Connect with us

GÜNDEM

Avrupa Birliği Yunanistan sınırına 3 milyar euro harcayarak dijital bariyer inşa etti…

Son Guncelleme:

Avrupa Birliği, Meriç Nehri üzerinden Türkiye’den yasa dışı yollarla ülkeye geçmek isteyen göçmenleri durdurmak amacıyla 3 milyar euro harcayarak, Yunanistan sınırına dijital bariyer inşa etti.

Avrupa Birliğ (AB), yeni bir uygulamaya imza attı. Yunan basınının haberine göre Avrupa Birliği, göçmenlere karşı ‘dijital’ sınır projesini hayata geçirdi.

AB’DEN GÖÇMEN PROBLEMİNİ BÖYLE ÇÖZDÜ

Yapılan sistemle ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki 200 kilometrelik sınırdan AB’ye yasa dışı yolardan göçmen girişinin engellenmesi amaçlanıyor.

Yıl sonuna kadar hayata geçmesi beklenen sistem kapsamında yalan detektörü ve sınır koruma polis botunun da yer aldığı ifade edildi.

Projenin aynı zamanda, otomatik gözetleme ağı ile nehirde ve karada görev yapan devriyelerin projektör ve uzun menzilli akustik cihazları kullanarak göçmenleri sınıra yaklaşmadan caydırması öngörülüyor.

MEKSİKA SINIRINDAKİ DUVARIN BİR BENZERİ

Öte yandan ABD-Meksika sınırında yer alan beton duvarın bir benzeri olan yeni bir çelik duvar, Yunanistan ve Türkiye’yi ayıran Meriç Nehri boyunca yaygın olarak kullanılan geçiş noktalarını kapatıyor. Yakındaki gözlem kulelerine uzun menzilli kameralar, gece görüşü ve çoklu sensörler takılıyor. Ardından elde edilen veriler, yapay zeka analizi kullanılarak şüpheli hareketleri işaretlemek için kontrol merkezlerine gönderiliyor.

Bölgenin sınır koruma şefi Dimonsthenis Kamargios, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, ‘Neler olduğunu anlayabilmemiz için sınırın ‘önünde’ bir sınırımız daha olacak.’ ifadesini kullandı.

AB den Türkiye-Yunanistan sınırına dijital bariyer #1

3 MİLYAR EURO HARCANDI

Avrupa Birliği, proje için 2015-16 yılları süresince Suriye, Irak ve Afganistan’dan kaçarak Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenleri durdurmak amacıyla geliştirilen proje için teknoloji şirketi araştırmalarına 3 milyar euro harcadı.

Yunanistan-Türkiye sınırında inşa edilen otomatik gözetim ağı, projektörler ve uzun menzilli akustik cihazlar kullanarak nehir ve kara devriyeleriyle kaçak göçmenleri erken tespit etmeyi ve geçişlerinden caydırmayı amaçlıyor.

Kaynak: Ensonhaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...