Connect with us

POPÜLER HABER

İllere Göre Konut Fiyat Endeksi- İstanbul / Ankara / İzmir

Son Guncelleme:

Sponsorlu İçerik- Konut fiyat endeksi, Türkiye’deki gayrimenkul fiyat değişimlerinin izlenebilmesi adına yılda dört periyot olarak hesaplanmaktadır. Buna göre; en son Kasım ayında yapılan değerlendirmeler ışığında, konut fiyat endeksinde bir önceki yıla göre yüzde 7,19 oranında; bir önceki aya göreyse yüzde 1,09 oranında artış gözlendiği saptanmıştır.

TCMB tarafından oluşturulan konut fiyat endeksini merak edenler için hazırladığımız içeriğimizde; illere göre konut fiyat endeksi değerlerine, konut fiyat endeksi hesaplama yöntemine ve son verilere göre uzmanlara yöneltilen “2020 konut fiyatları ne olur?” sorusuna karşın öngörülen tahminlere yer verilmiştir.

3 Büyük Şehirde Konut Fiyat Endeksi Ne Oldu?

Konut fiyat endeksiyle ilgili ilk veriler 2010 yılında oluşturulmaya başlanmıştır. Buna göre; konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler için taşınmazın değerini belirten ekspertiz raporu, TCMB konut fiyat endeksi verilerinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bankaların tayin ettiği ekspertiz, krediye konu olan konuta dair bir rapor hazırlar ve bu raporu elektronik ortamdan TCMB’ye ulaştırır. Elde edilen veriler ne kadar fazla olursa, bölgesel emlak fiyat endeksi daha homojen olmaktadır. Sıfır olarak nitelendirilen, yapımı yeni tamamlanmış konutlarda ise yapım yılı göz önüne alınarak Yeni Konut Fiyat Endeksi oluşturulur. En son Kasım ayında yayınlanan istatistiklere göre 3 büyük şehirde illere göre konut fiyat endeksi şöyledir:

İstanbul Konut Fiyat Endeksi 2020

İstanbul konut fiyat endeksi bir önceki aya göre %2,01 ve bir önceki yıla göreyse %1,30 oranında artmıştır. Gayrimenkul sektöründe analitik değerlendirmeler yapan REIDIN endekslerine göz önüne alındığında, son bir ayda İstanbul konut piyasasının %0,3 oranında arttığı gözlenmiştir. Buna göre 100 metrekare daire için minimum fiyatın 309,342 TL; maksimum fiyatın 515,570 TL ve ortalama değerin 412,456 TL olduğu açıklanmıştır. İstanbul’da konut satış fiyatlarıyla ilgili 3 yıllık değişim %14; 5 yıllık değişim ise %51,1 oranında kaydedilmiştir.

Ankara Konut Fiyat Endeksi 2020

Ankara konut fiyat endeksi 2019, Kasım ayı raporunda bir önceki aya göre %0,76 ve bir önceki yıla göre %6,48 oranında artış söz konusudur. Son aylık REIDIN bölge raporuna göre konut fiyat endeksinin %1,16 oranında arttığı belirtilmiştir. Ankara satılık konutlarda bölge ortalaması olarak 100 metrekare dairelerde minimum 145.089 TL ve maksimum 241,815 TL olarak rapor oluşturulmuştur. Ankara’da 3 yılda %21,2 ve 5 yılda ise %46 oranında konut satış fiyatlarında artış gerçekleşmiştir.

İzmir Konut Fiyat Endeksi 2020

İzmir konut fiyat endeksi bir önceki aya göre %1,13 oranında; bir önceki yıla göreyse %7,47 oranında artmıştır. Son ay yapılan değerlendirmelerde ise diğer iki büyükşehirde olduğu gibi artış göstererek bu oran %1,12’yi bulmuştur. İzmir’de satılık konutların piyasa değeri 100 metrekarede için minimum 239,622 TL ve maksimum 399,370 TL ile 319,496 TL bölge ortalamasına sahiptir. İzmir’de 3 yıllık konut satış fiyat değişimi ise %39,9 ve 5 yıllık değişim %91,3 olmuştur.

Konut Endeks Fiyatı Nasıl Takip Edilir?

Konut endeksi fiyatını takip ederek yatırımınızı daha optimal seviyelerde yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi araçlar emlak arama motorları oluyor. Emlak arama motorları Türkiye’de genelde ilan siteleri ile karıştırılıyor. Fakat emlak arama motorları ve ilan siteleri birbirlerinden farklı işlevlere sahip. Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında hizmet veren Flatfy, konut fiyatlarını takip etmek ve uygun fırsatlar bulmak için mükemmel bir araç. Flatfy emlak arama motoru web sitesinde, fiyat bilgisi aradığınız bölgede bulunan tüm ilanları tek tıkla önünüze getirebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz hesaplamaları yapabilir, geniş filtre seçenekleriyle sonuca daha rahat ulaşabilirsiniz. 

