MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Sivas'ta eski polise FETÖ gözaltısı

  İrfan ÖZŞEKER/SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta FETÖ/PDY soruşturması kapsamında eski polis memuru C.T. gözaltına alındı.
  Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında daha önce görevden ihraç edilen ve mahrem yapılanma içerisinde olduğu iddia edilen eski polis memuru C.T. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan şüphelinin emniyetteki sorgusu sürüyor.  • MÜSİAD'ın, 'Yerli Otomobil ve Üretim Teknolojileri' toplantısı Bursa'da yapıldı

  Muammer İRTEM/BURSA, (DHA)- BURSA'da 'Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri' konulu toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Şu anda 4-5 milyon aracı bir fabrika üretiyor. Türkiye 3 milyonu nasıl üretebilir, bunu düşünmek lazım. Türkiye'nin böyle bir potansiyeli var" dedi.
  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Bursa’da gerçekleştirilen Türkiye İstişare Toplantısı'nda 'Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri' ele alındı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Dr. Ali Gür, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay ile MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulu Başkanı Osman Özdemir ve milletvekilileri katıldı. Türkiye’nin artık katma değeri fazla ürünleri üretmenin peşinde olduğunu belirten MÜSİAD Başkan Vekili Dr.Ali Gür, “Teknolojiyi tüketen ya da sadece takip eden değil, üreten ve geliştiren ülkelerden biri olmak için çalışıyoruz. Buna aynı zamanda da mecburuz. Bizim her alanda kendine yeten, dışa bağımlılığını en az seviyeye indirerek geleceğe yön veren bir Türkiye hedefimiz var. 'Meselemiz Türkiye olsun' diye çıktığımız bu yolda, MÜSİAD olarak bu yola her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.
  'TÜRK MARKASI ARACI, GÜVENİLİR KALİTEDE PİYASAYA SÜRECEĞİZ'
  Otomotiv sektörünün sanayi 4.0 sürecini en hızlı kullanan sektör olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de şöyle konuştu:
  “Sektör makineleşmeye hızla geçerek insan ihtiyacını minumum seviyeye indirerek maksimum faydayı hedeflemektedir. Sektör yedek parça üretiminde de 3D ürünlerin maliyetini yarı yarıya azaltmıştır. Bu da düşük işgücü sahibi ülkelerin cazip olmasından çıkmasına sebep olmuştur. Sektör, pazara yakın alanlarda insan sayısından bağımsız olarak kurulmaya başlamıştır. Ülkemizdeki firmalar verimli çalışmayı ve son teknolojiyi kullanmaya başlayamazlarsa piyasadan çekilmek zorunda kalabilirler. Eğer lojistik planlarımızı devreye sokamazsa AB’ye sattığımız ürünlerde aksama yaşanabilir, sektörde yeni aktörler doğabilir. Türkiye son yıllarda büyümeyi sürdürdü. Pazarımızdaki firmalara paralel olarak planladığımız Türk markası bir aracı, güvenilir kalitede ve normda piyasaya süreceğiz. Şuanda elektikli traktör ve iş makinelerimizi üretmiş durumdayız.” 
  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Şu anda Türkiye'de 220 bin işletme var. Bu işletmelerin sadece 98 bini OSB'ler içinde. Sanayi alanı olarak da Türkiye'nin sanayimizin payı binde 3. Binde 3 ile 10 bin dolar etrafında dolanıyoruz. Dünyayı inceledik.  Eğer kişi başına 25-30 bin dolar gelecekse, kapasiteyi nereden nereye getirmemiz gerekiyor. 1.5 milyon araç hiçbir şey. Şu anda 4-5 milyon aracı bir fabrika üretiyor. Türkiye 3 milyonu nasıl üretebilir, bunu düşünmek lazım. Türkiye'nin böyle bir potansiyeli var" ifadelerini kullandı.

  FOTOĞRAFLI

   

    • Bakan Albayrak'tan başsağlığı mesajı

  ANKARA, (DHA)- HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Irak sınırında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan 4 asker için başsağlığı mesajı yayımladı.
  Bakan Albayrak, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, "Irak sınırımızda devam eden operasyonlar sırasında hain terör örgütü tarafından şehit edilen kahramanlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun" dedi. • Fransa’nın En Ünlü Pastacılık Okulu’ndan Yeditepe Üniveritesi’nde workshop

  İSTANBUL, (DHA) - Fransa’nın en ünlü pastacılık okulu Ducasse Education, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’yle yaptığı eğitim iş birliği kapsamında, 16-19 Nisan tarihleri arasında üniversitede workshop ve seminer gerçekleştirdi.

  Ducasse Education-ENSP Uluslararası Programdan Sorumlu Yöneticisi Thibaut Damico ve Şef Eğitmeni Jeremy Delteil, üniversitede çikolata ve ileri pastacılık kapsamında dört workshop yaptı ve ‘Üretimde Mükemmeliyet’ konulu bir seminer verdi.  Workshop ve seminerin yanı sıra, iki kurum arasında yapılan eğitim işbirliğinin kalıcı hale getirilmesi için sözleşme imzalandı. 

  Ziyaret sırasında ayrıca, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sibel Özilgen ve Yeditepe Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan ekip, geleneksel Türk tatlıları konusunda workshop yapmak ve seminer vermek üzere Ducasse Education’a davet edildi. 

  İki kurum arasındaki üç yıldır sürdürülen eğitim iş birliği kapsamında, gerekli koşulları yerine getiren Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, yaz döneminde Fransa’ya giderek Alain Ducasse Education-ENSP’de özel hazırlanmış programla 140 saatlik eğitim alıyor ve Alain DucasseEducation-ENSP’nin anlaşmalı olduğu kurumlarda bir ay staj olanağı buluyor.

    • Club 2019 bir geceliğine kapılarını açtı

   
  İstanbul DHA - Oluşturduğu müzikal programlarla özgün deneyimlere imza atan Red Bull Music; 90'lı yıllarda İstanbul gece hayatının unutulmazları arasına giren geleceğin gece kulübü Club 2019'u bir geceliğine tekrar canlandırdı. Açık olduğu dönemde İstanbul gece hayatına damga vuran Club 2019, tekrar kapılarını açtığı Volkswagen Arena'da tıpkı o günlerdeki gibi; araba hurdaları içinde, TIR dorsesi üzerinde yer alan DJ deski ve benzersiz dans şovlarıyla 2 binden fazla müzikseveri ağırladı. 
  90'lı yıllarda İstanbul'un eğlence anlayışına yön veren isimlerden biri olan Ceylan Çaplı'nın Şeniz Bengüer ve Mehmet Cavcı ile hayata geçirdiği 90'ların efsane kulübü “2019ö Red Bull Music sunumuyla bir geceliğine geri döndü. 
  Açık olduğu iki yaz boyunca fırtınalar estiren, 'geleceğin kulübü' olarak lanse edilen; benzersiz konsepti, özgün dans şovları ile müdavimlerinin akıllarında hala yerini koruyan Club 2019, tekrar kapılarını açtığı 19 Nisan Cumartesi akşamı büyük bir ilgiyle karşılandı. Hem zamanında kulübün eski müdavimleri hem de o günlere şahit olamamış müzikseverleri Volkswagen Arena'da buluşturan bu eşsiz deneyime 2 binden fazla müziksever katılım gösterdi. Mekana giriş yaparken hurda otomobillerle karşılaşan katılımcılar ana sahnede zamanında Club 2019'da çalmış isimlerle müziğin tadını çıkardı. Club 2019'daki gibi TIR dorsesinin üzerinde yer alan DJ deskte sırasıyla; Mehmet Cavcı, Cure-Shot, Ahmet Şendil, Dimitri, U.F.U.K, Derrick May ve Tangun yer aldı. Radio 2019 sahnesinde ise Zeynep Erbay, Elif Koçman, İlker Aksungar, Fuchs &  Cervus, Evren Ulusoy, Mehmet Özbek ve Junior müzikseverlerle buluştu.
  Club 2019'un hikayesinin anlatıldığı bir animasyon filminin de gösterildiği gecede, gece boyu devam eden dans şovları da katılımcılardan tam not aldı. Mehmet Cavcı, U.F.U.K, İzzet Öz, Yonca Evcimik, Dimitri ve Ateş Tezer ile etkinlikten gerçekleştirilen canlı yayın röportajları ve animasyon film de yakında www.redbull.com'da yer alacak.
    • CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 'Temiz Bir Dünya' için 25 bin bez çanta hediye ediyor

