Connect with us

GÜNDEM

Bekir Pakdemirli’nin yerine Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı…

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bekir Pakdemirli’nin yerine Ziraat Mühendisi Prof. Dr. Vahit Kirişci’yi Tarım ve Orman Bakanı olarak atadı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli‘den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı’na Vahit Kirişci atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, 4 Mart 2022 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Tarım ve Orman Bakanı olarak atanan Vahit Kirişçi  4 Aralık 1960 Kahramanmaraş doğumludur. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesidir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi. İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

4 Mart 2022 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin istifa etmesinden sonra anılan bakanlığa atandı.

Kopyalamayı desteklemiyor...