Connect with us

GÜNDEM

Evinden 5 milyon Euro çıktı! Savunma Sanayi bilgilerini para karşılığı satmışlar…

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ihalelerini sızdıranlara yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi eski Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin’in evinden 5 milyon euro çıktı.

Türkiye dün, Savunma Sanayii Başkanlığı’nda çalışan ve kritik bilgileri sattığı belirlenen kişileri yönelik operasyon başlatmıştı.


Yusuf Hakan Özbilgin

MİT’in 1 yıldır Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile koordine yürüttüğü çalışmalarda eski bir SSB çalışanı ile çıkar ilişkisinde bulunan şirket temsilcileri tespit edildi.

Şirket yetkilerinin ise söz konusu bilgileri, temsilciliğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sağladıkları tespit edildi.

OPERASYON İÇİN DÜN HAREKETE GEÇİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün de desteğiyle operasyon düzenlendi. Kurum çalışanları ile çıkar ilişkisinde bulundukları şirket temsilcilerinden oluşan 6 kişinin gözaltına alındı.

ESKİ PROJE MÜDÜRÜ

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, gözaltına alınan kişilerden arasında yer alan Savunma Sanayii Başkanlığı’nda 2018’de İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürlüğü yapan Yusuf Hakan Özbilgin’in evinde arama yapan polis tam 5 milyon euro ele geçirdi.

Özbilgin’in, aralarında yabancı firma temsilciliği de yapan şirket temsilcilerine ihalelerle ilgili teknik bilgileri sızdırdığı tespit edildi. Bu yöntemle belirlenen kriterleri öğrenen şirketler, ihalelerde fiyatları kırarak haksız kazanç sağladılar.

İhale bilgilerini sızdırarak vurgun yaptığı belirlenen Özbilgin ile birlikte yabancı firma temsilciliği yapan şirket sahiplerinin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Savunma sanayi uzmanı Özbilgin’in evinde arama yapan polis tam 5 milyon euro ele geçirdi.

Gözaltına alınan isimler arasında Özbilgin haricinde bilgileri sızdıran firma sahibi Mustafa Sırrı Akın, firma çalışanı Emre Özlük, müşavirlik firması sahibi Emre Alp Durmaz ile firma çalışanları Süleyman Çelikoğlu ve Tuğba Kent bulunuyor.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...