Connect with us

GÜNDEM

FETÖ Muhsin Yazıcıoğlu suikasti bahanesiyle 114 kişiyi dinlemiş…

Son Guncelleme:

FETÖ’nün BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat ettiği şaibeli helikopter kazasını bahane edip 114 kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği ortaya çıktı. Dinlenilen isimler arasında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bile olduğu öğrenildi.

BBP kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu suikastındaki FETÖ bağlantılarına ilişkin yeni deliller ortaya çıkıyor. 2009 yılındaki helikopter kazasının ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Ancak dosya sonra yetkisizlikle Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Bu aşamadan sonra dosyayı içinden çıkılmaz hale getiren FETÖ’cü savcılar, hukuksuz birçok işlem yaptı.

SAHTE İHBARLARLA ŞÜPHELİ YAPTILAR

Yeni Şafak’ın haberine göre: Örgütün amaçları doğrultusunda soruşturma dosyasına çok sayıda sahte ihbar mektupları sokuldu. Hatta başkasının ismi ve imzası kullanılarak savcılığa ihbar mektubu gönderildi. O dönem Malatya Erhaç Jet Üssünde yarbay rütbesiyle görev yapan Ayhan Tunçay adına ihbar mektubu gönderilen mektupta, Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki bazı general ve subayların isimlerine yer verildi. Mektupta, helikopterin bilinçli bir şekilde düşürüldüğü, olaya ilişkin belgelerin de gizlendiği ileri sürüldü.

İFADESİ BİLE ALINMADI

Ancak savcılık, yazılı veya sözlü olarak Tunçay’ın ifadesine bile almazken, sözde ihbar mektubunda ismi geçen kişiler soruşturmada şüpheli yapıldı. Dosyanın 2014’te tekrar Maraş’a gitmesinin ardından ihbar mektuplarını inceleyen savcılık mektuptaki imzanın Tunçay’a ait olmadığını belirledi. İfadesine başvurulan Tunçay, her iki ihbar mektubunun da kendisine ait olmadığını, imzasının taklit edilmiş olduğunu belirtti.

DİNLENECEKLER LİSTESİ OLUŞTURDULAR

FETÖ’nün ayrıca kazayı bahane ederek dinlenecekler listesi oluşturduğu da belirlendi. Soruşturma dosyasında olmamasına rağmen Malatya TEM Şube Müdürlüğünden çıkan “2011/79 Muhsin Yazıcıoğlu ve ark. Şüpheli tlf listesi” adlı listede 65 kişinin ismi bulunuyor. Bu kişilerden bazılarının dinlendiği belirtilirken, listede Tunçay’ın adına gönderilmiş ihbar mektubundaki isimlerin de olduğu belirlendi.

BAKANI DA LİSTEYE EKLEDİLER

Bu isimlerin arasında, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı yapan emekli Korgeneral Nezih Damcı, Hava Kuvvetleri’nde ileri teknolojinin hakim kılınmasında ve TSK’nın muharip gücünü artıran projelerde aktif görev üstlenmiş isimlerden emekli Hava Tümgeneral Ateş Mehmet İrez ve emekli Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu gibi isimler yer alıyor. Listede ayrıca o dönem Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’ın isminin de olduğu belirlendi. Yapılan incelemede, Yıldırım’ın ikamet adres bilgisi ve kendisi tarafından kullandığı iddia edilen bir telefon numarasının listede yazılı olduğu tespit edildi. Ancak Yıldırım’ın telefonun dinlenmediği kaydedildi.1

14 KİŞİYİ 3 YIL DİNLEDİLER

İletişimin kayda alınması ile ilgili sürekli olacak şekilde uzatma kararlarının alındığı, karar ve taleplere matbu gerekçelerin yazıldığı ifade edildi. 2011’de başlayan hukuksuz dinlemelerin 2014’e kadar devam ettiği tespit edilirken, FETÖ’nün, Yazıcıoğlu bahanesiyle toplamda 114 kişiyi kayda aldığı ortaya çıkarıldı.

Kaynak: Yenisafak.com

Kopyalamayı desteklemiyor...