Connect with us

GÜNDEM

Aşılama 28 milyonu geçti, vakalar düşüyor! Yaz ortasında rahatlama sonbaharda ferahlama…

Son Guncelleme:

Türkiye’de alınan tedbirler ve tam kapanmayla birlikte salgının üçüncü dalgası kontrol altına alındı. Tedbirlerin sonuç vermesiyle birlikte son 6 ayın en düşük rakamlarına ulaşıldı, günlük testlerdeki pozitiflik oranı ise yüzde 4’lere geriledi. Aktif hasta sayıları 120 bine, salgının yayılma hızı 0.9’a geriledi.

Buna göre, ayda 30 milyon aşılamayla toplumsal bağışıklığın yakalanması hedefleniyor. Haziranda gelecek 30 milyon doz BioNTech aşısının hepsi yapılacak ve böylece hastalanan ile aşılanan kişilerin sayısı ise 50 milyonu bulacak. Sürecin devamında Türkiye’de yaz ortasında rahatlama, sonbaharda ise ferahlama olacağı öngörülüyor.

BAĞIŞIKLIK BÖYLE SAĞLANACAK

Şu ana kadar 28 milyon doz (11 milyon kişi iki doz oldu) aşı yapıldı. Bu da nüfusun yüzde 14, yetişkin nüfusun ise yüzde 20’lik bölümünün aşılandığı anlamına geliyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, nüfusun 5 milyon 200 bine yakını hastalığı geçirmiş durumda. Bu da dikkate alınırsa nüfusun 18 milyona yakın bölümü bağışıklık kazanmış görünüyor. Haziran’da gelecek 30 milyon doz BioNTech aşısının hepsi yapılacak. Böylece hastalanan ve aşılanan sayısı 50 milyonu bulacak. Aşılama temmuz ve ağustos aylarında da sürecek ve toplumsal bağışıklık kazanılacak.

YAZ ORTASINDA RAHATLAMA, SONBAHARDA FERAHLAMA

BioNTech’in birinci dozunun vurulmasından iki hafta sonra bile yüzde 70-80’lik bir koruma oluştuğu için 30 milyon kişiye ilk doz aşı yapıldığında toplum bağışıklığı yüzde 55-56’ya ulaşacak. İsrail ve İngiltere örnekleri dikkate alındığında Türkiye’de de bu kapsamda yaz ortasında rahatlama, sonbaharda ise ferahlama olacak.

Kaynak: Superhaber

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...