  İstanbul DHA  - CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 'Dünya Günü'nde daha temiz bir dünya için müşterilerine 25 bin geri dönüşümlü bez çanta dağıtacak. 
  Plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zararla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen CK Enerji Boğaziçi Elektrik, 22-29 Nisan tarihleri arasında Müşteri Hizmet Merkezleri'nde yeni abonelik yapan herkese bez çanta veriyor.
  Her yıl 22 Nisan'da çevresel tehlikelere dikkat çekmek amacıyla kutlanan Dünya Günü'nde, CK Enerji Boğaziçi Elektrik de plastik poşet kullanımının doğaya verdiği zararla ilgili toplumda bir farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçti. CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu kapsamda Müşteri Hizmet Merkezleri'nde (MÜHİM) 22-29 Nisan tarihleri arasında yeni abonelik yapan herkese geri dönüşümlü bez çanta hediye ediyor.  Doğa dostu bir şirket olarak bünyesinde 'Enerji Okuryazarlığı' projesine devam eden CK Enerji Boğaziçi Elektrik, basit yöntemlerle tüketim alışkanlıklarını değiştirerek çevreyi korurken diğer yandan dışa bağımlılığı azaltarak ekonomiye destek olmak için enerjinin doğru kullanımı konusunda müşterilerini bilgilendiriyor. CK Enerji Boğaziçi Elektrik, daha temiz bir çevre ve daha güçlü bir ekonomi için bir kampanya başlattı.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla doğaya zarar veren plastik alışveriş poşetlerinin ücretli hale gelmesiyle tüketiciler çok kullanımlı bez poşetlere yönelirken CK Enerji Boğaziçi Elektrik de müşterilerine bu konuda destek olmak üzere bir kampanyaya imza attı. Kampanya tarihi olarak ise 'Dünya' için önemli bir gün olan 22 Nisan tarihi tercih edildi. İlk olarak 1969 yılında San Franciso'da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı'nda, 'dünyanın yaşam ve güzelliğini koruyarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir gün düzenlenmesi' fikrinin ortaya atılması ile 1970 yılından bu yana her yıl 22 Nisan'da Dünya Günü kutlanıyor. 
   
  1 HAFTADA 25 BİN BEZ ÇANTA DAĞITILACAK
  CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, 22 Nisan Dünya Günü ve takip eden bir hafta boyunca müşterilerine geri dönüşümlü bez çanta hediye edeceklerini belirterek “Müşteri Hizmet Merkezleri'mize (MÜHİM) gelerek yeni abonelik başlatan müşterilerimize çok kullanımlı bu çantalardan vereceğiz. Yaklaşık 25 bine yakın bez çantayı müşterilerimize hediye etmek üzere MÜHİM'lerimize gönderdik. Elektrik perakende sektörünün lider şirketi olarak kendimizi sadece elektrik satan bir şirket olarak konumlamıyoruz. Enerji Okuryazarlığı projemiz ile bir yandan enerji tasarrufunu desteklerken diğer yandan çevre konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Kolay yöntemlerle tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek çevreyi korurken diğer yandan dışa bağımlılığı azaltarak ekonomimize destek olabiliriz. Daha temiz bir çevre ve daha güçlü bir ekonomi için Türkiye genelinde plastik poşet kullanımının azaltılmasına biz de destek vermek istedik" diye konuştu.
   
   (FOTOĞRAF)
   
    • Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 yaralı

  MERSİN, (DHA)- MERSİN'de tekstil işçilerini taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 6 işçi yaralandı.
  Kaza, Mersin-Adana D-400 karayolu Serbest Bölge kavşağında meydana geldi. İşçileri taşıyan Turgay E. yönetimindeki 33 D 1109 plakalı midibüs kontrolden çıkarak, kavşakta devrildi. Kazada, araçta bulunan 24 işçiden 6'sı yaralandı. Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Toros Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kaza nedeniyle bir süre kapanan yol, midibüsün kaldırılmasıyla ulaşıma açıldı.

  FOTOĞRAFLI • Şehit ateşi Iğdır'a düştü/ Ek fotoğraflar • Boyner’in ‘Çılgın Kelebek’ indirimi başlıyor

  İSTANBUL, (DHA)- Boyner, ‘Çılgın Kelebek’ indirimini 20-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, ürünlerde yüzde 50 indirimin uygulanacağı ve satışların mağazalar ile internet sitesinden yapılacağı bildirildi.

  Boyner, her sezon yaptığı ‘Çılgın Kelebek’ indirimi hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, indirimin 20-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşeceği ve ürünlerde net yüzde 50 indirimin uygulanacağı ifade edildi. İndirim boyunca saat 24.00’e kadar açık olacak 38 şehirdeki 115 Boyner mağazasına 2 milyondan fazla ziyaretçinin gelmesi beklenildiği vurgulanan açıklamada, indirimin Boyner mağazalarıyla birlikte internet mağazasında da uygulanacağı bilgisi yer aldı.

  4 MİLYONDAN FAZLA ÜRÜNDE GEÇERLİ OLACAK

  Açıklamanın devamında, Çılgın Kelebek kampanyasının; kadın, erkek, çocuk giyimden, ayakkabı ve çantaya, spor giyim ve spor ayakkabıdan kozmetiğe, aksesuar ve ev tekstiline kadar 4 milyondan fazla üründe net yüzde 50 indirimin sağlanacağı ifadeleri yer aldı.

