bulabilirsiniz.

  (FOTOĞRAF)

    • (Görüntülü Haber) Muharrem Yılmaz: Tarımda reformun zamanı geldi

  Gül KABA-Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)-SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, tarımda verimlilik problemi olduğunu söyleyerek "Yeteri kadar üretim yapamıyoruz. Tarımda reformun zamanı geldi ve çağdaş teknolojiyi kırsal da kullanmak için nesil değişimine ihtiyaç var" dedi. Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Tarımın Geleceği’ konulu oturumda tarımda verimliliğin artırılması üzerine konuşma yapan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz panelin ardından DHA'nın sorularını yanıtladı. Zirvenin akılları, fikirleri bir araya getirdiğini söyleyen Yılmaz, "Uludağ Ekonomi Zirvesi akılların fikirlerin bir araya getirdiği dostlukların tazelenme fırsatı bulduğu zirve olarak iş insanlarının takviminde çok önemli bir yeri var" diye konuştu. "YETERİ KADAR ÜRETİM YAPAMIYORUZ, VERİMLİLİK PROBLEMİ VAR" Türk tarımında 'tarımı' artık gündeme almanın zamanın geldiğini vurgulayan Yılmaz, "Çünkü Türkiye'de çalışan 27 milyon insanın yüzde 20'si tarımda çalışıyor ve bunların Gayri Safi Milli Hasıla'sına (GSMH) yaptıkları katkı 58 milyar dolar civarında. Bu dünyanın çok gerisinde bir rakam, tarımda yeteri kadar üretemiyoruz. Bol iş gücümüz var ama kişi başına üretimimiz çok düşük. Bu 'verimlilik' problemi, Türkiye'nin önüne alması gereken tarımda verimliliği nasıl artırabiliriz? Soru bu" ifadelerini kullandı. "TARIMA CİDDİYETLE BAKMANIN ZAMANI GELDİ" Gıda Enflasyonu'nun, enflasyonun önemli tetikleyici sorunlarından biri olduğunu belirten Yılmaz, "Hem tüketicinin cebini yakan hem ekonomiyi yönetenleri tedirgin eden bir duruma geldiyse artık tarıma ciddiyetle bakmanın, reformun zamanı gelmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) ile yenileme müzakereleri sürecinde de tarım Gümrük Birliği'ne dahil edilmek üzere aday sektör. AB ile de bu konuda uyum sağlamamız lazım" dedi. "NESİL DEĞİŞİMİNE İHTİYACIMIZ VAR" "Türkiye'de tarımda verimliliği artıracak politikaları uygulayarak ancak AB ile entegre olup yarışabiliriz orada yaşayabiliriz" diyen Yılmaz, "Yoksa AB bu konuda uzun yıllardır büyük desteklerle tarımını güçlü bir hale getirmiş. Bizim onlarla rekabet edecek gücümüz olmaz. İlk önce yapmamız gereken tarımda çalışan insanlarımızı eğitmeliyiz. Çağdaş teknolojileri kullanabilecek seviyeye getirmemiz lazım. Bu da tarım kesimindeki yaşlanan nüfusla zor onun için bir nesil değişimi yapmalıyız. Gençlerin tarıma ilgisini sağlamamız, onları eğitmemiz ve tarımda başarılı olabilmeleri, tarımda kalabilmeleri için gerekli ortamı yaratmamız lazım" şeklinde konuştu. "KIRSALDAN KENTE GÖÇÜ ÖNLEMELİYİZ" Tarımda girişimciliğin, çalışanların uzmanlığının ve teknoloji kullanımının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Köyden kente göçü önleyecek en önemli çarelerden biri de bu, kırsal alanda çalışıp, kazandığından mutlu insanlar yaratmak. İnsanlar çalışıp kazandığından mutlu olabilse niye büyükşehre göçsün ki. Bizim çaremiz, tarımı insanları tatmin edici, hem ekonomimiz için üretken hem çalışanları için yüksek gelir seviyesi sağlayan bir hale getirmek. Buna da teknoloji yeterli imkanı veriyor" dedi. Türkiye'nin ikliminin, suyunun tarım için birçok ülkeye göre avantajlı olduğunu söyleyen Yılmaz, "Kendi bölgemizde komşularımıza da yardım edebilecek potansiyelimiz var. Tarımda daha çok üretmeliyiz, hem kendimizi daha iyi beslemeliyiz hem de tarımda ihracat yapmamız çevremize de fayda sağlamamız lazım" diye konuştu. • Esenler Belediyesi gençler için '15 Temmuz Gezisi' düzenliyor

  İSTANBUL,(DHA)- ESENLER Belediyesi, 15 Temmuz ruhunu yeniden yaşatmak ve gençlerin bilinçlenmesini sağlamak amacıyla '15 Temmuz Gezisi' düzenliyor.

