Connect with us

GÜNDEM

Çin aşısında yüzde 91,25 başarı sağlandı! Biontech aşısı için 4.5 milyon sipariş verildi…

Son Guncelleme:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin tarafından üretilen aşının Türkiye’de kullanımına onay verildiğini açıkladı. Pazar gecesi yola çıkacak aşılar, Pazartesi sabahı Türkiye’de olacak. Aşının koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu söyleyen Bakan Koca, ”Aşının etkisi 21’inci günden itibaren ortaya çıkıyor. İlk aşamada 9 milyon kişi aşılanacak” bilgisini verdi.

Koca, Alman aşı Biontech’in sözleşmesinde sorun çıktığını ancak bu sorunun kısmen aşıldığını ifadelerine ekleyerek, ”Alman aşısında, Mart sonuna kadar 4,5 milyon, opsiyonel olarak 30 milyon doz için sözleşme bugün yarın imzalanır” dedi. Mutasyon konusunda gerekli tedbirlerin alındığını ve mutasyonun Eylül ayından beri mevcut olduğunu da belirtti.

”AŞI 21.GÜNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLUYOR”

Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğundan eminiz. Çin’den aşı pazar gecesi yola çıkıyor. Erken dönemde aşının koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında, bu giderek daha artmış olacak. Aşının etkisi 21’inci günden itibaren ortaya çıkıyor. İlk aşamada 9 milyon kişi aşılanacak. Günde 1,5-2 milyon kişi aşılanabilir.  

Sağlık çalışanlarından başlamak üzere, ocak-şubat-mart, en geç nisan olmak üzere, ilk 2 hatta 3. aşamadaki kişileri aşılamayı hedefliyoruz.

Alman aşısında sözleşmede sorun çıktı. Biontech, aşısının üretemiyle ilgili sorun olursa sorumluluk kabul etmek istemedi. Bu sorun kısmen aşıldı. Alman aşısında, Mart sonuna kadar 4,5 milyon, opsiyonel olarak 30 milyon doz için sözleşme bugün yarın imzalanır. 

Kopyalamayı desteklemiyor...