Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Bayram’da aşırı sıcaklara dikkat! Sıcaklıklar 40 dereceyi geçecek…

Son Guncelleme:

Bayram tatiline sayılı günler kala meteoroloji uzmanlarından dikkat çeken sıcaklık uyarısı geldi. Uzmanlar bayram boyunca sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağını belirtti.

Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, Kurban Bayramı’nda Türkiye genelinde sıcaklıkların artacağını özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerde hissedilen sıcaklığın 40 dereceyi göreceğini dile getirdi.

“İstanbul’da sıcaklıklar pazartesi pik yapacak”

Muson Uzantılı Basra alçak basıncının etkisi altında olunduğuna dikkat çeken Dr. Özdemir, “Yaz aylarında etkisini gösteren bu Alçak basınç, sıcaklıkları ve buharlaşmayı artırıyor. Bu nedenle İstanbul’da nem oranı yüzde 90 civarında, sıcaklıklar ise pazar ve pazartesi pik yapacak. Termometreler 34-35 dereceyi gösterirken, nem nedeniyle hissedilen sıcaklık 40 dereceye kadar çıkacak” dedi.

Bayramın birinci günü Ankara’da termometreler 40 dereceyi gösterecek

Ankara ve İç Anadolu Bölgesi’nde ise salı günü de dahil sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağını belirten Dr. Özdemir, “Ama hissedilen sıcaklık 42-43’e çıkabilir. O nedenle özellikle bayramın ikinci gününe kadar vatandaşlara, mecbur kalmadıkça 10.00 ile 17.00 saatleri arasında sokağa çıkmamalarını öneririm. Özellikle astım, kalp gibi kronik hastalığı olanlar, çok dikkatli olsun. İhtiyaçlarını sabah saatlerinde ya da 17.00’den sonra halletmeye çalışsınlar” diye konuştu.

Güneş çarpmasına dikkat: Bol su için

Kişilere dışarı çıkarken şapka takıp, şemsiye almayı öneren Dr. Güven Özdemir, gölge alanlarda vakit geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Özdemir, “Gölge olan alanlarda vakit geçirin. Güneş çarpmasına dikkat edin, bol bol su için. Küçük çocukları güneşin en tepede olduğu saatlerde dışarı çıkarmayın. Tatile gidenler de güneşlenirken saat aralığına dikkat etsin. Güneşin altında uzun saatler geçirmesin” dedi.

Kaynak: TRTHaber.com

Kopyalamayı desteklemiyor...