Connect with us

GÜNDEM

İstanbul’un yeni sembollerinden biri daha açıldı! Dün Taksim Camii bugün Çamlıca Kulesi…

Son Guncelleme:

Çamlıca Kulesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı açılış töreniyle hizmete girdi. Yapımı 2017 yılında başlayan Kule ile Çamlıca’daki bütün TV, Radyo ve Cep Telefonu vericileri tek merkezde toplandı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Tepesi’ndeki görüntü kirliliğine son verdiklerini vurguladı.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ SONA ERDİ

Proje üzerinde uzun süre değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Erdoğan, “İletişim ve yayıncılık faaliyetlerinde tek verici tesisi modeline geçtiğimiz bu kule, Çamlıca’da görüntü kirliliğine son verdi.”ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti olarak çevreci projelere imza attıklarını ve kulenin turizme katkı sağlayacağının altını çizerek, şunları söyledi:

Büyük Çamlıca Camii’ni bitirdik. Caminin bitmesi ile birlikte caminin kıble tarafı işgal altındaydı. Oradaki metal kuleler orayı işgal etmiş, görüntü kirliliği vardı. Biz bu kirliliği ne zaman ortadan kaldıracağız diye bunun gayreti ve hasreti içerisinde olduk. Acaba bunu Adalar’a mı kaldırsak, farklı bir uygulama mı yapsak bunu da düşündük. Sonunda dedik ki yapacağımız kulemize bunları yerleştirebiliriz.

100 kadar olur mu, olur. Binali Bey ile o zamanlar bunun üzerinde çok çalıştık. Proje üzerinde çok çalıştık, ciddi manada bunun üzerinde durduk. Sonunda hakikaten dünyada örnek teşkil edecek bu projeyi başarı ile hayata geçirmiş olduk.

Sevindiğimiz bir başka boyut 100 kadar radyonun buradan ortak yayın yapıyor olmasıdır. Bu da bizim bir başarımız oldu. Tüm radyo vericileri kutluyoruz. Tek vericiye geçtiğimiz bu dönemde görüntü kirliliğine son verildi. Şartların uygun olduğu yerlerden başlayarak ülke genelinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Kim çevreci, işte bu ortada.

YÜKSEKLİĞİ DENİZ SEVİYESİNDEN 587 METRE

Deniz seviyesinden itibaren 587 metre uzunluğa sahip bu kule, İstanbul’un en yüksek yapısı unvanına sahiptir. Dünyada ilk kez 100 radyo, frekanslar karışmadan yayın yapılabilecek. Kule bünyesindeki sosyal tesislerin Türk turizmine önemli katkılar sağlayacağı açıktır. 

Kopyalamayı desteklemiyor...