   

  (FOTOĞRAFLI) • (Görüntülü) Rıza Kayaalp: Lopez ile antrenmanlar daha güçlü olacak (ÖZEL)

  Nesrin AYDIN / ANKARA (DHA) - Avrupa şampiyonluğunu 9'uncu kez kazanarak rekor kıran milli güreşçimiz Rıza Kayaalp'in Kübalı ezeli rakibi Mijain Lopez Nunez, Türkiye'ye geliyor. Rıza Kayaalp, olimpiyatlarda mağlup olduğu Lopez ile partner olması konusunda Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Önemli şampiyonalara Lopez ile hazırlanmasının iyi olacağını ifade eden Rıza Kayaalp, "İyi partnerler ile çalışmamız gerekiyor. Bunda da federasyonumuz ezeli rakibimle görüştü ve antrenmanlara davet etti kendisini. Bunu kabul ettiğini öğrendik bu da benim için çok iyi oldu. Kendisi 140-150 kiloluk bir adam, onunla antrenman yapmak gerçekten de benim için çok iyi olacak. Diğer rakiplerin bundan sonra daha hafif geleceğini düşünüyorum. İnşallah Lopez ile beraber iyi bir hazırlık dönemi geçiririz. Tabii olimpiyatlar büyük hedefimiz. Orada daha rahat bir şekilde şampiyon olmamı sağlayacağını düşünüyorum. Teşekkürler emeği geçen herkese. İnşallah bundan sonra antrenmanlarımızda daha iyi, daha güçlü ezeli rakibim ile çalışıp şampiyonalara öyle hazırlanmaya devam edeceğiz. Lopez ile birçok anımız, birçok maçımız var. Onunla antrenman yapmak daha iyi olacak" ifadelerini kullandı. • Hepsiburada 23 Nisan’a özel kampanya yaptı

  İSTANBUL, (DHA) - HEPSİBURADA, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında çocuklara yönelik pek çok ürün avantajlı fiyatlarla sunulacak.

  Hepsiburada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel yeni bir kampanya başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “‘23 Nisan’a özel 7’den 77’ye tüm çocuklara yüzde 60’a varan indirimler’ sloganıyla hayata geçirilen ve çocukların mutlu bir bayram yaşamasını amaçlayan kampanya, 23 Nisan Salı günü 23.59’a kadar devam edecek. Cazip kampanya, eğitici ve öğretici oyuncaklardan karakter figürlerine, bebek ve arabalardan bahçe oyuncaklarına, pelüş oyuncaklardan son teknoloji oyun konsolları ve drone’lara kadar binlerce farklı oyuncak ile kırtasiye ürününü, kitapları ve tekstil ürünlerini kapsıyor.”

  BİLGİSAYAR VE ZİHİN GELİŞTİRİCİ OYUNLAR POPÜLER OLDU

  2018 yılı 23 Nisan alışveriş trendlerini de inceleyen Hepsiburada, geçen sene en çok bilgisayar, ofis-kırtasiye malzemeleri, kitap, hobi ve giyim ürünlerine talep geldiğini açıkladı. 23 Nisan alışverişinin en çok rağbet gören ürünleri ise; Bilgisayar kategorisinde: Taşınabilir bilgisayar, kulaklık, tablet, eğitim-hobi yazılımları ve oyun konsolları;  Ofis-kırtasiye malzemelerinde: Türk bayrağı, kuru boya, pastel boya, kurşun kalem seti ve silgi; Kitap kategorisi: Anderson ile Pır Pır, Hareketli Lunapark, Hareketli Uzay Gemisi ve Mini Masallar Seti; Hobi kategorisi: Zihin geliştirici oyunlar, puzzle, kutu oyunları, maket, kostüm ve aksesuarları, drone, uzaktan kumandalı araba, helikopter ve figür modelleri; Giyim kategorisi: Tişört, gömlek, çorap, pantolon ve elbise olarak açıklandı.

  23 Nisan alışverişini en çok yapan yaş grubu 25-40 olurken, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya il sıralamasında öne geçti. Bu illeri sırasıyla Kocaeli, Adana, Balıkesir ve Muğla takip etti.

  HEDİYE ÖNERİLERİ HAZIRLANDI

  Hepsiburada 23 Nisan’da minikleri sevindirmek isteyenler için ‘hediye önerisi’ sayfası hazırladı. Hepsiburada çalışanlarının çocuklarının yaptıkları resimlerle süslenen bu özel sayfada eğitici ve öğretici oyuncaklar, bisiklet ve scooterlar, oyun konsolu ve oyunları, kırtasiye ve boyama ürünleri, giyim ürünleri, çocuklara özel teknoloji ürünleri, bahçe oyuncakları, yapı oyuncakları ve daha birçok hediye alternatifi müşteriler için özel olarak gruplandırıldı.

  (FOTOĞRAFLI) • Viaport Asia, 23 Nisan’a özel festival düzenleyecek

  İSTANBUL, (DHA) - VIAPORT Asia, 23 Nisan’a özel ‘Çocuk Festivali’ düzenleyecek. 19-23 Nisan tarihleri arasında çocukları hayal kahramanı maskotların karşılayacağı festivalde, ziyaretçiler greenbox alanı sayesinde Mustafa Kemal Atatürk ile fotoğraf çektirebilecek.

  Türkiye’nin ödüllü alışveriş merkezlerinden biri olan Viaport Asia, 19-23 Nisan tarihleri arasında 23 Nisan’a özel ‘Çocuk Festivali’ düzenleneceğini duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  “Festivalde çocukları hayal kahramanı maskotlar karşılarken, dev labirent alanında hediyeler çocukları bekliyor olacak. Atatürk’ün anılacağı festivalde, her çocuk için hazırlanan greenbox ünitesinde, ‘Atatürk ile fotoğrafın’ olsun etkinliği de düzenlenecek. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan etkinlikler, çocukların kendi bayramlarında doyasıya eğlenmesini amaçlıyor.”

  Çocuklar, Viaport Asia içerisinde kurulan dev labirent oyununda gizlenen Atatürk fotoğrafını bulup, Atatürk ile birlikte fotoğraf hediyesi kazanma şansına sahip olacak. Labirent sonunda çocuklara küçük sürpriz hediyeler de verilecek. Dev labirent etkinliğinin yanı sıra maskot bando ile dans gösterileri de yapılacak. Greenbox etkinliği ile Mustafa Kemal Atatürk’le fotoğraf çektirebilecek olan ziyaretçilere, çerçeveli Atatürk fotoğrafları da hediye edilecek. • Osmaniye'de 12 günde, 148 düzensiz göçmen yakaladı

  İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'de son 12 gün içinde 148 düzensiz göçmen yakalandı. Uygulamalarda, ayrıca yasal olmayan yollarla ülkeye giriş yapan Gürcistan uyruklu 1 kişi ile gönüllü geri dönüş yapmak isteyen Suriye uyruklu bir kişi ve düzensiz göçmenleri taşıyan 2 araç sürücüsü yakalanarak gözaltına alındı.
  Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği ekipleri, son aylarda kent civarında giderek artan insan kaçakçılığı hareketlerini engellemek için çalışma başlattı. Uygulamalarda son 12 gün içerisinde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120'si Afganistan, 23'ü Pakistan ve 5'i Gambiya uyruklu 148 düzensiz göçmen, emniyetteki işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
  İRAN'DAN GAZİANTEP'E KADAR YAYA YÜRÜMÜŞLER
  Yakalanan göçmenler arasında bulunan 5 Gambiyalı, emniyette verdikleri ifadede, yaklaşık 6 ay önce İran üzerinden Türkiye'ye, sınırdan da Gaziantep'e kadar yaya geldiklerini söyledi. Göçmenler ifadelerinde ayrıca, İstanbul'da sosyal medya üzerinden anlaştıkları Gambiyalı bir kişiye ulaşmak için Gaziantep'ten İstanbul'a taksiyle giderken polis kontrolünü görünce araçtan inerek kaçtıklarını da aktardı.
  BURASI ANKARA DİYEREK OSMANİYE'DE İNDİRMİŞLER
  Göçmenler arasında bulunan 72'si Afganistan, 23'ü Pakistan uyruklu 95 düzensiz göçmen ise verdikleri ifadelerde, insan kaçakçılarınca kişi başı 500 dolar karşılığında İran sınırından yaya geçirildiklerini, Van'dan otobüs ve minibüslere bindirildiklerini ve hepsi için sahte seyahat belgeleri hazırlandığını ayrıca Ankara'ya götürülerek orada kendilerine iş ve kalacak yer ayarlanacağı sözü verildiğini belirttiler. Göçmenler, günler süren yolculuğun ardından anlaştıkları kişilerin kendilerini "Haydi haydi Ankara" diyerek araçtan indirdiklerini, iner inmez ise Türk polisi tarafından yakalanarak gözaltına alındıklarını dile getirirdi.
  HER BİRİNE 3 BİN 559 LİRA İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI
  Emniyet yetkililerince, göçmenleri taşıyan iki aracın sürücüsünün gözaltına alındığı, zanlılardan A.D. hakkında 68 yabancı şahıs için toplamda 96 bin 220 TL idari yaptırım para cezası uygulanıp, sevk edildiği mahkemece tutuklandığı, diğer sürücü Z.A.Ş'nin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, 148 göçmenin ise 15 yaş ve yukarısı için kişi başına 3 bin 559 lira idari yaptırım para cezası uygulanıp, yapılan işlemlerin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü ekiplerine teslim edildiği kaydedildi.

  FOTOĞRAFLI  • (Görüntülü) 30 yıllık öğretmen mesleğinin sırrını anlattı

  Gül KABA-Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA) – Esenyurt ÖğretmenX projesi kapsamında düzenlenen konferansta deneyimlerini anlatan 30 yıllık İngilizce Öğretmeni Süleyman Ayhan Örnek, mesleğinin sırrını ‘sevgi’ olarak açıkladı. Örnek, “Öğretmen olduğum için minnettarım. Sınıfa giderken türkü söylüyorum ve merdivenleri koşarak çıkıyorum” dedi.


   

  Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Esenyurt Üniversitesi iş birliğiyle farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin mesleki deneyimleri ve tecrübelerini anlattıkları Esenyurt ÖğretmenX projesi kapsamında konferans düzenlendi. Alanında uzman öğretmenler konferansta ilham veren konuşmalar yaptı.


   

   “EĞİTİM SİSTEMİNİN TEMEL BİLEŞENİ ÖĞRETMENLERDİR”


   

  ‘İlham Veren Öğretmen Konuşmaları’ temasıyla düzenlenen Esenyurt ÖğretmenX konferansı birçok öğretmeni bir araya getirdi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Paşali Beşli, bilime sevdalı, kültüre meraklı, ahlaklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek gerektiğini söyledi. Beşli, “Eğitim sistemi öğretmenlerimizin omuzlarında yükselir. Hiçbir eğitim sisteminin niteliği, öğretmenin niteliğini aşamaz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un belirttiği gibi ‘eğitim sisteminin temel bileşeni öğretmenlerdir’. 2023 eğitim vizyonumuzda eğitim politikaları başta olmak üzere müfredat, materyal, teknoloji gibi alanlarda yapılan her türlü yenileştirme çalışmalarının başarısı öğretmen ve yöneticilerimizin mesleki yeterliliklerine, algılarına ve adanmışlıklarına bağlıdır. Bu çerçevede kapsayıcı ve nitelikli eğitim hizmetinin sağlanmasında öğretmen ve yöneticilerin mesleki gelişimlerinin sağlanması öncelikli bir önem arz etmektedir” diye konuştu.


   

  PROF. DR. İKİZLER: ÖĞRETMENLİK İDEALİST OLANLARIN HAKKIYLA YAPABİLECEKLERİ BİR MESLEK


   

  Öğretmenlerin deneyimlerini paylaştıkları bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Esenyurt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Can İkizler ise, “Üniversite olarak, bu projede biz de yer almak istedik, birlikte çalışalım, katkılarımızı sunalım. Hepimiz bir şey öğreniyoruz, öğretmenlik böyle bir şey, hayat boyu öğrenmeyi gerektiriyor. Öğreteceksiniz ama aynı zamanda da öğrenmeniz de gereken bir süreç. Bu projeyi daha da büyütüp, genişletmeyi hedefliyoruz. Öğretmenlik ancak idealist olanların hakkıyla yapabilecekleri bir meslektir. İçinizde öğretme sevginizi olmadan yapılabilecek bir meslek değil. Birçok açıdan öğretmenlik önemli ama erdemli insan yetiştirmek o faktörlerin başında geliyor” ifadelerini kullandı.


   

  ÖRNEK: SINIFA TÜRKÜ SÖYLEYEREK GİRİYORUM


   

   Mesleğini yıllardır zevkle ve gururla yaptığını söyleyen İngilizce Öğretmeni Süleyman Ayhan Örnek de, “Öğretmenlik ‘sevgi’ mesleğidir. Bizim elimizde çocukların hayatına dokunmak için inanılmaz bir fırsat var. Mesleğimizde otorite, sevgiye dayalı ve etkileşim üzerine kurulmalıdır. Öğretmenlikten sevme yeteneği olan insanlar zevk alır.  Sınıfta öğrencinin karakterine, kişiliğine saygı duymalıyız. Ben demokratik sınıflara ve ilişkiye inanan bir insanım. Çocuklar beni eleştirip, uygun dille sorusunu sormalıdır. Sınıfa türkü, şarkı söyleyerek ve merdivenleri koşarak çıkıyorum. Sınıfta olmak, çocuklara dokunmak bir şeyler öğretmek benim için bir ödül. 30 yılın nasıl geçtiğine inanamıyorum. Başka planlarım olmasa 30 yıl daha öğretmenlik yaparım o enerjim var, öyle seviyorum. Bu sevgi mesleği ve öğretmen olduğum için minnettarım” dedi.