  Her ay yapılan gezilerde, Atışalanı Köprüsü, Atatürk Havalimanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Anıtı ile 15 Temmuz Şehitliği ziyaret ediliyor. Gezi öncesinde öğrencilere görecekleri noktalar hakkında videolar izletiliyor. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen etkinlik 15 Temmuz gecesinde neler yaşandığı ve bu yerlerin önemi hakkında öğrencileri bilgilendiriyor.

  (FOTOĞRAF) • Muharrem Yılmaz: Tarımda reformun zamanı geldi

  Gül KABA-Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)-SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, tarımda verimlilik problemi olduğunu söyleyerek "Yeteri kadar üretim yapamıyoruz. Tarımda reformun zamanı geldi ve çağdaş teknolojiyi kırsal da kullanmak için nesil değişimine ihtiyaç var" dedi.

  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Tarımın Geleceği’ konulu oturumda tarımda verimliliğin artırılması üzerine konuşma yapan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz panelin ardından DHA'nın sorularını yanıtladı. Zirvenin akılları, fikirleri bir araya getirdiğini söyleyen Yılmaz, "Uludağ Ekonomi Zirvesi akılların fikirlerin bir araya getirdiği dostlukların tazelenme fırsatı bulduğu zirve olarak iş insanlarının takviminde çok önemli bir yeri var" diye konuştu.

  "YETERİ KADAR ÜRETİM YAPAMIYORUZ, VERİMLİLİK PROBLEMİ VAR"

  Türk tarımında 'tarımı' artık gündeme almanın zamanın geldiğini vurgulayan Yılmaz, "Çünkü Türkiye'de çalışan 27 milyon insanın yüzde 20'si tarımda çalışıyor ve bunların Gayri Safi Milli Hasıla'sına (GSMH) yaptıkları katkı 58 milyar dolar civarında. Bu dünyanın çok gerisinde bir rakam, tarımda yeteri kadar üretemiyoruz. Bol iş gücümüz var ama kişi başına üretimimiz çok düşük. Bu 'verimlilik' problemi, Türkiye'nin önüne alması gereken tarımda verimliliği nasıl artırabiliriz? Soru bu" ifadelerini kullandı.

  "TARIMA CİDDİYETLE BAKMANIN ZAMANI GELDİ"

  Gıda Enflasyonu'nun, enflasyonun önemli tetikleyici sorunlarından biri olduğunu belirten Yılmaz, "Hem tüketicinin cebini yakan hem ekonomiyi yönetenleri tedirgin eden bir duruma geldiyse artık tarıma ciddiyetle bakmanın, reformun zamanı gelmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) ile yenileme müzakereleri sürecinde de tarım Gümrük Birliği'ne dahil edilmek üzere aday sektör. AB ile de bu konuda uyum sağlamamız lazım" dedi.

  "NESİL DEĞİŞİMİNE İHTİYACIMIZ VAR"

  "Türkiye'de tarımda verimliliği artıracak politikaları uygulayarak ancak AB ile entegre olup yarışabiliriz orada yaşayabiliriz" diyen Yılmaz, "Yoksa AB bu konuda uzun yıllardır büyük desteklerle tarımını güçlü bir hale getirmiş. Bizim onlarla rekabet edecek gücümüz olmaz. İlk önce yapmamız gereken tarımda çalışan insanlarımızı eğitmeliyiz. Çağdaş teknolojileri kullanabilecek seviyeye getirmemiz lazım. Bu da tarım kesimindeki yaşlanan nüfusla zor onun için bir nesil değişimi yapmalıyız. Gençlerin tarıma ilgisini sağlamamız, onları eğitmemiz ve tarımda başarılı olabilmeleri, tarımda kalabilmeleri için gerekli ortamı yaratmamız lazım" şeklinde konuştu.

