Connect with us

GÜNDEM

İtalyan yazar, Fransa’nın Sisi’ye devlet nişanı vermesine tepki olarak kendi nişanını iade ediyor

Son Guncelleme:

İtalyan gazeteci ve yazar Corrado Augias, “acımasız suçluların suç ortağı” olarak tanımladığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’ye devlet nişanı (Légion d’honneur) verilmesini protesto ederek, kendisine daha önce verilen nişanı Fransa’ya iade edeceğini açıkladı.

Euronews.com’un haberine göre, La Repubblica gazetesinde yayınlanan açık mektupta Corrado Augias, “Yarın, Fransa’nın bana taktığı devlet nişanını iade etmek için Fransız Büyükelçiliğine gideceğim. Bunun benim için tamamen sembolik olduğu kadar ciddi ve duygusal bir konu olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Augias kaleme aldığı mektupta, “Bana göre Cumhurbaşkanı Macron, objektif olarak acımasız suçlulara suç ortağı olan bir devlet başkanına devlet nişanı vermemeliydi. Bunu zavallı Giulio Regeni’nin hatırası için söylüyorum” ifadelerine yer verdi.

Ocak 2016’da, 28 yaşındaki İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin işkence görmüş ve parçalanmış ölü bedeni başkent Kahire’de ortaya çıkmıştı. İtalya, Mısır yönetimini, İtalyan araştırmacılarla işbirliği yapmamakla, hatta onları yanlış ipuçlarına yönlendirerek olayı örtbas etmekle suçluyor.

‘Macron, bir diktatörü kırmızı halı sererek karşıladı’

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Paris’e geçen pazartesi resmi ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaret sırasında Sisi’ye, Fransa’yı ziyaret eden her devlet başkanına takdim edilen ülkenin en yüksek düzeyli nişanı ‘Büyük Haç’ şeklindeki ‘Legion d’honneur’ takılmıştı.

Kopyalamayı desteklemiyor...