   

  GÖNÜL: ÖĞRETMEN OTORİTEDEN BESLENMEZ


   

  Türkçe Öğretmeni Duygu Aydın Gönül ise, “Ben öğretmenliği keşfetme olarak görüyorum. Bu hem çocukların hem de bizim keşfetme yolculuğumuz. Ben öğrencilerimize öncelikle çok inandığımız söyleyerek ders başlıyorum. Birbirimize güvenmenin önemini anlatmaya çalışıyorum. Önce birbirimize güveneceğimi sonra öğrenmenin yolunu açacağız. Bunu yapabilirsek birçok şeyi başarabiliriz diye düşünüyorum. Öğretmenlik otoriteden beslenen bir şey değil, birliktelikten beslenir. Öğretmenlik anlayışımız değiştirmeye, yenilemeye ihtiyacımız var” diye konuştu. • Turizmciler istihdama çözüm bekliyor

  Alparslan ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - EYLÜL ayında hayata geçirilmesi planlanan turizm master planı, turizm camiasında sevinçle karşılandı. Geçen yıla göre ilk üç ayda yüzde 23'lük büyüme yakalayan Antalya'daki turizmciler, master planla istihdam sorunlarının çözümünü talep etti.
  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019' başlığı altında bir dizi reform açıkladı. Kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan reformlar arasında yer alan turizm master planıyla; turizmde ülke ve destinasyon çeşitliliği, turist sayısı, turist başına düşen geliri artırıp 4 yıl içerisinde 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşmak hedeflendi. Reform, turizmin başkenti Antalya'daki turizmciler tarafından sevinçle karşılandı.
  Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, 2023 yılı turizmde hedeflenen rakamlara, ancak bu şekilde hazırlanan bir master planla ulaşılabileceğini söyledi. Arzuladıkları tüm kriterlerin master planda yer almasıyla turizmde elde edilecek gelirin artacağını belirten Atmaca, “Hep konuştuğumuz fiyatların artması konusu artık gerçekleşebilecek. Tesislerimiz standart bir kaliteye sahip olacak. Münferit tanıtımdan ziyade birlikte yola çıkacağız" dedi.
  İLK 3 AYDA YÜZDE 25 ARTIŞ
  2018 yılına göre 2019 yılı turizm gelirlerini ve sezonu değerlendiren Atmaca, Türkiye genelinde yüzde 7.60, Antalya özelinde ise ilk üç ayda yüzde 25'lik büyüme yakaladıklarını ifade etti. Nevruz'un beklenenin altında bir hareketlilikte geçtiği vurgusunu yapan Başkan Atmaca, “Ruslarda geçen yıla göre yüzde 74'lük artış var. Bu çok iyi bir sayı. Kışı iyi geçirmek adına bu sayılar çok sevindirici. Geçen yıl 14 milyon turist gelmişti. Bu sene 16 milyon olabilir mi? Olabilir gibi görünüyor. Şu ana kadar yaşadığımız tek olumsuzluk İran'daki devalüasyondan kaynaklı Nevruz'un az sayıda geçmesi" diye konuştu.
  İç pazarda seçimden dolayı çok az bir daralma yaşadıklarını, ancak bunun da düzeleceğini düşündüklerini belirten Başkan Ülkay Atmaca, rezervasyon sayılarının memnun edici olduğunu söyledi.
  'İSTİHDAMDA HALA İSTEDİĞİMİZ YERDE DEĞİLİZ'
  Turizmdeki iş gücünü sektörün yaşadığı dalgalanmalar nedeniyle ellerinde tutamadıklarını ve farklı sektörlere geçen kalifiye personeli geriye döndüremediklerinden yakınan Ülkay Atmaca, “İstihdamda hala istediğimiz yerde değiliz. İstediğimiz sayıda çalışan sayısına sahip değiliz. Otellerde çalışmak için çok sayıda yabancı çalışan geliyor. Bir tenis hocasını Romanya'dan getirmek doğal. Bir dansçıyı Ukrayna'dan getirmek normal. Ama garsonluk ve mutfak işlerinde biz Türk misafirperverliğinden kaynaklı daha iyi hizmet verebiliyoruz. O nedenle orada yerli personel istihdam etmeye çalışıyoruz" dedi. Atmaca, iş gücü konusunda yapılacak teşviklerle bu sorunun da ortadan kalkabileceğini belirtti.

  FOTOĞRAFLI

    • Lastik botta 23 kaçak göçmen yakalandı

  Ünsal YÜCEL/ENEZ (Edirne), (DHA)- EDİRNE'nin Enez ilçesinde lastik botla yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan 23 kaçak göçmen yakalandı.
  Enez Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, mobil radarla yaptıkları denetimde, ilçeye bağlı Sultaniçe köyü sahilinin güneyinde, lastik botta bir grup kaçak göçmen olduğunu tespit etti. Lastik botu durduran ekipler, yasa dışı yollardan Yunanistan'a gitmeye çalışan Afganistan, İran ve Filistin uyruklu 3'ü çocuk, 4'ü kadın, toplam 23 kaçağı yakaladı. Karaya çıkarılan kaçaklar, Edirne İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

  FOTOĞRAFLI • (Görüntülü) “Çocukları geleceğin mesleklerine hazırlamalıyız”

  Elif VARAN-Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA) - Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, bugün var olan mesleklerin yüzde 70’inin 2040’lı yıllarda olmayacağını belirterek, “Çocuklarımızı 21. yüzyıl ihtiyaçlarına göre yetiştirmemiz gerekiyor. Onları geleceğin mesleklerine hazırlamalıyız” dedi.


   

  Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age’in, dijital dünyaya yön veren isimleri bir araya getirdiği ‘Digital Age Summit’ bu yıl 13’üncü kez düzenlendi. Bu yıl ‘Future For All’ (Herkes için gelecek) teması ile gerçekleşen ‘Digital Age Summit 2019’da yapay zekâ, nesnelerin interneti, sağlık ve finans teknolojileri, 5G, blockchain, biyoteknoloji, dijital dönüşüm ve akıllı şehirler gibi başlıklarda yaşanan yeni gelişmeler; ekonomik, toplumsal ve insani yönleriyle; geleceğimize yaptıkları katkılar ele alındı. ‘Digital Age Summit’ta konuşmacı olan Özlem Dağ, çocukların 21’inci yüzyıl ihtiyaçlarına göre yetiştirilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler paylaştı.


   

  “HER ŞEYİ PARMAKLARININ UCUNDA GÖREN BİR NESİL”


   

  Çocukların doğuştan ve var oluştan kaynaklı öğrenme becerileri ile doğuştan kaynaklı dijitale aşina olma becerilerini birleştirmek gerektiğine vurgu yapan Özlem Dağ, “Bugün eğitime başlayan çocukları 2040’lara hazırlıyoruz ama 2040 yılında bugün var olan yüzde 70’i olmayacak. O nedenle çocuklarımızı 21. yüzyıl ihtiyaçlarına göre yetiştirmemiz gerekiyor onların hem bugünün hem de geleceğin dünyasının sorunlarına çözüm üretebilen bireyler olmaları gerekiyor. Eleştirel düşünebilme, problem çözebilme, teknolojiyi bilme, hayal ettiklerini teknolojiyi kullanarak hayata geçirebilme becerilerini kazandırmalıyız. Aslında onlar dijital yerliler çünkü teknolojinin, dijitalin içine doğdular. Her şeyi parmaklarının ucunda gören bir nesil, saniyeler içinde bilgiye ulaşabiliyorlar ama önemli olan bu bilgiyi nasıl kullanacakları ve nasıl üretecekleri. Dünyadaki tüm verimlilik süreçlerini aslında dijitalleşme artırıyor. Biz çocuklarımızı bu imkanlardan faydalandırmalı ve geleceğin mesleklerine onları hazır etmeliyiz” ifadelerini kullandı.