  "KIRSALDAN KENTE GÖÇÜ ÖNLEMELİYİZ"

  Tarımda girişimciliğin, çalışanların uzmanlığının ve teknoloji kullanımının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Köyden kente göçü önleyecek en önemli çarelerden biri de bu, kırsal alanda çalışıp, kazandığından mutlu insanlar yaratmak. İnsanlar çalışıp kazandığından mutlu olabilse niye büyükşehre göçsün ki. Bizim çaremiz, tarımı  insanları tatmin edici,  hem ekonomimiz için üretken hem çalışanları için yüksek gelir seviyesi sağlayan bir hale getirmek. Buna da teknoloji yeterli imkanı veriyor" dedi.

  Türkiye'nin ikliminin, suyunun tarım için birçok ülkeye göre avantajlı olduğunu söyleyen Yılmaz, "Kendi bölgemizde komşularımıza da yardım edebilecek potansiyelimiz var. Tarımda daha çok üretmeliyiz, hem kendimizi daha iyi beslemeliyiz hem de tarımda ihracat yapmamız çevremize de fayda sağlamamız lazım" diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-VİDEO)

   

    • Karatay ‘Gerçek Tıbbın 100 Şifresi’ni D&R’da imzalayacak

  İSTANBUL, (DHA)- KARATAY Diyeti’nin yaratıcısı İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay yeni kitabı ‘Gerçek Tıbbın 100 Şifresi’ ile 24 Mart’ta D&R Suadiye’de düzenlenecek imza gününde okuyucularıyla buluşacak.

  Satış rekorları kıran Karatay Diyeti, Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık ve Karatay Mutfağı kitaplarıyla Türkiye'de 'sağlıklı halk hareketi'ni başlatan Prof. Dr. Canan Karatay yeni kitabını okurları için imzalayacak. 50 yıllık mesleki tecrübesiyle gözlemlediği, okuyup araştırmalar geliştirdiği yeni kitabında Türk halkının sağlıklı yaşaması için, mutlu, enerjik ve verimli bir yaşam sürmesi için çözümler sunarken okuyuculara uygulanabilir en kısa yolları gösteriyor. Canan Karatay, mutluluk ve şifa için en kestirme yöntemleri ve iyileşmez denilen hastalıkların nasıl tedavi edileceğini de yüzbinlerce bilimsel referans ışığında yeni kitabında anlatıyor.

  (FOTOĞRAF) • Aşkım Kapışmak 'Kimim Ben' ile D&R’da sevenleriyle buluşuyor

  İSTANBUL, (DHA)- YAZAR ve Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak, yeni kitabı 'Kimim Ben'in 27 Mart Salı günü D&R Marmara Forum’da gerçekleşecek ilk imza gününde okurları ve sevenleriyle bir araya gelecek.

  Kadınlar Sağdan Erkekler Soldan, Beni Benimle Aldatır mısın,  Küçük Mutluluklar Kitabı, Hangi Anne Hangi Babasınız, Yaşam Kitabı gibi çok okunan kitapların yazarı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak, yeni kitabı 'Kimim Ben'in D&R Marmara Forum’da düzenlenecek ilk imza gününde sevenleriyle buluşuyor. 'Kimim Ben' sorusuyla bireyi bir anlam arayışına, kişiliğin iç dünyasının bilinmez yönlerinin keşfine sürükleyen Kapışmak, yeni kitabıyla okuyucuyu görünen ve keşfedildiği sanılan  suyun görünmeyen derinliklerine taşıyor.

  (FOTOĞRAF)

      

   

   

   

   

    • Prof. Dr. Sinan Alçın: İşsizlik kadın ve gençleri daha çok etkiliyor

  İSTANBUL, (DHA)- TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılı işsizlik oranlarını değerlendiren Prof. Dr. Sinan Alçın, "İşsizlik, 10.9 oranıyla 2016 yılı ile aynı seviyede kaldı. Gelecek hafta açıklanacak 2017 büyüme verileriyle ilgili olarak ise yüzde 7'lik bir büyüme bekleniyor. Ekonomi büyürken işsizlik oranının aynı seviyede kalması üzerine düşünülmesi gereken bir konu. Ayrıca açıklanan işsizlik verilerinde kadın ve gençler aleyhine bir gelişme de dikkat çekici" dedi.

