Connect with us

GÜNDEM

Kanal İstanbul neden mi gerekli? İlber Ortaylı projeye karşı çıkanlara tane tane anlatıyor…

Son Guncelleme:

Kanal İstanbul’un yapılmamasına karşı çıkanların en büyük argümanı olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili iddialarının altının boş olduğunu Tarih profesörü İlbey Ortaylı’nın yıllar önce yaptığı bir konuşmada anlatmış…

Ortaylı’nın 11 Haziran 2017 tarihinde bir toplantıda yaptığı konuşma tekrar gündeme geldi. Ortaylı, yaptığı konuşmada Kanal İstanbul’un neden gerekli olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koymuştu.

Ancak Kanal İstanbul’un iç hukuka, Montrö’nün uluslararası hukuka tabi olması en basit ayrım. Eleştirilerden biri de ‘güvenlik’ kaygısı. Oysa alternatif güzergahların savaş durumunda Türkiye’nin elini güçlendireceği vurgulanıyor.

ORTAYLI: HER GÜN DENİZ KAZALARI OLUR HABERİNİZ OLSUN

Bu tartışmalar sürerken, ünlü tarihçi İlber Oltaylı‘nın geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir konuşma da yeniden gündeme geldi.

Konuyla ilgili sorulan bir soruya yanıt veren Ortaylı, “Zaten Lozan çok değişti. Daha da değişecek ben size söyleyeyim. Montrö, Lozan’ın tastiği demektir biliyorsunuz. İstanbul Boğazı’ndan bu kadar şilep geçemez. Aksi taktirde her gün deniz kazaları olur haberiniz olsun. Bundan sonraki hükümetin programı çılgın denilen kanalın yapılmasıdır.” demişti.

“İSTANBUL BOĞAZI MİLLETLER ARASI BİR TRAFİĞE MÜSAİT DEĞİL”

“Çılgın kanalı bu hükümet istedi diye çılgın değil” ifadesini kullanan Ortaylı açıklamasına şöyle devam etmişti:

“Buna aklı başında jeologlar, Celal Şengör gibileri evet diyor bu iş lazım diyorlar. Çok lazım. Çünkü İstanbul Boğazı milletler arası bir trafiğe müsait değil Lozan ve Montrö zamanında buradan geçen gemileri tonlaktosu yüzde bir bile değil.”

Kaynak: Superhaber

Kopyalamayı desteklemiyor...