Connect with us

GÜNDEM

Azerbaycan ilerliyor! Ermeni ordusu ağır kayıp verdi

Son Guncelleme:

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar devam ediyor. Azerbaycan ordusu bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Ermenistan ordusunun Ağdere ilindeki mevzileri Azerbaycan ordusu tarafından yoğun top atışına tutuldu. Ermenistan ordusunun kontrolündeki dağlık alanlardan dumanlar yükseldi. Çatışmalarda, Ermenistan ordusunun zırhlı araçları ve çok sayıda askeri etkisiz hale getirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun sahra karargahı ve tanklarının imha görüntülerini de paylaştı. Azerbaycan ordusunun ilerleyişi karşısında direnemeyen Ermenistan askerleri, bazı mevzilerde silahlarını ve araçlarını bırakarak kaçtı.

Ele geçirilen araçlar arasında 2019 rus yapımı “Ural” markalı kamyonlar da bulunuyor. Makineli tüfek, el bombası, roketatar ve farklı kalibrelerdeki mermiler gibi diğer silah ve mühimmatların da çoğu yine Rus yapımı.

ERMENİSTAN’A AĞIR KAYIP VERDİRİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Azerbaycan ordusu yeni üsler kurarak bölgeyi düşman güçlerinden temizleyerek belirli yönlere doğru hareket etti” denildi.

Açıklamada, 27 Eylül’den 2 Ekim yerel saatle 20.00’e kadar Ermenistan birliklerinin ağır kayıplara uğradığı belirtilerek, tüm cephe boyunca mevzilerinden ve bölgenin önemli bölgelerinden çekilmek zorunda kaldığı duyuruldu.

Bakanlık, 27 Eylül-2 Eylül tarihleri arasında Ermenistan’a ait toplam 230’a yakın tank ve diğer zırhlı araç, 250 topçu, roketatar, havan, 38 hava savunma sistemi, 10 komuta kontrol ve komuta gözlem noktası, 7 mühimmat deposu, 130’dan fazla araç ve 1 Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminin imha edildiğini bildirdi.

ERMENİSTAN ATEŞKES İSTEDİ

Ermenistan, 1994-1995 anlaşmaları uyarınça ateşkes sağlanması için Minsk grubuyla çalışmaya hazır olduğunu duyurdu. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu’nun eş başkanı olan ABD, Rusya ve Fransa liderleri, perşembe günü dağlık Karabağ’da acil ateşkes çağrısında bulunmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgali sona erdirmediği sürece müzakerelere başlanmayacağını vurguladı.

Kopyalamayı desteklemiyor...