  İşsiz sayısının 2016 yılına göre 2017'de 124 bin kişi arttığını söyleyen İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, "İşsizlik oranında bir değişiklik yok. Bu yıl da 10.9 seviyesinde gerçeklemiş. Geçtiğimiz yılı değerlendirdiğimizde, ilk üç ay ciddi bir daralma ile karşı karşıyaydık.  Fakat dördüncü aydan itibaren özelikle kredi garanti fonunun kullanımıyla birlikte sanayide kıpırdanma olduğunu gördük. Gelecek hafta açıklanacak 2017 büyüme verileriyle ilgili olarak da yüzde 7'lik bir büyüme bekleniyor. Ancak işsizlik oranına baktığımızda bir önceki yıla göre değişim göstermiyor olması bir soru işareti. Yani ekonominin yüzde 7 büyümesi öngörülürken işsizlik oranı neden azalmıyor, işsiz sayısı neden artıyor?" diye konuştu.

  "İSTİHDAMIN ARTIŞI KADAR İSTİHDAMIN KALİTESİ DE ÖNEMLİ"

  Bu noktada özellikle istihdamın bileşenlerine bakıldığında iki noktanın problemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alçın, "Bunlardan ilki kadın işgücü, ikincisi ise genç işgücü. Mevcut işsizlik oranı sabit kalırken, yetişkin erkeklerde işsizlik oranı azalıyor. Ancak bu durum kadın ve gençlerde artıyor. Buna göre mevut istihdam yapısında kadın ve gençler, ekonomik yaşamın daha fazla dışında kalıyorlar. İstihdam bileşimindeki değişim, toplumsal sosyo-ekonomik yaşamı etkiliyor. Bu nedenle istihdam artışının yanı sıra istihdam kalitesindeki ve niteliğindeki artışa da dikkat etmek gerekiyor" şeklinde uyarıda bulundu.

  İŞ GÜCÜNE EN FAZLA KATILIM EDİRNE, TEKİRDAĞ VE KIRKLARELİ'DEN

  TÜİK'in açıklamalarına göre işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu üç ilin Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli olduğunu belirten Prof. Dr. Alçın, "İşgücüne katılımın en düşük olduğu iller ise Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt. Bu oranlar,sosyo-kültürel yapının özellikle kadın ve gençlerin ekonomik yaşam içerisinde alacağı rolü de belirlediğini gösteriyor. Ekonomik alanla sosyal alan birbirinden kopuk değil. İş gücüne katılımda Trakya bölgesindeki yoğunluk, buradaki göreli ekonomik canlılığa bağlanabilir ama kültürel yapının da bunda etkisi olduğu bir gerçek. İş gücüne katılımın düşük olduğu illere bakıldığında ise daha kapalı toplum yapısı olduğunu görüyoruz. Tek sebebi elbette ki buna bağlayamayız. Bu coğrafyada yatırımların da oldukça düşük olduğunu biliyoruz ama toplum yapısının etkisi de yadsınamaz" ifadelerinde bulundu.

  "KADINLARIN İSTİHDAMA KATILIM ORANI YÜZDE 33.6"

  Kadınların istihdama katılım oranında belli bir artış gözlemlediklerini dile getiren Prof. Dr. Alçın, "Şu anda bu oran yüzde 33.6. Ancak OECD ortalamasının yüzde 50, Batı Avrupa ülkelerindeki ortalamanın da yüzde 70'lerin üzerinde olduğunu düşündüğümüzde, bu oran çok düşük kalıyor. Türkiye'de her üç kadından ikisi bir şekilde evde kalıyor ve bu durum onları sosyo-ekonomik açıdan da geri plana itiyor.

  "GENÇLERDEKİ İŞSİZLİK ORANINDA ARTIŞ VAR"

  2016 yılında 15-24 yaş arasındaki gençlerde işsizlik oranının yüzde 19.6 olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Alçın, bu oranının 2017'de yüzde 20.8'e çıktığını söyledi. Prof. Dr. Alçın, sözlerine şöyle devam etti:

  "Genç kadınlardaki işsizlik oranına baktığımızda yüzde 26.1'lik bir oran görüyoruz. 2016'da bu oran yüzde 23.7.Genç kadınların işgücüne katılımı yüzde 30'lar düzeyinde ve bu oranın yüzde 26'sı işsiz. Genç erkeklere bakıldığında da bu oran yüzde 17'lere düşüyor. Kadın-erkek arasında ciddi bir ayrım ve eşitsizlik var. Bu eşitsizliği her yaşta görebiliyoruz. Mesela yetişkin erkeklerde işgücüne katılım yüzde 72.5, bunların yüzde 65'i istihdam ediliyor. Kadınlarda işgücüne katılım oranı ise yüzde 33.Bu oranın ise yalnızca yüzde 29'u istihdam ediliyor."