   

  “TEKNOLOJİYİ ANLAYABİLEN DEĞİL, ÜRETEBİLEN NESİL GEREKİYOR”


   

  Merak ve yaratıcılığın insanın doğasından geldiğini söyleyen Özlem Dağ, bu merak ve yaratıcılığı teşvik edebilmek gerektiğini belirterek, “Hepimiz hayata aynı başlıyoruz ama bambaşka hayatlar yaşıyoruz. Çünkü yeniden üretiyoruz, hayal ediyoruz ve yeniden yaratıyoruz. Önemli olan bu yaratıcılığı ve merakı teşvik edebilmek ve algoritmik düşünme becerisine sahip yapıyı kazandırabilmek. Önemli olanlardan bir tanesi STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) tabanlı eğitim yaklaşımı. STEM sisteminde, disiplinler arası bir öğrenme var. Fen, matematik, teknoloji ve mühendislikler birlikte çalışıyor. Öğretmenler bu süreçte öğrencilere rehberlik ediyor ve onların merakını, yaratıcılığını ortaya çıkaracak şekilde üretmeye teşvik ediyor. Eğer sistem öğrencileri bu şekilde teşvik edebilirse sadece girişken değil girişimci, sadece teknolojiyi bilen değil aynı zamanda üretebilen ve inovatif, yeni işlere imza atabilen yeni nesiller yetişir” diye konuştu.


   

  “ÜRETEBİLEN BİREYLER YETİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”


   

  Son 50 yılda dünyada büyük bir değişimin olduğunu söyleyen Özlem Dağ,  “Değişim, üretim modellerinden ekonomiye, toplumlar arası ilişkilerden insanlar arası ilişkiye kadar her şeyi etkiledi. Geçmiş ve gelecekle ilgili olan eğitimi etkiledi, eğitimin paradigmaları değişti. Çağın ihtiyaçlarına cevap veren ve geleceğe taşıyan nitelikli eğitimi çocuklarımıza verebilirsek hem bugünün hem yarının dünyasına lider bireyler olarak yetiştirebiliriz. Kendi kültürünü değerlerini temel alan ama dünyanın ürettiği bilime değerlere entegre olabilecek bilgi ve becerileri sahip olan, öğrendiği her şeyi içinde yaşadığı toplumun gelişmesi için üretebilen bireyler yetiştirmek için çalışıyoruz” dedi.


   

    • (Görüntülü) Türk iş adamının Land Rover davasına uluslararası destek

  İSTANBUL, (DHA)- İş insanı ve avukat Engin Yakut, İngiliz otomobil devi Land Rover’a karşı verdiği hukuk mücadelesini 7 yıl sonra geçtiğimiz günlerde kazanmıştı. Davaya DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği’nden destek geldi. İstanbul’a gelen birliğin Onursal Başkanı Günther Meinel, Avrupa Birliği Adalet Divanı, AB Komisyonu, AB Parlamentosu ve AB Rekabet Kurumu’nada taşınan davaya destek vereceklerini belirterek, “Avrupa için büyük bir örnek. Bir Türk’ün, dev otomobil firmasına karşı dava kazanması ise bir başarı” dedi.


   

  Türk İş adamı ve avukat Engin Yakut’un İngiliz otomobil devi Land Rover’a karşı verdiği 7 yıllık hukuk mücadelesini kazanmasının ardından, basını bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, DMW Onursal Başkanı Büyükelçi Günther Meinel, DMW Genel Başkanı Ferhat Bozçelik, Engin Yakut, Yakut’un avukatı Candaş Gürol katıldı. DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği, Avrupa Birliği Adalet Divanı, AB Komisyonu, AB Parlamentosuna taşınan davaya AB Rekabet Kurumu nezdinde de destek vereceğini açıkladı.


   

  ONURSAL BAŞKAN: TÜRKİYE ADINI DÜNYA’YA DUYURDU


   

  Davanın, Avrupalı tüketiciler için büyük bir örnek teşkil edeceğini belirten DMV Onursal Başkanı Gunther Meinel, “Bir Türk vatandaşının çıkıp dev bir otomobil firmasına karşı dava kazanması büyük başarı. Türkiye’den böyle bir davanın çıkmasını beklemezdik. Türkiye’den gelen başvurular ciddiye alınmıyordu. Ama Türkiye’yi ciddiye almamız gerekiyor. Bu dava, çalışkan ve detaylı Türkler olduğunu gösteriyor.  Engin Yakut, şu anda Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bütün dünyaya duyurmuş oldu. Türkiye’yi ciddiye alın ki problem olmasın. Biz Türkiye ile dost olarak yaşamak istiyoruz” diye konuştu.


   

  “TÜRK EKONOMİSİNE ZARAR VERMEK İSTENİYOR”


   

  Türkiye’nin dünya çapında çok önemli bir ülke olduğunu söyleyen Meinel, “Yurt dışında Türkiye’nin ekonomisine zarar verebilmek adına büyük etkinlikler var. Türkiye bununla kolay kolay sarsılmayacak. Türkiye bizim için çok önemli. Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne götürebilmek adına elimizden gelen her şeyi yapacağız. Türkiye’nin neler yapabileceğini görmek adına gidin İstanbul Havalimanı'nı seyredin, Türkiye size neler yaptığını göstersin” ifadelerini kullandı.


   

  “AVRUPA’DA 8 BİN 600 CİVARINDA BENZER ARIZALI ARAÇ VAR”


   

  Davacı Engin Yakut, davanın ardından Türkiye’de aynı motor arızalarının olduğu binlerce araç bulunduğunu belirterek, “Biz bir araçla yola çıktık. Sonra baktık ki motor ve şanzıman arızalı binlerce araç var. Sadece 2013 model değil, diğer yıllardaki tüm modellerde seri hata olduğunu tespit ettik. Gümrük Bakanlığı’ndaki belgelere göre 2 bin 200 civarında motor ve şanzıman ithalatı yapılmış. Bu rakamlar motor ve şanzımanda seri hatalar olduğunu gösteriyor. Ticaret Bakanlığı müfettişleri, Türkiye distribütöründe soruşturma başlatırlarsa, arızaları tespit edebilir ve aracın ithalatı durdurulabilir. Onursal başkanımız Meinel’ın beyan ettiği gibi Avrupa’da da 8 bin 600 civarında benzer motor ve şanzıman arızalı araçlar var. Avrupa Adalet Divanı konuyla ilgili inceleme başlattı. Land Rover Company, bu seri arızaları kabul etmediği müddetçe büyük manevi zararlar görür. CEO, kamuoyuna açıklama yapmalı ve Range Rover Vogue SUV’ları, geri çağrılmalı. Biz bu davayı dünyadaki bütün tüketicileri temsilen açtık, motor arızalı araçların trafikte olmaları bütün insanlar için tehlike oluşturmaktadır. Bu durum, bir insan hakkı ve tüketici hakkı ihlalidir. Avrupalı cesaretli savcılarda soruşturma  başlatmalı” ifadelerini kullandı.


