Connect with us

GÜNDEM DIŞI

İstanbul’a son yağışlar da çare olmadı! Su seviyesi düşmeye devam ediyor…

Son Guncelleme:

Kurak geçen yaz aylarının ardından İstanbul, sonbaharda da barajlara büyük oranda etki edecek yağışı henüz alamadı. Son dönemdeki yağışlara karşın İstanbul barajlarındaki düşüş devam ediyor.

Ekim ayından bu yana aralıklı olarak devam eden yağışların barajlara değil de yer altı sularına etki ettiğini söyleyen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, ntv.com.tr‘ye yaptığı açıklamada, İstanbul’un yaklaşık 100 günlük suyu kaldığını, ancak bu hesaplamaya hiç yağmur yağmaması ihtimalini eklemenin gerektiğini söyledi.

Son yılların en kurak dönemini geçiren İstanbul’da barajlardaki su seviyesi son iki haftadaki haftadaki yağışlara rağmen düşmeye devam ediyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, barajlardaki su seviyesi yüzde 34’lerden yüzde 32’lere kadar geriledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul’da günlük yüzde 0,3’lük bir su tüketimi olduğunu söyleyerek, bu hesaplama ile İstanbul’un yaklaşık 100 günlük suyu kaldığını ancak bu hesaplamaya hiç yağmur yağmaması ihtimalini de eklemenin gerektiğini söyledi.

Kopyalamayı desteklemiyor...