  (FOTOĞRAF)

   

    • Bahçeşehir Koleji Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi Öğrencileri, Keele Üniversitesi’nde matematik bilginlerini anlattı

  LONDRA, (DHA)-BAHÇEŞEHİR Koleji Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri İngiltere “School of Computing and Mathematics  at Keele University’’de bin 100 yıl önce yaşamış dünyaya yön veren Türk – İslam âlimlerinden Harezmî’nin 2. dereceden denklem çözümü, El-Biruni’nin dünyanın çevresini nasıl hesapladığı, Ebu’l Vefa’nın Pisagor teoremini nasıl ispat ettiği ve Al-Uqlidisi’nin görme engelliler için yaptığı hesap tablasının poster ve modellerini içeren bir sunum gerçekleştirdi. Keele Üniversitesi akademik personeli ve öğrencilerinin katıldığı sunumun ardından üniversite akademisyenlerinden Dr. David Bedford ise öğrencilere matematik dersi verdi.  Bahçeşehir Koleji Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin yaptığı sunum büyük ilgi ve beğeniyle karşılanırken öğrenciler Keele Üniversitesi'nden katılım sertifikası aldı.

  Ortak geçmişimizde yer alan Harezmi, Ömer Hayyam, Uqlidisi, Biruni, Ebu’l Vefa, Sabit Bin Kurra gibi matematik dünyasının önemli isimlerinin hayatları ve matematiğe kazandırdıklarını araştıran Bahçeşehir Koleji Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi hazırlık sınıfı öğrencileri hem İngilizce hem de Türkçe poster bildiriler hazırladılar. Henüz 14 yaşında olmalarına rağmen yaptıkları önemli araştırmalarla Keele Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Julius Kaplunov’un dikkatini çeken öğrenciler, sunum yapmak üzere geçtiğimiz ay üniversiteden davet aldılar.

  ÖĞRENCİLERDEN DİKKAT ÇEKİCİ ÇALIŞMALAR

  Bir grup öğrenci, 980 yıllarında Şam taraflarında yaşamış Uqlidisi’nin o dönemlerde yayınladığı bir kitabında görme engelliler için yaptığı çalışmaların yanı sıra yaklaşık bin yıl önce Biruni tarafından dünyanın yarıçapının nasıl bulduğunu gösteren poster bildiri hazırladılar. Bir diğer grup ise, önemli matematikçiler arasında yer alan ve cebirin babası olarak kabul edilen, eserlerinde Avrupa’nın bilmediği “Sıfır”ı kullanıp cebir kelimesini matematiğe kazandıran Harezmi’nin ikinci dereceden denklemlerin geometrik olarak nasıl çözüp kurallaştırdığı posterleştirdi. Posterler arasında bir diğer dikkat çekici çalışma ise, bilim dünyasını aydınlatacak olan Ebu’l Vefa’nın Pisagor ispatı göze çarpıyor. Bu ispatı yaklaşık bin yıl önce yapan Ebu’l Vefa’nın çalışmaları kanıtları ile birlikte poster olarak hazırlandı.

  “BİLİM VE TEKNOLOJİDE SÖZ SAHİBİ OLMAYI HEDEFLEYEN GENÇLERLE İLERLİYORUZ”

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Koleji Eskişehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Anadolu Lisesi Müdürü Dr. Canan Madenoğlu; “Bahçeşehir Kolejinde, öğrenmenin daha ötesinde proje üretmeyi, bilim ve teknolojide söz sahibi olmayı hedefleyen gençlerle ilerliyoruz. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesinde olmanın sağladığı donanımla öğrencilerimiz henüz hazırlık sınıfında üretiyorlar, düşünüyorlar ve bunları projeye dönüştürüyorlar. Bu projelerini de İngilizce olarak İngiltere’de Keele Üniversitesi’nde akademisyenlere sunarak bizleri gururlandırdılar” dedi.

