Connect with us

DİKKAT ÇEKEN

Kastamonu Nasrullah Kadı Camii gerçekleri…

Son Guncelleme:

Hürriyet Gazetesi dün Anadolu’da Osmanlı döneminden kalan en önemli eserlerinden biri olan Nasrullah Kadı Camii’ye yapılan restorasyonu konu alan bir haberi manşete taşımıştı.

Haberde Hattat Mustafa Bektaşoğlu’nun cami ile ilgili eleştirileri gündeme getiriliyor ayrıca Mimar Sinan Genim’in restorasyonla ilgili görüşlerine yer veriliyordu. Genim restorasyonun aslına uygun yapıldığını belirtirken, Bektaşoğlu olaya bir hattat gözüyle bakıyor ve iki hat levhasının kaldırıldığını belirtiyordu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ise levhaların caminin deposunda muhafaza altında olduğunu açıklamıştı.

Haber’de ayrıca sosyal medyada dolaşan görüntüler üzerinden yapılan yorumlar da aktarılıyordu.

Peki haberde ortaya atılan iddialar ne kadar doğruydu?

Caminin Restorasyon sonrası içten görünümü

“CAMİNİN RESTORASYON ÖNCESİ HALİ İÇLER ACISI”

Köşesinde konuyu ele alan Hürriyet’in yayın yönetmeni Ahmet Hakan, haberle ilgili kendi kanaatini köşesine taşımış ve şunları yazmış:

Nasrullah Kadı Camisi’nin restorasyon öncesi halini gördüm fotoğraflardan. İçler acısıydı. Pimapen doğramalar, tavanlarda çatlaklar, izolasyon sorunları falan.

4 yıl önce tamamlanan restorasyonla…Orijinal esere dönülmüş. Hatlara hiç dokunulmamış, hepsi temizlenerek özgün haliyle korunmuş.

Sadece kalemişi bezemelerde alttan çıkanların ve dönem özelliği gösterenlerin kalmasına özen gösterilmiş.

Mihrap önündeki kubbe ise mevcut haliyle korunmuş.

(…) Nasrullah Kadı Camisi’ni inceleyip sanat tarihi açısından raporlayan isim, İstanbul Üniversitesi’nin sanat tarihi alanında en yetkin hocalarından Prof. Dr. Mim. M. Baha Tanman…

Gürsoy Grup yetkilileri, Nasrullah Kadı Camisi’nin üniversiteler tarafından “örnek restorasyon” olarak gösterildiğini ve bu maksatla incelendiğini söylüyorlar.”

Restorasyon sırasında yapılan çalışmalar

TAMAMEN KENDİ KAYNAKLARIYLA YAPTI

Ahmet Hakan yazısında restorasyonun Gürsoy Grup tarafından tamamen kendi kaynaklarıyla yapıldığını da eklemiş…

Gürsoy Grup, bu restorasyonu “tarihi bir camiyi yeniden ihya etmek” amacıyla tamamen kendi kaynaklarıyla yapmış ve bir kuruş ücret almamış

Kopyalamayı desteklemiyor...