Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

ABD’deki protestolar ikinci Koronavirüs dalgasını tetikleyebilir

Son Guncelleme:

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti nedeniyle öldürülmesiyle başlayan ve tüm dünyaya yayılan ırkçılık karşıtı protestolar nedeniyle ikinci Koronavirüs dalgasının başlayabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, sosyal mesafe önlemlerine uyulmayan gösterilerin, Covid-19 nedeniyle daha çok can kaybı yaşanan siyahi ve azınlık toplulukları için büyük bir tehlike yarattığını söylüyor.

ABD’de George Floyd’un ölümünden sonra olayın meydana geldiği Minnesota’dan dünyaya yayılan ırkçılık ve polis şiddeti karşı gösteriler nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etti ve sokaklara çıktı.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin merkezi olan ABD’de, Los Angeles, New York City ve Washington DC’de gösterilerin ikinci bir Koronavirüs enfeksiyonu dalgasını tetikleyebileceğine dair endişeler artmış durumda.

Eylemlere katılan birçok protestocunun sosyal mesafe kurallarını göz ardı ettiği ve maske gibi koruyucu önlemler almadığı görülüyor.

Bu protestolara katılanların çoğu, Covid-19’dan orantısız bir şekilde etkilenen siyahiler ve azınlıklardan oluşuyor. Daha önce yapılan çalışmalarda, ABD’de corona virüsün siyahi, Hispanik, Latin  ve Asya kökenlileri, neredeyse diğerlerinin iki katından daha fazla öldürdüğü ortaya konulmuştu.

HABERİN AYRINTILARINI NTV.COM.TR’DEN OKUYABİLİRSİNİZ. 

Kopyalamayı desteklemiyor...