Connect with us

GÜNDEM

Aşı faz 3 aşamasında! Turkovac, İngiliz varyantına karşı yüzde 100 etkili…

Son Guncelleme:

Aşı projesine öncülük eden Profesör Özdarendeli, İngiliz varyantına karşı yaptıkları çalışmanın sonucunu paylaştı.

Türkiye’de üretilmesi için çalışmaların sürdüğü Turkovac koronavirüs aşısının etkinliği mercek altına alındı.

Turkovac Aşısı Proje Lideri Aykut Özdarendeli, aşının Alfa olarak adlandırılan İngiliz varyantına karşı başarılı olduğunu söyledi.

İNGİLİZ VARYANTINA KARŞI TAM KORUMA

Özdarendeli, “İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, Turkovac aşısı yüzde 100 etkili. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 etkin olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor.” dedi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tanıtım Günleri kapsamında, Erciyes Kültür Merkezi’nde üniversite adayı öğrencilerle bir araya gelen Özdarendeli, öğrenciler ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü de olan Özdarendeli, salgının ikinci yılında olunduğunu, bunun sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkilediğini söyledi.

AŞI 3. FAZ AŞAMASINDA

Üniversite olarak Turkovac aşısıyla ilgili klinik öncesi çalışmaların bitirildiğini ve Faz-3 çalışmalarının devam ettiğini anlatan Özdarendeli, “Turkovac aşısı 3. faza yeni geçti. Şimdi son aşaması olan, yani kullanım onayı almadan önceki son aşama Faz-3, binlerce gönüllüde denenmesi gereken bir aşama. Şu anda Faz-3 aşamasınayız. Bundan sonraki aşama artık aşının yaygın olarak kullanılması, iyi sonuçlar çıktığı takdirde.” diye konuştu.

YÜZDE 100 ETKİLİ

Özdarendeli, Turkovac aşısının İngiliz ve Delta varyantlarına karşı etkili olup olmadığı yönündeki soruyu, “İngiliz varyantıyla ilgili, rektörümüzün de destekleriyle hızlı bir proje yaptık. İngiliz varyantına karşı yaptığımız çalışmalarda, Turkovac aşısı yüzde 100 etkili. Transferik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 etkin olduğunu bulduk. Delta varyantı ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bununla ilgili şu anda tam bir veri olmadığı için onu söyleyemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ensonhaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...