Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Anayasa Mahkemesi üyesinden ‘Işıklar Yanıyor’ provakasyonu…

Son Guncelleme:

Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili ve mevcut üyesi olan Engin Yıldırım sosyal medya hesabından çok tartışmalı bir mesaj paylaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin ışıklarının yandığı bir fotoğrafını “ışıklar yanıyor” mesajı ile paylaşan Yıldırım’ın, darbe ve muhtıra günlerini çağrıştıran mesajına ilk tepkiyi İçişleri Bakanlığı verdi.

AK Parti ve MHP’den sert tepki gören Engin Yıldırım ikinci bir açıklama ile yanlış anlaşıldığını ima etti.

Türkiye Anayasa Mahkemesi Eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Engin Yıldırım’ın sosyal medya hesabından AYM’nin fotoğrafıyla birlikte paylaştığı, “Işıklar yanıyor” mesajını konuşuyor.

Türkiye’nin demokrasi tarihinde askeri darbe ve muhtıra sinyali olarak kullanılan “Işıklar yanıyor” ifadesini sosyal medyadan paylaşan Yıldırım’a ilk tepki İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. İçişleri, Yıldırım’ın bu paylaşımına “Işıklarımız hiç sönmüyor” mesajı ve bakanlığın ışıklar içindeki fotoğrafı ile yanıt verdi. 

Sanayi ve teknoloji bakanı Mustafa Varank ise provokatif ve darbe iması taşıyan tweete “AYM üyeleri arasında belli ki vesayet özlemi çekenler var. Kimse merak etmesin; milletimiz feraset sahibidir, lüzumsuz ışıkları söndürmeyi iyi bilir.” sözleri ile tepki verdi. 

AK Parti’den ilk tepki ise Meclis Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi. Yıldırım için trol nitelemesinde bulunan Turan, “Bu saçma ve ucuz trollüğe önce AYM Başkanı ve diğer AYM üyeleri dur demelidir! AYM üyesi olmuş birinden devlet adabı, yargıç ağırlığı ve ciddiyeti beklemek hakkımız! Bı imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık, kendinize gelin!” uyarısı yaptı. 

MHP Grup Başkanı Muhammed Levent Bülbül ise Engin Yıldırım’a “Anayasa Mahkemesi Eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Engin Yıldırım, AYM’nin fotosunu paylaşıp, “Işıklar yanıyor” diye twit atıyor. Demokrasi tarihimizde askeri darbe sinyali olarak kullanılan bu cümle tesadüfen kullanılmamıştır. Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye’yi tehdit edenlere her zaman her yer yerde HODRİ MEYDAN diyoruz.” sözleri ile yanıt verdi. 

AYM üyesi Engin Yıldırım darbe iması olarak yorumlanan mesajına gelen tepkiler üzerine “Işıklar yanıyor” derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” diye bir açıklama yaptı.  Yıldırım daha sonra hesabına erişimi kısıtladı.

Muhalif medyada İstinaf Mahkemesi’nin AYM’nin Enis Berberoğlu’nun kararına rağmen yeniden yargılamaya gerek olmadığına ilişkin kararına tepki olarak nitelendirdiği mesajın sahibi olan Prof. Dr. Engin Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül tarafından 2010 yılında AYM’ye atanmıştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...