Connect with us

GÜNDEM

HES kodu sahtekarları virüsten daha tehlikeli! Başkasının kodunu kullanarak aramızda dolaşıyorlar…

Son Guncelleme:

Koronavirüsle mücadelede en önemli araçlardan biri olan HES kodu, dolandırıcılar nedeniyle güvenlik riski oluşturuyor. Virüse yakalanan ve karantinada olması gereken kişiler, başkalarının HES kodunu kullanarak rahatça dolaştıkları ortaya çıktı.

Uzmanlar, HES kodu ile birlikte kimlik kontrolünün de yapılması gerektiğini savunuyor.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artıyor. Günlük vaka sayıları 50 bini geçiyor. Uzmanlarsa son zamanlarda vaka ve vefat sayılarındaki artışın nedeninin HES kodu sahtekarlığı olduğunu söylüyor. Özellikle AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını dikkatsiz kontrol etmesi bu HES kodu sahtekarlığınının artışına neden oluyor.

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler bu kodları ya negatif bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alarak gerçekleştiriyor. Edindikleri bu ekran görüntüsü ile korona testi pozitif olmasına rağmen istediği yere rahatça girip çıkabiliyor.

HES KODU PAYLAŞIMI SOSYAL MEDYAYA DÜŞTÜ

İnsanların beğeni uğruna sosyal medyada HES kodlarını paylaştığını söyleyen Doç. Dr. Kırık, “HES kodlarını gömlek ve tişörtlerinin üzerine bastıran bile var. Sosyal medyada HES kodunu paylaşmış bir kişinin HES kodunu alarak çok rahat bir şekilde AVM ve restoranlara girilebilir. HES kodları bizim kişisel verilerimiz kapsamında yer alıyor. Çünkü HES kodunuz size aittir ve biriciktir. Dolayısıyla bu kodların internet ortamında fütursuzca gelişigüzel bir şekilde paylaşılması kesinlikle yanlıştır” dedi.

Kopyalamayı desteklemiyor...