Connect with us

GÜNDEM

AB parasıyla Türkiye düşmanlığı! AB’nin fonlarıyla beslediği Artı Gerçek ellerinde patladı…

Son Guncelleme:

Avrupa Birliği desteği ile fonlanan Artı Gerçek ve Artı TV’de çalışan 50’den fazla gazeteci ‘sözleşme feshi’ gerekçesiyle işten çıkarıldı. Artı Gerçek’in arkasında ise Almanya’da kaçak olarak yaşayan Can Dündar var.

Çalışma arkadaşlarının hukuksuz olarak işten çıkarıldığını öğrenen diğer çalışanlar da böyle bir ortamda işlerine devam edemeyeceğini duyurdu.

DİSK Basın-İş, Artı TV ve Artı Gerçek’te “sözleşme feshi” gerekçesiyle 50’den fazla kişinin işsiz kalacağını açıkladı. Yapılan açıklamada çalışanlara mobbing uygulandığı ve 4 yıldır zam yapılmadığı vurgulanırken ‘bıçağın kemiğe dayandığı’ ifade edildi.

AB FONLARIYLA DESTEKLENİYOR

European Endowment for Democracy (EED), tarafından desteklenen Artı Gerçek haberlerinde HDP ve FETÖ’ye yakın yayın politikası izlemesi dikkat çekiyor.

Kuruluşun internet sitesinde ise şu bilgiler veriliyor…

“2013 yılında Avrupa Birliği (AB) ve AB üye devletleri tarafından Avrupa Komşuluk Ülkeleri’nde (Doğu Ortaklığı – EaP ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika – MENA), Batı Balkanlar ve ötesini kapsayan bir çevrede demokrasiyi desteklemek için kurulan, bağımsız, hibe-sağlayan, özerk bir Uluslararası Güven Fonu kuruluşudur.”

ARKASINDA CAN DÜNDAR VAR

Merkezi Almanya’da bulunan Artı Gerçek’in arkasındaki isim Can Dündar. Casusluk davasından aldığı hapis cezası sonrası Almanya’ya kaçan Can Dündar AB’den bulduğu fonlarla Türkiye’ye dışarıdan operasyon çekmeye çalışıyor… Can Dündar sitede her gün Günün Yorumu başlığıyla yazılar yazıyor, videolar yayınlıyor…

“ÇÜRÜME VAR” DEDİ, İŞTEN KOVULDU

Melike Ceyhan isimli çalışan, 2 yıldır editörlük yaptığı Artı TV’den işten çıkarılan arkadaşlarına destek verdiği için idari izne gönderildiğini açıkladı.

Ceyhan Twitter hesabından yaptığı açıklamada “2019’dan bu yana haber editörü olarak çalıştığım Artı TV’ den, işten çıkarılan arkadaşlarıma destek verdiğim, ‘içeride bir çürüme var bunu oturup konuşmalıyız’ dediğim için bir ay önce idari izne gönderildim. Gerekçe ‘haber masasının huzurunu bozuyorsun’ oldu.” dedi.

Koronavirüse yakalanmasına rağmen evden çalışmaya devam ettiğini söyleyen Ceyhan, “Gecenin bir yarısı pijamalarımla kalkıp haber yazmaya gittiğim, pandemi sürecinde 2 ay kanalda yatıp kalktığım, corona olduğumda evden çalışmaya devam ettiğim Artı TV’den bu uyduruk gerekçeyle kovulmak nerden baksan ağır oldu.” ifadesini kullandı.

SUNUCU İSTİFA ETTİ: HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM…

Artı TV’de yayınlanan Emek ve Hayat programının sunucusu Dilek Dindar ise Twitter hesabından bir video yayınlayarak istifasını duyurdu.

Dindar, yayınladığı videoda “3 yıldır emekçilerin sesini Artı TV ekranlarından size ulaştırmaya çalıştım. Türkiye’nin dört bir yanından haberleri size aktarırken Artı TV’nin bu haberlere konu olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ancak maalesef tam da pandemi sürecinde sendikalaşmanın bedeli burada da ücretsiz izinler ve işten çıkarılmalar oldu. Hal böyle iken Emek ve Hayat programını ilkelerim ve mücadeleye inancım gereğiyle şu anda devam ettirmem mümkün değil.” diye konuştu.

ARTI GERÇEK HÜKÜMETİ SUÇLAYARAK SIVIŞMAYA ÇALIŞTI

ARTI TV ve Artı Gerçek İcra Kurulu bir açıklama yaparak çalışanlarını dayanışmaya çağırdı. Açıklamada çalışanların taleplerine cevap vermek yerine hükümet suçlandı.

“Yapıcı bir diyaloğun, çözümün anahtarı olduğu inancıyla tüm çalışanlarımızı, okurlarımızı ve izleyicilerimizi, bu zor dönemde dayanışma içinde birlikte mücadeleye çağırıyoruz.” cümlesiyle başlayan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı.

“Sendika ile el ele, baskılara karşı mücadele vereceğimize, karşı saflarda birbirimizle uğraşıyor olmanın hüznünü yaşıyoruz.

Hatasız olduğumuzu savunmuyoruz; elbette hatalarımız olmuştur. Ancak hiçbir arkadaşımızla haksız ve hukuksuz şekilde yollarımızı ayırmadığımızın bilinmesini istiyoruz.

Mazimizi bilenler, bize yönelik ağır suçlamaları asla hak etmediğimizi de bilir. Yine de şu anda bu haksız suçlamalara cevap yetiştirmek yerine, halen geçerli saydığımız protokol çerçevesinde sendikamızla mutabakat sağlamak, yönetimi eleştiren ve yaşanan süreçten rahatsızlık duyan arkadaşlarımızı bir kez daha dinlemek, temel noktalarda uzlaşıp iş yeri barışını yeniden sağlayarak ortak mücadelemize devam etmek amacındayız.

Sınırlı imkânlarla, çok güç koşullarda bağımsız yayıncılık yapmaya çalışan, pandemi nedeniyle daralan kaynaklarına rağmen çalışanların ücretlerini aksatmadan ödeyen ARTI TV/ARTI GERÇEK, meslek ilkelerine uyan, çalışma barışına özen gösteren çalışanlarıyla yoluna devam etme kararlılığındadır.

Yapıcı bir diyaloğun, çözümün anahtarı olduğu inancıyla tüm çalışanlarımızı, okurlarımızı ve izleyicilerimizi, bu zor dönemde dayanışma içinde birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

ARTI TV/ARTI GERÇEK İCRA KURULU

Kopyalamayı desteklemiyor...