Connect with us

GÜNDEM DIŞI

Dünyadaki insan yapımı nesnelerin ağırlığı canlıların ağırlığını geçti

Son Guncelleme:

Bilim insanları, bu yılın sonuna kadar gezegendeki gökdelen, otoyol, bina gibi beton tuğla ve plastikten yapılan tüm nesnelerin ve yapıların toplam ağırlığının tüm canlıların ağırlığını geçeceğini hesapladı.

Her 20 yılda bir insan yapımı nesnelerin ağırlığının ikiye katlandığı ve bunun dünyaya olan yükünün şu anda yaklaşık bir teraton olduğu belirtildi.

Bununla birlikte araştırmacılar, söz konusu durumun dünyanın 18. yüzyıldan itibaren artık geri döndürülmesi çok zor bir sürece girdiği Antroposen Çağı’nın (İnsan Çağı) bir kanıtı olduğunu söyledi.

NTV.com.tr‘nin haberine göre, İsrailli bilim insanları, gezegenimizdeki, insan yapımı nesnelerin ağırlığının yıl sonuna kadar canlıların ağırlığını aşacağını açıkladı. Başka bir deyişle, dünyada  tüm plastik, tuğla, betonla yapılan yol ve binalar ile diğer cisimlerin toplam ağırlığı, ilk kez gezegendeki tüm hayvan ve bitkilere ağır basacak.

1 TERATONA ULAŞTI

Araştırmacılar, insan yapımı nesnelerin tahmini ağırlığının  yaklaşık bir teraton (1 000 000 000 000 ton) olduğunu belirtti. Bu durum dünyadaki her insanın her hafta vücut ağırlığından daha fazlasını ürettiği anlamına geliyor.  

Kopyalamayı desteklemiyor...