Connect with us

GÜNDEM

Ayasofya ‘meraklı turistler fotoğraf çeksin’ diye değil, ibadet için yapıldı!

Son Guncelleme:

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Ayasofya’nın on bin işçinin emeğiyle bir servet harcanarak kurulduğunu belirterek, “1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfı’nın emekleri, hepsi bu mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. Ayasofya ibadete açılsın” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ermenipatrigi

Ayasofya’nın 10 bin işçinin emeğiyle bir servet harcanarak kurulduğunu aktaran Maşalyan,

“1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfı’nın emekleri, hepsi bu mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. Meraklı turistlerin fotoğraf çekmek için oraya buraya koşuşturması yerine diz çökmüş imanlıların saygı ve huşuyla secde kılmasının, mabedin fıtratına daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün. Çok mu ütopik? Zaten hepimiz aynı gök kubbenin altında yapmıyor muyuz ibadetlerimizi? Ayasofya’nın kubbesini de paylaşabiliriz. İtikatlarımız ayrı olsa da aynı tek Allah’a inanmıyor muyuz? 1000 yıl Hristiyan, 500 yıl Müslüman dualarını duvarlarına emmiş ve onları gizemli varlığında sentezlemiş mabedin buna bir itirazının olacağını zannetmiyorum.”

 

Kopyalamayı desteklemiyor...