  BİLİM İNSANLARININ MATEMATİK ALANINA KAZANDIRDIKLARI POSTER BİLDİRİLER HAZIRLANDI”

  Bahçeşehir Koleji Matematik Zümre Başkanı Emre İncekalan ise, “4 aylık bir süreçte öğrenciler okulumuzun sağladığı olanaklarını kullanarak köklü geçmişimizde yer alan büyük bilim insanlarının matematik alanına kazandırdıklarının formül ve ispatlarını içeren poster bildiriler hazırladılar. Bu projeyi İngiltere Keele Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Julius Kaplunov’a ilettiğimizde projemizi çok beğenip, öğrencilerimize Mart ayının son haftasında poster sunumlarını yapmak üzere resmi davette bulundular, öğrencilerimizin sunumları da büyük ilgiyle karşılandı” ifadelerini kullandı.

  (FOTOĞRAF)

   

    • Maltepe Belediyesi’nden 82 okul kantinine denetim

  İSTANBUL, (DHA) - MALTEPE Belediyesi’ne bağlı ekipler, 82 okul kantini ve yemekhanesini denetledi. Denetimlerde ekipler tarafından eksiği bulunan yerler hakkında işlem yapılarak, eksikliklerinin giderilmesi istendi.

  Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, gıda denetim çalışmaları kapsamında, 82 okul kantini ve yemekhanesini denetledi. Halkın sağlıklı ve temiz gıdalara ulaşması için çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürülen kontrollerde, okul kantin ve yemekhanelerinin temizlik ve hijyen şartları, çalışanlara ait hijyen sertifikaları, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları sırasıyla gözden geçirildi. Denetimlerde ekipler tarafından eksiği bulunan yerler hakkında işlem yapılarak, eksikliklerinin giderilmesi istendi.

  “BU DENETİMLERİ SIK SIK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın beslenmesine verdiğimiz önem gereği, güvenli gıdaların hijyenik mekanlarda tüketilmesini sağlamak amacıyla ilçe sınırları içerisinde bulunan eğitim kurumlarının kantin ve yemekhanelerine yönelik denetimlere devam edecek ve bu denetimleri sık sık gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  (FOTOĞRAFLI) • 70 yaşında gemi kaptanı oldular

  İSTANBUL, (DHA) - YAŞLILAR Haftası nedeniyle yaşları 55 ile 70 arasında değişen 17 çift, Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği program kapsamında Piri Reis Üniversitesi’nde gemi simülatörü kullandı. Gerçek gemiyi aratmayan simülatör sayesinde açık denizlerde gemi kullanan çiftler heyecanlı dakikalar yaşadı.

  Bağcılar Belediyesi tarafından "Yaşlılar Haftası" dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında 17 yaşlı çift, Türkiye’nin en teknolojik simülasyonunun bulunduğu Tuzla’daki Piri Reis Üniversitesi’nde ağırlandı.

  Yaşlıları karşılayan Simülatör Merkezi Koordinatörü Celalettin Güllapoğlu, bilgilendirmenin ardından çiftlere kampüs içinde kısa bir gezi yaptırdı. Yaşları 55 ile 70 arasında değişen çiftler sınıflarda eğitim gören üniversite öğrencileriyle de bir süre sohbet etti.

  Yaşlılar daha sonra radarından telsizine kadar gerçek gemide bulunan sistemle donanmış simülatörün olduğu alana geçti. Çiftler sırayla 50 değişik tipte gemi, 50 deniz coğrafya alanı, 3 bin değişik tipte destekleyici gemi ve obje kullanılarak gerçekleştirilen simülatörü kullandı.

  Simülatör sayesinde yaşlılar, tıpkı gerçek gemideymiş gibi açık denizlerde yol aldı. Kaptan Köşkü’nde dümen başına geçen yaşlılar, yanlarında seyir halindeki diğer gemilerle beraber İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Kaptan adayları, simülatördeki yaşlıları hayran gözlerle izledi.