   

  “İNGİLİZ KRALİÇESİNE MEKTUP GÖNDERECEĞİZ”


   

  Cambridge Üniversitesi’nden bir Türk akademisyenin İngiltere Başbakanı ve İngiliz Kraliçesine gönderilmek üzere konuyla ilgili bir mektup hazırladığını anlatan Engin Yakut, “Land Rover Company şirketi hakkında kraliçeden hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Konuyu kendilerine arz edip bir soruşturma başlatmalarını isteyeceğiz. Şirket bu arızaları kabul etmediği sürece gerek Avrupa Adalet Divanı gerekse Avrupa Tüketiciler Birliği soruşturmalar başlayacak. Şirketin savunması alınacak ve Range Rover motorlarındaki seri arızalar tespit edilecek. AB, Land Rover’a ceza verebilir” dedi.


   

  TOPLATMA DAVASI AÇILDI


   

  Araçları toplatma davası açtıklarının altını çizen Yakut, “Gümrük Bakanlığımızdan inceleme başlatmasını bekliyoruz. Vergi ve gümrük kaçakçılığıyla ilgili de Türkiye distribütörü hakkında savcılığımızın soruşturma başlatması için suç duyurusunda bulunacağız. Bu davayı kazandığımız takdirde, uluslararası ‘tanıma ve tenfiz’ yoluyla, Avrupa’daki bütün Range Rover Vogue SUV’ları toplatma hakkını elde edeceğiz” dedi.


   

  RANGE ROVER DAVASI HAKKINDA


   

  Türk iş insanı ve avukat Engin Yakut, İstanbul'daki bir galeriden, 2013 yılında 170 bin euro (397 bin 800 lira) karşılığında 34 PHJ 41 plakalı Range Rover Vogue model otomobil satın aldı. Henüz 450 kilometrede olan otomobiliyle 70 kilometre hızla seyreden Yakut, motordan aniden yanık kokusu geldiğini, kıvılcımlar çıktığını ve aracın hızla yağ boşaltmaya başladığını fark etti. Yakut, otomobilin çekildiği distribütör firmadan bir hafta sonra, 'motorun pert olduğu, şanzıman vidalarının iyice sıkıştırılmadığı için koptuğu ve üretim kaynaklı bir arıza yaşandığı' raporu aldı. Firma, Yakut'a, otomobil galeriden alındığı için arızayla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını bildirdi. Yakut, olayla ilgili Land Rover Şirketi'ne 3 kez uluslararası tebligat yaparak, otomobilinin yenisiyle değiştirilmesini istedi. Şirketten cevap alamayan Yakut, önce delil tespit davası açarak, Türkiye distribütöründe mahkeme bilirkişileriyle keşif yaptı ve araç motorunun fabrika hatalı üretildiğini tespit etti. Ardından avukatı Dr. Candaş Gürol'un aracılığıyla İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi'nde 'araçları toplatma ve geri çağırma' davası açtı. 7 yıl süren davada Türk mahkemesi, Jaguar Land Rover Company şirketince üretilen Range Rover Vogue SUV araç motorunun fabrika hatalı üretildiğine karar verdi. Yakut, İstanbul 8. Tüketici Mahkemesi'nde İngiliz otomobil firmasına açtığı tazminat davasını, 28 Şubat tarihinde kazandı. • (Görüntülü) Türkiye’de tarihi yapılar için dikkat çeken uyarı; Etrafı boş bırakılmalı, yeni önlemler alınmalı

  Selin GÜRSEL / İSTANBUL, (DHA) – PARİS’teki Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın dikkatleri Türkiye’deki tarihi yapılara çevirdi. Türkiye’de olası bir yangına müdahale için tarihi binaların yanında yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar Acil Durum ve Yangın Yönetmelikleri'nde tarihi eserlerin korunmasıyla ilgili yeni önlemler alınmasının çok önemli olduğu vurgusu yaptı.


   

  Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın hakkında konuşan uzmanlar, insanlar kadar yapının da kurtarılması açısından 8 buçuk saatte söndürülmesini normal karşılarken Türkiye’de alınan önlemleri de değerlendirdi. Türkiye’de tarihi yapıların olası yangınlara karşı yeteri kadar korunmadığını ifade eden yetkililer, bakanlıkların bu konuda ortak çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti.


   

  Fransa'nın başkenti Paris'teki en önemli mimari yapılardan biri olan Notre Dame Katedrali, 15 Nisan tarihinde çıkan yangın ile büyük zarar gördü. 856 yıllık yapının restorasyon çalışmaları sırasında çıkan yangında ahşap kule ve çatısı çöktü. 500 itfaiye erinin görev aldığı yangın söndürme operasyonu 8,5 saat sürdü.


   

  Çan kulelerine ulaşmadan söndürülen yangından sonra yetkililer tarafından yapılan açıklamada, katedralde bulunan sanat eserleri ile kutsal sayılan emanetlerin yüzde 90’ının kurtarıldığı bildirildi. Yapının ikonik gül penceresi, kubbe şeklindeki tavanı, vaaz kürsüsü ve sunağı sağlam kaldı.


   

  “TÜRKİYE’DE TARİHİ ESERLERE ÖZEL BİR KORUMA ÖNLEMİ YOK”


   

  İtfaiye ekiplerinin insanlar kadar yapının da güvenliğini sağlamaya çalıştığını dile getiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü Öğr. Gör. Ulaş Çınar ise, şöyle konuştu:


   

  “Müdahalede titiz davrandılar. Aslında 1 saatte müdahale ederek belki de yapının hiçbir özelliğini önemsemeden söndürebilirlerdi. İnsanların güvenliğini sağladıktan sonra söndürmek kolay ama yapının da güvenliğini sağlamak önemsendiği için bu kadar uzun sürdü. Bizde benzer bir öncül yok, yangın yükü ve risk hesapları yapılırken bir mahal gözetilir. O mahalin içindeki yapılardan bir tanesi tarihi eser de olabilir. O eserlere özel bir koruma önlemi yok. Bir tarihi eser varsa, onu normal bir binaymış gibi dahil ediyoruz. Binaların içerisine tesisat kurmaya da müsaade edilemediği için, tarihi binaların söndürülmesi diğer binalardan çok daha zor.”


   

  “TARİHİ ESERLERİN HEMEN YANINDA YAPILAŞMA OLMAMALI”


   

  Türkiye’de tarihi eser olarak kabul edilen yapılarda müdahaleye izin verilmediğini bu sebeple de yapılarda herhangi bir güncelleme yapılamadığını kaydeden Öğr. Gör. Çınar, “‘Yeni yönetmeliğe göre binalarda bu sistemler olmalı ama bu binalar tarihi eserdir ve müdahale edemezsiniz’ deniliyor. Yangının sadece tarihi bir binada çıkacağını düşünemeyiz, yan binalardan da buraya sirayet edebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca tarihi binaların, tarihi eserlerin yanında yapılaşmanın olmaması, aralarında bir boş alan bırakılması gerekir. Çünkü yangın sirayet ettiğinde müdahale çok daha zorlaşıyor ve yeni nesil söndürme unsurlarını tarihi binalara uygulamak çok zor hale geliyor” dedi.


