Connect with us

GÜNDEM

Facebook da, Türkiye’ye temsilci atayacak! Twitter ise henüz karar vermedi…

Facebook, Türkiye’ye temsilci atama işlemlerinin başlatıldığını açıkladı. Temsilci konusunda adım atmayan tek büyük platform olarak Twitter kaldı.

Türkiye’de, 1 Ekim’de yapılan yeni düzenleme ile sosyal medya platformlarına ticari temsilcilik zorunluluğu getirildi.


Bu kapsamda, yeni düzenlemeye uymayacak patformlar için ise para cezası, bant genişliği daraltma ve 19 Ocak’tan itibaren ise reklam yasağı gibi cezalar uygulamaya alındı.

Yeni sosyal medya düzenlemesinin ardından birçok şirket temsilci atanacağını açıkladı.

Daha önce YouTube, TikTok, LinkedIn, Dailymotion ve VK temsilci atama kararı almıştı.

FACEBOOK TEMSİLCİ ATAYACAĞINI DUYURDU

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından Facebook ise bu yöndeki olumsuz kararından vazgeçti. Facebook, Türkiye’ye temsilci atama işlemlerinin başlatıldığını açıkladı.

Facebook’tan yapılan açıklamada, Türkiye’de konuya ilişkin düzenlenen kanunları ve gelişmeleri takip edildiği vurgulanırken “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.” ifadeleri kullanıldı.

“ISRAR HALİNDE GERİ ÇEKERİZ”

İçerik kaldırma süreçlerinde bir değişiklik olmayacağı vurgulanan açıklamada, “Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.” denildi.

TWITTER TEMSİLCİ ATAMADI

Facebook’un da yasaya uygun şekilde temsilci atama kararı almasının ardından, bu konuda girişimde bulunmayan en büyük sosyal medya platformu olarak Twitter kaldı.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...