Connect with us

GÜNDEM

Avrupa’da kış zorlu geçecek! Rusya ile Avrupa arasında Doğalgaz krizi…

Son Guncelleme:

Avrupa’da doğalgaz fiyatlarına gelen yüzde 50’ye yakın zamlar Avrupa ülkeleri ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında sözleşmeler doğrultusunda yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek, “Sözleşmelerin ötesinde tedarik yapılamaz. Bedava mı verelim?” dedi.

Peskov, Avrupalı şirketlerin, artan gaz taleplerini göz önünde bulundurarak Gazprom ile ilave hacimlerde yeni uzun vadeli bir anlaşma yapabileceklerini söyledi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya yönelik doğalgaz sevkiyatı ve Avrupa gaz piyasasının durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Avrupa’ya yönelik doğalgaz sevkiyatını artırdığını savunan Peskov, “Rusya’nın tüm sözleşme yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Mevcut sözleşmelerdeki tedarik hacimleri azami seviyeye çıkarılmıştır.” diye konuştu.

Gazprom’un sözleşmelerdeki yükümlülüklerinin üzerinde doğalgaz tedarik edip edemeyeceğine yönelik bir soruyu yanıtlayan Peskov, “Sözleşmelerin ötesinde tedarik yapılamaz. Bedava mı verelim?” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatını artırması için Avrupa’da Rus gazına yönelik talebin artması gerektiğinin altını çizen Peskov, şunları kaydetti:

“Ukrayna’nın, transit sorununu çözmek için Avrupa’daki gaz alıcılarına başvurması gerekiyor. Avrupalı şirketler, artan gaz taleplerini göz önünde bulundurarak Gazprom ile ilave hacimlerde yeni uzun vadeli bir anlaşma yapabilirler. Ukrayna üzerinden sevkiyat için alıcıların olması lazım.”

Kaynak: Ekonomist.com.tr

Kopyalamayı desteklemiyor...