Connect with us

POPÜLER HABER

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları…

Son Guncelleme:

Uçak bileti, giyim, kitap, cep telefonu derken evimizin market alışverişini bile internet üzerinden yapmaya başladık. Elbette ki buna en büyük neden “online” alışverişin hızı ve pratikliği. 

Bunlarla beraber internetin alışveriş için bu kadar çok kullanılmasından ötürü ortaya çıkan zararlı yazılımlar ise internetten alışveriş yaptığımızda endişe duymamıza yol açıyor.

İşte internette güvenli alışveriş yapmak için alınacak olan tedbirler…

Ortak Kullanılan Bilgisayarlardan Alışveriş Yapmayın!

İnternet alışverişi için kesinlikle iş yerinde ya da başka yerlerde bulunan ortak bilgisayarları kullanmayın. Çünkü bu tarz bilgisayarda virüs olabilir ve maalesef banka bilgilerinize bu şekilde ulaşılabilir. Bu sebeple anti-virüs programı yüklü, güvenliğinden emin olduğunuz bir bilgisayarda, şifrenizi kaydetmeden alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Sanal Kart Kullanmaya Başlayın

 Bilgisayarınız ne kadar güvenli olursa olsun, internet sitelerine aktif olarak kullandığınız kredi kartının bilgilerini vermek istemiyorsanız Sanal Kartlar tam da size göre. Şu anda hemen hemen bütün bankaların sanal kart özelliği var.

Güvenilir Alışveriş Sitelerini Tercih Edin

Alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir olması elbette çok önemli. Bir sitenin güvenilirliğini anlamak için ise ilk önce sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Nasıl mı? Alışveriş yapmak istediğiniz internet sitesinin adresinde kilit işareti var ve “https//” yazıyorsa bu site SSL sertifikasına sahip demektir. Siz de, kilit işaretinin üstüne tıkladığınız zaman son kullanma tarihini görüp sertifikanın geçerlilik süresine bakabilirsiniz. Unutmayın, bu sertifika, sizin siteye ulaştırdığınız bilgilerin şifrelenmesini sağlaması açısından son derece önemlidir. 

Şifrelerinizi Sık Sık Değiştirin

Kart şifrelerinizi her zaman için doğum tarihi, anne, baba ya da kardeş ismi yerine tahmin edilmesi zor bir şekilde oluşturun. Bunun yanında, şifrenizi sık sık güncellemek bilgilerinizin çalınma riskini de azaltacaktır. 

Satış Sözleşmesini Mutlaka Okuyun!

Evet, bu kısım biraz sıkıcı olabilir ama gerçekten satış sözleşmesini okumak çok önemli. Çünkü bu satış sözleşmesinde, iade koşulları ya da ürünün kullanılmış olmasıyla ilgili özel maddeler yer alabilir. Satış sözleşmesini güzelce okuduğunuzda, detaylara hakim olup kandırılmışlık hissine kapılmadan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.  

Kopyalamayı desteklemiyor...