Connect with us

GÜNDEM

Kim Jong Un’un ölüp ölmediği gizemini koruyor

Son Guncelleme:

Geçtiğimiz aylarda Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını halen can almaya devam ediyor. Kim Jong’un da Koronavirüsten öldü iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Konuyla ilgili Kuzey Kore tarafından da bir açıklama yapılmazken, bu bilgi doğrulanabilmiş değil.

Çin’de yayın yapan HKSTV Hong Kong Televizyonu’nun müdür yardımcısı, Komünist diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’nin devlet başkanı Kim Jong-Un’un öldüğünü iddia etti. Fakat bu haber henüz doğrulanmış değil.

Güney Kore’ye kaçan Kuzey Korelilerin haber sitesi Daily NK, Kim’in bu toplantıdan sonra 12 Nisan’da ülkenin doğu kıyısındaki Hyangsan kentinde kalp ameliyatı geçirdiğini ve Kumkant Dağı’ndaki villasında tedavi gördüğünü yazdı.

Sitenin adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberde, aşırı kilolu olan ve çok sigara içen Kim’in Ağustos ayından beri kalp rahatsızlığı yaşadığı ve Paektu Dağı’na ziyaretlerinden sonra durumunun kötüleştiği öne sürüldü.

Kim’in yaşam savaşı verdiği yönündeki haberler Güney Kore ve Çin kanadından gelen resmi açıklamalarla yalanlanırken, açıklamalarda Kim’in kalp ameliyatı geçirdiğinin reddedilmediği dikkat çekiyordu.

KALP AMELİYATI OLMUŞTU

Kalbinde olan sıkıntı yüzünden kalp ameliyatı olan ve yoğun bakımda olduğu bildirilen Kuzey Kore lideri Kim Jong’un öldüğü iddiası sosyal medyada en çok paylaşılan konular arasında yer aldı. Bazı kaynaklar Kim’in hastalığını corona virüse dayandırdı. “Kim Jong Un öldü mü?” sorusu dün en çok araştırılan konu başlıkları arasında yer adı; resmi kaynaklardan açıklama gelmese de son dakika bilgisine göre Çin apar topar Kuzey Kore’ye bir heyet gönderdi!

ABD İSTİHBARATI DA TEYİT ETTİREMEDİ

ABD istihbaratından bir yetkili şu ifadeleri kullandı; “Kuzey Kore lideri Kim’in sağlık sorunları olduğu biliniyor, ancak ciddi şekilde hasta olduğu bilgileri geliyor. Kim’in tekrar görevine geri döneceği konusunda hiçbir bilgim yok”

KİM JONG-UN KİMDİR?

Kim Jong-un 8 Ocak 1983 veya 1984 doğumlu. 2011’den bu yana Kuzey Kore’nin Yüce Lideri ve 2012’den beri Kore İşçi Partisi Başkanı. Kim, Ko Yong-hui (1952–2004) ve 1994’ten 2011’e ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il’in (1941–2011) ikinci çocuğudur.

1948’den 1994’e kadar Kuzey Kore’nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung’un torunudur. Kim, ülkenin kuruluşundan sonra dünyaya gelen ilk Kuzey Kore lideri ve aynı zamanda dünyadaki en genç ikinci hükümet başkanıdır.

Medyans.com

Kopyalamayı desteklemiyor...