Connect with us

GÜNDEM

Galatasaray’a Yunanistan’da saygısızlık! Atina havalimanında neler yaşandı?

Son Guncelleme:

Galatasaray Futbol Takımı, Olympiacos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan’da PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle İstanbul’a geri döndü.

alatasaray, dün saat 16:30’da özel uçakla Atina’ya hareket etti.  Atina’ya indikten sonra, iki ülke ve iki kulüp arasında yapılan görüşmeler sonucunda belirli bir koronavirüs süreci oluşturuldu.

Bu prosedüre göre son 72 saat içinde PCR testi, aşı sertifikaları gibi pek çok kalemi içeren prosedürler vardı.

 

Sarı-kırmızı ekibin bu protokolleri yerine getirmesine rağmen bazı Yunan yetkililer PCR testlerini kabul etmedi ve tüm kafilenin yeniden teste girmesini istedi.

Sorunun çözüme kavuşmaması nedeniyle Galatasaray, İstanbul’a dönüş işlemlerini başlattı.

Sarı-kırmızılı ekibin uçağı gece 00.00 sıralarında İstanbul’a iniş yaptı.

GALATASARAY’DN YAPILAN RESMİ AÇIKLAMA

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan resmi açıklamada yaşananlar detaylarıyla anlatıldı.

Sarı-kırmızılı kulübün ilk kez böyle bir saygısızlıkla karşılaştığı belirtilen açıklamada, “Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir.

Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır. Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz.

Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz. Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“GERİ DÖNME KARARI ALDIK”

Galatasaray’ın Atina’da karşılaştığı tutumun ardından Başkan Burak Elmas, sosyal medya hesabından bir açıklama metni yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.”

YUNAN BAKAN: BEN ENGELLEDİM

Galatasaray’a ayrımcılık uygulayan Yunanistan’dan özür dilemesi beklenirken, Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Hardalias’tan kışkırtıcı açıklamalar geldi. Hardalias ‘Yeni PCR testlerini yaptırmayı reddetmelerinin üzerine, benim emrim ile, misyonun üyelerinin ülkemize girişine izin verilmemiştir‘ açıklamasında bulundu.

Kopyalamayı desteklemiyor...