Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

BM Rapor Hazırladı! Salgın hastalıklar hayatımızdan artık hiç çıkmayacak!

Son Guncelleme:

Birleşmiş Millletler (BM) tarafından yeni yayımlanan bir raporda, dünyanın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) krizinin ekonomik ve toplumsal semptomlarını tedavi ettiği, ancak pandemiye neden olan habitat yıkımı, iklim değişikliği, küresel ısınma ve yükset et tüketimi gibi çevresel koşulları iyileştirmek için hiçbir çaba göstermediği belirtildi.

NTV.com.tr’de yer alan habere göre, araştırmacılar, bu kapsamda gelecek yıllarda Covid-19 gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda ve salgınlarda artış görüleceği konusunda uyardı.

Şu anda insanlarda hastalığa neden olan virüs ve bakterilerinin yüzde 70’ine yakının hayvan kökenli olduğu düşünülüyor. Hayvanlardan insanlara geçen zoonatik hastalıkların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Ekolojik tahribat, ete olan talebin artması ve doğanın insan eliyle yıkımı Ebola, Sars, Nil virüsü, Rift Vadisi ateşi, Zika virüsü ve son olarak da Covid-19’u ortaya çıkardı. 

TEMEL NEDEN VAHŞİ HAYATA VERİLEN ZARAR

BM raporunun yazarlarından Inger Andersen, Korona virüs salgının önceden yüksek ölçüde ön görülebileceğini belirterek, “Covid-19 belki şu an yaşadıklarımızın en yaygın olanı, ama kesinlikle yaşadığımız ilk ölümcül salgın değil. Temel nedeni ise insanların vahşi yaşama verdiği zarar” ifadelerini kullandı.

HABERİN TAMAMINI NTV.COM.TR’DE OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...