Connect with us

GÜNDEM

Göçmenlerin dünya nüfusuna oranı! Dünyada her 28 kişiden biri göçmen…

Son Guncelleme:

Dünya genelinde, yaklaşık 272 milyon göçmen bulunuyor. Hindistan, Meksika ve Çin, dünyaya en fazla göçmen veren ülkelerin başında geliyor. Türkiye ise dünyada en fazla göç alan 14. ülke konumunda bulunuyor…

2000 yılından bu yana her yıl 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü olarak kutlanıyor.

Dünyada milyonlarca kişi evlerini bırakıp başka ülkelerde gelecek arıyor. Savaşlar, doğal afetler, yoksulluk göçün en önemli nedenleri. Kimi zaman ise daha iyi ekonomik kaynaklara erişim ya da iyi eğitim fırsatı…

Dünya genelinde göç hareketleri her geçen gün artıyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Göç Örgütü verileri de bunu kanıtlıyor.

Göçmenlerin dünya nüfusuna oranı arttı

TRTHaber.com’un haberine göre, 2000 yılında dünyada 173 milyon göçmen vardı. Bu sayı 19 yılda yaklaşık 100 milyon arttı, 272 milyona ulaştı. 

Göçmenlerin dünya nüfusuna oranı 1990’da yüzde 2,9’du. 2019’da yüzde 3,5’e yükseldi. Bu oran, her 28 kişiden birinin göçmen olduğunu gösteriyor.

Göçmenlerin yüzde 14’ü çocuk

272 milyonluk nüfus içerisinde kadın ve erkek dağılımı neredeyse eşitlik gösteriyor. Göçmen nüfusun içerisinde 25 ve 44 yaş aralığındaki bireyler ağırlıklı olarak yer alıyor. Göçmenler arasında çocuk oranı ise yaklaşık yüzde 14.

TÜRKİYE EN ÇOK GÖÇMEN AĞIRLAYAN ÜLKELERDEN BİRİ

World Economic Forum verilerine göre, göçmen sayısı en fazla olan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 14’üncü sıraya yerleştiği görüldü. Böylelikle Türkiye’de yaşayan göçmen sayısı 4,1 milyon olurken, toplam nüfusa oranı yüzde 5,3 olarak kaydedildi.

Listenin başına açık ara fark ile yerleşen ülke ise 48,2 milyon göçmen sayısı ile ABD oldu. ABD’den sonra sırasıyla listede yer alan ülkeler; Rusya, Suudi Arabistan, Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Kanada, Avustralya, İspanya, İtalya, Hindistan ve Ukrayna olarak saptandı. Buna karşın Türkiye’den sonra gelen tek ülke 3,8 milyon ile Güney Afrika olarak tespit edildi.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...