Connect with us

GÜNDEM

Akdeniz’de bir göçmen faciası daha! 47 kişi denizin ortasında açlık ve susuzluktan öldü…

Son Guncelleme:

Kuzey Afrika’nın Atlantik kıyılarından Kanarya Adaları’na giden bir teknedeki motor arızası sonucu, denizde yaklaşık iki hafta boyunca susuz ve gıdasız kalan 47 düzensiz göçmen hayatını kaybetti.

Akdeniz’de olduğu gibi, Atlantik kıyılarında da göçmenlerin umut yolculuklarının çoğu büyük trajedilerle son buluyor. Sadece son iki haftada 100’e yakın göçmen, denizde mahsur kalmaları ya da kazalar nedeniyle hayatlarını kaybetti.

3’Ü ÇOCUK, 54 GÖÇMENİ TAŞIYORDU

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan ortak yazılı açıklamada, 3 Ağustos’ta 3’ü çocuk 54 kişiyi taşıyan bir teknenin Kuzey Afrika’nın Atlantik kıyılarından hareket ettiği aktarıldı.

2 HAFTA BOYUNCA AÇ VE SUSUZ KALDILAR

Açıklamada, Kanarya Adaları’na gitmekte olan teknede, denizde 2 gün seyrettikten sonra motor arızası meydana geldiği ve yolcuların yaklaşık iki hafta boyunca yiyecek ve su olmadan mahsur kaldığı kaydedildi.

54 KİŞİDEN 7’Sİ HAYATTA KALDI

Teknenin, 16 Ağustos’ta Moritanya sahil güvenliği tarafından bulunduğunda sadece 7 kişinin hayatta olduğu belirtilen açıklamada, 47 yolcunun ise yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Kopyalamayı desteklemiyor...