Connect with us

GÜNDEM

Karneler sadece internetten alınabilecek! Peki E-Okul nedir, nasıl giriş yapılır?

Son Guncelleme:

2020-2021 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi bugün tamamlanıyor. Covid-19 salgını nedeniyle çoğunlukla uzaktan eğitimin yapıldığı dönemin karne notları ise e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden görülebiliyor.

Pandemi tedbirleri kapsamında basılı karne ve belge verilmeyecek. Bunun yerine E-Okul üzerinden karneler görülebilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavların yapılamadığı dönemde ilk ve ortaokullarda karne notlarının ders etkinliklerine katılım puanı ile belirleneceğini açıklamıştı.

Selçuk, lise öğrencilerinin birinci dönem notlarının ise ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla belirleneceğini duyurmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceğini açıklamıştı.

Ancak velilere, 21 Ocak’a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, yapılan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteme seçeneği da sunuldu.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi nedir, nasıl giriş yapılır?

2007 yılından bu yana hizmette olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) öğrencilere ait ders programı, sınav bilgileri ve sonuçları, devamsızlık gibi bilgilerin görüntülenmesine olanak tanıyor.

E-OKUL GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

Sisteme e-Okul sitesi üzerinden ya da akıllı telefon uygulamaları üzerinden girilebiliyor.

Sisteme girebilmek için öğrenciye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile öğrenci numarası gerekiyor.

Güvenlik kontrolünde öğrencinin doğum yılı ve öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il bilgisinin girilmesinin arından sisteme giriş yapılıyor.

Ardından ise “Öğrenci Bilgileri” sekmesinden yer alan “Not Bilgisi” seçeneğine tıklanarak öğrenciye ait notlar görüntülenebiliyor.

Karne

İkinci dönem ne zaman başlayacak?

25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak yarıyıl tatil süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklendi.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak.

Kopyalamayı desteklemiyor...