Connect with us

GÜNDEM

ABD mahkemesinden skandal karar! Şehit diplomatımız Kemal Arıkan’ın katiline tahliye yolu açıldı…

Son Guncelleme:

Amerika Birleşik Devletleri’nde yargı, skandal bir karara imza attı. Los Angeles mahkemesi, 38 yıl önce şehit edilen Türk diplomat Kemal Arıkan’ın katilinin salıverilmesinin önü açtı.

Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan, Ermeni teröristler Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba tarafından 1982 yılında şehit edilmişti. Yakalanan Sasunyan, afsız ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ermeni terörist, yıllardır birçok kez tahliye talebinde bulundu. Ancak önceki ve mevcut Kaliforniya valileri bu talebi reddetti.

Son olarak Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Sasunyan’ın talebini bir kez daha geri çevirdi. Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesi ise valinin kararını “keyfi” olarak niteleyerek bozdu. Vali Newsom da kararı temyiz etmeyeceğini açıkladı. Böylece teröriste tahliye yolu açılmış oldu.  

ADALET BAKANI GÜL’DEN ABD ADALET BAKANINA MEKTUP

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, karara tepki göstererek ABD Adalet Bakan Vekili Wilkinson’a mektup gönderdi. 

Bakan Gül mektubunda “Terörizm eylemlerini, amaçlarını gerçekleştirmenin aracı olarak gören kişilere oldukça yanlış mesaj verecektir.” dedi. 

Kararın ciddi anlamda hatalı olduğunu değerlendirdiklerini belirten Gül, “Sasunyan ve onu yönlendiren ideoloji, toplum karşısında varlığını sürdürmekte ve yakın bir tehdit olmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Kopyalamayı desteklemiyor...