Connect with us

GÜNDEM

2021 Bedelli askerlik ücretleri belli oldu!

Son Guncelleme:

Bedelli askerlik yapacak gençlerin merakla beklediği 2021 yılı bedelli askerlik ücretleri belli oldu. Geçen yılın ikinci yarısında 37.070 TL olan bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısında 39.788 TL olarak uygulanacak. Geçen yıl ocak – haziran döneminde 35.054 TL olan bedelli askerlik ücreti son bir yılda yüzde 13.50 oranında arttı.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dövizle askerlik bedellerinin hesabında da değişikliğe gidiliyor. Askerlik başvurusu yapan gurbetçinin ödeyeceği para tutarı, Merkez bankasınca yılın ilk mesai günü tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı konvertibl döviz olarak hesaplanıyor.

ASKERLİKLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM’ye sunulan çeşitli askeri kanunlarda değişiklik yapan yasa teklifinde konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Buna göre, gurbetçilerin ödeyeceği dövizle askerlik bedeli, başvuruyu yaptıkları tarihteki döviz kuru esas alınarak hesaplanacak.

Yasa teklifinde askeri personele yönelik yapılan düzenlemeler ise şöyle:

UZMAN ERBAŞLARIN YAŞ HADDİ 55

En fazla 52 yaşına kadar çalıştırılan uzman erbaşların tecrübelerinden daha uzun süreli yararlanmak amacıyla emeklilik yaş haddi 55 olarak değiştirilecek. Seferin gereği olarak ihtiyaç duyulması ve sağlık durumlarının elverişli olması halinde, en gençlerinden başlanarak 60 yaşına kadar da orduya alınabilecekler.

Olağanüstü hal veya terörle mücadeleden kaynaklanan zorunlu hallerde ihtiyaç duyulanların sözleşme süreleri, talebe bakılmaksızın ilgili kuvvet komutanı kararıyla 60 yaşına kadar birer yıl uzatılabilecek.

EMEKLİ UZMAN ERBAŞLARA İNTİBAK DÜZENLEMESİ

Yaş sınırı nedeniyle ordudan ayrılan uzman erbaşlardan isteyenler Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde emekli oluncaya kadar istihdam edilebiliyorlar. Ancak, devlet memuru olarak istihdam edilip emekli olanlar, uzman erbaşlara verilen aylık 100 TL’lik tazminattan yararlanamıyorlardı. Yapılan düzenleme ile sonradan devlet memurluğuna geçerek buradan emekli olan uzman erbaşların bu mağduriyeti giderilecek.

Kopyalamayı desteklemiyor...