Connect with us

GÜNDEM

Asıl problem su hatlarındaki bakımsızlık! İstanbul’un suyunun yüzde 22.3’ü boşa akıyor!

Son Guncelleme:

Geçmiş dönemlerde önemli yatırımlar yapılarak İstanbul’un su problemi çözülmüştü. Bu sayede susuzluk uzun yıllardır İstanbul’un gündeminden çıkmıştı. İstanbul’da son dönemde yaşanan problemin yeterli yağış olmaması gösteriliyor; ancak gözden kaçan önemli bir nokta da isale hatlarındaki kayıp kaçaklar. Bakımsız isale hatları İstanbul’un suyunun yüzde 22.3’ünün boşa akıyor.

NTV.com.tr’nin haberine göre, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin yaptığı araştırmaya göre, İstanbul’un barajlardan gelen sularının yüzde 22.3’ü isale hatlarındaki borularda bulunan çatlaklar nedeniyle şebekeye ulaşamıyor.

İstanbul’un yıllık su tüketimi 1 milyar 61 milyon metreküp. Pandemi döneminde su tüketimi yüzde 14 oranında arttı. Sular, kaynaklardan 22 bin kilometrelik borulardan oluşan su hattıyla son şebekeye ulaşıyor.

Ancak isale hatlarındaki çatlaklar, boruların bağlantı noktalarındaki sorunlar nedeniyle 1 milyar 61 milyon metreküplük suyun 236 milyon 891 bin metreküpü boşa akıyor.

2 AYLIK SU KALDI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Medet Güney, “Kabaca bir hesap yaptığımız zaman İstanbul’un 2 aylık suyunun kaldığını bugün itibariyle görmekteyiz. 60 gün dersek 15 günü de bu kayıp kaçaklar nedeniyle düşmemiz gerekiyor” sözleriyle özetliyor. Bu kaybın önlenmesi için ise isaale hatlarının yenilenmesi gerekiyor.

Kopyalamayı desteklemiyor...