Connect with us

GÜNDEM

Karadeniz’de keşfedilen rezervler Türkiye’nin 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak…

Son Guncelleme:

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, keşfedilen rezervlerin Türkiye’nin 10 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı 135 milyar metreküp doğal gaz rezerviyle birlikte Karadeniz’de şu ana kadar keşfedilen toplam 540 milyar metreküpe çıktı.

”10 YILIN ÜZERİNDE İHTİYACIMIZI KARŞILAYACAK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk’te yaptığı açıklamada bulunan doğalgazın Türkiye’nin 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu söylerken şu ayrıntıları verdi.

”Fatih sondaj gemimiz tam 1 yıl önce bu çalışmalara başladı. 3. büyük keşfini yaptı. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında açıklanmıştı, ekim ayında da yine o sahada keşif açıklanmıştı, dolayısıyla 405 milyar metreküpe ulaşılmıştı. Amasra bölgesinde gemimiz yine bundan 3 ay önce keşif amaçlı çalışmalarına başlamıştı. Hesaplamalar yapıldı ve 135 milyar metreküp daha ilave edilmiş oldu. Böylece 540 milyar metreküpe ulaştık

Bu tabii Türkiye’nin doğalgaz tüketimine bağlı. Yıllık ortalama 45 ila 50 milyar metreküp bir doğalgaz tüketimimiz var. Bu haliyle baktığımız zaman 10 yılın üzerinde ihtiyacımızı karşılayacak gibi duruyor.

“İTHAL EDİLEN GAZA GÖRE DAHA UCUZ OLACAK”

Buradaki gazın maliyeti ithal edilen gaza göre ucuz olacak. Vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmalarını bekliyoruz. Sisteme bağlanması ile birlikte hesaplamalar yapılacak, bir indirim gerekiyorsa yapılacak.

2023’te inşallah Türkiye bu gazı kullanacak. Projenin zamanında yetişmesi için büyük gayret gösteriliyor.”

Kopyalamayı desteklemiyor...