Gayrimenkul Fiyat Endeksi ile Konut Fiyatları Arasındaki İlişki

Konut, Türkiye’de gelenekselleşmiş ve sağlam bir yatırım aracı olarak düşünülmektedir. Hem orta gelir seviyesinden kişilerin konut talebini karşılama hem de konutla ilgili iş yapan kişilerin risk yönetimini sağlaması için takip edebilecekleri bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Gayrimenkul fiyat endeksi bu anlamda etkili yöntemlerin başında geliyor. Bu rapor Türkiye’nin tüm illeri ve ilçeleri göz önünde bulundurularak oluşturulur ve fiyat sapmalarının yaşanmaması için Tabakalanmış Ortanca Fiyat Yöntemi uygulanır.

Gayrimenkul fiyat endeksini göz önünde bulunduran alıcılar, yılın belirli dönemlerinde oluşturulan bu raporlara göre önceki aylarda ve yıllardaki konut fiyatlarını inceleyerek gayrimenkul sahibi olmak için en doğru zamanın olup olmadığına karar verirler. Konut fiyatlarına etki eden faktörler arasında ise dünya ekonomisinde ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler, sektördeki arz ve talep ilişkisi yer alır. Talep artışı nedeniyle konut sektöründe doluluk yaşanması halinde ise fiyatlarda yükselme yaşanır.

Konut Fiyat Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle “konut fiyat endeksi nedir?”, sorusuna cevap verelim. Konut fiyat endeksi, diğer adıyla emlak fiyat endeksi; Türkiye’de konut piyasasında gerçekleşen fiyat değişimlerini gözleyerek oluşturulan bir rapordur. Bu rapora göre özellikle yatırım yapacak olanlar fikir sahibi olurlar. Peki konut fiyat endeksi nasıl hesaplanır? Hesaplamaya satışı gerçekleşen tüm konutlar dahil edilir. Hesaplamaya konu olan veriler ise bireysel konut kredisi kullanımı sırasında oluşturulan ekspertiz raporlarından alınmaktadır.

Türkiye’de aynı semt içinde bulunan evlerin konumu, manzarası gibi değişkenleri göz önüne alındığında aynı sokaktaki bir ev ile diğerinin farklı fiyat aralığında olduğunu ve emlak fiyat endeksinin neye göre belirlendiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu farklılığı ortadan kaldırmak için TCMB emlak fiyat endeksi hesaplamasında “Tabakalanmış Ortanca Fiyat Yöntemi”ni kullanmaktadır. Böylece bölgede yeterli verinin olması halinde, homojen bir şekilde genel bir endeksleme yapılmaya çalışılmaktadır.

2020 Konut Fiyatları Ne Olur?

Konut stoklarının azaltılması ve gayrimenkul sektöründe canlanmanın yaşanması adına 2020, Ocak ayından itibaren konut kredisi faiz oranlarında indirimlere gidildi. Sıfır ev alımlarında geçerli olan bu indirimlerin tüketiciyi hareket geçirdiği gözlenmektedir. REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü analizlerine göre 2020 yılının ilk çeyreğinde satışların %15 oranında arttığı kaydedildi. Bu gelişmeler tüketicinin “2020 konut fiyatları ne olur?” sorusunun cevabını aramaya yönlendirdi. Uzmanların yapmış olduğu değerlendirmeler, ilerleyen dönemlerde konut fiyatlarında artış beklendiği yönünde. Bunun en önemli nedeni taşınmaza olan yoğun talebin, mevcut yapıların dolmasına neden olacağıdır. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar ise hazır yapıların yarısından fazlasının tükendiği şeklindedir.

Gayrimenkul satışlarıyla ilgili istatistiklere göre 2019 yılında İstanbul’da 238.000, Ankara’da 132.000 ve İzmir’de ise 79.000 konutun satışı gerçekleşti. Faiz oranların düşük olması ve 2020 emlak fiyat endeksinde son verilerine göre yüksek bir artışın gözlenmemesi neticesinde, uzmanlar konut fiyatlarıyla ilgili olumlu havanın bir süre daha devam edeceğini belirtiyor. Ayrıca 2020 yılının kentsel dönüşüm projelerinin konuşulacağı bir dönem olması bekleniyor. Teşvikler ve Müteahhit Yasası’yla ilgili olumlu gelişmelerin değerlendiriliyor olması gayrimenkul sektörünü canlı tutacak çalışmalar olarak görülüyor. Tüm bunlar 2020 konut fiyatlarını belirleyici unsurlar olarak düşünülmektedir.

Kopyalamayı desteklemiyor...