  “BU YAŞTA KAPTAN OLDUĞUMUZU DA GÖRDÜK”

  Gemi deneyimi yaşayan 70 yaşındaki Fikret Koca, “İlk defa bir gemi kullandım. Kaptan köşkünde büyük heyecan yaşadık. Gemiyle İstanbul Boğazı’na girdik. Hiç aklımıza gelmezdi ama bu yaşta kaptan olduğumuzu da gördük” dedi.

  Güzel bir gün geçirdiklerini söyleyen davetliler, kendilerine yaptığı bu jestten dolayı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya teşekkür etti. Çiftler, yemek yiyerek günü tamamladı.

  (FOTOĞRAFLI) • Kıbrıs Türk Barolar Birliği yeni başkanı Esendağlı, Feyzioğlu’nu ziyaret etti

  Gizem KARADAĞ/ANKARA, (DHA) - KIBRIS Türk Barolar Birliği’nin yeni başkanı Hasan Esendağlı ve beraberindeki heyet, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.
  Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı beraberinde konsey üyesi Av. Ahmet Said Sayın ile birlikte TBB genel merkezinde Başkan Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Türk Barolar Birliği TÜRK-AV Temsilcisi Av. Hasan Özyiğit de katıldı.
  Ziyarette konuşan Başkan Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Barolar Birliği’nin 2 yıl önce kurdukları Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlık Birliği (TÜRK-AV) üyesi olduğunu söyleyerek, “Dünyadan izole edilmek istenen Kıbrıs Türk’ü, Türkiye Barolar Birliği’nin kurucusu olduğu TÜRK-AV’ da üyedir. Bu önemli bir açılış ve çıkıştır. Sesimizi Türk dünyasına ve komşu ülkelere duyurma imkânıdır. Kıbrıs Türk’ünün yaşadığı büyük haksızlıkları ve onlara yaşatan bizim uluslararası şımarıklık, diye nitelendirdiğimiz davranışların sorumlularıdır. Bizim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaklaşımımız, tartışmamız gönül bağımız yavru vatan, ana vatan söyleminden çok farklıdır. Yavru vatan, ana vatan yoktur. Bir millet, iki devlet vardır. Türkiye’de biz avukatların, Kıbrıs’taki meslektaşlarımızdan, onların tecrübelerinden ve birliğimizden öğreneceği çok şey vardır. Eşitler arasında samimi, zihin arkasından başka hiçbir hesap kitap olmayan muhteşem dostluk ve işbirliği ilişkisidir” dedi.
  ‘RUSYA TAM ÜYE OLUYOR’
  Rusya Federasyonu Barolar Birliği’nin TÜRK-AV’ın büyük bir hızla gelişmesini görüp, tam üyelik başvurusunda bulunduğunu ifade eden Feyzioğlu,  “Bugün genel kurulumuz, Rusya Federasyonu’nu tam üyeliğe alacaktır. Bununla birlikte çok büyük bir coğrafyada TÜRK-AV’ ın etkisi artacaktır” diye konuştu.
  Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin başkanlığı görevine yeni seçilen Hasan Esendağlı ise “Biz hem Türkiye Barolar Birliği ile olan ilişkimizi hem de bugün genel kuruluna davetli olduğumuz TÜRK-AV organizasyonunu oldukça ciddiye alıyoruz. Bunun bizim için önemli bir açılım ve ciddi bir tecrübe kaynağı olduğunu değerlendiriyoruz. Ben bu aşamada ilişkilerin bu noktaya gelmesi ve açılarak, büyüyerek ilerlemesi konusundaki arzum Sayın Feyzioğlu’yla aynı noktadadır” diye konuştu.
  Bu arada, TBB öncülüğünde 2016 yılında kurulan TÜRK-AV, Barolar Birliği’nin katılımıyla 2’nci TÜRK-AV genel kurulu toplantısı bugün gerçekleştirilecek.

