Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

İkinci elde dolandırıcılığı bitirecek uygulama yürürlüğe girdi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, güvenli ödeme sistemine ilişkin, “İşlem güvenliğini temin edecek uygulama, vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Bakan Gül, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “3 Şubat’ta tüm noterlerde uygulanmaya başlayan güvenli ödeme sistemi, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ikinci el araç satışlarında zorunlu hale geldi. İşlem güvenliğini temin edecek uygulama vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Güvenli ödeme sistemi

Uygulamayla nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalktı.

Satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçemeyeceğinden alım satım daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Uygulama kapsamında alım satım işleminin her aşamasında alıcı ve satıcı mesajla ve elektronik posta ile bilgilendiriliyor.

Tarafların anlaşamaması ve satış işleminin iptal edilmesi durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kalktı. Uygulamayla bloke, çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştiriliyor.

Yurt genelinde başlayan yeni sistemle, noterlik işlemlerinde yapılacak ödemeler için kredi kartı ve banka kartı kullanılabilecek.

POPÜLER ETİKETLER

Kopyalamayı desteklemiyor...