Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Koronavirüse çare bulan Türk çift: Uğur Şahin, Özlem Türeci…

Son Guncelleme:

Pfizer’in dün yaptığı açıklamayla; koronavirüse karşı geliştirilen aşının yüzde 90 başarıya ulaştığını duyuruldu. Şirketin borsadaki hisseleri günü yüzde 5 değer kazanarak kapatırken aşının arkasında ise BioNTech firması bulunuyor. Şirketin kurucuları ise evli bir Türk çift: Uğur Şahin ve Özlem Türeci…

Uğur Şahin – Özlem Türeci

Uğur Şahin’in hikayesi babasının Köln’de yer alan Ford fabrikasında çalışmaya gitmesiyle başlıyor. Henüz 3 yaşındayken İskenderun’dan Köln’e yerleşen Şahin, Köln Üniversitesi’nde tıp okuyarak hekimlik hayatına adım adıyor.

Bugün korona virüse karşı başarı oranı en yüksek aşının arkasındaki isim olan Şahin’in şirketi BioNTech 25 milyar dolar değere sahip. Birçok otorite Uğur Şahin’in Nobel Tıp ödülünün de sahibi olacağı görüşünde.

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

Düğün günlerini dahi laboratuvarda geçirdiler

Evli olan çiftin kurduğu BioNTech uzun süredir korona virüse karşı aşı çalışmaları yapıyordu. Özlem Türeci daha önceden yaptığı açıklamada düğün günlerinde dahi laboratuvarda çalışmaya devam ettiklerini söylemişti. Virüse karşı aşı geliştirirken de Trump yönetiminin teşvik vermek için yaptığı teklifi de reddetmiştiler. Uğur Şahin bu konuda yaptığı açıklamada şu sözleri kullanmıştı:

“Aşının sadece Çin, Almanya ve Amerika için üretilmesi tartışma konusu bile değildir.”

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

Kurduğu şirketin değeri 25 milyar doları gördü

Babasının işçi olarak gittiği Köln’de yer alan Köln Üniversitesi’nde tıp okuyan Çiftçi doktorasını ise tümör hücrelerinde bağışıklık sistemi terapisi üzerine doktorasını yaptı. Homburg Üniversitesi kliniğinde çalışmaya başladı ve daha sonra Mainz Üniversitesi kliniğine geçti. 2000 yılından itibaren Mainz Üniversitesi bağımsız onkoloji araştırma ekibinin başkanlığını sürdürmekte.

2019 yılında Almanya kanserle mücadele ödülünü aldı

Kendisi göğüs kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri gibi tehlikeli olan kanser tümörlerine karşı antijen geliştirmek için çalışmakta. Amacı RNA bazlı bir kanser aşışı geliştirmek. Bu esnada birçok bilgi toplandı ve yeni keşifler elde edildi.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...