  FOTOĞRAFLI • Erhan Kızılmeşe: Ankara Ticaret Odası’nda aidat 1 TL olacak

  ANKARA, (DHA) - ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkan adayı Erhan Kızılmeşe, göreve gelir gelmez ilk iş olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini ve yıllardır esnafın sırtında kambur olan aidatları kaldıracaklarını belirterek, “Hedefimiz bu aidatları kaldırmak, ancak kanun kapsamındaki yasal düzenlemelerden doğan engeller ortadan kalkmazsa da ATO aidatlarını 1 TL yapacağız” dedi. 
  Ankara Ticaret Odası seçimleri için adaylar yavaş yavaş belli olmaya başlarken, başkanlık için adaylığını açıklayan ilk isim Erhan Kızılmeşe, çalışmalarına hız vererek projelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı.
  'HEDEFİMİZ AİDATLARI KALDIRMAK'
  365 oda ve borsa seçime giderken Ankara Ticaret Odası başkan adayı Erhan Kızılmeşe ATO’da yıllık aidatların alınmayacağını taahhüt etti. Kızılmeşe, “Esnafın yükünü hafifletmek için çalışmalarımızı sırasıyla hayata geçireceğiz. Önümüzdeki dönemde pek çok projemizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak öncelikli olarak, 5174 Sayılı Kanun’la düzenlenen aidatlar konusunu gündemimize alacağız. Hedefimiz bu aidatları kaldırmak ancak kanun kapsamındaki yasal düzenlemelerden doğan engeller ortadan kalkmazsa da ATO aidatlarını 1 TL yapacağız. Bunun için gereken her türlü girişimde bulunacak ve bu konuyu düzenleyen mevzuatın değiştirilmesi için çalışacağız” diye konuştu.

  FOTOĞFAFLI • Yavuz Sultan Selim Köprüsü iklim değişikliğine ışık tutmak için kararacak

  İSTANBUL, (DHA) - Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu inşa eden ve işleten IC İçtaş İnşaat -  Astaldi konsorsiyumu ICA, WWF tarafından 2007 yılında başlatılan Dünya Saati etkinliğine köprünün ışıklarını kapatarak destek olacak. 24 Mart Cumartesi günü 20:30-21:30 arasında gerçekleşecek etkinlik kapsamında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hava ve kara ulaşımı trafiğinin güvenliği için çalışan ışıkları haricindeki aydınlatmaları dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla söndürülecek.Bu sene “biyolojik çeşitlilik ve dünyaya bağlan” temasıyla düzenlenen etkinlikle iklim değişikliğine karşı harekete geçme ihtiyacına farkındalık yaratılması sağlanacak.

  Dünyanın en büyük küresel çevre hareketi olan Dünya Saati, iklim değişikliğine dikkat çekmek için her yıl Mart ayında gerçekleştiriliyor. Ülkemizde 2008 yılından bu yana WWF-Türkiye tarafından yürütülen etkinliklerle farklı kurum ve kuruluşlar simge yapılarının ışıklarını ve çevre aydınlatmalarını kapatarak organizasyona destek veriyor. Dünya genelinde de milyonlarca insan, işyeri ve anıt bir saat boyunca ışıklarını söndürerek iklim değişikliği için başlatılan bu harekete katılıyor.

  Her yıl milyonlarca insan, işyeri ve anıtın katıldığı Dünya Saati’ne, geçtiğimiz yıl 187 ülke ve bölgeden milyonlarca insan katıldı. 350’den fazla ünlü isim ve kanaat önderinin desteklediği etkinlikte, 3 binden fazla anıtsal yapı ışıklarını söndürdü. Türkiye’de de Galata Kulesi, Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı, İzmir Saat Kulesi, Truva Atı gibi yapılar bugüne kadar ışıklarını kapatan yapılar arasında yer aldı.

  (FOTOĞRAF) • Pegasus Havayolları’ndan yüzde 50 indirim fırsatı

  Pegasus Havayolları’ndan yüzde 50 indirim fırsatı

  Anıl UÇAN/İSTANBUL (DHA)-Pegasus Havayolları, mobil kanalları üzerinden bilet alan misafirlerine yüzde 50 indirim fırsatı sundu.

  Kampanya kapsamında biletlerini  biletlerini 23-25 Mart tarihleri arasında Pegasus mobil uygulaması veya mobil sitesi üzerinden alan misafirler, 7 Mayıs – 7 Haziran 2018 tarihleri arasında tüm yurt içi ve Kıbrıs hatlarına yüzde 50’ye varan indirim fırsatından yararlanabilecekler.

  Pegasus’un 41 ülkede 108 noktaya ulaşan uçuş ağı ve bahar kampanyası ile ilgili detaylı bilgilere havayollarının internet adresi üzerinden ulaşılabilir. Kampanya biletleri, sadece Pegasus’un mobil kanalları üzerinden alınabiliyor.

  (FOTOĞRAF)