Connect with us

GÜNDEM

İngiltere, Türkiye’yi ‘kırmızı liste’den yine çıkarmadı, turizmciler İngiliz hükümetini protesto etti

Son Guncelleme:

İngiltere, Türkiye’yi gelişlerde 10 gün otelde karantina zorunluluğu uygulanan “kırmızı liste”den yine çıkarmadı. İngiliz Turizmciler İngiltere parlamentosunun önünde gösteri yaptı. 

Bu karar üzerine İngiltere parlamentosunun önünde hükümete bayrak açan turizm sektörü işverenleri, uygulamadaki “trafik ışığı” modelini eleştirdi, güvenli bir seyahat modeli bulup kapıları açmaya çağırdı.

Turizmciler aralarında Türkiye’nin de bulunduğu kırmızı ve sarı ülkeler listesi “yeniden gözden geçirilmeli” dedi.

Sisteme göre kırmızı ışık tam yasaklı ülkeleri, sarı da dönüşte 10 gün karantina şartı konulan ülkeleri yansıtıyor. Sektörün güçlü pazar olarak gördüğü İspanya, Portekiz, Yunanistan sarı listede. Türkiye ise kırmızıda, tamamen yasaklı.

“Türkiye yeşil listeye alınmalı”

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan “Inspired” adlı seyahat acentasından Kate Harris, Türkiye’yi bir turist olarak çok sevdiğini; daha önce İçmeler, Kalkan gibi turizm merkezlerinde bulunduğunu söyledi. Şimdiyse turist göndermek bir yana dahi gidemediğinden şikayetçi. Arada, bir yazı komple atladıkları için elindeki Kalkan rezervasyonunu ikinci kez ertelemek zorunda kalmış.

Harris, “Türkiye neden kırmızı listede, hala anlamıyorum” dedi, şu an kırmızı listede tutulduğu için hiçbir İngiliz’in Türkiye’de tatil yapma konusunda emin olamayacağını belirtti.

Kaynak: VOA Türkçe

Kopyalamayı desteklemiyor...