Connect with us

GÜNDEM

İşte Koronavirüse karşı en etkili ilaç! Üstelik ucuz ve heryerde satışta…

Son Guncelleme:

Oxford Üniversitesi tarafından 2 bin hasta üzerinde denenen Dexamethasone adlı ilacın, yeni tip Koronavirüse (Covid-19) karşı hayat kurtaran en etkili ilaç olduğu açıklandı.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadelede etkili sonuç veren ve ölümleri engelleyen ilk ilaç keşfedildi.

UCUZ VE PİYASADA

BBC’de yer alan haberde, Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından kullanılan, oldukça ucuz ve dünya genelinde bulunabilen Dexamethasone adlı steroid ilacı ile binlerce hayatın kurtarıldığı açıklandı.

HAYAT KURTARIYOR

Oxford Üniversitesi araştırmacıları Dexamethasone kulllanan her 20 hastadan 19’unun hastanede tedaviye gerek duymadan kısa sürede iyileştiğini açıkladı.

Yoğun bakımda bulanan Covid-19 hastalarında ise ilacın kullanımı ile birlikte ventilatör ve oksijen ihtiyacının azaltıdığı aktarıldı.

Dexamethasone’nun vücudun bağışıklığının aşırı tepkisi sonucunda meydana gelen sitokin fırtınaları önlediği belirtiliyor. 

Araştırmacılar, ilacı hastanede tedavi gören 2 bin hasta üzerinde denedi ve sonuçları Dexamethasone verilmeyen 4 bin hasta ile karşılaştırdı.

Buna göre, solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riski yüzde 40’tan yüzde 28’e düştü. Oksijene ihtiyaç duyan hastalarda ise bu oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye indi.

PANDEMİYLE İLGİLİ TEDAVİDE DÖNÜM NOKTASI

Araştırmayı yöneten Profesör Peter Horby, “Bu corona virüs ölümlerini önlediğine dair etkisi kanıtlanan tek ilaç ve bu durum somut kanıtlarla destekleniyor. Bu pandemide yaşanan en büyük kırılma noktalarından biri” dedi.

Haberde ilaç tedavisinin 10 gün sürdüğünü ve günde yaklaşık 5 sterline mal olduğu belirtildi.

HABERİN DETAYLARINI NTV.COM.TR’DEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Kopyalamayı desteklemiyor...