Connect with us

GÜNDEM

ABD diken üstünde! Biden’ın yemin töreninde görevlendirilen 12 ulusal muhafız görevden alındı

Son Guncelleme:

ABD’de, Joe Biden’ın başkanlık yemin töreninde görevli 12 Ulusal Muhafız askeri, aşırı sağcı gruplarla ilişkili oldukları gerekçesiyle görevden alındı.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, 2 Ulusal Muhafız askerinin, sosyal medya paylaşımlarından ve mesajlarından aşırı sağcı görüşlere sahip olduğu tespit edildiği için görevden alındığı ifade edildi.

Diğer 10 asker ise FBI tarafından saptandı. Bunlardan biri komuta kademesinden yapılan bir ihbarla biri ise gizli bir ihbarla belirlendi. Söz konusu 12 asker yemin törenindeki görevlerinden alındı.

ABD BAŞKENTİNDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Biden’ın yemin töreninde 25 bin Ulusal Muhafız başkent Washington’da görev yapıyor. Amerikan kongresinin 6 Ocak’ta Trump destekçileri tarafından basılmasının ardından Washington’da güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Biden’ın yemin töreni hazırlıkları kapsamında Washington’da çok sayıda cadde ve sokak trafiğe kapatılırken, alınan muhtemel saldırı ihbarlarına karşılık kentte yoğun güvenlik önlemleri söz konusu.

HER YERDE KİMLİK KONTROLÜ VAR

Yemin töreni öncesi Washington’da elleri tetikte bekleyen Amerikan askerleri, her sokak başında kimlik kontrolü yapıyor.

ABD’de başkent Washington’da Trump dönemine resmen son verecek yemin töreni, 6 Ocak’ta 5 kişinin hayatını kaybettiği ABD Kongre binası Capitol’ün Trump yanlılarınca işgali gölgesinde bugün gerçekleşecek.

Washington’da Kongre binasına gitmek için de her sokak başında araçlar Ulusal Muhafızlar tarafından durdurulup, kimlik kontrolü sonrası geçiş yapabiliyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...