Connect with us

GÜNDEM

Beyrut’taki büyük patlamanın nedeni belli oldu

Son Guncelleme:

Lübnan’ın başkenti Beyrut’u harabeye çeviren patlamanın limandaki bir depoda 6 yıldır tutulduğu açıklanan 2 bin 750 ton Amonyum Nitrat’ın sebep olduğu açıklandı. Patlamada şu ana kadar 78 kişinin öldüğü ve 2 bin 700 kişinin yaralandığı bildirildi.

Beyrut Emniyet Müdürünün bu açıklamasının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Avn, 6 yıldır tonlarca patlayıcının hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan saklanmasına tepki gösterdi.

Patlamanın ardından Beyrutlulara havaya yükselen zehirli gazlar nedeniyle kenti terketmeleri uyarısı yapılmaya başlandı.

Lübnan halkı dünya üzerinde yaşanan en büyük felaketlerden birini yaşadı. Başkent Beyrut, adeta atom bombası ile eş değer şiddette bir patlama ile harabeye döndü.

Böylesi büyük bir patlamaya neden olanın ise limandaki bir depoda saklanan 2 bin 750 ton amonyum nitratın olduğu açıklandı.

Emniyet Müdürü tarafından açıklanan bu bilgiye Lübnan Cumhurbaşkanı sert tepki gösterdi. 

Cumhurbaşkanı Mişel Avn kentte iki haftalık olağanüstü hal ilan edildiğini duyururken, patlayıcı özelliği bulunan 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl boyunca güvenlik tedbirleri alınmadan saklanmasını eleştirdi.

Bu arada patlamanın ardından kent genelinde yeni bir tehlike ortaya çıktı. 

New York Times’ın haberine göre Lübnan Sağlık Bakanlığı amanyum nitratın patlaması sonucu ortaya çıkan gazın son derece zehirli olduğunu bu nedenle 2  milyon 200 bin nüfusu bulunan kenti terkedebilecek halkın Beyrut’tan ayrılması gerektiği uyarısında bulundu. Bakanlık patlamanın kimyasal kalıntılarının ölümcül sonuçlar doğurabileceği bilgisini paylaştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...