Connect with us

GÜNDEM

Fransızlar yine burunlarından kıl aldırmıyor! Boykota karşı “Direniş” çağrısı yaptılar…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’la ilgili açıklamalarının ardından müslümanlar tarafından Fransız ürünlerinin boykot edilmesine başlanırken, Fransa Girişimcilik Hareketi (MEDEF) isimli en büyük işveren örgütü, şirketlere, ‘boykot şantajına karşı direniş’ çağrısı yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Müslüman ülkelerdeki Fransız mallarını boykot kampanyasına yanıt olarak Arapça dahil üç dilde tweet atmasının ardından RMC kanalına konuşan MEDEF Başkanı Geoffroy Roux de Bezieux‘koronavirüs pandemisinin vurduğu şirketler için yeni bir kötü haber niteliğindeki boykotun aptallık olduğunu’ söyledi. 


“Ama şantaja boyun eğmek sözkonusu olamaz” diyen Roux de Bezieux, “Bu, cumhuriyetçi değerlerimize bağlı kalma meselesidir. İlkeleri işin önüne koymanın zamanı vardır” dedi.

Charlie Hebdo mizah dergisinin cihatçı katliamı davasının başlaması öncesi Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlamasının ardından başlayan tartışmalar ve saldırılar sırasında karikatürleri öğrencilerine gösteren bir tarih öğretmeninin başının kesilerek öldürülmesi üzerine Fransa, İslamcılıkla mücadelede bir dönüm noktasına geldi. 

Macron’un yeniden yayımlanan karikatürlere ifade özgürlüğü adına desteğin asla kesilmeyeceğini söylemesi ve İslam’ın yeniden yapılandırılması planı açıklaması sonrası, pek çok Müslüman ülkede Macron resimleri ve Fransız bayrakları yakıldı, Kuveyt, Katar, Ürdün’de Fransız mallarını boykot başladı.

MEDEF Başkanı ise ‘en büyük işveren federasyonunun hükümetin tutumunu desteklediğini’ söyleyerek şirketlere “Şantaja direnin ve maalesef bu boykota katlanın” çağrısını yaptı.

Roux de Bezieux, boykotun çapının şimdilik sınırlı kaldığını söyledi. 

Öncesinde Macron’dan üç dilde “Asla pes etmeyeceğiz. Barış ruhu içinde tüm farklılıklara saygı duyuyoruz. Nefret söylemini kabul etmiyoruz ve mantıklı tartışmaları savunuyoruz. Her zaman insan onurunun ve evrensel değerlerin tarafında olacağız” tweeti geldi.

Kaynak: SPUTNIK

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...