   

  “ÖNGÖRÜLÜ OLMAK BÜYÜK YANGINLARI ENGELLEYEBİLİR”


   

  Tarihi eserlerin korunmasıyla ilgili yönetmelikte geçen bir madde olmadığını belirten İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü Öğr. Gör. Tolga Barışık, “Sultanahmet Camii veya Ayasofya gibi yerlerde bir yangın çıksa, yönetmeliğe göre bizim de Fransa gibi önceliğimiz insanları korumak olur. Mesela Ayasofya’nın etrafında birçok iş yeri ve konut var. Ayasofya’da çıkan bir yangın sadece orasıyla sınırlı kalmayabilir. Bizim yangın çıktığında değil, yangın çıkmadan tedbir almamız gerekiyor. Yangının nerelerden çıkabileceği tek tek incelenmeli. Tarihi eserlerde genel olarak yangın tertibatları olmuyor ama var ise, periyodik olarak kontrol edilmeli. Bizim buradaki amacımız öngörülü olmak. Ne kadar çok öngörülü olursak kazanın gerçekleşmesini o kadar engelleyebiliriz” diye konuştu.


   

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir araya gelerek yönetmelikleri yeniden değerlendirmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Öğr. Gör. Barışık, “Acil durum ve yangın yönetmeliklerinde tarihi eserlerin korunmasıyla ilgili bazı önemli maddelerin koyulması lazım. Burada tarihi eserlerin türleri de önemli” ifadelerini kullandı.


   

  “ESERLER İTFAİYECİLER SAYESİNDE KURTARILDI”


   

  Türkiye Yangından Korunma Vakfı Kurucu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ise, itfaiyelerde kurtarma, önleme ve söndürme şeklinde 3 uluslararası kural olduğunu belirtti. Kurtarmada önceliğin canlıları kurtarma, sonra değerli eşyaları daha sonra da yanıcı olan mobilyaları kurtarma olarak görüldüğünü ifade etti. Prof. Dr. Kılıç, “Katedraldeki yangının en başında yapılması gereken içerideki insanların ve değerli eşyaların kurtarımını yapmak, ikincisi ise yanmayan kısımları ve çökmeyen kuleleri kurtarmak ve sonra da soğutmaktı. Paris İtfaiyesi özel bir itfaiyedir ve Paris İtfaiye Tugayı olarak geçer. Diğer şehirlerinden daha farklıdır ve oldukça güçlü, müdahale eden, yangının nasıl söndürüleceğini, nasıl müdahale edileceğini çok iyi bilen bir ekiptir. Kurtarılan eserlerin çoğu itfaiyeciler sayesinde kurtarılmıştır. Yanmayan kısımlara da yangının geçişini engellemişlerdir” dedi.


   

  “BÖYLE YERLERE HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEZ”


   

  Şehir içindeki yangınlara özellikle de tarihi yangınlara havadan müdahale etmenin çok riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, “Birinci riski, az miktarda su gönderirseniz buharlaşır ve yangının altına inmez. Yangını söndürmek için alevin altından müdahale edilmelidir. Alevin üzerine müdahale ederek yangını söndüremezsiniz. Eğer çok büyük miktarda su atarsanız o zaman da çökme meydana gelecektir. Havadan müdahale edilmemesinin en önemli sebebi aşağıda çalışan itfaiyecilerin, kurtarma ve söndürme yapan insanların engellenmemesidir. Böyle yerlere havadan müdahale edilmez” diye konuştu.


   

  “SARAYLAR İÇİN TEDBİR ALINMALI”


   

  “Bu gibi binaların 8 buçuk saatte söndürülüyor olması uzun bir zaman değildir. Birkaç saat içerisinde kontrol altına alırsınız ama yangının tamamen söndürülerek enkazın soğutulması bazen 1 gün bazen de daha uzun sürebilir” diyen Prof. Dr. Kılıç, Türkiye’deki durumu ise şöyle değerlendirdi:


   

  “Bu tarz bir olay olduğunda Türkiye’de ne olacağına dair bir şey söylemek çok da doğru değil. Her binaya göre bu farklılık gösterir. Bazı binalarda yangın çıkacağında ne yapılacağı bellidir. En önemlisi saraylarda ve tarihi binalarda alınacak tedbirlerdir. Tedbirlerin oradaki binaların özelliklerine göre olması gerekir. Her tarafa gazlı söndürme sistemi yaparak yangının çıkmayacağını zannediliyor. Bizim ülkemizde itfaiye denildiği zaman akla ilk gelen söndürmedir. Ve en büyük eksiklik sadece söndürmenin olmasıdır. Kurtarma ve yangını daha olmadan önce önleyecek tedbirlerin alınması görevinde oldukça zayıf olduğumuzu söyleyebilirim.”


   

    • Dijital iletişim ve üniversite iş birliği

  GİRNE, (DHA) - Kuzey Kıbrıs Turkcell BİP Keşfet Platformu Türkiye ve KKTC Uluslararası Final Üniversitesi iş birliği kapsamında öğrencilerin, öğrenci işleri ve üniversite hakkında bilgilendirme iletişimini sağlayabileceği duyuruldu.

  Kuzey Kıbrıs Turkcell’den yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası Final Üniversitesi öğrencileri, Turkcell BiP üzerinden sesli, görüntülü görüşme, BiP Keşfet içerisindeki birçok haber yarışma ve bilgi kanalı yanı sıra, kendi üniversiteleri hakkında diledikleri her türlü bilgiye ulaşımı sağlayacabilecek ve Final Üniversitesine gelmek isteyen öğrencilere online kayıt imkanı sunacak” denildi.

  “İLETİŞİMİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BİR PROJE”

  Uluslararası Final Üniversitesi (UFÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak, Kuzey Kıbrıs Turkcell ekibini ve bu proje sürecinde destek sağlayan Üniversite personelini kutladığını belirterek “Ülkemizin ileri teknoloji konusunda en başarılı yatırımları yapan teknoloji şirketi Kuzey Kıbrıs Turkcell ile gerek aday öğrencilerimiz gerekse Üniversitemizin mevcut öğrencileri için iletişimimizi güçlendirecek bir proje üzerinde çalıştık. Uluslararası Final Üniversitesi BiP kanalımız sayesinde, Türkiye’de ve dünya üzerindeki hedef ülkelerimizdeki aday öğrencilerimize Üniversitemizden sağlıklı bilgi verme şansına erişiyoruz. Öte yandan mevcut öğrencimiz ile de iletişimimizi kuvvetlendirecek bir kanala sahip oluyoruz” ifadelerini kullandı.

  “ÖĞRENCİLERE KOLAYLIK SAĞLAYACAK”

  Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ise, “ Kuzey Kıbrıs Turcell’in ülkemizde dijital dönüşüme  öncülük eden ve ilkleri başlatan teknoloji şirketi olarak bir ilki daha Uluslararası Final Üniversitesi ile başlatmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. BiP sayesinde  gençler birbirleri ile iletişim kurmanın yanısıra öğrenim gördükleri üniversite ile kayıt işlemlerinden servis saatlerine kadar her türlü bilgiye erişebilecekler bunun yanısıra ülkemize gelmeden önce Uluslararası Final Üniveristesi ile ilgili detaylı bilgi edinebilecekler” diye konuştu.

  (FOTOĞRAFLI)