Connect with us

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin’in Uygurlara karşı yaptığı zulümleri BM kürsüsünden dile getirdi…

Son Guncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik politikalarına karşı tepki gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Çin’in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Uygur Türklerine destek verdi.

Çin yönetiminin baskıcı politikalarını küresel çapta gündeme getiren Erdoğan, Uygur Türklerinin haklarının korunması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Çin’in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

FİLİSTİN VE KIBRIS KONUSUNU DA GÜNDEME GETİRDİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uygur Türklerinin yaşadığı zulmün yanı sıra Filistin ve Kıbrıs’ta yaşananları da gündeme getirdi. Erdoğan’ın konuşmasından ilgili bölümler şöyle:

(İsrail-Filistin ihtilafı) Barış süreci ve iki devletli çözüm vizyonu, daha fazla gecikmeksizin yeniden canlandırılmalıdır. Filistin halkına zulüm sürdükçe Orta Doğu’ya istikrar gelmez.

Doğu Akdeniz’de en uzun kıyıya sahip Türkiye’yi bölgede yok sayan anlayıştan vazgeçilmesi şarttır. Kıbrıs Türk halkının eşit hakları tescil edilmeli.

AZERBAYCAN ÖZ TOPRAKLARINDAKİ İŞGALİ SONA ERDİRDİ

Azerbaycan, meşru müdafaa hakkını kullanarak, Güvenlik Konseyi’nin yıllardır uygulanmayan kararlarına konu olan öz topraklarındaki işgali sona erdirmiştir. Bu gelişme, bölgede, kalıcı barış adına yeni fırsat pencerelerinin açılmasına da imkan sağlamıştır. Tarafların atacağı her olumlu adımı desteklemek kararındayız. İlhakını tanımadığımız Kırım dahil, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasına önem veriyoruz.

Kopyalamayı desteklemiyor...